print header

סיפורה של באיה, העיר הרומית האבודה

סיפורה של אטלנטיס, העיר האגדית שטבעה במצולות הים, מוכר לרבים וטובים. מיתוסים רבים נקשרו בשמה, ועוררו את סקרנותם של הרפתקנים, מגלי ארצות ואפילו בוזזי אוצרות שחיפשו אחריה, אך היא מעולם לא נמצאה. שאלת קיומה של אטלנטיס במציאות עדיין אפופה במסתורין, אך סיפורה של באיה, העיר הרומית האבודה שטבעה במצולות ונתגלתה מחדש כמעט 2,000 שנים לאחר מכן, הוא אמיתי לחלוטין, ועל כך מעידים אינספור פסלים, חפצים ואפילו מבנים שנשתמרו בקרקעית הים וצולמו על ידי משלחות חוקרים. בכתבה שלפניכם ננסה לשפוך מעט אור על אודותיה של העיר, ונבין איך נראו החיים בה ומדוע טבעה ואבדה תחת גלי הים...
 
העיר האבודה באיה: שחזור של מראה העיר

"לאס וגאס" של האימפריה הרומית

העיר השקועה באיה הייתה עיר השעשועים של רומא העתיקה, אותה נהגו לפקוד העשירים ביותר שבתושבי האימפריה. משכנה המקורי של העיר היה באזור הנתון לפעילות געשית, והיא ככל הנראה גורם שהביא לנסיגת קו החוף של באיה ולשקיעתה במצולות הים. העיר נותרה שקועה במעמקים למשך כ-1,700 שנים, עד ששרידיה התגלו באזור מפרץ נאפולי באיטליה של ימינו.

העיר האבודה באיה: צוללן ושרידי פסל
העיר האבודה באיה: שרידי פסלים בקרקעית הים
העיר האבודה באיה: צוללן מגלה רצפת פסיפס

תולדות העיר על קצה המזלג

באיה נקראה על שמו של באיוס, שהיה ההגאי על ספינתו של אודיסאוס בסיפורו המפורסם של הומרוס, ''אודיסאה''. העיר התפרסמה כמקום אופנתי במיוחד אך גם מושחת ומסואב, שאליו נהגו להגיע העשירים והמכובדים ביותר של התקופה כחלק מחיי התענוגות והמותרות שלהם, ולמעשה היוותה עבורם מעין "לאס וגאס" של הימים ההם. בשיא תקופת הזוהר שלה, נהגו לפקוד אותה תכופות דמויות היסטוריות מפורסמות מתקופת האימפריה הרומית, כמו הקיסרים הרומאים נירון ואדריאנוס, המדינאי והמצביא גנאיוס פומפיוס מגנוס, ואפילו יוליוס קיסר, שהחזיקו ברחבי העיר מבני מגורים מפוארים.

העיר האבודה באיה: פסלים שנשתמרו מתחת למים

העיר האבודה באיה: שרידי פסלים

אמנם רוב העיר אבד בחלוף השנים, אך למזלנו חלקים רבים כמו דרכים וכבישים, פסלים, רצפות פסיפס וחפצים שונים שרדו ונשתמרו בשלמותם, למרות התקופה הארוכה שעברה מאז שהעיר שקעה מתחת לפני המים. ניתן לראות אותם בתמונות שצילם אנטוניו בוסיאלו, צוללן המתגורר בנאפולי שלקח חלק במשלחת הצלילה שחקרה את שרידיה. אחת התגליות המרכזיות באתר הייתה שרידי אחוזתו של גאיוס קלפורניוס פיסו, שהיה חברו של הקיסר נירון אך בסתר זמם להורגו על מנת לרשת את כסאו ולהשתלט על האימפריה. לרוע מזלו, הדבר נודע לקיסר והמזימה סוכלה. 

העיר האבודה באיה: צוללן בוחן שרידי פסיפס
 
העיר האבודה באיה: שרידי פסל מחת למים

אתם מוזמנים לצפות בסרטון הבא ולהצטרף לצלילה בעתיקות המרהיבות של העיר:

אמנם ימי השיא של העיר באיה חלפו לפני עידנים, אך גילויה מחדש סייע לשפוך אור על תולדותיה, אורח החיים של תושביה וכמובן גם נסיבות היעלמותה. מכאן, למרות שהיא טבעה ואבדה לבלי שוב, סיפורה המרתק יישאר וימשיך לעורר את דמיונם וסקרנותם של רבים, ואת אלו של חובבי ההיסטוריה בפרט.

מקור התמונות: Daily Mail Online

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.