print header

12 בעלי חיים יפהפיים שנמצאים בסכנת הכחדה חמורה

ממלכת בעלי החיים מלאה בקסם ויופי שניתן לראות במגוון רחב של זנים שונים ומשונים, אך חלק מהם מצויים בסכנת הכחדה, בעקבות סיבות כמו ציד, טרף והפיכת שטחי גידולם לאדמות חקלאיות ותעשייתיות. בעבר לא הייתה מודעות מספקת לבעיה הזאת, וכתוצאה מכך העולם כבר איבד מספר גבוה של בעלי חיים מיוחדים שהכחדתם פגעה קשות במאזן העדין של הטבע. בשנים האחרונות האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע (IUCN) פרסם רשימה של 205 יונקים שחלה הידרדרות חדה בהימצאותם בטבע ביחס לשטח מסוים ולכן הכחדתם נחשבת לסכנה חמורה. מאמצים רבים מושקעים בהגנה על בעלי החיים האלו אך הסכנה שנשקפת להם היא חמורה מאוד, לכן כדי שתוכלו ליהנות מיופיים בטרם ייעלמו מן העולם, אספנו עבורכם 12 חיות מדהימות שכאלו.

1. אינדרי (Indri)

בעלי חיים בסכנת הכחדה: אינדרי
החיה המיוחדת הזו היא אחד משני זני הלמורים הגדולים שחיים כיום, כאשר היא מסוגלת להגיע לגובה של 120 סנטימטרים בעודה עומדת על רגליים זקופות לגמרי. היא זוכה לכבוד רב מתושבי מולדתה, מדגסקר, אשר חוששים להרוג אותה וקוברים אותה אם היא נמצאת ללא רוח חיים, אך למרות זאת סביבת המחייה הטבעית שלה הולכת ונעלמת.

2. אייל קוהל (Bawean Deer) 

בעלי חיים בסכנת הכחדה: אייל קוהל
את החיה הנדירה והעדינה הזו, ששוקלת כ-60-50 ק"ג, ניתן למצוא באזורים הכוללים יערות וצמחייה צפופה, וכיום קיימים רק כ-250 פרטים ממנה. האיומים על חייה הם ציד, כלבי בית ושריפה מכוונת של צמחייה מצד התושבים של אינדונזיה בה היא מצוייה, אם כי כיום יש שמורת טבע ייעודית לשיקום אוכלוסיית איילי קוהל מקומית.

3. דביבון קוסומל (Cozumel Raccoon)  

בעלי חיים בסכנת הכחדה: דביבון קוסומל
הדביבון הנדיר הזה נחשב לקטן ביותר מבין בני משפחתו, כאשר אורכו הוא 82-58 סנטימטרים ומשקלו רק 4-3 ק"ג. את שמו קיבל מהאי בו הוא חי, אשר נקרא "קוסומל" ושממוקם מערבית למקסיקו, והוא מצוי בסכנת הכחדה חמורה בעקבות ציד ופיתוחים אנושיים שהגבירו את התיירות על חשבון שטחי מחייתו.

4. צבי יחמורי (Dama Gazelle) 

בעלי חיים בסכנת הכחדה: צבי יחמורי
החיה המדהימה הזו היא אחת מהאנטילופות הגדולות והיפות שיש בתת-משפחת הצבאיים, ותוחלת חייה היא כ-12 שנים. ניתן למצוא את שני סוגיה, צבי מוהר וצבי יחמורי מערבי, במרכז ובמערב אפריקה באזורים הכוללים מדבריות, הרים וסלעים.

5. אורנגאוטן בורנאי (Bornean Orangutan)

בעלי חיים בסכנת הכחדה: אורנגאוטן בורנאי
זן זה הוא הנפוץ ביותר מבין שלושת סוגי האורנגאוטן החיים כיום והוא חולק כ-97% מה-DNA של בני האדם, אולי מהסיבה הזו הוא נחשב לאינטליגנט ביותר ואף מצליח להשתמש בכלים של בני אדם. הוא נתון בסכנת הכחדה כתוצאה מכריתת יערות, הרס סביבת מחייה, נטיעת מטעי דקלים וציד.

6. בונגו (Bongo)

בעלי חיים בסכנת הכחדה: בונגו
אחת מהאנטילופות הגדולות ביותר בטבע היא החיה הקסומה הזו, שמזכירה שילוב בין צבי לשור והיא פעילה בעיקר בשעות הלילה. הבונגו חי באזורים שונים ברחבי אפריקה, אך אזורי התפוצה שלו הצטמקו בעקבות אובדן שטחי מחיה לטובת חקלאות, כריתת עצים וציד לצרכי מאכל בשרו.

7. תאו הפיליפינים (Tamaraw)

בעלי חיים בסכנת הכחדה: תאו פיליפינים
חיה זו נחשבת ליונק הגדול ביותר בפיליפינים, למרות שהיא אחד המינים הקטנים ביותר בתת-משפחת הפרים. שטח מחייתה צומצם לכמה ערבות עשב נידחות במולדתה בעקבות התיישבות אדם, ציד לא מבוקר וכריתת עצים, וכתוצאה מכך היא הפכה לאחד היונקים הנדירים בעולם עם פחות ממאה פרטים ממנה. 

8. זאב אדמוני (Red Wolf) 

בעלי חיים בסכנת הכחדה: זאב אדמוני
החיה הזו נראית לכם אולי מוכרת, כנראה בגלל השתייכותה אל משפחת הכלבים, והיא מצויה בסכנת ההכחדה החמורה ביותר מבין קרוביה. בעבר היא נחשבה לטורפת-על ביערות, בביצות ובערבות בהן חיה, וכבר בשנת 1980 הייתה בסכנה חמורה שכזו בעקבות רדיפה והרס בית גידולה. כתוצאה מכך, שירות הדגה וחיות הבר של ארצות הברית החליט לשמר אותה על ידי הכלאתה עם זאבי ערבות, והחיה שניתן למצוא כיום היא זכר לניסיון הצלה זה.

9. טמרין לבן-קודקוד (Cotton-Top Tamarin)

בעלי חיים בסכנת הכחדה: טמרין לבן-קודקוד
קוף זה נחשב לקטנטן במיוחד, כאשר משקלו הוא פחות מ-500 גרם ואורכו הממוצע הוא 23.2 סנטימטרים בלבד. הוא חי בקבוצות עימן הוא מעביר את יומו באיסוף מזון, וכשהוא עושה זאת, הוא מסוגל לנוע במהירות של כ-140-120 מטרים לשעה כדי להגיע אל אזור הליקוט הבא. בנוסף, הוא ניחן ביכולת מופלאה להישאר עירני וקשוב כדי לזהות ולתקוף טורפים במהלך פעולה זו.

10. פנגולין סיני (Chinese Pangolin) 

בעלי חיים בסכנת הכחדה: פנגולין סיני
חיה מיוחדת זו נפוצה במזרח אסיה, וניתן לזהות אותה בזכות קשקשים, טפרים ארוכים וחזקים לקריעת קיני טרמיטים ונמלים ולשון ארוכה, דקה ודביקה המשמשת לתפיסת טרף. היא מצויה בסכנת הכחדה בעקבות ציד למטרות מאכל ושימוש בעורה ובקשקשיה לטקסים שונים שמקורם ברפואת המזרח.

11. ג'ירף נובי (Nubian Giraffe) 

בעלי חיים בסכנת הכחדה: ג'ירף נובי
ג'ירף מסוג זה חי במדינות שונות באפריקה, כמו אתיופיה, קניה ואוגנדה, והוא מאופיין בכתמי עור בצבע חום ערמוני על רקע בהיר. כשהוא נולד, הוא נופל מגובה של כ-2 מטרים מאחר שאמו ממליטה בעמידה. נכון לשנת 2017, ניתן למצוא ממנו כ-2,645 פרטים בלבד.

12. טיגריס מלאי (Malayan Tiger) 

בעלי חיים בסכנת הכחדה: טיגריס מלאי

טיגריס יפהפה זה תוכלו למצוא באיי דרום-מזרח אסיה ובמלזיה, כאשר עד שנת 2013 היו 340 פרטים ממנו. הוא מצוי בסכנת הכחדה בעקבות ציד והפיכת אזור מגוריו לשטחי חקלאות, כאשר במלזיה נהוג למכור את בשרו וליצור תרופות מעצמותיו.

מקור התמונות: MidoriDon DeBoldRed WolfU.S. Fish and Wildlife Service HeadquartersBalajiGregg Yan

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.