print header

10 האנשים הנמוכים ביותר בעולם!

עם התקדמות עולם הרפואה והטכנולוגיה, המודעות לתופעת הננסים גדולה מתמיד. עם זאת, לא מדובר בתופעה חדשה וישנו תיעוד לתופעה זו עוד משחר ההיסטוריה.

בעקרון, ננסות היא לקות הנגרמת מסוגים שונים של מחלת עצמות, כמו פרכת (Osteogenesis Imperfecta), או ליקויים הורמונליים שמעכבים או מונעים צמיחה. נכון להיום ידועים כ-200 מצבים רפואיים שגורמים לננסות, אך יש גם מקרים רבים שטרם נמצא להם הסבר מדעי. רבים מהננסים מתקשים בניידות, סובלים מעצמות שבירות ונאלצים להתמודד עם קשיים חברתיים, אך למרות שהתופעה פוגעת ביכולתם לחיות חיים נורמליים, דווקא 10 האנשים הנמוכים בעולם, מהווים מקור להשראה ולא נותנים למצב הפיזיולוגי להוריד להם את המורל...

10. Stacey Herald
גובה: 71.12 ס"מ (28 אינץ)
10 האנשים הנמוכים ביותר בעולם!

סטייסי הראלד היא האמא הקטנה ביותר בעולם, המתנשאת לגובה של 71 ס"מ בלבד. היא סובלת מפרכת המתבטאת בקושי לייצר קולגן, מה שהותיר אותה עם ריאות לא מפותחות ועצמות שבירות, והיא נאלצת להשתמש בכסא גלגלים כדי להתנייד.

סטייסי, תושבת קנטאקי, נישאה בשנת 2005 לכומר ויל הראלד שגובהו ממוצע. רופאים המליצו לזוג לא לנסות להביא ילדים כיוון שמשקל העובר עלול למחוץ את איבריה הפנימיים של סטייסי, אך הם החליטו לקחת את הסיכון. בין השנים 2005 ל-2009 סטייסי הראלד ילדה 3 תינוקות, כאשר הלידה האחרונה בוצעה בהליך נדיר של ניתוח קיסרי אנכי. שניים מילדיה ירשו את מצבה ואילו השלישית לא, מה שמקשה על סטייסי לטפל בה כי היא כבר יותר גדולה ממנה. בראיון משנת 2009, אמרה: "אנחנו מקשיבים לרופאים ומכבדים אותם, אבל הם לא תמיד מבינים את הדברים, אז בסופו של דבר אנחנו עושים מה שמרגיש לנו שהוא הטוב ביותר"

 
9. Hatice Kocaman
גובה: 71.12 ס"מ (28 אינץ)
10 האנשים הנמוכים ביותר בעולם!

כמו סטייסי הארלד, גם הגובה של האטיס קוחמן הוא 71 ס"מ. הצעירה בשנות ה-20 לחייה מתגוררת ב-Kadirli שבטורקיה, ובעבר החזיקה בשיא גינס לאישה הניידת הקטנה ביותר בעולם. גודלה של האטיס הוא ככל הנראה תוצאה של מום גנטי בעצמות והיא סובלת במקביל גם מבעיות גב ודיספילזיה בירך. רופאים חושדים כי היא ירשה את ההפרעה משני הוריה. היא אומנם אינה מסוגלת לעבוד, אך עוזרת לאמה בביצוע מטלות הבית. בראיון בשנת 2010, אמרה: "זה היה קשה כשהייתי ילדה, כי כל הכיתה שלי הקניטה אותי על שהייתי נמוכה, אבל עכשיו אני מפורסמת בגלל הגודל שלי, אז זה גורם לי להרגיש גבוהה יותר"

 
8. Edward Niño Hernández
גובה: 68.5 ס"מ (28 אינץ)
10 האנשים הנמוכים ביותר בעולם!

אדוארד ניניו הרננדז הוא האיש הקטן ביותר בקולומביה. הוא נולד בשנת 1968 באורך של 38 ס"מ ומאז גיל שנתיים לא גבה יותר. תושב בוגוטה סובל גם מקטרקט הפוגע ביכולת הראייה שלו והוא מתקשה לכתוב בגלל אצבעותיו הקצרות. הרננדז נאלץ להישאר הרבה כיתות בבית הספר, עד שלבסוף נשר בגיל 13 מהלימודים. הסיבה לשיעור קומתו הנמוך מעולם לא אובחנה, אך המצב לא מפריע לו לעבוד במשרה חלקית כרקדן בלהקת מחול. כאשר התראיין בשנת 2010 גילה שיש לו חברה בת 18 ושהוא אוהב לשחק דמקה ודומינו.

 
7. Bridgette Jordan 
גובה: 68.5 ס"מ (27 אינץ)
10 האנשים הנמוכים ביותר בעולם!

ברדג'יט היא אחת מהנשים הקטנות בעולם וגם המעודדת הנמוכה ביותר. היא נולדה בשנת 1989 ואובחנה ב- Majewski osteodysplastic primordial dwarfism type II סוג נדיר של גמדות פרימורדיאלית, שגורמת לממדי גוף קטנים מאוד בכל שלב בחיים, עוד בשלב העוברות. גמדות זו משפיעה על 1 מכל 3 מליון בני אדם. עם זאת, למרות מצבה, ילידת אילינוי עדיין ניידת ונהנית מתחביבה כמעודדת ורקדנית. ברידג'יט לומדת במכללת קאסקאסיה באילנוי, ויחד עם אחיה, בראד, שגובהו 96.5 ס"מ הם מחזיקים בתואר אחד מזוגות האחים הקטנים בעולם. ברידג'יט מתעניינת באופנה ואומרת שהיא חושבת לפתוח עסק של עיצוב בגדים לאנשים קטנים.

