print header

המדריך המלא ל-12 מחוזות הולנד

 מגפת הקורונה העולמית שנמצאת איתנו כבר מתחילת שנת 2020, סגרה באופן מצער את השמיים וכיום דבר שנראה לנו פעם כה פשוט כמו טיסה לטיול בחו"ל, הוא בלתי אפשרי במציאות הנוכחית של סגרים והגבלות שאיתנו כבר תקופה ארוכה. אך זה לא אומר שאי אפשר להתחיל לתכנן את הטיול שלכם לזמנים הטובים שיבואו אחרי הקורונה, כי בזכות פיתוח החיסונים למחלה יש כבר אור בקצה המנהרה. אחת המדינות שאנחנו יודעים שהייתה מהמבוקשות והאהובות במערב אירופה כיעד לטיול היא הולנד – המדינה המישורית היפה בצפון מערב היבשת. הולנד מחולקת ל-12 מחוזות וכיום נרצה להציג לכם כל אחד ואחד מהם, כדי שבעתיד הקרוב כבר תוכלו לתכנן לכם טיול מקיף ברחבי המדינה או לחלופין להתמקד במחוז אחד שכבש לכם את הלב.

1. דרנתה (Drenthe)

מחוזות הולנד: שדה פרחים במחוז דרנתה

"הנה היא השלווה" אמר פעם הצייר ההולנדי וינסנט ואך גוך על מחוז דרנתה – ונראה שהוא לא טעה בכלל. כאחד מהמחוזות הירוקים ביותר והכי פחות מאוכלסים, כאן תוכלו למצוא מסלולי רכיבת אופניים באורך של לא פחות מ-1,400 ק"מ ושלל מקומות לטייל בהם בחיק הטבע. עד תחילת המאה ה-19 דרנתה הייתה אזור מכוסה ביצות ואדמת בור – אך כיום, אחרי שנים של תהליכי שיקום ופיתוח טבעיים – המחוז הזה הוא בית למספר גדול של פארקים לאומיים, גני חיות ואפילו למסלול מירוצי אופנועים בינלאומי (בעיר אסן). בתחומי המחוז הזה תמצאו מצד אחד גם את מבנה האבנים הפרה היסטורי Hunebedden, ומהצד השני את אתר ההנצחה והזיכרון שליד מחנה המעבר וסטרבורק – ממנו שילחו הנאצים את את יהודי הולנד למחנות הריכוז וההשמדה בתקופת השואה.

מחוזות הולנד: אתר ההנצחה במחנה המעבר וסטרבורק

2. פלבולנד (Flevoland)

מחוזות הולנד: שדה ותעלת מים במחוז פלבולנד

פלבולנד הוא המחוז הצעיר ביותר מבין מחוזות הולנד - הוא הוקם רק במחצית הראשונה של המאה ה-20 והוא מורכב משני חלקים מרכזיים, אחד הוא אי גדול שנמצא בדרום המחוז והשני הוא חצי אי שנושק לו ומצוי צפונית לו. יש כאן בעיקר הרבה מאוד ערים ועיירות ציוריות, כמו גם כפרים קטנים וירוקים, שאפשר לטייל בהם בנעימים ולגלות בהם את הולנד האמיתית. בתחומי פלבולנד יושבת המועצה האזורית נורדוסטפולדר –  שהיא הרשות המקומית בעלת השטח הגדול ביותר בהולנד, ובה העיר אמלורד, שהיא המרכז המנהלי והשירותי של האזור. בנורדסטפולדר יש שני אתרי מורשת של אונסק"ו: האי לשעבר סכוקלנד - שבו אתר ארכאולוגי פופולרי, ותחנת השאיבה ד.פ ואודה – שנחשבת לתחנת השאיבה המונעת בקיטור הגדולה באירופה שעדיין פעילה, הניצבת פה כבר יותר מ-100 שנה, מאז 1920.  

מחוזות הולנד: תחנת השאיבה ד.פ ואודה

3. פריסלנד (Friesland)

מחוזות הולנד: תעלת מים בעיירה בפריסלנד

ביקור במחוז פריסלנד יכול להיראות לכם כמו טיול לארץ אחרת – בעיקר כאשר תשמעו כאן אנשים דוברים את השפה הפריזית, שהיא שפה גראמנית עתיקה שמדוברת בעיקר בקרב תושבי אזור זה המשתייכים לקבוצה האתנית ששמה פריזים. בפריסלנד שוכנת שרשרת הנהרות היבשתיים הארוכה באירופה, מה שהופך את המחוז הזה לאידאלי לאלו מכם שאוהבים לעסוק בספורט מים, כשבנוסף מיקומו בסמוך לים ואדן הופך אותו למצוין עבור מי שחולם על יציאה להפלגה במסגרת חופשה בהולנד. יש כאן גם שלל ערים, עיירות וכפרים שאפשר לבקר בהן, כמו בירת המחוז ליוורדן והעיר סנייק שידועה בתעלות המים החוצות אותה ובפעילויות הספורט הימי שמתרחשות בה.

