maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

אתם רוצים להיות כמו ניגריה?

 

מאת: ערן הילדסהיים, אתר הכלכלה האמיתית

במסגרת הלחצים להשאיר את הגז הטבעי אצלנו כאן בארץ תמיד עולה השאלה: "מה, אתם רוצים להיות כמו בניגריה?" אבל מה בדיוק קרה שם בניגריה שאנחנו כל כך חוששים להיות כמוהם? הנה הסיפור בקצרה:
 
דגל ניגריה
בשנת 1967, כאשר במדינת ישראל היתה מלחמה שארכה 6 ימים, בניגריה התחוללה מלחמה שארכה כשלוש שנים.
בניגריה קיימים כ-4 שבטים עיקריים:
האוסה - מוסלמים כ- 60% מהאוכלוסיה
יורובה - נוצרים
בנדל - נוצרים
איבו - רובם כיום נוצרים אך סוברים כי הם מצאצאי שבט אפרים, מעשרת השבטים האבודים. הם התנצרו בתקופת העבדות, כאשר זה היה עבורם, להתנצר או להימכר לעבדות. היו כאלה שבחרו במוות, היו כאלה שנמכרו לעבדות וחלקם המירו את דתם.
 
בשנת 1967 הכריזה מדינת האיבו (למעלה מ- 10 מיליון בני אדם) על עצמאות, מאחר שחבל מדינת האיבו הוא נפרד משאר השבטים ומעולם לא התיישב בו שבט אחר. ניגריה, שידעה שבמידה והדבר יתאפשר להם, הם ייאבדו את כל אוצרות הנפט שנמצאים במדינת האיבו ולכן לא יכלו לאפשר את הדבר. פרצה מלחמה עקובה מדם שבה נהרגו כמליון מבני שבט האיבו.
 
בריטניה אמרה לנציגי שבט האיבו, שהם יוכלו לעזור להם לנצח, אך בתמורה הם צריכים לתת להם את מאגרי הנפט. בני שבט האיבו סרבו ואמרו, תחילה עיזרו לנו לנצח ואז נדבר.
הבריטים לא אמרו נואש, והציעו את אותה הצעה לבני שבט האוסה ששלטו בניגרייה. כמובן, שלא היה להם איכפת והם הסכימו. כך נוצחו, לאחר 3 שנים, בני שבט האיבו, כל רכושם נלקח מהם. לכל אחד מבני שבט האיבו ניתנו 20 נאירה (כסף ניגרי). והשאר הסטוריה.
 
היום כבר לא עושים שוד מהסוג הזה בכזאת בוטות כמו בניגריה, אלא באלגנטיות עם עטיפה יפה שקוראים לה דמוקרטיה. גם את ישראל ניתן לחלק כיום לשני שבטים וירטואלים. בתפקיד שבט האוסה השולט בישראל נמצאים הטיקונים המיוצגים על ידי פוליטיקאים בממשלה. מדובר באותם הפוליטיקאים שאמורים להחליט בקרוב האם יתנו את הגז שלנו למדינות זרות. את בריטניה מחליפה היום ארה"ב. חלק מנשיאיה לשעבר וחברי קונגרס בהווה דואגים להתקשר לאחרונה לנציגנו בממשלה ולא בדיוק כדי לשאול לשלומם.
"יפעילו נגדך ועדות חקירה, יחפשו דברים אפלים מעברך, יבדקו אם עישנת חשיש פעם, בגדת באשתך או אולי הרחבת מרפסת בלי רישיון. אם לא ימצאו אצלך משהו, יחפשו במשפחה המורחבת. וזה יהיה סוף הקריירה שלך כשר אוצר. אז לפני שאתה מפסיד את המשרד והולך הביתה, תעשה לעצמך טובה ותרד מוועדת ששינסקי.בפעם הראשונה במאבק חששתי שבאמת יחסלו אותי"
כך תאר שטייניץ רק בחודש שעבר את מסכת האיומים שעבר ברגע שניסה לפגוע ברווחי חברות הגז כשהיה שר אוצר.
 
בתפקיד שבט האובו נמצא הציבור שבסך הכל מבקש עצמאות כלכלית. כמו הבריטים לשבט האוסה של אז ,כך גם ארה"ב מבטיחה לשבט האוסה של ימינו את המשך השליטה ולנו שבט האובו כמה גרושים של דמי שתיקה. 
 
מדובר באותו הסיפור רק זמן אחר ומקום אחר הפעם ללא שפיכות דמים ,ללא מלחמות ועם ציבור שעסוק בלסיים את יום העבודה רק כדי לראות את המשימה הבאה בבית האח הגדול.
אז האם אתם רוצים להיות כמו ניגריה?
 

מקור תמונה: freedigitalphotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו