print header

12 הערים הגדולות של צרפת – ומה אפשר לעשות בהן...

כשחפשתי לאן לטוס עם בן זוגי, אחת המדינות הראשונות שקפצו לראשנו ונכנסו לרשימת האפשרויות הייתה צרפת. היה לנו ברור שנגיע לפריז ונחפש אתרים מעניינים באזור, אך גילינו שיש במדינה הזו עוד כל כך הרבה ערים מרתקות אחרות שכדאי לבקר בהן. אם גם אתם מתלבטים כמונו לאיזו עיר לנסוע, נשמח להציג בפניכם 12 ערים צרפתיות מומלצות, לפי מספר תושביהן – מהקטנה לגדולה ביותר. אתם כנראה לא תופתעו מהמקום הראשון, אבל כן מכמות האתרים הנהדרים שנמצאים מחוץ לפריז או לערים מוכרות אחרות...

12. ריימס (Reims)

ערים גדולות בצרפת: ארמון טו בריימס
בחבל גראנד אסט שבצפון מזרח צרפת, אפשר למצוא עיר שהוקמה עוד בעת העתיקה ובהמשך נערכו בה ההכתרות של רוב מלכי צרפת עד למאה ה-19. חלק מאתריה הוכרזו כאתרי מורשת עולמית, כמו למשל כמה מהמקומות הבאים:
 
 • קתדרלת ריימס (Notre-Dame de Reims) - קתדרלה שנבנתה בין השנים 1427-1211 ושימשה להכתרת רוב מלכי צרפת. 
 • כנסיית סן רמי (Basilique Saint-Remi de Reims) -כנסיה זו היא חלק ממנזר שנוסד בסביבות שנת 1000 לספירה, וחלקים ממנה מהווים דוגמאות נהדרות לאדריכלות גותית מוקדמת.
 • ארמון טו (Palais du Tau) - מבנה שנמצא בסמוך לקתדרלת ריימס, בו גרו מלכי צרפת בימים שלפני הכתרתם. משנת 1972 הוא משמש כשלוחה של מוזיאון הלובר.
 • שער מרס (Porte Mars) - שער ניצחון רומאי עתיק מהמאה השלישית שלפני הספירה.

11. רן (Rennes)

ערים גדולות בצרפת: רחוב ברן
בסמוך לחוף האוקיינוס האטלנטי שבמערב צרפת, נמצאת בירת חבל ברטאן ומחוז איל ווילן. העיר רן הייתה חשובה בתקופה הרומית, בעיקר בזכות מיקומה במפגש הנהרות איל ווילן. בשנת 275 היא הוקפה בחומה מלבנים אדומות אשר נועדה להגן עליה, ובעקבות כך זכתה לכינוי "העיר האדומה". היא מפורסמת בזכות משפט דרייפוס שהתקיים בה בשנת 1899, וחברת הרכב סיטרואן-פז'ו שיושבת בה. אם אתם מעוניינים לבקר בעיר ההיסטורית הזו, כדאי שתשימו לב לאתרים הבאים:
 
 • פארק התבור (Parc du Thabor) - אם אתם רוצים להרגיש בבית, בקרו בפארק תבור, אשר קרוי על שם ההר שבישראל.
 • המוזיאון לאמנות יפה של רן (Museum of Fine Arts of Rennes) - מוזיאון שנחשב לחשוב ביותר בצרפת מחוץ לפריז, ומציג מגוון רחב של אוספים מכל הזמנים, החל מציורים ממצרים העתיקה ועד לאמנות מודרנית.
 • קתדרלת רן (Rennes Cathedral) - קתדרלה שבנייתה נמתחה על פני כמה מאות שנים, והושלמה רק בשנת 1845.
 • פארק דה גאיול (Parc des Gayeulles) - הפארק הגדול ביותר ברן, עם יערות נרחבים ומקורות מים.