מחוזות הולנד: גשר ושער עתיק בעיר סנייק

4. חלדרלנד (Gelderland)

מחוזות הולנד: שדה במחוז חלדרלנד

חלדרלנד הוא המחוז הגדול ביותר בהולנד מבחינת שטחו, ולכן לא יהיה לכם פשוט לטייל לכל אורכו ורוחבו – כדאי להתמקד בערים הגדולות ובאטרקציות המרכזיות כאן, על אף שבכל מקרה המחוז כולו גדוש במראות יפהפיים. הערים המרכזיות כאן הן ארנהם (שמשמשת גם כבירת המחוז), ניימיכן ואפלדורן - שבהן תיהנו מאטרקציות לא מעטות; אך בנוסף אליהן כדי גם לבקר באזור אחטרהוק ((Achterhoek, שבו תמצאו לצד מוזיאון פתוח, גם את הפארק הלאומי הוכה פלוהה (שמורת הטבע הרציפה הגדולה בהולנד) ואת גני אפלטרן  - מפארקי הפרחים הגדולים ביותר במדינה הפרחונית הזו.

מחוזות הולנד: גשר בעיר ארנהם

5. חרונינגן (Groningen)

מחוזות הולנד: העיר חרונינגן מלמעלה

חרונינגן הוא המחוז הצפון-מזרחי ביותר של הולנד, ובו תמצאו את אחד האזורים ההיסטוריים הוותיקים ביותר במדינה שהם מעשי ידי אדם – ווסטרקווארטיר (Westerkwartier), הגדוש שדות מרעה, גבעות ציורים ודרכים פתלתלות בחיק הטבע. עיר הבירה של החבל, הקרויה על שמו, היא אחת מהחשובות שבערי הולנד ולכן לא כדאי להחמיץ ביקור בה, כמו גם במוסד האמנות המפואר שיושב בשטחה - מוזיאון חרונינגר המפורסם. אטרקציה מעניינת נוספת במחוז הזה היא בורטנגה (Bourtange), מעין כפר-מצודה הבנוי בצורת כוכב ונחשב לאחד מהיפים מסוגו באירופה.

מחוזות הולנד: הכפר בורטנגה

6. לימבורג (Limburg)

מחוזות הולנד: פסל על גדות נהר וטירה במרכז במחוז לימבורג בהולנד

הולנד אולי ידועה בשל מישוריותה הרבה, אך מחוז לימוברג דווקא שופע בכמות גדולה של תלים וגבעות. זהו המחוז הדרומי ביותר במדינה, ובעבר היה מקום מושבה של דוכסות לימבורג שהתקיימה בימי הביניים. כשאתם כאן מומלץ לבקר בשטח הרשות המקומית ואלס, שם תמצאו את הנקודה הגבוהה ביותר בהולנד – גבעת ואלסרברג שגובהה 322.4 מטרים – וכן את "מפגש שלושת המדינות" – משולש גבולות שבו מתחברות זו עם זו הולנד, בלגיה וגרמניה.

מחוזות הולנד: מפגש שלושת המדינות במחוז לימבורג

7. צפון בראבנט (North Brabant)

מחוזות הולנד: אגם קפוא במחוז צפון בראבנט

צפון בראבנט הוא המחוז השני בגודל שטחו והשלישי בגודל אוכלוסייתו בהולנד, כך שאתם יכולים להבין את מרכזיותו במדינה. הוא נמתח מן הים הצפוני במערבו ועד לגבול עם גרמניה במזרחו, ועובדה מעניינת נוספת לגביו היא שאחת הדמויות ההולנדיות המפורסמות בכל הזמנים – הצייר וינסנט ואך גוך – נולד בתחומו ובילה כאן חלק משנות חייו. יש כאן גם מספר ערים מרכזיות, כמו דן בוס, איינדהובן וברדה, שכדאי לבקר ולחקור, כמו גם מספר פארקי שעשועים ו-5 פארקים לאומיים שמהווים מוקד משיכה לטיולים.   

