print header

נשק להשמדה המונית - התגלמות החורבן

עם התקדמות השנים, למדו בני האדם לשכלל כל דבר בחיים שלהם. הטכנולוגיה סייעה להביא שיפורים מהותיים לרווחת האדם, אך מצד שני ובמקביל, הטכנולוגיה גם הביאה  לאיום ממשי על המשך קיומו של המין האנושי על פני הכדור.

מירוץ החימוש הוא תחום שהיה קיים מאז ומעולם, אבל הוא הגיע לשיאו במלחמה הנוראה מכל, מלחמת העולם השנייה. הנסיבות של המלחמה היו כה נוראיות, שהן הובילו לצעד נואש של יצירה ושימוש בנשק הקטלני ביותר - הפצצה האטומית.

בתאריך 6/8/1945, לפני 67 שנים בלבד, ספגה יפן את מהלומת הקרב הקשה ביותר שאי פעם הונחתה על אויב כלשהו בהיסטוריה האנושית, כשהעיר הירושימה הפכה לקורבן הראשון שלמד מהי פצצה גרעינית. 3 ימים לאחר מכן, ספגה גם העיר נגאסקי פצצה אטומית והפכה ליעד ההפצצה האחרון בהיסטוריה, בתקווה שכך יישאר הדבר.

מאז, ניצת לו קרב שקט ודומם בין המעצמות במסגרתו הן התחרו ביניהן מי תשיג את האיום האסטרטגי הכי מסוכן. מאבק זה נודע בשם "המלחמה הקרה", לאורכו נבנו מתקנים גרעיניים רבים וחלקם הונצח בתמונות.

לרגל איזכור יום השנה ה-67 לאותה מתקפה חסרת תקדים, אנו מציגים אוסף מדהים של תמונות היסטוריות, המציגות את מתקני הגרעין של מירוץ החימוש הגרעיני שהתנהל בעולם מאותה תקופה ועד ימים אלה, כשישראל ואיראן עומדות באור הזרקורים הגרעיני.

סדרת התמונות בשחור לבן מציגה זווית מיוחדת ואמנותית, על כלי ההשמדה הנוראים בהיסטוריה. התמונות באות לעורר מחשבה על כמה בעצם המונח השגור "נשק להשמדה המונית", אינו ברור לנו ועד כמה חוסר אחריות וחוסר מודעות ממשיכים להקיף את המין האנושי.

הגאדג'ט, פצצת האטום טריניטי. זהו המתקן האטומי הראשון שאי פעם התפוצץ, בניסוי שערכה ארה"ב במדבר בניו מקסיקו ב-16 ביולי 1945. התאריך הזה מסמל את תחילתו של העידן האטומי. הניסוי בפצצה שימש כבסיס לפצצות האטום שהוטלו כשלושה שבועות מאוחר יותר על יפן.

פצצת אטום
 

הפיצוץ של טריניטי במדבר גרונדה דל מוארטה בניו מקסיקו. באופן מאוד סמלי, משמעות שם המדבר בתרגום חופשי מאנגלית היא "נתיבו של האיש המת". הפטרייה שנראית היא ברוחב של 200 מטרים והכתמים הקטנים שנראים על קו האופק הם עצים.

פצצת אטום
 

ליטל בוי, הפצצה של הירושימה, 6/8/1945. ליטל בוי, או ילד קטן, היה שם הקוד שניתן לפצצה הגרעינית הראשונה בהיסטוריה שהוטלה כנשק תקיפה נגד מדינה ולא בניסוי. כ-83 אלף בני אדם נהרגו ברגע הפיצוץ וההערכה היא שעד דצמבר של אותה השנה, נהרגו בין 130 אלף ל-150 אלף בני אדם כתוצאה מהפצצה הרדיואקטיבית.

פצצת אטום
 

בוקסקאר, המפציץ מסוג B-29 שהטיל את פצצת האטום על העיר נגאסקי.

פצצת אטום
 

פאט מן, הפצצה של נגאסקי. פצצה זו כונתה איש שמן והוטלה ב-9/8/1945, שלושה ימים אחרי הפצצה הראשונה. סירובם של היפנים להיכנע גם אחרי הפצצה הראשונה, הביא את האמריקאים לשימוש במתקן אטומי נוסף. המטרה המקורית של הפצצה הייתה העיר קוקורה, אך תנאי מזג האוויר הכתיבו שינוי במסלול המטוס וכן במסלול ההיסטוריה. מזג האוויר ביעד המשני, נגאסקי, גם הוא היה בעייתי והפצצה לא פגעה במיקומה המדוייק, מה שצימצם את אפקט ההרס ביחס להירושימה. "רק" 39,000 בני אדם נהרגו במקום ועוד 25,000 נפצעו. בהמשך מתו עוד מאות כתוצאה מפציעות שונות ומשונות וכמובן ממחלות הקשורות לקרינה.

פצצת אטום
 

מפציץ אסטרטגי מסוג B-36, המיועד לשאת נשק גרעיני, 1948.

פצצת אטום
 

MK-17, פצצת מימן, או פצצה תרמו-גרעינית משנת 1954. מארק 17 היא אחת משתי פצצות המימן הראשונות בעולם. אורכה הוא 7.52 מטרים, היקפה הוא 1.56 מטרים ומשקלה הוא 21 טון. לייצור הפצצה התנגד מי שהיה אחד מאבות האטום, רוברט אופנהיימר, מאחר והיה מזועזע מתוצאותיהם של הפיצוצים הגרעיניים ביפן. עוצמתה של פצצת המימן הראשונה שהוטלה בניסוי בשנת 1952, הייתה פי 700 מזו של פצצת האטום שהוטלה על הירושימה.

פצצת אטום
 

תא איחסון הפצצות במפציץ B-36, 1948. מכאן אמורה הפצצה הגרעינית להשתחרר ולנחות על מטרתה.

פצצת אטום
 

מפציץ אסטרטגי מדגם B-47, שנת 1951.

פצצת אטום
 

פצצת האטום MK-6 משנת 1951.

פצצת אטום
 

המפציץ האסטרטגי המוכר, B-52, שנת 1955.

פצצת אטום
 

תותח אטומי 280 מ"מ, מדגם M-65, שנת 1951.

פצצת אטום
 

אטלס D, הטיל הבליסטי הבין-יבשתי הראשון משנת 1959.

פצצת אטום
 

בונקר מרכז הבקרה של הטיל הבליסטי הבין-יבשתי מדגם מינטמן 2, 1965.

פצצת אטום
 

לואיס וקלארק, צוללת הטילים הבליסטיים האמריקאית משנת 1965. צוללות, בשל חשאיותן, שימשו כפלטפורמה פופלארית לאיחסון נשק גרעיני.

פצצת אטום
 

פיסמייקר, מודולות ההנחייה האינרציאלית של טיל בליסטי בין-יבשתי משנת 1986.

פצצת אטום
 

המפציץ האסטרטגי B-1B משנת 1986.

פצצת אטום
 

המשגר הנייד מידג'טמן משנת 1988. שימש לשיגור טילים בליסטיים בין-יבשתיים המסוגלים לשאת ראשי קרב גרעיניים.

פצצת אטום
 

מפציץ אסטרטגי מדגם B-2, שנת 1989.

פצצת אטום
 
מקור: איצ'ה כרמלי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.