print header

הסכנה אורבת בשולי הכביש

תאונת "הפגע וברח" הקטלנית שהתרחשה אתמול על כביש מספר 4 בסמוך למחלף יבנה, בה נהרגו חי ושני קריאף ז"ל, מצטרפת לשרשרת התאונות המיותרות והמצערות שמתרחשות מידי יום במדינת ישראל.

עמותת אור-ירוק בשיתוף הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, פירסמו הבוקר נתונים מדאיגים, לפיהם 56 בני אדם נהרגו ב-7 השנים האחרונות בישראל, שעה שעמדו לצד רכבם שעמד בשוליים או כאשר צעדו בשוליים. 288 בני אדם נפצעו קשה ו-911 פצועים קל. לפניכם הטבלה המפורטת:


  חומרת הפגיעה
שנת התאונה הרוג פצוע קשה פצוע קל סך הכל
2003 7 38 133 178
2004 13 41 128 182
2005 8 42 127 177
2006 9 45 117 171
2007 5 32 122 159
2008 4 25 126 155
2009 7 33 88 128
2010 3 32 70 105
סך הכל 56 288 911 1,255

 

האם אלו מספרים נזילים מדי? האם אלו נתונים שמוצבים כסתם עוד תמרור בשולי האוטוסטרדה, כזה שאנו מעיפים בו מבט חטוף תוך כדי נסיעה וממהרים להתעלם ממנו? האם לא כדאי שניקח את החיים שלנו ברצינות הראויה?

הרי כמה קל להקל ראש כאשר אנחנו נמצאים בשולי הכביש, שכן איננו מחשיבים עצמינו כחלק מהאוטוסטרדה הסואנת ואנו מקלים ראש בדבר תקנות הזהירות בדרכים, סבורים שאנו מוגנים, ולו רק כי הרכב אינו מונע. כמה קל לשכוח להיות זהירים כאשר סיבת העצירה בשוליים היא מוצדקת, היא הכרחית, היא נובעת דווקא מזהירות מודעת לא להסתכן תוך כדי נהיגה. כמה קל להיפגע וחלילה להיהרג דווקא בשוליים, בנקודה שהיא כבר לא כביש אך גם לא מדרכה, הנקודה המסוכנת ביותר.

דני גלטר, מאמן נהיגה לחיים, מטעם חברת Drive Tech, סבור שבשום פנים ואופן אסור לעצור את הרכב על נתיב הנסיעה, כמו גם לנסות לאבחן או לתקן תקלה בצידי הכביש, גם אם מדובר במשהו פשוט, כמו החלפת גלגל.

הוא מונה את כללי הזהירות הבאים לעצירה / רכיבה בשוליים: 

1. רוכבי אופניים - מומלץ להימנע מרכיבה בדרכים בהן המהירות המותרת לכלי רכב עולה על 50 קמ"ש, כמו גם ברכיבה בדרכים בהן השוליים צרים. יש להימנע מרכיבה בחושך. תוך כדי רכיבה יש ללבוש בגדים בצבעים בולטים לעין, לחבוש קסדת מגן תיקנית ולהיצמד אל הפס הצהוב. אם רוכבים בקבוצה, מומלץ לנסוע בטור אנכי. 

2. נהגים - הסיבות השכיחות לעצירת הרכב בצד היא פנצ'ר, תקלה במכונית, מטרד בתוך המכונית או של אחד הנוסעים, עייפות, ביצוע שיחת טלפון, התבוננות במפות. על אף שאלה סיבות מוצדקות לכאורה, יש להימנע בכל תוקף מעצירה בשולי הכביש. ההמלצה היא להמתין למפרץ אוטובוס, לתחנת דלק, לכביש צידי או לרחבת כורכר. אף אחת מהסיבות המוצדקות לכאורה, לא מצדיקה את הסכנה.

3. במידה ואין ברירה (כמו מנוע שנכבה ומשבית את הנסיעה) יש להעביר את תיבת ההילוכים למצב ניוטרל ולאפשר לרכב להמשיך לגלוש, עד שניתן יהיה להסיט אותו ימינה ורחוק ככל האפשר מהכביש. לאחר העצירה, על הנהג וכל הנוסעים לצאת מן הרכב ולהתרחק ממנו, כמו גם מהכביש עד כמה שאפשר. במידה וקיימת גדר בטיחות, יש לעבור אותה ולהמתין מספר מטרים ממנה.

 

4. במידה ולא ניתן לעבור את גדר הבטיחות, שכן קיים קיר או מחסום, יש להישאר ישובים במכונית וחגורים בחגורות הבטיחות, עד להגעת הרכב המחלץ או המשטרה. חשוב מאוד להודיע מיידית למשטרה ולשירותי הגרירה, כדי לצמצם את זמן ההמתנה הכרוך בסיכון. 

 

5. חשוב מאוד להפעיל את איתותי המצוקה, ללבוש את אפוד המגן הצהוב ובמידה וקיימת גדר הפרדה, להניח משולש אזהרה כ-50 מטרים מאחורי המכונית. את ההליכה למקום הנחת המשולש, יש לבצע מאחורי גדר הבטיחות, תוך לבישת האפוד.

 

צפו בסרטון הבטיחות שפירסמה עמותת "אור-ירוק":

 

 

 אנחנו עם של מתרצים ועם של מצטדקים, אבל הכביש הוא לא בית משפט ולכן גזר-דין מוות יכול לחול בו. קחו זאת בחשבון. המחשבה המגוחכת ש"לי זה לא יקרה" פסה מהעולם, היא חייבת להתנדף ולפנות מקום למחשבה זהירה, ספקנית ומודעת. הסכנה אורבת בשוליים באותה המידה שבה היא נוהגת גם בחוסר זהירות על הכביש. הדרך היחידה להימנע ממנה היא ליישם את כללי הזהירות עד כמה שאפשר. 

 

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.