מחוזות הולנד: בניינים בעיר דן בוס במחוז צפון בראבנט

8. צפון הולנד (North Holland)

מחוזות הולנד: שדה פרחים על רקע טחנת רוח במחוז צפון הולנד

אם אתם מגיעים להולנד בטיסה, נוחתים בשדה התעופה סכיפהול ומבלים זמן מה בבירה הנהדרת של המדינה אמסטרדם, אז כבר כבשתם חלק ניכר ממחוז צפון הולנד, שהוא ללא ספק אחד המרכזיים במדינה הזו. מלבד אמסטרדם המפורסמת גם ערים גדולות כמו הארלם, וולנדם, אדם ואלקמר ממוקמות במחוז הזה – וכדאי לבקר בהן, בין היתר גם כדי להתרשם משווקי הגבינות הנהדרים שנערכים שם. האמת היא שאם אתם בוחרים להתמקד במחוז זה – כבר הכנו לכם בעבר מסלול טיול נפלא של 7 ימים בו, ואתם מוזמנים להכיר אותו יותר בכתבה הבאה.

מחוזות הולנד: אישה חולפת על פני דוכן גבינות בשוק הגבינות באלקמר שבמחוז צפון הולנד

9. אוברייסל (Overijssel)

מחוזות הולנד: נמל של עיר במחוז אוברייסל

משמעות שם המחוז הזה היא "מעבר לאייסל" – וזאת הודות לנהר האייסל רחב הידיים הזורם בשטחו אל עבר הים הצפוני. כשהוא שופע גבעות במזרחו ומישורי לחלוטין במערבו, מחוז אוברייסל מצטיין בשילוב שבין טבע להיסטוריה; אחת האטרקציות הכי מוכרות ופופולריות בהולנד כולה, העיירה חיטהורן שמתהדרת בכינוי "ונציה של הולנד", יושבת בתחומיו וכדאי לכם מאוד לבקר בה. מלבד זאת, גם שתי הערים הגדולות של המחוז, זוולה ואנסחדה, מכילות בתוכן אטרקציות רבות, וכשאתם כאן מומלץ שלא לפסוח עליהן.

מחוזות הולנד: העיירה חיטהורן במחוז אוביירסל

10. דרום הולנד (South Holland)

מחוזות הולנד: שדרה מרכזית בעיר במחוז דרום הולנד

דרום הולנד הוא המחוז המיושב ביותר הולנד שבו כמות האוכלוסייה הגדולה ביותר, והוא נחשב לאזור הכי מתועש וצפוף במדינה. זה כמובן לא הופך אותו לפחות מומלץ לביקור – ההיפך הוא הנכון, כי מכיוון שכך הוא גם עמוס וגדוש באטרקציות למיניהן. יש כאן שפע של ערים גדולות ומרכזיות כמו האג ורוטרדם, וכן עיירות קטנות עם אווירה נהדרת, טחנות רוח בכל פינה ושדות צבעונים רחבי ידיים. גם גן הפרחים הגדול ביותר בעולם, קוקנהוף, מצוי בלב המחוז הזה – והוא אטרקציה שבטוח לא כדאי לפספס בשום צורה.

מחוזות הולנד: גן הפרחים קוקנהוף במחוז דרום הולנד

11. אוטרכט (Utrecht)

מחוזות הולנד: העיר אוטרכט במחוז אוטרכט בלילה

אוטרכט הוא המחוז הקטן ביותר בהולנד מבחינת שטחו – שעומד על 1,386 קמ"ר בלבד – אך צפיפות האוכלוסין כאן היא השלישית מבין מחוזות המדינה ומלבד זאת מדובר במחוז הכי עתיק שלה. בשל כך יש כאן שילוב נהדר בין טבע לנוף עירוני, ולצד ערים סטודנטיאליות תמצאו פה גם שפע של טירות ומצודות עתיקות, תעלות מים ורובע עתיק שנמצא בתחומי עיר הבירה של המחוז, הקרויה על שמו ומומלץ כמובן לבקר בה. עוד אטרקציות כאן הן טירת דה האר – ארמון מן המאה ה-19 שמעוצב בסגנון ימי הביניים ומוקף בגינות מטופחות, והערים אמרספוט ואודווטר, שגם בהן ניתן לספוג את תחושת "הולנד האמיתית".

מחוזות הולנד: טירת דה האר במחוז אוטרכט

12. זיילנד (Zeeland)

מחוזות הולנד: נופי מחוז זילנד

זיילנד הוא מחוז המורכב מרצף של איים, חצי איים ורשת של סוללות עפר בדרום מערב הולנד – מה שהופך אותו כמובן לבעל קשר מיוחד הן לים והן ליבשה; בשנת 1421 התרחש כאן שיטפון יום סיינט אליזבת', שגבה את חייהם של יותר מ-100,000 תושבים – אך מאז, למזלנו, לא התרחש כאן עוד אסון שכזה. כיום זהו המחוז שאליו אתם יכולים לפנות אם אתם רוצים לנפוש בנעימים ואפילו קצת להשתזף – כי הוא ידוע כמקום הכי שטוף שמש בהולנד כולה.

מחוזות הולנד: שקיעה במחוז זילנד

מקור התמונות: canva.comZiko van Dijk

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.