print header

איך לפרמט מחשב ולהחזיר אותו להגדרות היצרן?

דמיינו שהמחשב שלכם הוא עיר שוקקת מלאה בפעילויות, אטרקציות ומסלולים שונים שמסייעים להגיע ממקום למקום. לאורך הזמן העיר הזו נבנית עוד ועוד, האטרקציות שבה מתרבות והמסלולים שעוברים לאורכה ולרוחבה הופכים להיות מסורבלים ומסובכים, עד שנהיה קשה להגיע מנקודה א׳ לנקודה ב׳ והעיר כולה הופכת למבוך ענק. במציאות אין דרך קסומה לאפס את אותה העיר ולהתחיל לבנות אותה מחדש, אך למזלנו, המחשב הוא לא עיר, ואפשר לשחזר את מערכת ההפעלה והגדרות היצרן כדי להתחיל לעבוד איתו מחדש עם דף חלק. יש מספר סיבות לעשות זאת, והיום נסביר לכם מה כלול בתהליך, מתי כדאי לבצע אותו, איך לגבות את המידע שברצונכם לשמור וכיצד להחזיר את מחשב הווינדוס או המק שלכם למצבו המקורי.

מה עושה הפירמוט?

פירמוט למעשה מוחק את כל המידע שנאגר במחשב ובכך למעשה מחזיר אותו אחורה בזמן, כמו אותה עיר דמיונית שהזכרנו בפתיחה. כל הרחובות והשבילים יחזרו למצבם המקורי, והמחשב שלכם יהיה במצב כמו חדש, עם ההגדרות המקוריות שהיו לו עוד כשרק רכשתם אותו. זוהי "לידה מחדש" של המחשב שלכם שתעלים כמעט לחלוטין את כל השגיאות, התוכנות המותקנות ולמעשה כל הפעולות שביצעתם בעזרתו עד היום. לתהליך הזה יש את הכוח לשפר את הביצועים והיציבות של המחשב שלכם, והוא גם מציע אפשרות לארגן מחדש את ארגז הכלים הדיגיטלי שלכם, אך חשוב לציין שכל תוכנה שהשתמשתם בה תימחק ותצטרכו להתקין אותה מחדש.
איך לפרמט מחשב: אישה מקלידה במחשב

למה לפרמט את המחשב?

יש הרבה סיבות שבגללן תרצו לפרמט את המחשב שלכם:

1. בעיות בביצועי המחשב: לאורך הזמן המחשב שלכם מתחיל לפעול לאט יותר ויותר, מכיוון שמכבידים עליו קבצים ותוכנות שיתכן שאינם נדרשים לו או לכם. האיפוס מסייע להחזיר למחשב את המהירות שהייתה לו פעם ואת זמן התגובה המיידי שהיה לו ״בצעירותו״.

2. וירוסים ותוכנות זדוניות: לפעמים, ועל אף כל המאמצים של האנטי-וירוס, המחשב נהיה נגוע בווירוסים או בתוכניות זדוניות שאינן מאפשרות לכם לעבוד באופן יציב ואף בטוח. פירמוט המחשב ימחק ויסיר את כל אותם נגעים.

3. מכירה או תרומה של המחשב: לפני שאתם מעבירים את המחשב לבעלים אחר, מומלץ שתאפסו ותמחקו את כל המידע שבו, כך שתוודאו שהמשתמש החדש מקבל מחשב שנקי מכל פעולה שביצעתם בו ונתונים ששמרתם בו.

4. פתירת בעיות מורכבות: אם המחשב שלכם נתקל בבעיות לא צפויות באופן קבוע, מערכת ההפעלה קורסת ואתם לא מסוגלים לעבוד בצורה תקינה או נוחה, יתכן שהפירמוט יסדר את הבעיה. נכון שזו עלולה להיות טרחה, אך היא לרוב עדיפה על קניית מחשב חדש.

יתכן שתרצו לגבות את המידע שלכם

לפני שתתחילו בתהליך הפירמוט, מומלץ מאוד שתגבו כל קובץ שנדרש לכם ושאינכם מעוניינים שיעלם לנצח. אלו יכולים להיות פרטים וטפסים שקשורים ללקוחות של העסק שלכם, תמונות וסרטונים ששמרתם במחשב, אתרים ששמרתם המועדפים או כל קובץ אחר שיצרתם ושאתם צריכים להמשך החיים והחזרה הקלה לעבודה עם המחשב. שימו לב שהתוכנות שהתקנתם יימחקו לחלוטין, לכן אם יש לכם את קבצי ההתקנה שלהן, מומלץ שתגבו גם אותם. את הגיבוי תוכלו לבצע על גבי כונן נייד או בעזרת אחד משירותי הענן הרבים הזמינים לכם בחינם.
איך לפרמט מחשב: טכנולוגיית ענן

איך לפרמט מחשב PC (ווינדוס)

1. ווינדוס 10: לחצו על התחל > הגדרות > עדכון ואבטחה > שחזור > אפס את המחשב > תחילת עבודה. אם לא מופיעות בפניכם האפשרויות האלה, נסו התחל > הגדרות > עדכון ואבטחה > Windows Defender > ביצועי מכשיר ותקינות, ותחת 'התחלה חדשה' בחרו מידע נוסף > תחילת העבודה

ווינדוס 11: לחצו על התחל > הגדרות > מערכת > שחזור.

2. כדי לגבות את הקבצים, בחרו 'שמור את הקבצים שלי׳ ובחרו בשמירה בענן או בשמירה מקומית אם אתם מתכננים להמשיך להשתמש במחשב ואינכם מעבירים אותו לאדם אחר.

3. באפשרות ׳לשחזר אפליקציות מותקנות מראש?׳ סמנו ׳לא׳.

איך לפרמט מחשב מק (macOs)

1. macOS Monterey: לחצו על תפריט התפוח שבפינת המסך > הגדרות מערכת > כללי > העברה או איפוס > מחק את כל התוכן וההגדרות.

macOS Venture ואילך: לחצו על תפריט התפוח שבפינת המסך > העדפות המערכת > מחק את כל התוכן וההגדרות.

2. לאחר מכן יופיע בפניכם עוזר מחיקה, ועליכם פשוט לבצע את ההוראות שעל גבי המסך. לפני שתמחקו את כל המידע שבמחשב תקבלו סיכום של כל ההגדרות, המדיה, הנתונים והפריטים האחרים שיימחקו.

3. ייתכן שלאורך התהליך תופיע בפניכם השאלה האם אתם רוצים לגבות את המידע שבמחשב שלכם לפני האיפוס. אם תרצו לעשות זאת, תוכלו לפתוח את Time Machine ולהשתמש במכשיר חיצוני כדי לגבות את המידע.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.