print header

כיצד להשתמש נכון בדיבור שלנו?

תמיד אלו הדברים היומיומיים שאנו כה רגילים אליהם, שמשפיעים על חיינו בלי שבכלל נבחין בכך. הקול שלנו הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר במערכת התקשורת האנושית המפותחת, שנחשבת על ידי מדענים רבים לדבר המהותי ביותר שהוביל את המין האנושי להתעלות מעל כל שאר היצורים. השימוש בקול, בטון ובאינטונציה (ניגון הדיבור), יכול ללמד אותנו הרבה על עצמנו, על הדרך בה אנו נתפסים על ידי אחרים ועל היכולות התקשורתיות שלנו. הכירו את דפוסי הדיבור הנפוצים ולמדו כיצד להשתמש נכון בקול שלכם, על מנת לשרת את המטרות שלכם.

כמו בהרבה נתונים אחרים שלנו, הקול שלנו מושפע ברובו מהמטען הגנטי שלנו (DNA). האורך והצורה של מיתרי הקול שלנו, אשר רוטטים בקצב של 200 פעמים בשנייה, משפיעים על הצליל של הקול שלנו. גלי הקול הללו עולים מעלה ועוברים דרך חללי התהודה של מערכת הנשימה העליונה, עד שהם יוצאים החוצה ועוברים עיבוד למילים באמצעות הלשון, השפתיים, השיניים ושאר חלקי הפה.

לגברים יש קול יותר עמוק כיוון שהטסטוסטרון המציף את גופם בגיל ההתבגרות מביא ליצירת מיתרי קול עבים וארוכים יותר. כמו כן חללי התהודה שלהם גדולים יותר בדרך כלל ולכן אצל מרבית הגברים הקול הוא בס נמוך. לנשים לעומת זאת, יש מעט טסטוסטרון, מיתרי קול דקים וקצרים יותר וכן חללי תהודה קטנים יותר. כתוצאה מכך הקול של נשים יותר גבוה ומתייצב בשנות ה-30 לחייהן.

למרות כל זאת, גנטיקה היא רק חלק אחד של המשוואה. את מיתרי הקול ואת הדיבור בכלל, ניתן לאמן ולתרגל על מנת להשתמש בו נכון יותר כשאנו מדברים, בדיוק כפי שעושים זאת זמרים כדי לשיר נכון יותר, ושחקנים כדי להיכנס לדמויות מגוונות.

גובה הצליל

לכל אחד מאיתנו יש את גובה הצליל הטבעי שלו. זוהי הגרסה הכי צלולה, ברורה וחזקה של הקול (שאינה צעקה). השתמשו בצליל הזה כשאתם מעוניינים להעביר מסר חד וברור, כיוון שהוא משדר אותנטיות. מצבים בהם כדאי להשתמש בצליל הטבעי: דיון פוליטי עם חברים, פתיחה וסיום של מצגת או הסבר קצר על תחום בו אתם מבינים.
כיצד למצוא את הצליל הטבעי - הרגיעו את הגרון והמהמו מעט. לאחר מכן בצעו זאת שוב, הרגיעו את הגרון והמהמו, אלא שהפעם המשיכו ברצף אל תוך משפט: "הממממ זו דעתי לגבי הנושא הזה".

 

טון

טון הוא איכות הקול שאנו מפיקים והאופן בו אנו מביעים את הצליל. באופן טבעי, הטון האישי של כל אחד מאיתנו נקבע בילדות ומושפע מאוד מהסובבים אותנו. טון שונה מאינטונציה - בעוד טון הוא האופן בו אנו הוגים הברה מסויימת, אינטונציה היא האופן בו אנו "מנגנים" משפט שלם. באמצעות תרגול, אנו יכולים לכוון את הטון כדי לשרת אותנו.
כיצד להשתמש בטון - חייכו בזמן שאתם מדברים וזה ישפיע על הטון שלכם ברמה כזו שהשומע יוכל להבחין בשינוי מבלי לראות אתכם כלל. חיוך יכול לשבור מחסומים בין בני אדם ולכן מאוד שימושי לחייך בזמן דיבור כאשר אתם במצבים מלחיצים או מביכים, כמו פגישה עסקית, דייט, ראיון עבודה וכדומה.

עוצמה (ווליום)

לכל אחד מאיתנו יש עוצמת צליל שהיא ברירת המחדל שלו, המושפעת בעיקר מהאופן בו גדלנו. כך למשל אם המשפחה של אדם מסוים היא קולנית וצריך להתחרות בהרבה צלילים על תשומת הלב, אדם מסוים עשוי לסגל לעצמו ווליום גבוה. לעומת זאת אדם שגדל במקום כפרי ושקט ולא היה לו צורך להרים את הקול, יסגל עוצמה נמוכה כברירת מחדל. אלה הן רק דוגמאות להמחשה ולא קביעות עובדתיות. את עוצמת הקול קל לנו יותר לשנות, ומומלץ לכוון אותה בהתאם לסיטואציות שונות. כך למשל, עוצמה חלשה עד בינונית משדרת אמינות ורצינות. אצל נשים, עוצמה נמוכה ורכה נחשבת למרגיעה ולכן הרבה תכנות ניווט משתמשות בקולות של נשים. מצד שני, דיבור בעוצמה גבוהה מדי בחברת אנשים יכול להיתפס כשלילי ולהעיד על חוסר יציבות.
כיצד לכוון את העוצמה - כדי להשיג עוצמת דיבור נכונה, עמדו או שבו זקוף ודברו ברוגע. התנוחה הזקופה מרחיבה את הריאות, מהן מגיע האוויר, וכן פותחת את חללי התהודה בגרון. ביחד עם דיבור רגוע, תגיעו בדיוק לעוצמה מאוזנת, חזקה מספיק, אבל לא מדי.

