print header

פרויקט חקלאי חדשני הפך שדה שלם למיצג תאורה מרהיב ביופיו

חקלאים רבים בימינו, בשטחים החקלאיים שעדיין נותרו בעולם, מנסים למצוא פתרונות טבעיים לזירוז וחיזוק צמיחת היבול כמו גם להיפטרות משלל מזיקים שונים המזיקים לגידוליהם. ישנם אמנם פתרונות בוטניים רבים וחומרים שונים שזהו ייעודם – אבל כנראה שאף אחד מהם עדיין לא שובה כל כך את העין, אפילו למי שאינו מבין דבר בחקלאות או גידול יבולים, כמו הפרויקט הבא שנציג בפניכם. הוא מתבסס על מרכיב אחד מרכזי ולא כל כך צפוי בכל מה שקשור לעבודה החקלאית: תאורה מלאכותית צבעונית ייחודית במינה. אתם מוזמנים להתרשם מהמיזם יוצא הדופן הזה בעזרת התמונות שתראו כאן, ולהכיר את הסיפור המרתק שעומד מאחוריו - שיכול לאותת אל המקום אליו הולך עולם החקלאות והסביבה כולו בעתיד. 

לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא
פרויקט חקלאי על בסיס תאורה מיוחדת: שדה מואר בפרויקט Glow
פרויקט חקלאי על בסיס תאורה מיוחדת: אדם עומד מול השדה המואר בפרויקט Grow
פרויקט חקלאי על בסיס תאורה מיוחדת: יבולים מוארים

מדובר בפרויקט חדש וניסיוני של אמן ההולנדי דן רוזגארד ((Daan Roosegaarde, מיסדו של סטודיו לעיצוב הקרוי על שמו, שעוסק בפיתוח מיזמים הממזגים טכנולוגיה ואומנות בסביבה עירונית – ועכשיו מתברר שגם בסביבה כפרית-חקלאית. רוזגארד נודע בשל מספר מיצגי אור אינטראקטיביים מרהיבים שיצר בעבר, וכעת הוא לקח את יכולותיו לתחום גידול יבולי השדה. במסגרת הפרויקט שלו, הנקרא Grow (צמיחה), כיסה רוזגארד שדה בגודל 20,000 מטרים רבועים בתאורת לד ייחודית, בגווני אדום וכחול שפשוט שובים את העין.

הרעיון מאחורי המיזם הוא לא רק להאיר את השדה כמובן, אלא גם בעל מטרה מעשית; רוזגארד התבסס על טכנולוגיה פוטוביולוגית מתקדמת ועל "מתכוני תאורה" יוצאי דופן, שאמורים לשפר את עמידות היובל ואת חילוף החומרים של הצמחים מבלי להשתמש בכימיקלים למיניהם, כמו גם להוריד את השימוש בחומרי חיטוי והדברה ב-50%. "זה נותן משמעות חדשה למילה 'חקלאות' על ידי מסגור הקרקע כיצירת אומנות חקלאית חיה" – נכתב בהודעה ששחרר הסטודיו של רוזגארד.

פרויקט חקלאי על בסיס תאורה מיוחדת: יד נוגעת ביבולים המוארים
פרויקט חקלאי על בסיס תאורה מיוחדת: אדם עומד בשדה המואר
פרויקט חקלאי על בסיס תאורה מיוחדת: שני גברים מתהלכים בשדה המואר בפרויקט glow

אכן, כפי שעיניכם חוזות, התוצאה המיוחדת של הפרויקט הזה פשוט שובה את העין ומייצרת מיצג אומנותי עם משמעות סביבתית חשובה מאוד; הולנד, מולדתו של רוזגארד, היא יצואנית התבואה החקלאית השנייה בגודלה בעולם אחרי ארה"ב, והמדינה עוסקת לא מעט בפיתוח מיזמים לטכנולוגיה חקלאית ברת-קיימא ומזהמת פחות. רוזרגאד עצמו אמר שהוא מקווה שהפרויקט השאפתני שלו ישמש כאבטיפוס למיזמים דומים אחרים בעולם. כמו כן, הוא ציין שמטרתו ב-Grow הייתה גם להכניס אור בזמנים הקשים שאנחנו עוברים כעת, ולתת תקווה לאנשים.

הפרויקט הנהדר הזה, שלקח שנתיים על מנת להשלים את פיתוחו, הוא חלק מתוכנית מיוחדת בשם "אמנים במגורים", המקודמת על ידי הקואופרטיב ההולנדי לשירותים כלכליים ופיננסים רבבונק בשיתוף עם סטודיו רוזגארד, מרכז המחקר והאוניברסיטה של ווגנינגן בהולנד והפורום הכלכלי העולמי שבדאבוס, שווייץ – מה שאומר שבהחלט יש כאן גב שיכול לדחוף פרויקטים מסוג זה קדימה.

פרויקט חקלאי על בסיס תאורה מיוחדת: אישה בשדה המואר בפרויקט Grow
פרויקט חקלאי על בסיס תאורה מיוחדת: אנשים בשדה המואר בפרויקט Grow
פרויקט חקלאי על בסיס תאורה מיוחדת: אדם בשדה המואר
פרויקט חקלאי על בסיס תאורה מיוחדת: אדם בשדה המואר

נדמה שעם קצת כיוונון ותכנון, בהחלט יכול להיות שלפרויקט החדשני הזה יכולות להיות השלכות חוצות עולם בתחום הפקת וגידול היבולים החקלאיים – אבל מה שחשוב מבחינתנו הוא קודם כל כך שקיבלנו מיצג מדהים ביופיו, שנשמח שיועתק למקומות נוספים ולו רק בגלל המראה מהרשים שלו. מלבד התמונות הנפלאות שראיתם עד כה, אתם מוזמנים גם לצפות בסרטון המרהיב שהפיק הסטודיו של רוזרגארד, ובו גם ניתן לשמוע אותו בקולו מתאר את פלא יצירתו החדשה:

מקור התמונות: This Is Colossal, Dezeen, Designboom

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.