print header

7 שימושים יצירתיים לספרים הישנים שלכם

חובבי הקריאה שביננו יעידו כי ספרים הם לפעמים טובים יותר מסרטים בקולנוע, כי כל אחד יכול לדמיין את העלילה הכתובה בהם כראות עיניו. אך למרות כל ההנאה שאנו שואבים מספרים מסוימים - ברגע שסיימנו לקרוא אותם לרוב נניח אותם חזרה על המדף, בתקווה שנעשה בהם שימוש חוזר בעתיד. עם זאת, לא מעט מהם מעלים בסופו של דבר אבק משום שפשוט אין לנו מה לעשות איתם, אך חבל לנו לזרוק אותם. אז למרות שאנו יכולים לתרום את הספרים הישנים שלנו, אפשר גם למצוא להם שימושים חדשים שיכולים לשדרג את החיים ואת הבית שלנו. בואו לגלות את 7 הפתרונות היצירתיים לשימוש חוזר בספרים ישנים ובלויים ולמדו איך להכין מהם חפצים נהדרים שישרתו אתכם במגוון דרכים.
 
פתרונות לספרים ישנים: ספרים עתיקים מונחים על מדף
 

1. מעמד עפרונות

תמיד תהיתם איפה אפשר לשמור בדרך מסודרת את כל כלי הכתיבה שמפוזרים ברחבי הבית? בעזרת מעמד העפרונות הזה תוכלו לפתור את הבעיה הזאת אחת ולתמיד!
מה צריך להכין מראש: ספר ישן, סכין יפנית, מהדקי נייר או אטבים משרדיים, סרגל, דבק יצירה, מברשת, מספריים, גליל קרטון מנייר טואלט וקרטון או נייר עבה.
פתרונות לספרים ישנים: מעמד עפרונות
 • חתכו את הספר למידה הרצויה למעמד העפרונות - השתמשו בסכין יפנית ובסרגל כדי לשמור על החיתוך ישר ככל האפשר כך שיתקבל הגובה הרצוי (בין 4-5 ס"מ), בנוסף שימו לב שאתם חותכים בזהירות גם את שדרת הספר (החלק שמחבר את הכריכה הקדמית והאחורית).
 • חתכו בעזרת מספריים את כריכת הספר הקדמית והאחורית קרוב ככל האפשר לשדרת הספר.
 • הפרידו את דפי הספר לחמש קבוצות והחזיקו אותן מופרדות בעזרת מהדקי נייר או אטבים משרדיים.
פתרונות לספרים ישנים: מעמד עפרונות
 • קחו עיפרון וחתכו את הקצה הצר שלו (הצד שכותב) ולאחר מכן הדביקו אותו לשדרת הספר כך שהמחק יבלוט מעבר לגובה של הספר החתוך. כעת מרחו דבק סביב העיפרון המודבק וקפלו את שדרת הספר סביבו (כמו שניתן לראות בתמונות המצורפות). החזיקו אותו במקום עד שהדבק יתפוס אותו היטב.
 • קחו גליל קרטון של נייר טואלט וכרכו סביבו את אחת מקבוצות הדפים. כשאתם עושים זאת, הורידו את האטב או המהדק כך שהדפים יהיו צמודים ככל האפשר, ולאחר מכן החזירו אותם חזרה. את קצוות קבוצת הנייר יש להדביק כלפי פנים (לכיוון העיפרון המרכזי) ובמידת הצורך אפשר לגזור עם מספריים כדי להתאים אותם להדבקה. חזרו על פעולה זו עד אשר הדבקתם את כל קצוות קבוצות הדפים למרכז המעמד.
פתרונות לספרים ישנים: מעמד עפרונות
פתרונות לספרים ישנים: מעמד עפרונות
 • מרחו על המעמד שנוצר דבק יצירה בעזרת מברשת - כך תשמרו על הקשיחות שלו לאורך זמן והוא לא ייהרס או ייקרע בעתיד. חכו שהמעמד יתייבש ומרחו עליו דבק בשנית כשאתם מקפידים למלא את כל הרווחים שנשארו.
 • קחו קרטון\נייר עבה וחתכו אותו בהתאם למסגרת של המעמד שלכם, כעת הדביקו אותו לתחתית המעמד ומרחו עליו שתי שכבות של דבק יצירה. לאחר שהמעמד יתייבש אתם יכולים להפוך אותו ולהתחיל להשתמש בו.
פתרונות לספרים ישנים: מעמד עפרונות
 

2. שעון קיר

שעון גדול על הקיר תמיד מוסיף צבע ועניין לבית, אך שעון שעשוי מספרים הופך את הרעיון למרשים הרבה יותר.
מה צריך להכין מראש: 12 ספרים ישנים, שעון עם מנגנון תקין בעל מחוגים גדולים, נייר סלוטייפ, דבק דו צדדי, מברשת, צבע לבחירתכם, פטיש ומסמר.
פתרונות לספרים ישנים: שעון קיר
 • קחו ספרים ישנים שונים (אם ניתן, כאלו שבשמם מוזכרים המספרים 1 עד 12) והדביקו אותם בעזרת נייר סלוטייפ כך שהם לא ייפתחו.
 • תלו את השעון במרכז הקיר הרצוי והדביקו את אחד מהספרים (או את הספר עם הספרה 6 בשמו) במיקום של הספרה 6 בתחתית השעון צמוד אל הקיר בעזרת דבק דו צדדי חזק.
 • כאשר החלטתם על המרחק הרצוי ממרכז השעון לספר התחתון, הדביקו שלושה ספרים נוספים (או שלושה ספרים שבשמם יש את הספרות 3, 9 ו-12) במיקום הספרות 3, 9 ו-12 באותו המרחק כך שייווצר לכם הבסיס להמשך (אתם יכולים להיעזר במדבקות לסימון מיקום הספרים הרצוי).
פתרונות לספרים ישנים: שעון קיר
 • הדביקו את שאר הספרים במרווחים הרצויים, כאשר המיקום שלהם ישתנה בהתאם לגודל שלהם, כך שאתם צריכים לשים לב שאתם משאירים מספיק מקום לכל הספרים (גם כאן ניתן להדביק קודם מדבקות סימון ולאחר מכן את הספרים).
 • פרקו את מנגנון השעון והמחוגים, סמנו את מיקום השעון על הקיר בעזרת עיפרון וצבעו אותו בצבע הרצוי. כעת חברו את מנגנון השעון והמחוגים אל הקיר (בלי בסיס המספרים) וכך יצרתם לעצמכם שעון חדש ומקורי לבית.
פתרונות לספרים ישנים: שעון קיר

3. מסגרות לתמונות

כיום אפשר להשיג מסגרות לתמונות בצורות ובגדלים שונים כמעט בכל חנויות כלי הבית והצילום, אך כולן דומות למדי ואין להן שום מאפיין ייחודי. לעומת זאת, שימוש בספרים ישנים ובלויים יוכל לגוון את עיצוב הבית שלכם ולתת לתמונות האהובות עליכם "בית" חדש ומקסים. 
מה צריך להכין מראש: מספר ספרים ישנים בהתאם לכמות התמונות הרצויות, חוט, כפתור, מספריים, דבק יצירה, קרטון ובד לבד.
פתרונות לספרים ישנים: מסגרות לתמונות
 • חתכו בזהירות ריבוע או מלבן פנימי בתוך הכריכה, בגודל קצת קטן יותר מגודלה של התמונה שתרצו למסגר (שלב 1 בתמונה המצורפת למטה).
 • חתכו את בד הלבד והקרטון לגודל קצת קטן יותר מזה של כריכת הספר.
 • הדביקו את הקרטון לחלק הפנימי של כריכת הספר כשאתם מקפידים על הדבקת שלוש צלעות בלבד כך שהצלע הפנימית משוחררת (כפי שניתן לראות בשלב 3 בתמונה המצורפת למטה, לפי הסימון השחור שבתמונה) ואת בד הלבד על הקרטון.
 • הדביקו חוט למסגרת החיצונית שבכריכה וכפתור מוגבה בחלק התחתון למיקום התמונה הרצויה.
 • צרו לולאה מחוט והדביקו אותה לחלק הפנימי של כריכת הספר האחורית ואת הכריכה האחורית עצמה הדביקו לספר.
 • הכניסו את התמונה הרצויה בין הקרטון למסגרת שיצרתם וסגרו את לולאת החוט מהכריכה האחורית על הכפתור הקדמי כך שהספר לא ייפתח. כעת אתם יכולים להניח אותו במיקום הרצוי בביתכם וליהנות מתגובות מפרגנות על ההשקעה והיצירתיות שלכם.
פתרונות לספרים ישנים: מסגרות לתמונות

4. מדפים

מדפים הם פתרון אחסון פשוט במיוחד, אך גם כזה שיכול להעניק לבית צבע ואווירת יצירתיות מיוחדת שילהיבו אתכם ואת האורחים שלכם. 
מה צריך להכין מראש: 3 ספרים ישנים, מקדחה, וו תלייה, מסמר, פטיש, נייר צבעוני, דבק יצירה וחוט.
פתרונות לספרים ישנים: מדפים
 • סמנו ארבע נקודות לקדיחה בקצוות כל אחד מן הספרים, כשאתם שומרים על מרחק של לפחות 1-2 ס"מ מקצוות הכריכה.
 • באמצעות המקדחה קדחו בזהירות דרך הסימונים שעשיתם בספרים, כשאתם מקפידים לבצע זאת ביציבות רבה ובסביבת עבודה בטוחה.
 • הדביקו נייר עבה וצבעוני מסביב לכריכת הספרים בעזרת דבק יצירה, מלאו את הרווחים שנותרו באותו הדבק והניחו לספרים להתייבש.
פתרונות לספרים ישנים: מדפים
 • לאחר מכן צרו חורים קטנים בנייר הצבעוני היכן שנמצאים חורי הקידוח שלכם, כך שתוכלו להשחיל דרכם את ארבעת החוטים שבעזרתם תחברו את הספרים ותהפכו אותם למדפים.
 • כעת עליכם להתחיל להשחיל על החוטים את הספרים אחד אחרי השני, כשאתם דואגים לעשות קשרים שירווחו את הספרים אחד מהשני (אתם יכולים לרווח אותם לפני רצונכם כאשר המרחק המומלץ הוא בין 9-12 ס"מ מספר לספר).
 • קחו את מדפי הספרים שיצרתם בעזרת החוטים, חברו את ארבעת קצוות החוטים הנותרים לוו ותלו אותו מתקרת ביתכם במקום בו תרצו את המדפים. שימו לב שהמשקל שמומלץ להניח על המדפים האלו תלוי בחוזק הוו ומצב הספרים הישנים שבהם השתמשתם.
פתרונות לספרים ישנים: מדפים

5. תחנת עגינה לטלפון נייד

כשהטלפון הנייד שלכם מחובר לכבל ההטענה ומונח על השולחן, כל תנועה פתאומית יכולה לגרום לו ליפול ולהינזק. לכן, מומלץ שתשמרו אותו במקום מוגן - ואין כמו ספר ישן על מנת לעשות זאת.
מה צריך להכין מראש: ספר ישן, מספריים, נייר שיוף, סכין יפנית, סרגל, קרטון ודבק יצירה.
פתרונות לספרים ישנים: תחנת עגינה לפלאפון
 • סמנו בעזרת סרגל את המסגרת הפנימית של תחנת העגינה כשאתם שומרים על לפחות 2 ס"מ מקצוות הדפים בחלקו הפנימי של הספר.
 • בעזרת סכין יפנית וסרגל חתכו את הדפים לפי הסימון שעשיתם; כאשר אתם מגיעים לדפים האחרונים מומלץ להניח חתיכת קרטון ביניהם לכריכה האחורית כדי שלא תפגעו בה במהלך החיתוך.
 • כעת עליכם להוריד את קצוות הדפים הפנימיים המיותרים בעזרת מספריים או נייר שיוף, ולהדביק את הדפים אחד לשני בעזרת דבק יצירה.
 • הניחו על הספר שממנו יצרתם את תחנת העגינה מספר ספרים כבדים אחרים ותנו לו להתבייש, על מנת שבסופו של דבר הדבק יחזיק חזק את הדפים ולא יהיו רווחים מיותרים.
 • כעת חתכו בעזרת סכין יפנית פתח דק באחד הקצוות של המסגרת הפנימית שישמש כפתח כניסה לכבל הטענת הטלפון הנייד - והנה יצרתם תחנת עגינה שיכולה לשמש גם כקופסת אחסון נוספת בבית.
פתרונות לספרים ישנים: תחנת עגינה לפלאפון

6. אדנית עציצים

אדניות עציצים מוסיפות צבע לבית וחלקנו הגדול משתמש בהן כדי לקשט אותו. אך אם נמאס לכם כבר מהאדניות הישנות שלכם, השילוב של ספרים וצמחים מעניק לבית מראה מיוחד, שילהיב אתכם ואת האורחים שלכם.
מה צריך להכין מראש: סרגל, סכין יפנית, ניילון אטום, צמח שלא דורש הרבה מים (מומלץ להשתמש בסוקולנט), אדמה ומספריים.
פתרונות לספרים ישנים: אדנית עציצים
 • סמנו בעזרת סרגל את המסגרת הפנימית בתוך הספר שאותה תרצו לחתוך (לפי הגודל של האדנית שתרצו, כאשר מומלץ להשאיר מסגרת של כיתוב) וחתכו את הדפים בעומק הרצוי, כאשר אתם מקפידים לא לחתוך את העמודים הראשונים של הספר.
 • הניחו בגומה שיצרתם ניילון אטום שימנע ממים לדלוף והחלו למלא את הגומה באדמה עבור הצמח שאותו תרצו לשים.
 • הניחו את הצמח בתוך אדמת הבסיס ומלאו את הגומחה בשאר האדמה כך שהיא תהיה בגובה המסגרת שיצרתם.
 • חתכו את הניילון הנותר מקצוות הגומה והניחו את אדנית הספר שיצרתם במקום הרצוי. השקו את הצמח בעזרת בקבוקון השפרצה אחת לשבוע.
פתרונות לספרים ישנים: אדנית עציצים

7. שומר מכתבים

גם אתם סובלים מבעיית פיזור המכתבים השונים ברחבי הבית? לא עוד - מפני שבעזרת שומר המכתבים הזה תוכלו לאחסן אותם במקום שבו לא תשכחו שהם שם, וגם תזכו לפריט עיצובי מרהיב לביתכם.
מה צריך להכין מראש: מספר ספרים כמספר מקומות האחסון שתרצו, מסגרות לתוויות מברזל, מספר ברגים או מסמרים קטנים, מקדחה, רצועת בד צבעונית, מספריים ודבק יצירה.
פתרונות לספרים ישנים: שומר מכתבים
 • קחו ספרים ישנים והפרידו מהם את כריכתם.
 • קחו מסגרת לתוויות מברזל, הניחו אותה על גבי הכריכה שבידיכם במקום שבו תרצו שהיא תמוקם וסמנו את מיקום הקדיחה הרצוי, על פי חורי התלייה של התווית. כעת קדחו דרך כריכת הספר שני חורים קטנים ולבסוף חברו את מסגרת התוויות בעזרת ברגים קטנים אל הכריכה.
 • קחו רצועת בד צבעונית, קפלו אותה לשתיים כך שתיווצר לכם רצועת בד עבה, וחתכו אותה באורך כריכת הספר הקדמית או האחורית - יש להכין 2 רצועות כאלה.
פתרונות לספרים ישנים: שומר מכתבים
 • הדביקו את שתי רצועות הבד לצד אחד של כריכת הספר מבלי להדביק את שדרת הכריכה, הרימו את הצד השני של הכריכה והדביקו אליה את יתרת רצועת הבד.
 • הדביקו את רצועת הבד לשדרת הכריכה, מקמו את הספרים על הקיר במיקום הרצוי (מומלץ לתלות את הספרים על קרש עץ ואותו לתלות על הקיר), קדחו חורים קטנים וקבעו אותם בעזרת ברגים אל הקיר.
 • כעת תוכלו להכניס למסגרות התוויות דפים קטנים עם שמות כמו "חשבונות", "ביטוח", "אישי" וכדומה, ולשמור על המכתבים שלכם במקום מסודר ומאורגן.
פתרונות לספרים ישנים: שומר מכתבים

מקור התמונות: chicaandjo, imgur, leahkoenig, thedecorfix, caughtonawhim, apartmenttherapy, beyondthepicket

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.