 
Lin-Yü-chih .6
גובה: 67.56 ס"מ (26.6 אינץ)
10 האנשים הנמוכים ביותר בעולם!

לין יו צ'י נולד בטיוואן ב-1972 ובמשך שנים החזיק בתואר האיש הנמוך בעולם עם גובה של 66 ס"מ בלבד. לין סובל מעצמות שבירות והוא מרותק לכסא גלגלים. למרות שהוא סובל מהפרעה מולדת, הוא לא ידע על מצבו עד שבשנות ה-20 לחייו, השתתף בכנס לזכויות נכים. נכון להיום לין יו צ'ין עובד כסופר ופעיל חברתי בטייפה.

 
Khagendra Thapa Magar .5
גובה: 66 ס"מ (26 אינץ)
10 האנשים הנמוכים ביותר בעולם!

קהאגנדרה ט'אפה מאגאר, הוא צעיר נפאלי שסובל מגמדות פרימורדיאלית. הוא התגלה רק בשנת 2006 על ידי איש עסקים שבא לבקר במחוז Baglung בו הוא גר עם משפחתו וב-14 באוקטובר 2010 הוכרז לאדן הנמוך בעולם. עם זאת, ב-12 ביוני 2011 הוא איבד את התואר למי שמדורג היום במקום השני בעולם - Junrey Balawing. "ליטל בודהה" השתתף בעבר בלהקת מחול של נפאל והודו אך היום הוא מקדם תיירות במדינה כשגריר של רצון טוב. לדברי רופאו, למאגאר יש גוף של בן 3 והוא חושב ומתנהג גם ככזה. הוא סובל מקשיי למידה ורק לאחרונה נרשם ללימודים בגן ילדים מקומי כדי ללמוד לקרוא ולכתוב.
 
4. Madge Bester
גובה: 65 ס"מ (25.6 אינץ)
10 האנשים הנמוכים ביותר בעולם!

מדג' בסטר נולדה בשנת 1963 והיא אחת הנשים הנמוכות ביותר בתולדות ההיסטוריה. הגובה של האישה הדרום אפריקאית הוא 65 ס"מ בלבד, מה שהופך אותה לנמוכה יותר מהגובה הממוצע של פעוט בן שנה. נכון להיום היא מחזיקה בשיא 'האישה שאינה נייידת הקטנה ביותר בעולם'. בסטר סובלת מפרכת ומרותקת לכסא גלגלים. בשנת 1998 היא השתתפה בכנס לזכויות נכים בטיוואן ופגשה שם את לין יו צ'י. בסטר אמרה לו בפגישה: "המסר שלי אליך הוא לקחת אחריות על החיים שלך. תשכח מהמוגבלות שלך ותשתמש ביכולות שלך"

 
3. Jyoti-Amge
גובה: 62.7 ס"מ (24.7
אינץ)
10 האנשים הנמוכים ביותר בעולם!

זוהי האישה הניידת הקטנה ביותר בעולם וגובהה הוא קצת יותר מ-60 ס"מ. ג'יוטי נולדה בשנת 1993 בנגפור, הודו וסובלת ממצב הנקרא אכונדרופלסיה (Achondroplasia) שהקפיא את צמיחתה זמן קצר לאחר יום הולדתה הראשון. היא סובלת מעצמות שבירות וזקוקה להשגחה מתמדת, יחד עם זאת, זה לא מפריע לה לחלום על קריירה במשחק. בשנת 2012 היא השתתפה כניצבת בסרט בוליוודי ולאחרונה אף נרשמה ללימודים באוניברסיטה הפתוחה. "אני רוצה להיות שחקנית בהוליווד ולזכות באוסקר", אמרה באחד הראיונות, "ההבדל היחיד הוא הגובה שלי".

 
2. Junrey Balawing 
גובה: 59.94 ס"מ (23.6 אינץ)
10 האנשים הנמוכים ביותר בעולם!

ג'ונריי בולווינג נולד בשנת 1993 בפיליפינים והוא האדם הנמוך השני בעולם. הוא קיבל את התואר 'האדם הנמוך בעולם' בשנת 2011 לרגל יום הולדתו ה-18, אך תוך שנה הפסיד את התואר. על פי דיווחים, בולווינג לא גבה מאז היה בן מספר חודשים. והוא שוקל כ-5 ק"ג בלבד. בולווינג מתקשה בהליכה בשל ברכיים רכות ונאלץ לאחוז בחפצים שסביבו כדי להישאר זקוף. הסיבה למצבו של בולווינג מעולם לא אובחנה. למרות שהוא  זקוק לתשומת לב מתמדת מהוריו, הוא מסייע במטלות הבית, כמו למשל להאכיל את התרנגולות.

 
Chandra-Bahadur-Dangi 
גובה: 54.6 ס"מ (21.5 אינץ)
10 האנשים הנמוכים ביותר בעולם!

עם גובה של קצת יותר מחצי מטר, צ'אנדרה האדור דאנגי הוא האדם הנמוך ביותר בעולם. הוא נולד בשנת 1939 בכפר נידח בנפאל ומעולם לא נבדק על ידי רופא. כאשר הרופאים מטעם 'הועדה של שיאי גינס' בדקו אותו הם גילו שאומנם הוא סובל מגמדות פרימורדיאלית אך למרבה ההפתעה אין לו בעיות בריאותיות מיידיות. אבחנה זו הופכת את צ'אנדרה לחריג, כיוון שרוב הננסים סובלים מבעיות בריאות כאלה ואחרות. צ'אנדרה טוען כי מעולם לא דרש את התואר כיוון שהוא ומשפחתו אינם משכילים וכלל לא ידעו שיש כזה מן תואר.

 
מקור: דרורה גיטלמן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.