print header

סיפורים מעוררי ההשראה של ילדים ניצולי שואה

בכל פעם שאני מקשיבה לסיפורי הגבורה של ניצולי השואה, אני מתפעמת מהעוז ומהתושייה הרבה שהם הפגינו, בעיקר אם הם היו ילדים או בני נוער באותם ימים קשים של מלחמת העולם השנייה. אני זוכרת שכששמעתי לראשונה כיצד סבי ז"ל שרד את אותה תקופה וכיצד הוא ברח כנער צעיר במהלכה מפולין לברית המועצות, תהיתי מאיפה היו לו את הכוחות לעשות זאת ופשוט הערצתי אותו על כך. היום תכירו כמה ניצולי שואה שהיו בגילו או אפילו צעירים ממנו באותם ימים, ותשמעו בקצרה כיצד הם שרדו  במסתור או בגטאות ואיך הם בעצם פירשו את המתרחש סביבם כילדים ונערים. הסיפורים מעוררי ההשראה האלו מהווים ניצחון אדיר על הנאצים, ואתם מוזמנים לכבד את כל אחד מהניצולים ולהאזין להם בעזרת 7 הסרטונים הבאים.

 

1. מלכה רוזנטל

מלכה גדלה במשפחה אמידה שהיה לה הכל - עד גיל 5, אז נכנסו הגרמנים לעיר שבה חיה, סטניסלבוב שבפולין. בסרטון הזה היא מגוללת את סיפורה המרתק, שכולל בין השאר את הפעם הראשונה שבה היא הבינה שהיא יהודייה ואת השנאה שהופנתה כלפיה בשל כך, על המעבר לגטו והחיים בו, וכיצד הוריה הצילו את חייה בתושייתם הרבה.
 
2. חנה יחימוביץ'
את הבת שלה אתם כנראה מכירים, העיתונאית והפוליטיקאית שלי יחימוביץ'. לחנה יש סיפור מיוחד, שכולל את המאמצים שהשקיעה אימה כדי להציל אותה, ואת הפרידה הקשה ממנה בגטו ורשה. חנה גם מספרת על חייה בשנים שאחרי המלחמה, וממלאת את צוואתה של אימה – לא לשכוח את המשפחה שנספתה.
 
3. רותי פרידמן
רותי נולדה בשנת 1940, לתוך מלחמת העולם השנייה וזוועות השואה. ב-4 הדקות הבאות תשמעו על התושייה הרבה של אימה, שעזרה לרותי ול-2 אחיה להסתתר ובכך להינצל, ועל מסעם במהלך המלחמה. רותי לא שוכחת לספר גם על "החיים שאחרי", שמהווים מבחינתה ניצחון גדול על הגרמנים. 
 
4. גניה וילדר
כשהגרמנים החלו להגביל את חיי היהודים בעיירה הפולנית בוריסלב, גניה ילידת המקום כבר הייתה נערה בת 16. בסרטון הזה, שצולם כשהייתה בת 96, היא מספרת לראשונה לנכדה מה היא עברה באותן שנים. היא מתארת את המראות הקשים, הריחות שקשה לשכוח והתחושה נוכח כל אלו, ומפרטת כיצד היא ובני משפחתה שרדו כל השנים במקום מסתור – מה שהיא מגדירה כנס.
 
5. מרטה גורן
כשהעיר הפולנייה צ'ורטקוב נכבשה על ידי הגרמנים, מרטה גורן הייתה בת 6. בסרטון הבא היא מספרת על החיים שהיו לה לפני המלחמה, ובעיקר על אלו שהיו לה במהלך כל אותה תקופה – מנקודת מבטה של ילדה שמנסה להבין מה קורה סביבה. היא משתפת כיצד היא שרדה ומדוע היא דווקא זוכרת לטובה את אחד ממקומות המסתור שבהם שהתה...
 
6. אברהם איווניר
אברהם חי בבית גדול עם חווה בעיירה שהייתה בשליטה רומנית באותם ימים, עד שהכוחות הנאציים פלשו למקום בשנת 1941, עת היה בן 6 בלבד. בימים הראשונים לאחר אותה פלישה, סבלו יהודי המקום מפרעות וביזה דווקא מצד האוקראינים המקומיים, ולכן כבר אז הוא נאלץ להסתתר עם משפחתו. בסרטון הזה הוא מספר על אותה תקופה, מרחיב על המסע הקשה שעבר עם משפחתו בצעדת המוות, ועל חייו כרועה אווזים שעבד תמורת מזון לאחר מכן.
 
7. היינו ילדים בשואה
פנינה קציר, שרה וינשטיין, ציפורה פלר, בנציון דרוטין ולאה פסי היו ילדים בני 4-10 בפרוץ המלחמה הארורה. חמשתם שרדו אותה בעזרת תושייה רבה ותקווה, בין אם הסתתרו ביערות או שינו את זהותם. בסרטון הבא תשמעו נגיעות מסיפוריהם המרתקים ומעוררי ההשראה.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.