print header

מן הפח אל הפחת - ככה נראו החיים במאה ה-18!

עלילות רבות נכתבו על המאה ה-18. "עידן הנאורות" הגיע באותה המאה לשיאו והניח תשתית לעולם נאור ומתקדם. אלא שמה שנחשב 'מתקדם' במונחים של המאה ה-18, יכול להיחשב בעינינו לפרימיטיביות בהתגלמותה. קבלו 10 ערכים חשובים שהיום הם ברורים לנו מאליהם, אבל אז, עוד לא ממש חשבו עליהם...

שעון חול

1. הגיינה אישית
היום אנו מייחסים ערך גבוה להגיינה אישית, אבל במאה ה-18 אנשים יכלו לעבור חיים שלמים מבלי לרחוץ אפילו פעם אחת במים. אנשי התקופה האמינו כי שהייה במים אינה בריאה, בטח אם אלה מים חמים, כיוון שאלה יכולים לגרום להתפרצות מחלות. אם כבר היו נכנסים לטבילה, היה זה תמיד עם בגדים. ההרגל הזה נשאר עד לסוף המאה ה-19.

2. דאודורנט
הדאודרנט המסחרי הראשון לא הומצא עד 1880, כך שרוב האנשים הרגישו לגמרי בנוח להסתובב עם בתי שחי דביקים ומסריחים. העשירים היו מנסים להצניע את הריח על ידי השפרצת טונות של בושם, אבל זה לא בדיוק עבד. אומנם היו נסיונות להציג ולשווק את הרעיון של הדאודורנט באיזורים של ספרד, צרפת פורטוגל וגיברלטר, הרבה שנים לפני כן, אך זה לא תפס. רק ב-1888, פותח המוצר MUM שמשווק עד היום והפך את הדאודורנט למוצר חובה.

3. הסרת שיער
עד 1920 הסרת שיער בעולם המערבי לא נחשבה לדבר נפוץ ונשים היו נוהגות לטפח ולגדל את שיער גופן. עד היום, נשים רבות מתרבויות שונות בעולם אינן ממהרות להסיר שיער, אלא שהאופציה קיימת במידה וירצו.

4. שירותים
במאה ה-18 לא הייתה צנרת ביוב אמיתית ורוב הבתים הסריחו מצואה ומשתן. האנשים עשו את הצרכים שלהם בסירי לילה והניחו לסירים לשבת לצידם בחדר השינה, עד שמישהו היה תופס יוזמה ומרוקן את הסירים מהחלון. בתקופות מאוחרות יותר, סירי הלילה הוחלפו בשירותים חיצוניים, אבל ליתר בטחון סירי הלילה נותרו מתחת למיטות. במאה ה-19 שוכללו מנגנוני ההדחה ושופרו תשתיות הביוב לבתי שימוש מודרניים.

5. נייר טואלט
נייר הטואלט לא הומצא עד מחצית המאה ה-19. למרות שיש תיעוד מוקדם של הנייר בסין של המאה ה-14, למעשה רק ב-1857 הוא הפך למוצר תעשייתי מוכר. מה עשו עד אז? אנ
שים השתמשו במה שהיה זמין: לעשירים היו מותרות לנגב את עצמם עם רצועות של פשתן, ואילו העניים השתמשו בסמרטוטים ישנים, טחב, עלים, חול, קליפות פרי או כפות הידיים עצמן.

6. פשפשי מיטה
פשפשי המיטה, המוכרים לנו עד היום, גרמו באותה התקופה למחלות רבות, אך נחשבו לחלק נורמלי מהחיים. כמעט שלא הייתה מיטה שלא היו בה פשפשים. בתקופה הויקטוראינית נשים נהגו לנגב את המיטות בנפט כדי להרוג את האורחים הלא רצויים, בימינו אנו יש לנו שיטות קצת יותר מתוחכמות להיפטר מהמזיקים.

7. מחזור חודשי
כשאמא טבע קפצה לביקור פעם בחודש, לנשים במאה ה-18 היו אפשרויות מוגבלות. הן יכלו להשתמש בפיסת בד בשימוש חוזר או פשוט לתת לכוח הכבידה לעשות את שלו, מבלי לספוג את הדימום. כך או כך, רק במאה ה-19 הומצאו התחבושות ההגייניות ומאוחר יותר במאה ה-20 - הטמפונים.

8. פינוי אשפה
באיזורים עירוניים גדולים, הרחובות הריחו מתערובת של גללי בהמה, צואת אדם ורקבון. לא היה נהוג להפעיל שירותי פינוי עירוניים ובסופו של דבר, רוב האנשים נדרשו לחיות את חייהם לצד ובתוך הזוהמה. באותה התקופה כשהאבירים היו משליכים עצמם ברחוב כדי להגן על הגברות, לא היה זה בהכרח אל מול כרכרה דוהרת, אלא כנגד "מי השלולית"  שהשפריצו, כשזו כשחלפה על פניהם ברחוב.

9. היגיינת שיניים
הגיינת השיניים במאה ה-18 הייתה ברובה קיסם עץ וניגוב חניכיים עם מטלית. לנשים בדרך כלל הייתה הגיינת שיניים גרועה יותר משל גברים, בשל אובדן ויטמינים חיוניים בזמן ההריון. אך הדבר היה נכון בעיקר לחברה הענייה. רק במאה ה-19 משחות ואבקות שיניים הפכו למצרך יומיומי, והן השתכללו בהדרגה למוצר החובה המוכר לנו היום.

10. הרעלת כספית
במאה ה-18, כמעט כל אירופה הייתה נגועה בכינים, אבל אל דאגה הם מצאו לכך ריפוי מדהים - כספית! בלי לדעת את הסיכון הכרוך בכך, רבים מהם אכלו אותה או מרחו אותה על העור, חטפו הרעלה ומתו. הצד החיובי בסיפור הוא שלפחות הכספית הרגה את הכינים לפני שהיא הרגה אותם.

 

אז נכון, במאה ה-18 לנשים היו שמלות מלמלה מעלפות והגברים היו מחזרים למופת. מכתבי האהבה היו רומנטיים להפליא וההמצאות הגדולות רק נולדו. אבל האם הייתם מסוגלים לחיות בתקופה בה לא מצחצחים שיניים, לא מפנים אשפה או מתקלחים, ובמקום זה מורחים על הגוף כספית ומרוקנים את הצואה מחוץ לחלון?

מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.