print header

אתרים מרהיבים שנחשפו לאחר ששקעו תחת המים

 

כולנו שומעים מדי פעם על חפירות ארכיאולוגיות שמגלות מבנים וחפצים רבים מתקופות קדומות. אלה מספקים לנו בכל פעם הצצה מרתקת אל החיים באזור מסויים, כפי שהתקיימו לפני שנים רבות. עם זאת, הידעתם שכמה מהתגליות הארכיטקטוניות המרתקות ביותר נוגעות דווקא למבנים ואף ערים וכפרים שלמים שמסתתרים תחת המים? התמונות הבאות יאפשרו לכם להכיר מקרוב מספר אתרים מרתקים ששימשו אנשים רבים במשך שנים ואז נעלמו תחת מקורות מים שונים בשל הצפות או שינויים אזוריים. החלקים שנחשפו בפנינו מחדש כעבור שנים רבות, מוכיחים שאף פעם אי אפשר לדעת מה מסתתר תחת המים.

 

1. מגדל הפעמונים של העיר קורון ונוסטרה (Curon Venosta), איטליה

צריח בודד מסמן את מיקומה של עיר שלמה, שאבדה תחת מי האגם רסיה. קצה מגדל הפעמונים הוא כל מה שנותר מהכפר שנבנה באזור הרי האלפים האיטלקים, וכלל 163 בתים וכ-1,300 דונם של אדמה. זמן קצר לאחר מלחמת העולם השנייה הוחלט להפוך את שלושת האגמים שבאזור לאגם מלאכותי גדול, וקורון ונוסטרה פונתה מיושביה והוצפה במים. 

אתרים שהיו תחת המים
 

העיר אמנם נעלמה כולה, אולם קצה המגדל שנבנה במאה ה-14 חזר וצץ שנית מעל למי האגם לפני מספר שנים, והסדקים שנוצרו בו כתוצאה מפגעי המים תוקנו בשנת 2009. בחודשי החורף, כאשר האגם קפוא, ניתן להגיע ברגל עד לצריח ולהתרשם מיופיו. 

אתרים שהיו תחת המים
 

האגדה המקומית מספרת כי למרות שהפעמונים הוסרו מהמגדל, עדיין ניתן לשמוע את קולם הנישא ברוח בלילות שקטים במיוחד. 

אתרים שהיו תחת המים
 

2. הכפר ויז'ה אפקואן (Villa Epecuen), ארגנטינה

הכפר הקטן ויז'ה אפקואן הוקם בשנת 1920 לאורך חופי אגם אפקואן, מדרום-מערב לבואנוס איירס בארגנטינה. עם השנים אוכלוסייתו צמחה ושגשגה, ובשנת 1970 הגיעה לשיא של כלמעלה מ-5,000 איש וקרוב ל-300 עסקים מקומיים ביניהם בתי מלון, אכסניות, חנויות ומוזיאונים. מזג האוויר הגשום באותה השנה המטיר כמויות גשם חריגות על הגבעות שמסביב לכפר, מה שהוביל לעלייה איטית אך משמעותית בגובה פני המים באגם הסמוך. ב-10 בנובמבר 1985 הצליחו המים לפרוץ את הסכר והציפו את הכפר. תושבי הכפר נמלטו מהאזור, ורבים מהם הותירו אחריהם את רכושם וחפציהם.
 
אתרים שהיו תחת המים
 
עד שנת 1993 כבר היה הכפר כולו מכוסה בלמעלה מ-10 מטרים של מים, ונעלם לחלוטין מעל פני האדמה.
 
אתרים שהיו תחת המים
 

כמעט 25 שנים מאוחר יותר, בשנת 2009, החלו המים לסגת, והריסות הכפר הנעלם הופיעו שוב מעל לפני האגם. איש מיושבי הכפר לא בחר לשוב אליו גם לאחר שהאזור התייבש, למעט פבלו נובאק, תושב בשנות ה-80 לחייו, שבנה בכפר מחדש את ביתו והפך לתושב הרשמי היחיד שלו.

אתרים שהיו תחת המים
 
3. ג'אל מאהל, ג'איפור, הודו
 
ארמון המים של ג'איפור נראה כיום כאילו הוא ממש "שט" במרכז האגם סאגר, אולם כאשר הוא נבנה במאה ה-16 היה האזור יבש לחלוטין. מי האגם באותה התקופה לא הצליחו להגיע אליו בזכות סכר שהגן על היבשה, אבל לאחר שנפרץ הסכר הוצף הארמון לחלוטין. 
 
אתרים שהיו תחת המים
 

כיום המים אמנם ירדו מעט, אך ארבע הקומות התחתונות של המבנה המרשים עדיין שקועות לחלוטין תחת מי האגם וניתן לראות את הקומה העליונה בלבד. לאחר שיחזור ושיפוץ שנעשה בקומה, רשאים תיירים לבקר בה באמצעות סירה ולצפות במצבות הזיכרון של נשות המהרג'ות ששלטו בתקופת הבנייה וקבורות בארמון. 

אתרים שהיו תחת המים
 

בלילות מואר המבנה באור זרקורים, מה שמקנה לו מראה של מבנה רפאים מסתורי במיוחד. 

אתרים שהיו תחת המים
 
4. גרונר סי (Grüner See), סטיריה, אוסטרליה
 
פארק זה, המכונה גם "האגם הירוק", ידוע בשל נופיו הציוריים, כרי דשא ירוקים ואגם יפיפה בעל מים צלולים שנמצא במרכזו.
 
אתרים שהיו תחת המים
 

כאשר נבנו מתקני הפארק, הגיעו מי האגם לגובה של פחות מ-2 מטרים, אולם המים שחלחלו אליו מההרים המושלגים שמסביב מילאו אותו לחלוטין, מה שהפך את האזור כולו לפארק תת-ימי עם מים בגובה של כמעט 12 מטרים. התוצאה היא שהספסלים, הגשרים ואף צמרות העצים נעלמו במלואם תחת המים. 

אתרים שהיו תחת המים
 
אתרים שהיו תחת המים
 

כיום ניתן ליהנות מהליכה רגלית בפארק אך ורק בחודשי החורף, כאשר המים שעל פסגות ההרים קופאים ומפסיקים למלא את האגם. בחודשים החמים לעומת זאת, נעלם הפארק מחדש ונגלה רק לצוללנים שמגיעים כדי לשחות במעמקיו.

אתרים שהיו תחת המים
 
5. כנסיית הנזירים, צ'יאפס, מקסיקו
 
בשנת 2015, בעקבות בצורת שפגעה מאוד בכל מקורות המים באזור צ'יאפס, אחת המדינות המרכיבות את מקסיקו, הופיעו לפתע שרידי הכנסייה הבאה במרכז הנהר גריז'לבה (Grijalva). 
 
אתרים שהיו תחת המים
 

הכנסייה, שנבנתה באמצע המאה ה-16 על ידי קבוצת נזירים שחיה באזור, אבדה במי הנהר בשנת 1966, בזמן הצפה שהעלתה את מפלס המים בלמעלה מ-24 מטרים. אף על פי שהשנה החמה יצרה קשיים רבים עבור תושבי האזור, הייתה לה גם לפחות השפעה חיובית אחת בעקבות הגילוי המרתק והבלתי צפוי הזה.

אתרים שהיו תחת המים
 
6. כנסיית ניקולס הקדוש, מאוורונו, מקדוניה
 
לא רחוק מהמפל הגבוה ביותר במדינות הבלקן נמצא הפארק הלאומי מאוורונו, הקרוי על שם האגם שבמרכזו. בין פסגות מושלגות, כרי דשא עצומים ונופים עוצרי נשימה, ממוקמת כנסייה נטושה שהפכה את הפארק כולו לאטרקציה לתיירים רבים. 
 
אתרים שהיו תחת המים
 
כנסיית ניקולס הקדוש שילמה את מחירו של תהליך יצירת אגם מלאכותי שאמור היה לספק מים לתחנת כוח מקומית, כיוון שעליית מפלס המים גרמה לשקיעת הכנסייה כולה. עם סיום הפרויקט הופיע לפתע קצה המגדל של הכנסיה, וכיום ניתן כבר לראות שוב את כל חלקה העליון. 
אתרים שהיו תחת המים
 

על אף העשבים שצמחו בין סדקיה וקריסה חלקית של גג הרעפים שלה, הפכה כנסיה זו לחלק קסום ובלתי נפרד מהנוף הירוק והכפרי, שמושך למקום מבקרים רבים מדי שנה.

אתרים שהיו תחת המים
 

7. עיר האריות, אגם קיאנדו, סין

אחד מהאוצרות הארכיטקטוניים המרהיבים ביותר בעולם חבוי במעמקי אגם קיאנדו שבסין. עיר האריות נבנתה בתקופת שושלת האן המזרחית, בין השנים 25 ל-220 לספירה, והיא כוללת מבני אבן מרהיבים ומעוטרים בפסלים, שנשמרו היטב עד היום. 

אתרים שהיו תחת המים
 

לאחר שהוצפה העיר בעקבות בניית סכר, היא משמשת יעד לצוללנים רבים שמגיעים לעומקים של 26-40 מטרים מתחת לפני המים על מנת לחזות בפלא יוצא הדופן.

אתרים שהיו תחת המים
 

לחצו כאן על מנת לצפות בתמונות נוספות של העיר הקסומה.

אתרים שהיו תחת המים
 
8. סנט תומאס, עיר המערב הפרוע בנבאדה, ארצות הברית
 
העיר סנט תומאס הוקמה בשנת 1865 על ידי המתיישב המורמוני תומאס סמית', ונקראה על שמו. עם זאת, בעקבות בניית סכר הובר עלו מי נהר הקולורדו, ובשנת 1938 עזבו אותה אחרוני התושבים, לאחר שמי הנהר החלו להציף את העיר.
 
אתרים שהיו תחת המים
 
לאחר שבמשך מספר שנים סבל האזור מבצורת מתמשכת, גילו מספר דייגים בשנת 2003 את יסודות הבטון של העיר שהסתתרו תחת מי הנהר. מאז המשיך מפלס המים לרדת בצורה משמעותית, מה שהוביל לגילויים של חלקים נוספים מהעיר.
 
אתרים שהיו תחת המים
 

אף על פי שהאקלים היבש חשף עוד ועוד חלקי מבנים, סנט תומאס נחשבת כיום לעיר רפאים ואינה מיושבת על ידי איש.

אתרים שהיו תחת המים
 
9. כנסיה גותית, טאצ'ירה, ונצואלה
 
דייגים ששטו בסירה לאורך אחד האגמים המלאכותיים שבטאצ'ירה שבוונצואלה בשנת 1985, גילו באחד הימים קצה מוט מחודד בעל מראה דמוי צלב שהופיע מחוץ למים. כיוון שהם לא הצליחו להזיז אותו ממקומו, הסיקו שהוא מחובר לעצם גדול ממנו בהרבה. הדייגים אכן צדקו, אולם רק בשנת 2008, בעקבות נסיגת מי המאגר המלאכותי, החל המוט לעלות עוד יותר מחוץ למים וחשף את מה שהאגם הסתיר במשך תקופה ארוכה.
 
אתרים שהיו תחת המים
 

מבנה הכנסיה הגותית שנחשף היה שייך לעיר פוטוסי, אשר הוצפה על ידי הסכר של נהר סמוך על מנת ליצור תחנת כוח הידרואלקטרית. כל אזרחי העיר פונו מבתיהם שנעלמו במהרה תחת המים, והעיר עצמה שקעה תחת מי האגם ולא הופיעה שוב. כל מה שנשאר כעדות לחייהם של התושבים היה הצריח של הכנסיה, שעלה לפתע באחד הימים מעל לפני המים, וחשף חלק קטן ממה שעוד נמצא על קרקעית האגם.

אתרים שהיו תחת המים
 
 

 

מקור: ארנון ד.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו