print header

מסע בתמונות לאורך המסלול היבשתי והימי של דרך המשי

לאורך ההיסטוריה, עוד לפני הספירה, וגם בתקופות שלאחר מכן, סוחרים סינים החלו לסלול דרכים שהגיעו לכל רחבי אסיה ואף השתלבו עם נתיבי המסחר לאירופה, דרכים אלו היו הבסיס לדרך המשי המפורסמת. את המשי שיצרו בסין הביאו כמעט לכל חלקי אסיה ואירופה המזרחית בדרך המשי ובקטעים שיצאו ממנה, והמסחר הזה תרם רבות להתפתחות סין, האימפריה הפרסית, הודו ועוד אזורים רבים אחרים באסיה ואירופה. במשך 1,500 שנה התפתחה הדרך והתווספו לה נתיבים נוספים ביבשה ובים, וכעת אתם מוזמנים לצאת יחד איתנו למסע מעגלי בשתיים מהמרכזיים שבהם. במהלך הטיול שלכם תוכלו להתענג על הנופים והמראות המדהימים שבכל אזור שבו עברה דרך המשי ולגלות קצת יותר על ההיסטוריה של המדינות בהן היא עברה.
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא
מסע בתמונות בדרך המשי:
 

הדרך היבשתית – ממזרח למערב

1. סין

מסע בתמונות בדרך המשי: גן סיני
אל המסע שלנו נצא מסין, שם התחילה דרך המשי. בין השנים 206-220 לפנה"ס שושלת האן החלה לשלוט בסין וכחלק מתהליך הרחבת שטחי האימפריה הושתתה דרך המשי, שהרחיבה והחליפה את דרך המסחר הקודמת שעברה בין הרי ההימלאיה לבין הודו. זה היה הצעד הראשון בתהליך ארוך ומורכב שהפך את סין לאחד ממרכזי המסחר הגדולים ביותר של העולם העתיק.

2. נפאל

מסע בתמונות בדרך המשי: טרסות בנפאל
נעשה עצירה קטנה בנפאל, משם כמו שציינו קודם לכן הדרך מסתעפת עד להודו בדרום. הדרך שיוצאת מההימלאיה לצפון מזרח ושאיתה נמשיך במסע, למעשה נחשבת לדרך המשי הראשונה, והיא הייתה קיימת מאות שנים לפני שמרקו פולו התהלך בה.

3. טג'יקיסטן 

מסע בתמונות בדרך המשי: השתקפות של הר באגם בטג'יקיסטן
בין השנים 141-87 לפנה"ס, עוד כשצפון טג'יקיסטן נקראה בפי העמים האיראניים ששלטו בה "סוגדיה", החלו להתפתח יחסי מסחר בין שושלת האן שבסין לבין יושביה הודות לחוקר ארצות סיני בשם ג'אנג צ'יאן. הוא היה הדיפלומט הראשון שחזר לקיסר עם מידע אמין על מרכז אסיה, ובעקבות מסעותיו התבססה דרך המשי.

4. קירגיזסטן

מסע בתמונות בדרך המשי: שתי עצים מול אגם איסיק קול בקירגיזסטן
הסוחרים שהלכו בדרך המשי עצרו בקירגיסטן לא רק למען מסחר עם השבטים שחיו באזור, אלא גם בשביל מזג האוויר הנוח שסיפק הפוגה מהמדבר הצחיח, וכן למען ביקור מרענן באיסיק קול – האגם הגדול ביותר בקירגיזסטן ובאזור כולו.
 

5. אוזבקיסטן

מסע בתמונות בדרך המשי: הרים באוזבקיסטן
באוזבקיסטן התיישבו הרבה מהיהודים לאחר גלות בבל, לפני כ-2,000 שנה, ובעבר הרחוק היא שיחקה תפקיד משמעותי בדרך המשי, כשנחשבה למרכזה. אוזבקיסטן הייתה ארץ דשנה ומפותחת מאוד הן מבחינה תרבותית והן מבחינה טכנולוגית, ובה החלו לסחור בתמורה למטבעות.

6. טורקמניסטן

מסע בתמונות בדרך המשי: דוכן למכירת שטיחים בטורקמניסטן
אם היהודים שלטו במסחר שבאזור דרך המשי של אוזבקיסטן, המוסלמים שלטו בו בטורקמניסטן במאה ה-7, כשהדת רק הגיעה לאזור ודרך המשי החלה להתפתח גם לכיוון אירופה. הגישה למערב הייתה תמריץ גדול למסחר הטורקמניסטנים, והם הוסיפו לדרך המשי את השטיחים האדומים הידועים שלהם, שמיוצרים ונמכרים ברחבי העולם עד היום.

7. אזרבייג'ן

מסע בתמונות בדרך המשי: כפר על צוק באזרבייג'ן
אזרבייג'ן שיחקה תפקיד משמעותי מאוד במסחר שהתבסס על דרך המשי, ומשם הגיעו למזרח ולמערב שמנים, כותנה, כלי נשק, פירות יבשים, מלח, אבני חן, צבעים טבעיים ועוד. ממנה יצאו דרכים בים וביבשה לסין, סוריה, הודו, איראן, מצרים, רוסיה, חצי האי ערב, צפון אפריקה ואירופה.

