print header

האירועים ששינו את העולם ב-2014

 
כבר בשנת 1982, טענו חברי להקת, tears for fears, בשירם mad world, כי אנו חיים בעולם מטורף. 32 שנה לאחר מכן, בשנת 2014 השיר הזה נשמע רלוונטי לכיום יותר מאי פעם בשל כל ההתרחשויות רבות המשמעות שקרו ברחבי העולם וגם כאן בישראל. כעת כשהשנה עומדת להסתיים, זהו הזמן הטוב ביותר להיזכר ב-18 מהאירועים הגדולים ביותר שהשפיעו על העולם סביבינו, וללא ספק גם יעצבו את שנת 2015. לפניכם סיכום שנתי של כל האירועים המרתקים ביותר שהתרחשו ב-2014, הטוב, הרע, המקומי, המרוחק ואפילו כמה ארועים שאולי אף לא שמעתם עליהם כלל...
 

1. ה-9 בינואר – נגיף האבולה פורץ במערב אפריקה

אירועי 2014 בעולם
 
 
בינואר 2014 החל נגיף האבולה להתפשט במהירות בכל רחבי מערב אפריקה ובמיוחד בליבריה וסיירה לאון. זו הייתה ההתפרצות הידועה הקשה של ביותר המחלה מאז גילוי הנגיף. ארגון הבריאות העולמי מעריך כי רק בנובמבר האחרון היו 16,000 מקרים של זיהום ויותר מ -7,000 הרוגים. בשל כך נעשים בימים אלו ניסיונות רבים ליצור תרופה לנגיף והמדינה המובילה במרוץ זה נכון להיום, היא ישראל.
 

2. ה-7 בפברואר – אולימפיאדת החורף בסוצ'י

אירועי 2014 בעולם
 
 
אולימפיאדת החורף 2014 בסוצ'י, החלה למרות גינוי עולמי של רוב מדינות העולם עקב הסנקציות הקשות של רוסיה על הקהילה הגאה בתוכה. כמו כן, פוטין ספג ביקורות קשות מהעולם על ההוצאות הרבות של המדינה על אירוע מפואר זה, בעוד שרבים מבני עמו חיים בעוני משווע.
 

3. ה-24 בפברואר – תחילתה של המהפכה האוקראינית

אירועי 2014 בעולם
 
 
בנובמבר 2013 החליט לחזור בו הנשיא הפרו-הרוסי של אוקראינה, ויקטור ינוקוביץ', מהאינטגרציה המיוחלת של אוקראינה לאיחוד האירופי. בפברואר 2014, המחאה בעקבות החלטה זו הגיעה לנקודת רתיחה והפכה להיות למעשה למהפכה מלאה, כאשר הפרלמנט הדיח את הנשיא מתפקידו וינקוביץ' נמלט מארצו. לאחר המהפכה פלשו הרוסים ב-21 במרץ  אל חצי האי קרים לאחר שפוליטיקאי בשם סרגיי אקסיונוב, הכריז על עצמו כראש ממשלה, על עצמאותו של האי ועל סיפוחו לרוסיה.
 

4.  ה-8 במרץ - טיסה 370 של מלזיה אירליינס נעלמת ללא עקבות

אירועי 2014 בעולם
 

בטיסה מסחרית שגרתית מקואלה לומפור אשר במלזיה לבייג'ינג, נעלם מטוס מספר MH370 מהרדאר עם כל נוסעיו עליו ללא עקבות. עד היום הועלו השערות רבות לגבי מה הוביל להתרסקות ומה עלה בגורל הנוסעים, אך מומחים טוענים כי אלו רק תיאוריות וכי עלול לקחת עוד שנים רבות עד שנגלה מה באמת קרה למטוס המלזי.

