print header

התמונות המנצחות בתחרות אומנות האוקיינוס 2022

לא צריך להרחיק לכת ולחפש יצורים ומראות נסתרים וזרים בכוכבים אחרים, כי יש לנו לא מעט מקומות שעדיין צריך לחקור בעולמנו, ואם אפשר – עדיף לקחת מצלמה למסע הזה. הסיבה לכך היא שבזכות המצלמה כל אחד יכול להיחשף לדברים שבעבר רק מעטים היו יכולים לראות בעצמם, ולא חסרים קומפוזיציות ומוקדי צילום באתרים תת ימיים שאפילו אחוז אחד מהעולם כולו עוד לא היה בהם, וכנראה גם לא יהיה. אז קחו לכם כמה רגעים והתבוננו ב-18 התמונות הבאות – הזוכות מתחרות אומנות האוקיינוס לשנת 2022 – ומומלץ גם שתקראו את מה שהיה לצלמים להגיד. לפעמים זה יגרום לכם להסתכל על התמונה כולה באור אחר לחלוטין...
 

קטגוריית "צילום בזווית רחבה"

1. מקום ראשון – "שלישיית כרישים" של רנה קפזולה

צולם בדרום פאקארווה, פולינזיה הצרפתית
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: כרישים ודגים במים רדודים
"התמונה הזו צולמה באתר שהוכרז כשמורת ביוספרה על ידי ארגון אונסק"ו. מאחר שיצורי הים מוגנים פה על פי חוק, יש כאן מגוון רחב של יצורים חיים, וניתן לראות אפילו כרישים בסביבתם הטבעית. במהלך הביקור הזה היה לי המזל להיות שם בליל ירח מלא, כשלהקה גדולה של דגי נתחן הופיעה קודם לכן במים הרדודים, מה שמשך כרישים לאזור. כשהתמונה הזו צולמה השמש שקעה באופק ובדיוק נהיה קצת חשוך, אך הצלחתי לתפוס את הרגע הזה בעזרת פלאש מתחת למים עם מהירות תריס גבוהה."

2. מקום שני – "המצוד" של דניאל ניקולסון

צולם בשונית נינגלו, אוסטרליה
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: כריש שוחה בתוך להקת דגים עצומה
" קבוצה גדולה של כרישי שונית אפורים רעתה את הדגים האלה לחלק רדוד בשונית נינגלו. הדגים לכודים כאן, וכמעט מאה כרישים העבירו שעות בזלילה. אחרי כשעה אזרתי אומץ לצלול למרכז העניינים. להיות בפנים היה מחשמל, עם כרישים שטסים סביבי בכל כיוון בזמן שהם צדים. היו לי חלקיקי שנייה לתפוס את התמונה הזו, מאחר שהכריש שחה במרחק של פחות ממטר ממני – מכוון מטרה למלא את פיו בדגים."

קטגוריית "מאקרו"

3. מקום ראשון – "אימא תמנון" של קט ז'הו

צולם בפלורידה, ארה"ב

תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: אימא תמנון מקיפה בזרועותיה את ביציה עם תמנונים קטנים בתוכן
"התמונה הזו מראה אימא-תמנון שונית קאריבית ששומרת על ביציה, לא רחוק מחוף ווסט פאלם בפלורידה. כמו כל זני התמנונים, האימא לא אוכלת בזמן שהיא מטפלת בביצים, והיא תמות אחרי בקיעתן. זו הייתה תחושה מתוקה-מרירה לצפות בה מגנה על ביציה, בידיעה שהסוף העצוב הזה מגיע."

4. מקום שני – "העלמה באדום" של מתיו סאליבן

צולם בפלורידה, ארה"ב
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: דג פתיונאי שעיר
"למרבה מזלי ראיתי הרבה דגי פתיונאי שעיר בשלל מקומות ברחבי העולם, אך מעולם לא נתקלתי באחד בצבע אדום. מצאתי את הנקבה המדהימה והעצומה הזו נחה כנגד קורת מזח בחשכה. אדום הוא הצבע הראשון שמתחיל להיות קשה לזיהוי בעומק המים, לכן עד שהוארה באור חזק, לא היה לי מושג כיצד היא באמת נראית. הלסת שלי נפלה לרצפה כשהסתכלתי במסך המצלמה וראיתי את צבעה האמיתי. היא הפתיונאי השעיר האהוב עלי ביותר מכל אלה שראיתי."

5. מקום שלישי – "דיונון בובטייל דרומי" של ניקולס רמי

צולם בטסמניה, אוסטרליה
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: דיונון בובטייל דרומי
"במהלך החורף האחרון ביקרתי בהובארט שבטסמניה כדי לצלם את דג הידיים המנוקד הנדיר (הצלם זכה גם בקטגוריה אחרת ברשימה עם תמונה של הדג הזה). שמעתי שמועה על כך שיש עוד יצור פוטוגני שנמצא לפעמים בלילה באחד מאתרי הצלילה המקומיים. ואכן דיונון הבובטייל הדרומי הוא יצור לילי, שמבלה את יומו קבור בחול ויוצא לאכול רק בלילה."

קטגוריית "התנהגות יצורי הים"

6. מקום ראשון – "קן" של גאליס הואראו

צולם בסלטסטראומן, נורווגיה
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: דג זאב
"זוג דגי זאב בסוף הקיץ הארקטי. הנקבה הטילה כדור של ביצים בתוך מערה קטנה במהלך הסתיו לפני שעזבה את הקן, והזכר נותר לשמור עליהן. הזכר יטפל בביצים עד לסוף האביב, כשיבקעו. דג הזאב הוא מין חשוב מאוד בפיורדים הנורווגיים, כשהוא מונע מקיפודי הים לרעות יתר על המידה ביער האצות. אף על פי שהוא מסייע בכך מאוד, הוא לא נחשב למוגן בנורווגיה."

7. מקום שני – "תלעס עם פה סגור!" של בריאן טורפס

צולם בפלורידה, ארה"ב
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: צב אוכל אצות ים
"צילמתי את התמונה הזו בזמן שסיירתי במי מעיין ונהר מתוקים. על אף שיצאתי לחפש פרות ים, תשומת הלב שלי נתפסה על ידי נקבת צב הנשכן המצוי הזה. העברתי מספר שעות בהתבוננות בה ממרחק מכבד, והתקדמתי לעברה כדי לצלם תמונות שוב ושוב. האחת הזו הייתה כנראה עיוורת, ולא נראה שנוכחותי הפריעה לה. היא המשיכה לעסוק בענייניה, נחה וחיפשה אוכל לסירוגין. בסופו של דבר היא נתקלה בדג שטוח מת שמכונה "חונק חזירים", מאחר שהשלד שלו נוטה להיתקע להם בגרון. עם זאת, הוא לא היה אתגר לצבה הזו, והיא גירדה ממנו את הבשר ולבסוף בלעה את השלד בשלמותו."

קטגוריית "פורטרט"

8. מקום ראשון – "השתקפות במראה" של קו-וויי קאו

צולם בפינגלין, טאיוואן
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: סרטן עם ההשתקפות שלו מעליו
"מאז המגפה, הייתי מדוכא כי לא יכולתי לצלול בחו"ל. בהזדמנות שהייתה לי לצאת, הלכתי לאתר צלילה בטאיוואן ומצאתי סרטנים קטנטנים יפהפיים. אז לקחתי את ציוד הצילום שלי והלכתי לנקודה אחרת בכל שבוע כדי להתבונן באקולוגיה שבמים ולנסות לצלם אותה. אחרי מספר ניסיונות שנמשכו כמה חודשים, הצלחתי לצלם את ההשתקפות המושלמת שהייתה אחת המטרות שלי."

9. מקום שני – "פורטרט של כריש" של גבריאלה לונגו

צולם באיים האזוריים, פורטוגל
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: דגים שוחים לצד כריש
"תמיד חלמתי לצלם תמונות של כרישים בים הכחול, וסוף סוף קיבלתי את ההזדמנות לעשות את זה בקיץ באיים האזוריים. ללא פחד, ללא לחץ מכל סוג – רק שלווה ותחושת אחדות עם הטבע. החיות האלה הן כה אינטליגנטיות וסקרניות. ברגע שהתקבלת על ידן לסביבתן, אתה לא יכול לעשות כלום פרט להערצת האלגנטיות שלהן. צלילה בין הכרישים האלה הייתה זכות וזיכרון שלעולם לא אשכח."

קטגוריית "מים קרים"

10. מקום ראשון – "דג הידיים הנקוד הנדיר מטסמניה" של ניקולס רמי

צולם בטסמניה, אוסטרליה
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: דג הידיים הנקוד הנדיר
"דג הידיים הנקוד הוא סוג חכאי שמצוי בסכנת הכחדה חמורה וחי רק בחלקים אלו של טסמניה. שמו מגיע מסנפיריו שדומות לידיים, והוא למעשה "הולך" בעזרתם על רצפת הים."

11. מקום שני – "מתלעות" של יאניק גוגנהיים

צולם בדרום-מזרח צרפת
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: סלמנדרה צפה על מים בצילום מלמטה
"יש לי תשוקה עמוקה כלפי סלמנדרות, וטריטונים בפרט. היה די קשה לצלם את התמונה הזו מאחר שמדובר בבעל חיים מהיר מאוד, והמים קפואים במהלך תקופת הרבייה שלו. לקח לי מספר שעות בהן המתנתי מתחת למים עד שהצלחתי לצלם את התמונה הזו."

12. מקום שלישי – "צלליות ורדונים מרקדות" של ג'ון אנדרסון

צולם בקליפורניה, ארה"ב
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: צלליות של דגים ביער אצות
"יערות אצות, אחת מהסביבות התת-ימיות האהובות ביותר בכוכב שלנו, מספקות מקלט ומקום מחייה לאינספור מינים. ביום בהיר אחד, התרחש מתחת לפני השטח קסם בשעת בוקר מאוחרת, אחרי שהשמש הגיעה למרום הרי החוף של קליפורניה. אני מאמין שאין עוד דרך טובה יותר לצלם את היופי של יערות האצות מאשר בעזרת אור טבעי, שיצר כאן צלליות על אינספור דגי ורדון כנגד הקנבס הכחול, הירוק והצהוב שמנוקב על ידי קרני שמש.

קטגוריית "מים שחורים"

13. מקום ראשון – "מתקפת תמנון" של דניס קורפוז

צולם באנילאו, הפיליפינים
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: תמנון אוכל חסילון
"תמנון צעיר תוקף בהפתעה רימת חסילון גמל שלמה."

14. מקום שני – "רשאי להמריא" של ג'וש ראיה

צולם בפלורידה, ארה"ב
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: דג והשתקפותו מעליו
"התמונה הזו צולמה ביוני 2022, בלילה רגוע עם ים שקט בפאלם ביץ' שבפלורידה. אני תמיד מנסה להקדיש חצי שעה בסוף כל צלילה במים השחורים לצפייה ביצורים שצפים על אצות סרגסום (מערכת אקולוגית קטנה ומרתקת). כשהתנאים כה רגועים, הייתה לי הזדמנות נהדרת לנסות לצלם השתקפות מתחת לפני המים. דגים שוחים ללא הרף בין האצות האלה, וכל תנועה פתאומית יכולה לגרום להם להיעלם באפלה. הדג הספציפי הזה השתמש באור שלי כדי לצוד בין האצות, ופנה לכיווני לתמונה יחד עם השתקפותו מלמעלה." 

15. מקום שלישי – "הופעה ראשונה" של סטיבן קובאקס

צולם בהוואי, ארה"ב
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: דג כחול עם "סרטים" שיוצאים מכל חלקי גופו
"אחד הדברים המרגשים בצלילה במים שחורים זה שאתה אף פעם לא יודע מה יצוץ מהמעמקים שלמטה. בצלילה אחת באזור האי קונה, הופיע לפניי דג עם סרטים יפהפיים. במבט ראשון נראה שהוא מחקה מדוזה. זוהי התמונה הראשונה שנתפסה של הדג הזה בחיים ובסביבתו הטבעית.

קטגוריית "חשופיות ים"

16. מקום ראשון – "מצולע" של אלכסי פרמיאקוב

צולם בבאלי, אינדונזיה
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: חשופית ים סגולה
במהלך המגפה אני ואשתי נתקענו בבאלי, וזו הייתה הזדמנות מצוינת לעשות קצת צילומי מאקרו. עשינו סדרת צלילות שבהן הבחנו בהרבה יצורים שונים, ביניהם חשופיות ים."

17. מקום שני – "הטיפוס למעלה" של ורוניקה נגי

צולם בקולומביה הבריטית, קנדה
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: חשופית ים מטפסת במעלה יער אצות
"הסצנה הזו משלבת כל כך הרבה דברים שאני אוהבת – יער אצות, מים בצבע טורקיז וחשופית Melibe leonine. החשופית הזו ייחודית משום שיש לה מעין "כיסוי ראש" שנראה כמו מלכודת צמח דיונאה (טורף זבובים). נמשכתי לניגוד הצבעים מול היער האפל שברקע, והאופן שבו נראה כי החשופית נמצאת במסע אל עבר פני השטח."

18. מקום שלישי – "שלושה זה כבר צפוף" של לוק גורדון

צולם באיי יאסווה, פיג'י
תחרות צילום אומנות האוקיינוס 2022: שלושה חשופיות ים קטנטנות על אצה
"לעיתים נדירות מגיעים סיירים לגבעות המשקעים הרכים שבפיג'י, אך יש בהן שלל יצורים שרק מחכים להתגלות. החשופיות שבתמונה מגיעות לכאן באופן עונתי בכמויות גדולות, כשהאצות שמהן הן ניזונות נמצאות בשיא פריחתן, וכשאין יותר אצות, אין יותר חשופיות. כשהחשופיות נמצאות כאן בשפע יש גם הרבה פעילויות רבייה והטלת ביצים על העלים שהן קוראות להם בית, לפעמים נתקלים בכמה חשופיות על עלה אחד, אך באופן נדיר הן ממוקמות כל כך יפה כדי לצלם תמונה שלהן יחד עם ביציהן."

מקור התמונות: uwphotographyguide.com

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.