10. ליל (Lille)

ערים גדולות בצרפת: כיכר מוקפת בניינים בליל
עיר מתוקה שנמצאת בסמוך לגבול הצפוני של צרפת עם בלגיה, ומשמשת כבירת חבל או-דה-פראנס. ליל שוכנת על אי שעל נהר דל, ומהווה צומת דרכים חשוב ומרכזי באירופה שממנו אפשר להגיע לגרמניה, הולנד, בלגיה ואנגליה. העיר נוסדה בשנת 640 ושנים לאחר מכן, במאה ה-12, היא התפרסמה בזכות תעשיית בדים ויריד של מסחר באריגים שהתקיים בה. לפני שאתם מבקרים בעיר החשובה הזו, כדאי שתכירו גם את האתרים האלו בה.

9. בורדו (Bordeaux)

ערים גדולות בצרפת: פלאס דה לה בורס בבורדו
אתם ודאי מכירים את העיר הזו בזכות היין שלה, שהעניק לה את הכינוי "בירת היין", אך יש בה עוד הרבה מה לראות. בורדו נוסדה בשנת 300 לפנה"ס בחבל אקיטן החדשה שנמצא בדרום-מערב צרפת, בסמוך לחופי האוקיינוס האטלנטי. היא זכתה לכינויים נוספים כמו "פנינת אקיטן" ו"היפהפייה הנרדמת" הודות לקירותיהם השחורים של מבני מרכז העיר, שקיבלו את צבעיהם בגלל זיהום אוויר. האזור הזה הוכר על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, בזכות היותו מתחם עירוני יוצא מן הכלל שמשקף את תרבות המאה ה-18. בנוסף, בורדו נחשבת כעיר של אמנות והיסטוריה, בין השאר בזכות האתרים שתראו בכתבה הבאה.

8. מונפלייה (Montpellier)

ערים גדולות בצרפת: שער הניצחון במונפלייה
בחבל אוקסיטניה שבדרום צרפת, נמצאת בירתו של מחוז ארו - מונפלייה. ממש בקרבת חופי הים התיכון ועל אדמה הררית, נוסדה העיר הזאת בשנת 985 לספירה, ובהמשך נבנו בה טירה וחומה שהקיפה אותה. העיר התפרסמה בראשיתה כמרכז למסחר ים-תיכוני, וכבר אז היא אופיינה בסובלנות כלפי יהודים ועמים ודתות נוספים. אלו האתרים שתוכלו לראות, אם תחליטו לבקר בה:
 
 • שער הניצחון במונפלייה (Gate Montpellier) - הוקם על ידי לואי ה-14 ומסמל את הכניסה למרכז העיר.
 • מגדל בבוט (Babotte Tower) - אחד משני המגדלים שהיו חלק מהחומה שהקיפה את העיר.
 • אמת המים סנט קלמנט (Saint Clement Aqueduct) - אמת מים שפעלה במאה ה-18 וסיפקה מים לעיר ממעיין סנט קלמנט. 
 • מוזיאון פברה (Musée Fabre) - מוזיאון שהוקם על ידי צייר יליד העיר בשנת 1825, וכולל שלל איורים ופסלים.

7. שטרסבורג (Strasbourg)

ערים גדולות בצרפת: רחוב בשטרסבורג
העיר הגדולה ביותר בחבל הארץ גראנד אסט שבצפון-מזרח צרפת, היא שטרסבורג. מאז שהוקמה בשנת 12 לפנה"ס, היא נשלטה לסירוגין על ידי צרפת וגרמניה הסמוכה לעיר, ולכן דוברים בעיר את שפות שתי המדינות. כיום, יש בה מרכזי בנייה, הנדסה, רפואה ותקשורת, והיא גם אחת מהבירות של האיחוד האירופי, יחד עם בריסל ולוקסמבורג. אם תבקרו בה, ודאי תיהנו מבתיה היפהפיים וגם מהאתרים הבאים:
 
 • צרפת הקטנה (Petite France) - הרובע העתיק של שטרסבורג, שנבחר לאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בשנת 1988.
 • כיכר הרפובליקה בשטרסבורג (Place de la République) - אחת הכיכרות העיקריות והמרכזיות של העיר, שמוקפת בבניינים חשובים שמוגדרים כאתרים היסטוריים. 
 • פארק האורנז'רי (Parc de l'Orangerie) - פארק מרהיב עם שטחים ירוקים עצומים, ממש כמו אלו שניתן לבקר בהם באנגליה. תוכלו למצוא כאן גם טירה ואפילו גן חיות קטן.
 • מוזיאון ארכיאולוגי (The Musee Archeologique) - מציג אוספים מתקופות עתיקות עד למאה השישית, בהתמקדות בתקופה הרומית ובעמים הקלטים.

6. נאנט (Nantes)

ערים גדולות בצרפת: נאנט ממבט על
בשנת 70 לפנה"ס הוקמה "עיר הדוכסים", שהיא בירת חבל פיי דה לה לואר והעיר הגדולה ביותר במערב צרפת. היא שוכנת על גדות נהר לואר בסמוך לשפכו לאוקיינוס האטלנטי, ומוכרת לעולם כעיר הולדתו של הסופר הצרפתי הנודע, ז'ול ורן. אם אתם רוצים לבקר בה, שקלו להגיע לאתרים הבאים:
 
 • טירת דוכסי ברטאן (Château des Ducs de Bretagne) - טירה שנבנתה בשנת 1207 כדי להגן על העיר ובהמשך אכלסה דוכסים, וכיום יש בה מוזיאון של ההיסטוריה של העיר.
 • משכן האופרה של נאנט (The Graslin Theatre) - בניין שהוקם בשנת 1788, ומשמש כמרכז תרבותי עבור תושבי נאנט, כמו גם עבור תושבי העיר אנז'ה הסמוכה.
 • קתדרלת נאנט (Nantes Cathedral) - מבנה גותי שבנייתו החלה במאה ה-15, והסתיימה ב-1891. 
 • כיכר מרשל-פוש (Place Maréchal-Foch) - כיכר מהמאה ה-18 שנחשבת לאחד המקומות המוכרים בעיר וכוללת פסל של מלך צרפת, לואי ה-16.

5. ניס (Nice)

ערים גדולות בצרפת: נמל בניס
על העיר הים תיכונית הזו, שממוקמת בדרום צרפת ובסמוך לגבול האיטלקי, ודאי שמעתם בעבר. היא יושבת בחבל פרובאנס-אלפ-קוט ד'אזור ומהווה אתר נופש מוביל ונפלא על הריביירה הצרפתית, שמוקף בהרים האלפים. בשל כך, היא נחשבת למרכז התיירותי השני בחשיבותו במדינה אחרי פריז. מלבד המראות המרהיבים שמאפיינים אותה, יש לה היסטוריה מרתקת שמתחילה מאמצע המאה ה-4 לפנה"ס, ובזכות מזג האוויר הנעים שיש בה והצבעים הבהירים שמעטרים את העיר - החלו לקראת סוף המאה ה-19 להגיע אליה ולהתיישב בה אמנים רבים, כמו למשל  הצייר מארק שאגאל. אם אתם רוצים ליהנות מיופייה של ניס, כדאי שתבדקו את אתריה המרכזיים שמפורטים בהרחבה בכתבה הבאה.

4. טולוז (Toulouse)

ערים גדולות בצרפת: הקפיטול של טולוז בלילה
טולוז היא בירתו של חבל הארץ הגדול ביותר בצרפת, אוקסיטניה, והיא ממוקמת על גדת נהר גארון, בין האוקיינוס האטלנטי לים התיכון. העיר נוסדה במאה השלישית לפנה"ס בדרום-מערב צרפת, וכיום היא מאכלסת את מפעלי חברת איירבוס, יצרנית מטוסים שמפתחת מוצרים לתעשיית התעופה והחלל של אירופה. היא מכונה "העיר הוורודה" בזכות הבנייה בלבנים ורודות בה, ומלבד זאת, היא ביתם של האתרים הבאים:
 
 • אוניברסיטת טולוז (The University of Toulouse) - הוקמה בשנת 1229, ובזכות כך נחשבת לאחד מהמוסדות האקדמאיים הוותיקים באירופה.
 • תעלת מידי (Canal du Midi) - אתר מורשת של אונסק"ו, שמתפרש על פני 240 ק"מ בדרום המדינה ומקשר בין נהר הגארון ללגונות שנמצאות על חופי הים התיכון.
 • בזיליקת סן סרנין (Basilica of St. Sernin) - כנסייה שהקמתה הסתיימה במאה הרביעית לספירה, והוכרזה כאתר מורשת נוסף של אונסק"ו.
 • הקפיטול של טולוז (The Capitole de Toulouse) - רובע שמהווה את לב העיר ומאכלס את בית העירייה ומבנים מרהיבים מהמאה ה-18.

3. ליון (Lyon)

ערים גדולות בצרפת: ליון ממבט על
בשנת 43 לפנה"ס הוקמה ליון - בירת חבל אוברן-רון-אלפ ומחוז רון, במרכז מזרח צרפת. נהרות הרון והסון עוברים בה, ויוצרים מעין חצי אי שעליו שוכן מרכז העיר, ושתי גבעות שנמצאות בצדדיה המערבי והמזרחי. בזכות נהרותיה, הפכה ליון למרכז מסחרי כבר בתקופות קדומות, והייתה עיר חשובה ומפותחת מאוד בימי הביניים. מדי שנה מציינים בה את חג האורות למשך 4 ימים, במהלכם תושבי העיר מדליקים על אדן החלון נרות שמאירים את העיר. אם אתם רוצים להכיר את ליון יותר לעומק, היכנסו לכתבה הבאה.

2. מרסיי (Mareille

ערים גדולות בצרפת: מרסיי
בדרום-מזרח צרפת, אי שם בחבל פרובאנס-אלפ-קוט ד'אזור, שוכנת על חופי הים התיכון מרסיי. היא הוקמה בערך בשנת 600 לפנה"ס על ידי היוונים, הייתה ההתיישבות הראשונה שזכתה למעמד של עיר בצרפת, וכללה את הנמל היווני הראשון במערב אירופה. הנמל המסחרי שקיים בה היום הוא הגדול ביותר בצרפת ובים התיכון, ובסוף המאה ה-20 הוא היווה שער כניסה למיליוני מהגרים לתוך צרפת, שחלקם הגדול הגיעו מאלג'יריה. בגלל ההגירה הזו, רוב תושביה של מרסיי כיום הם צאצאים של מהגרים ממדינות שונות, לרבות כדורגלן העבר המפורסם זינדין זידאן - יליד העיר. אתם מוזמנים ללחוץ על הקישור הבא ולהכיר אתרים מומלצים נוספים במרסיי.

1. פריז (Paris)

ערים גדולות בצרפת: מגדל האייפל והאזור

באופן לא מפתיע במיוחד, העיר הגדולה ביותר בצרפת היא בירתה המפורסמת, עיר האורות שנמצאת בחבל איל דה פראנס. היא הוקמה במאה ה-3 לפנה"ס, על עיקול נהר הסן ובמרכזו של האגן הפריזאי ונחשבת עד היום לאחת הערים החשובות באירופה וכמוקד השכלה, דת, כוח ותיירות מכל העולם. כיום היא מהווה את המרכז הכלכלי של המדינה, שהוא השני בגודלו באירופה, והיא גם אחת משלושת הערים הצפופות ביותר ביבשת. במאה ה-19 פריז הצליחה למשוך תיירים בזכות תערוכות עולמיות, בהן לקח חלק גם מגדל האייפל שמוכר לנו עד היום. פריז היא עיר מדהימה שאפשר לבלות בה זמן רב, ואתם מוזמנים לגלות בעזרת הקישור הבא את מיטב האתרים הנהדרים שיש בה.

מקור התמונות: Ludovic PéronPlineVelvetXelleryAvi1111 dr. avishai teicherJibi44Tobi 87Benh LIEU SONGCalipsJddmanoTaxiarchos228

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.