8. גאורגיה

מסע בתמונות בדרך המשי: טירה בגאורגיה
דרך המשי עברה בגאורגיה בעיקר מסיבה אחת – המעבר בארמניה ובאירן הפך בתקופות מסוימות למסוכן ולא בטוח עבור סוחרים, ולכן הם נאלצו למצוא דרך צפונית יותר אל המערב. בהרים הקווקזים היו מכרות של זהב, כסף, נחושת וברזל, מה שעזר לעמים שחיו בגאורגיה לחזק את קשרי המסחר שלהם עם המדינות שסוחריהם מהן עברו באזורם.

9. טורקיה

מסע בתמונות בדרך המשי: מבנה עתיק והרוס בשטח צחיח בטורקיה
מטורקיה יצאו דרכים למערב ולמזרח שבהן נשלחו חרסינה, נייר, תבלינים ותכשיטים למסחר עוד הרבה לפני שהגיעו אליה הסינים, ועם הזמן הדרכים האלה הפכו להיות חלק מדרך המשי.

הדרך הימית – ממערב למזרח

10. יוון

מסע בתמונות בדרך המשי: מפרץ ימי ביוון
למשך תקופה ארוכה מאוד יוון הייתה הקצה המערבי ביותר של דרך המשי, והיא היית מקור למגוון רחב של סחורות יקרות ערך ובעיקר סוגים שונים של טקסטיל. עם הזמן היא הפכה ליצרנית הגדולה ביותר של משי לכל אורך הדרך, כשמסחר המשי היה אחת מנקודות החוזקה הגדולות יותר של יוון עד למאה ה-19.

11. איטליה

מסע בתמונות בדרך המשי: עיירת מפרץ באיטליה
במאה ה-12 כבר הספיקה להתפתח גם באיטליה תעשיית משי גדולה, וג'נובה, ונציה ופירנצה היו הערים העיקריות שבהן יצרו אותו. איטליה הפכה להיות המתחרה העיקרית של יוון בייצור משי לשאר מדינות אירופה.

12. מצרים

מסע בתמונות בדרך המשי: הספינקס מול אחת הפירמידות שבמצרים
מצרים הייתה אחת התרבויות העתיקות ביותר בעולם העתיק, כשעל פי ההיסטוריונים היא קיימת לפחות 7,000 שנה. ההתפתחות התרבותית והטכנולוגית האדירה של המצרים גרמה לכך שאי אפשר היה לפסוח על אזור זה במסעות דרך המשי.

13. תימן

מסע בתמונות בדרך המשי: מבנה עתיק על גבעה בתימן
המסחר בדרך המשי היה מהותי מאוד עבור תימן, שהייתה גם חלק מדרך הבשמים. שליטים רבים באזור זכו להון רב בעקבות מסחר בלבונה ובמור – בושם שמופק משרף עץ המור.

14. עומאן

מסע בתמונות בדרך המשי: מפרץ ימי בעומאן
למרות שדרך המשי הצפונית והיבשתית הייתה בטוחה וקצרה יותר עבור הסוחרים מעומאן, העמים שחיו באזור זה היו כה רגילים למסעות בים עד שהם למעשה העדיפו אותם  על פני דרכי מסחר קצרות יותר. מיקומם אפשר להם לסחור הן עם הודו והן עם העמים שחיו במפרץ הפרסי לאחר הפלגה של חודש עד חודש וחצי, וגם עם העמים שחיו במזרח אפריקה.

15. הודו

מסע בתמונות בדרך המשי: נהר בהודו שעובר ליד מבנים גדולים, עתיקים ומרשימים
בהודו היו 4 מוקדים עיקריים שדרך המשי עברה בהם, והם היו פזורים בחלקים הקיצוניים של צפון, דרום, מזרח ומערב המדינה. המסחר התרכז בחלק הצפוני של הודו, שם נפגשו הדרכים של פנים המדינה יחד עם הדרך שהגיעה מהצפון.

16. וייטנאם

מסע בתמונות בדרך המשי: מפרץ בוייטנאם מלא בספינות
וייטנאם היא אחת המדינות הראשונות שהגיעו אליה הסינים במסעות המסחר שלהם עוד במאה הראשונה לפנה"ס, ורק במאה ה-14 לספירה הגיע אליה מרקו פולו במסעותיו המפורסמים, שם ממלכת הצ'אמפה ששלטה במקום עדיין יצרה משי למסחר.

17. יפן

מסע בתמונות בדרך המשי: מפרץ עם קשת יפנית מסורתית
התחנה האחרונה שלנו במסע לפני שאנו חוזרים לסין היא יפן, והיא הייתה אחד המקומות הפופולאריים ביותר לביקור על ידי סוחרים זרים בעקבות התרבות הייחודית והאומנות המרהיבה של היפנים. עקב מסעות המסחר הגיעה ליפן דת הבודהיזם, וכיום ביפן נערכים המחקרים המקיפים ביותר בנושא של דרך המשי וההיסטוריה שלה.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.