 

פרוזודיה

פרוזודיה היא מושג המתייחס לשינויים האקוסטיים שאנו מבצעים בדיבור. למשל כשאנו שואלים שאלה, אנו מסיימים אותה קצת יותר גבוה, נכון? הפרוזודיה בעצם נושאת אינפורמציה רבה בתוכה ודרכה אנו קובעים האם המשפט הוא שאלה, הבהרה או בקשה למשל. היא מעידה על רגש וכוונה ומספקת אריזה לתוכן של המשפט. הפרוזודיה כוללת בתוכה את האינטונציה (ניגון), ההטעמה, ההדגשה, העוצמה, גוון הקול וקצב הדיבור. המכלול השלם הזה בעצם מאפשר לנו לדבר עם 'סימני פיסוק'. את הפרוזודיה שלנו אנו רוכשים יחד ממש עם המילים הראשונות שלנו.
כיצד לשנות את הפרוזודיה - ברוב המקרים כלל לא נהיה מודעים לכך, אולם אם ננסה רגע לומר משפט ולסיים אותו בניגון יורד, נגלה שאנו נשמעים בעלי כוונה ומחויבים: אני מוכן לעשות הכל כדי להשיג את המטרה". במשפט זה נשים דגש על המילה 'הכל' ואת המילה 'מטרה' נאמר בטון נמוך יותר. באופן הזה המשפט מקבל משמעות הרבה יותר עמוקה.


קצב

ישנם אנשים שמדברים ממש לאט, וישנם כאלה שיורים בצרורות. קשה מאוד לשנות באופן קבוע את קצב הדיבור שלנו, כיוון שהוא משקף את קצב המחשבה שלנו, מה שאנו בהחלט לא יכולים לשלוט בו. קשה מאוד לעקוב אחר אדם שמדבר במהירות גבוהה ומתסכל לעקוב אחר אדם שמדבר באיטיות רבה. בשני המקרים אנו עשויים לאבד את תשומת הלב של המאזין.
כיצד לשלוט בקצב הדיבור - למרות שזה די קשה, יש כמה טריקים שיכולים לעזור. עבור מי שנוטה לדבר מהר מדי, הקפידו לקחת נשימות עמוקות ולבצע עצירה יזומה לפני שאתם אומרים משהו חשוב. זה יעניק למאזינים זמן לעבד את מה שיש לדובר להגיד. עבור אנשים שמדברים לאט, מומלץ לתרגל את קצב המילים על פי מטרונום. פשוט הורידו אפליקציה לסמארטפון או למחשב ועקבו אחר הקצב שלו תוך כדי דיבור. בנוסף, היו תמיד ערניים למאזינים שלכם וברגע שאתם מבחינים שאתם מאבדים אותם, הגבירו קצב, הרימו את הקול או בצעו כל שינוי שיכול לשבור את השגרה.

 

טווח

הטווח הקולי שלנו הוא הצלילים המצויים בין הטון הגבוה ביותר שלנו לטון הנמוך ביותר. טווח זה תלוי בביולוגיה שלנו. ישנם אנשים שקיבלו טווח מרשים של 5 אוקטבות, כמו הזמרת מריה קארי למשל. רוב האנשים מוגבלים ל-2 אוקטבות בלבד. אנשים משתמשים בתנועה על הטווח שלהם כדי להביע רגשות שונים, אבל אם אתם לפני הרצאה, הדרכה או סתם מדברים עם כמה אנשים במקביל, נסו לשמור על מיקום אחיד על הטווח ולא לבצע שינויים חדים בקול. לעתים כשאנשים מתרגשים, זה יכול לדחוף את הקול שלהם לצליל גבוה יותר, מה שיכול להתפרש כחוסר ביטחון וחוסר בשלות.
כיצד לנוע על הטווח - את תרגול השליטה בטווח כדאי לעשות במקלחת (לא בגלל שהכי כיף לשיר שם, אלא מכיוון שהאדים והחום מרככים את מיתרי הקול). קחו נשימה עמוקה ואמרו "אההההה" ארוך. התחילו בצליל נמוך ובנו אותו מעלה לאט ובהדרגתיות, עד שתגיעו לצליל הכי גבוה שאתם מסוגלים להפיק. מבלי להפסיק, בצעו חזרה הדרגתית לצליל הנמוך. חזרה על התרגיל מספר פעמים בשבוע תעניק לכם שליטה טובה יותר בטווח הצלילים.


 

כמו שפתחנו, הקול והדיבור הם אמצעי התקשורת שלנו והרי כבר אמרו לפנינו "חיים ומוות ביד הלשון". שימוש נכון בקול שלכם יכול לתת לכם יתרון גדול בהרבה תחומים בחיים, להפוך אתכם לאנשים נעימים יותר, משכנעים יותר, אמינים יותר וברורים יותר.

 
 

תמונות: freedigitalphotos.net - stockimages,Danilo Rizzuti

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.