5. ה-2 באפריל - הבחירות הכלליות הגדולות ביותר שידעה הודו מעולם

אירועי 2014 בעולם
 

 ב-2 באפריל החלו הבחירות הכלליות לממשלת הודו שלקחו יותר מחודש, עם 9 שלבי הצבעה ומעל ל-815 מיליון בוחרים רשומים. ב-16 במאי הוכרז הפוליטיקאי נרנדרה מודי, מנהיג מפלגת האופוזיציה הלאומנית ההודית, כמנצח בבחירות עם הישג של למעלה מששים אחוזים מהמושבים בפרלמנט ההודי אשר השיגה מפלגתו. 

6. ה-16 באפריל – אסון המעבורת בקוריאה

אירועי 2014 בעולם
 

בבוקר של ה- 16 באפריל, שקעה המעבורת MV SEWOL, שנשאה על סיפונה כ-476 נוסעים מחופי קוריאה הדרומית לאי ג'ג'ו. 304 מתוך הנוסעים נספו באסון. רב החובל של המעבורת, לי יון –סוק, הואשם מאוחר יותר ברשלנות חמורה ונידון ל-36 שנות מאסר.

 
7. ה-13 במאי – אסון מכרה הפחם בסומה טורקיה
 
אירועי 2014 בעולם
 

בתאונת הכרייה הקשה ביותר בהיסטוריה של טורקיה, קיפחו את חייהם כ-301 כורים, בפיצוץ (ובשריפות שלאחר מכן) שאירע מתחת לאדמה בעקבות דליפת גז מתאן במכרה פחם בעיר מאניסה. אירוע זה הוביל לפרוץ מהומות בשל זעם הציבור על בעלי המכרה, שהואשמו בהזנחת אמצעי הבטיחות, ועל ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טייפ ארדואן, שתגובתו המקלה כלפי האסון והקורבנות במהלך ביקור שגרתי בסומה בשבוע שלאחר המקרה, הרתיחה את התושבים המתאבלים.

 
8. ה-22 במאי – הפיכה צבאית בתאילנד
 
אירועי 2014 בעולם
 

לאחר מספר שנים של תסיסה וחוסר יציבות פוליטית, הודחה ממשלת תאילנד על ידי הגנרל הבכיר של צבא תאילנד - פריוט צ'אן-אוצ'ה. לאחר תקופה קצרה של משטר צבאי, קיבל צ'אן-אוצ'ה את ברכתו של מלך של תאילנד והפך להיות ראש המועצה הצבאית שבאופן זמני תנהל את המדינה עד לבחירות חדשות.

 

9. ה-29 ביוני – עליית ארגון דעא"ש, המדינה האיסלמית

אירועי 2014 בעולם
 

הארגון האסלאמי הפונדמנטליסטי, דעא"ש (מדינה אסלמית מעיראק ללבנט), הוא ארגון טרור אסלמי סוני, שהתפצל מארגון אל-קאעידה ופועל בסוריה ובעיראק, המגדיר את עצמו כח'ליפות אסלאמית סונית. ארגון זה מבקש להפיץ את האסלאם, לכבוש את העולם, ולא מתבייש בהפצת סרטונים שמתעדים את האלימות, השנאה והרציחות האכזריות שהם מבצעים בכל ערוצי התקשורת העולמיים.

 

10. ה-8 ביולי – מלחמת "צוק איתן"

אירועי 2014 בעולם
 

לאחר חודשים של ירי רקטות במטרה לפגוע בערים הדרומיות של ישראל ומקרה החטיפה והרצח שביצע חמאס בשלושת הנערים הישראלים, פתח צה"ל, בקמפיין אווירי מאסיבי נגד ארגון החמאס, אשר מהווה את השלטון הנוכחי ברצועת עזה. בשבוע האחרון, החלה להיסדק שוב הרגיעה הזמנית שהושגה, עקב שיגור רקטה לאזור המועצה האזורית אשכול וירי הצלפים מעזה על חייל ישראלי  בגדר הגבול.

 

11. ה-13 ביולי – גרמניה מנצחת במונדיאל

אירועי 2014 בעולם
 

במשחק גמר אינטנסיבי, שכלל הרבה הזדמנויות ומהלכים מדהימים של שחקני שתי הקבוצות, הצליחה גרמניה להכות בארגנטינה 1-0 בדקה ה-113, והפכה לקבוצה הראשונה שזכתה אי פעם בשלוש אליפויות העולם ובגביע הנחשק.

12. ה-9 באוגוסט – הירי במייקל בראון ומהומות פרגוסון בארצות הברית

אירועי 2014 בעולם
 

ב-9 באוגוסט נורה למוות נער אפרו-אמריקאי בשם מייקל בראון על ידי דארן ווילסון, קצין משטרה לבן, לאחר שזה קיבל דיווח על גניבה מחנות בעיירה פרגוסון. מות הנער עורר מתח גזעי, ראשית בעיירה שם התקיים האירוע, ולאחר מכן התפתח לגל מהומות בקנה מידה אזורי אשר הדיו נשמעים ברחבי ארה"ב עד היום.

13. ה-19 בספטמבר – סקוטלנד מוותרת על עצמאותה 

אירועי 2014 בעולם
 

ב-19בספטמבר אזרחי סקוטלנד החליטו דרך סקר לאומי להישאר חלק אינטגרלי מהממלכה המאוחדת, למרות קולות רבים שקדמו לסקר שביקשו להכריז על עצמאותה של סקוטלנד.

 

14. ה-26 בספטמבר – הפגנות פרו דמוקרטיות סוחפות את הונג קונג

אירועי 2014 בעולם
 

בספטמבר 2014, יצאו לרחובות הונג קונג עשרות אלפי מפגינים, שדרשו רפורמות דמוקרטיות כתחליף לשלטון הקומוניסטי הקיים בסין. התנועה זכתה לכינוי מהפכת המטרייה, בשל המחאה השקטה של המפגינים שהעדיפו לא למחות דרך מעשים של אי-ציות אזרחי, אלא בדרכי שלום. 

 

15. ה-22 באוקטובר – ההתקפה על הפרלמנט הקנדי

אירועי 2014 בעולם
 

מייקל ביביו, אזרח קנדי שהתאסלם והוגדר כחולה בנפשו, רצח ב-22 באוקטובר את החייל נייתן סירילו, ששמר על בניין הפרלמנט ולאחר מכן התקדם אל תוך הפרלמנט על מנת לבצע פיגוע ירי. המחבל נורה למוות לפני שהצליח לבצע את זממו על ידי סמל משטרתי, בשם קווין ויקרס, שהיה בקרבת מקום.

16. ה-3 בנובמבר – הפתיחה המחודשת של מרכז הסחר העולמי

אירועי 2014 בעולם
 

13 שנים אחרי אסון התאומים, נחנך באותו המקום בדיוק מרכז הסחר העולמי חדש. עלות בנייתו הסתכמה בכ- 3,900,000,000$ והבניין נכון להיום כבר בתפוסה של מעל 60%.

17. ה-12 בנובמבר – לראשונה נחיתה על כוכב שביט

אירועי 2014 בעולם
 

ב -12 בנובמבר 2014, הרכב הבלתי מאויש רוזטה עשה היסטוריה, בכך שהיה המכשיר מעשה ידי אדם הראשון שנחת על כוכב שביט למטרות מחקר. סוכנות החלל האירופית הצהירה כי המשימה הרגישה כמו "נחיתת מכונת כביסה על קליע במעופו".

 

18. ה-20 בנובמבר – הפגנות כנגד אלימות סוחפות את מקסיקו

אירועי 2014 בעולם
 

בעקבות החטיפה ההמונית של 43 סטודנטים על ידי המשטרה המקומית והוצאתם להורג על ידי ארגון פשע מקומי, יצאו אלפי מפגינים לרחובות מקסיקו סיטי, בדרישה להתפטרותו של הנשיא המכהן אנריקה פיניאטו, עקב השחיתות וחוסר האמון בממשל. 

מקור: נוריאל אבידן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו