print header

12 מוזיאונים מומלצים בברלין שכדאי לכם לבקר בהם

 כשמדברים על ערי הבירה הקלאסיות והמרכזיות של אירופה, אין ספק שברלין תהיה אחת מן המוזכרות שבהן. למרות הנזק הרב שהעיר הזו ספגה עקב מלחמת העולם השנייה והאירועים שהתרחשו בה בעקבותיה (חצייתה למזרח ומערב, חומת ברלין וכו'), בעשורים האחרונים היא הצליחה להתאושש באופן מרשים למדי, להפוך לעיר מגוונת ביותר ושופעת אטרקציות, וכמו כן הצליחה לשמר בה אוצרות תרבות קלאסיים חשובים במיוחד לצד הנצחה כנה של ההיסטוריה הקרובה והמטלטלת של העיר ושל גרמניה. כל אלו נחשפים אלינו, כתיירים בברלין, בשלל המוזיאונים המתקיימים בעיר ושלא כדאי להחמיץ. כדי שתבינו לאיזה מבין שלל המוזיאונים הקיימים בברלין כדאי לכם לפנות כשאתם נוחתים שם, ערכנו בפניכם את הרשימה הבאה הכוללת 11 (או יותר נכון - 12, למעשה) מהמוזיאונים המומלצים של ברלין.

1. הגלריה הלאומית הישנה (Alte Nationalgalerie)

מוזיאונים בברלין: מבנה הגלריה הלאומית הישנה

הגלריה הלאומית הישנה, הממוקמת בלב אי המוזיאונים שבמרכז ברלין, היא ללא ספק גן עדן לחובבי האמנות הקלאסית והרומנטית שביניכם, כמו גם לאלו המעריכים אמנות אימפרסיוניסטית צרפתית; במקום זה מוצגות יצירותיהם של כמה מחשובי האמנים בסגנונות אלו, כמו קארל פירדריך שינקיל וקארל באכן מהאסכולה הקלאסית ומאנה ומונה מן האימפרסיוניזם. הגלריה המרשימה הזו הוקמה במאה ה-19, ושופצה – כולל הוספת קומה עליונה המוקדשת כולה לסגנון הרומנטי – בין השנים 1998 ל-2001.

מוזיאונים בברלין: בתוך הגלריה הלאומית הישנה

2. מוזיאון הטבע (Museum fur Naturkunde)

מוזיאונים בברלין: החלק החיצוני של מוזיאון הטבע

מוזיאון הטבע של ברלין הוא אחד ממוזיאוני המדע והביולוגיה המפוארים ביותר לא רק בגרמניה עצמה, אלא בכל העולם, ועם אוסף של לא פחות מ-25 מיליון מוצגים, מתוכם כ-10,000 של זני בעלי חיים שונים, מדובר גם באחד המוסדות המדעיים הגדולים והחשובים שקיימים כיום. המקום הנהדר הזה, שהוא אתר חובה כשאתם מבקרים בברלין, מתמקד בכלל מדעי כדור הארץ, ומלבד ממצאים הקשורים לבעלי חיים הקיימים כיום, תוכלו לחזות כאן גם בעדויות לבעלי חיים פרה היסטוריים וקדומים – כמו למשל שלד הדינוזאור העומד הגדול בעולם ושרידיה של הציפור הקדומה ביותר שנתגלתה. מלבד זאת יש פה גם אוסף של צמחים ומאובנים, תערוכת מינרלים וחומרים גאולוגיים אחרים, ועוד ועוד.

מוזיאונים בברלין: תצוגת דינוזאורים במוזיאון הטבע

3. מוזיאון פרגמון (Pergamon Museum)

מוזיאונים בברלין: מבנה מוזיאון פרגמון

ייחודו של מוזיאון פרגמון בנוף הברלינאי טמון לא רק במה שמוצג בו, אלא במבנה שלו עצמו – שהוא למעשה אחת היצירות הארכיטקטוניות המרשימות ביותר בברלין, שזכתה להכרה מצד ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. בתוך מוזיאון פרגמון עצמו, המוקדש להיסטוריה עולמית, נשמרים כמה מבנים עתיקים ייחודים ביותר, שהובאו אל המוזיאון בשלמותם והורכבו בו מחדש; כך למשל תוכלו לראות פה את מזבח פרגמון מיוון העתיקה של המאה ה-2 לפני הספירה, את שער השוק של מיליטוס שנבנה בין השנים 110 ל-120 לספירה, את שער עשתר המהודר שנבנה בעיר בבל בשנת 575 לפני הספירה בהוראת המלך נבוכדנצר השני, ועוד מוצגים רבים מן העת העתיקה, המזרח הקדום ואמנות האיסלאם.

מוזיאונים בברלין: שער עשתר במוזיאון פרגמון

4. המוזיאון הגרמני לטכנולוגיה (Deutsches Technikmuseum Berlin)

מוזיאונים בברלין: מבנה המוזיאון הגרמני לטכנולוגיה

במוזיאון הזה תמצאו תצוגה רחבת היקף של מכוניות, מטוסים ואפילו טילים שפותחו בידי גרמניה, ותוכלו לבלות בו שעות ארוכות של שיטוט בין המוצגים השונים והמרתקים. הטכנולוגיה הגרמנית הידועה, בכל העולם באיכותה (אך כפי שאנחנו יודעים - לא תמיד בהקשרים טובים) באה במקום הזה לידי ביטוי, כשהמבקרים כאן יכולים לעבור בין המוצגים וללמוד באופן אינטראקטיבי ומרתק איך הדברים עובדים בפועל. עם כמה וכמה תערוכות מעניינות המוקדשות לדרך שבה העולם של מחר הולך להיראות, חובבי הטכנולוגיה והחדשנות ייהנו כאן מאוד.

מוזיאונים בברלין: מטוס בתצוגת המוזיאון הגרמני לטכנולוגיה

5. מוזיאון הטופוגרפיה של הטרור (Topography of Terror)

מוזיאונים בברלין: מבנה מוזיאון הטופוגרפיה של הטרור

לא פשוט להתבונן בכל המוצגים הנמצאים ברחבי המוזיאון החשוב והמקיף הזה, המציג שלב אחר שלב באופן מפורט ביותר את השתלטותם של הנאצים על השלטון בגרמניה ואת הזוועות שחוללו בעקבות כך, אך אם חשוב לכם להכיר את ההיסטוריה הלא רחוקה והטראומתית של ברלין ושל המדינה הזו – זה בהחלט לא מקום שכדאי לפספס. המוזיאון הוקם על חורבותיהן של מפקדות ה-SS והגסטאפו ששכנו במקום, ושלל המוצגים שבו – הכוללים תמונות מאותה התקופה, קטעי וידאו עם עדויות, מסמכי טקסט ועוד שנמצאים בחלל החיצוני והפנימי של המוזיאון, תורמים להבנה ההיסטורית והאנושית של מאורעות מלחמת העולם השנייה, השואה ופשעי הנאציזם.

מוזיאונים בברלין: מוצגים במוזיאון הטופוגרפיה של הטרור

6. מוזיאון גמלדה-גלארי (Gemaldegalerie)

מוזיאונים בברלין: מבנה מוזיאון גמלדה גלארי מבחוץ

עם יותר מ-70 גלריות מרכזיות שתוכלו לחקור, ועוד אינספור חדרי תצוגה קטנים בהם תוכלו להתעמק - מוזיאון גמלדה-גלארי, שלו מוניטין בינלאומי, שווה ביקור לחלוטין ופשוט תענוג להסתובב בין מרחביו העצומים. כמוזיאון המכיל בתוכו אמנות אירופאית שנוצרה בין המאות ה-13 ל-18, זהו אחד המקומות הטובים בעולם לחזות בהם בכמה מיצירות המופת הגדולות שיש. אוסף יצירות רמברדנט המצוי פה הוא השני בגודלו בעולם, ובנוסף תוכלו לחזות פה גם בכמה מיצירותיהם של הגדולים שבגדולים: רפאל, קאראווג'יו, יוהנס ורמיר ועוד.  

מוזיאונים בברלין: תערוכה במוזיאון גמלדה גלרי

7. מוזיאון גרמניה המזרחית (DDR Museum) ומוזיאון השטאזי (Stasi Museum)

מוזיאונים בברלין: מוצגים במוזיאון גרמניה המזרחית

לאחר סיום מלחמת העולם השנייה וחלוקת גרמניה בין המעצמות, הפכה גרמניה המזרחית למדינה קומוניסטית סגורה ומסוגרת, שהתנהלה תחת שלטון נוקשה ביותר במשך כ-51 שנים. שני המוזיאונים שלפניכם מספרים את הסיפור של גרמניה המזרחית, של אופי החיים בה והתנהלות האנשים וגורמי השלטון בה. במוזיאון ה-DDR תמצאו שלל מוצגים אינטראקטיביים - בחלקם אף ניתן לגעת ולשחק - שיבהירו לכם את צורת החיים שאפיינה את תושבי הרפובליקה שהתקיימה מאחורי מסך הברזל של חומת ברלין, בעוד שמוזיאון השטאזי מעביר בצורה בהירה ביותר את תפקידה של המשטרה החשאית של מזרח גרמניה בכינון ואבטחת יציבותו של השלטון הקומוניסטי האימתני.

מוזיאונים בברלין: מוצגים במוזיאון השטאזי

8. המוזיאון הגרמני להיסטוריה (German Historical Museum)

מוזיאונים בברלין: מבנה המוזיאון הגרמני להיסטוריה

המוזיאון הזה, שנמצא באחד המבנים העתיקים ביותר בשדרת אונטר דה-לינדן המפורסמת בלב ברלין, הוא המקום שאליו אתם צריכים ללכת כדי ללמוד הכל מהכל על גרמניה ועל ההיסטוריה שלה. עם יותר מ-2,000 שנות היסטוריה הנשקפות מ-7,000 הפריטים הקיימים בתערוכות הקבועות של המקום, המוזיאון הזה ייקח אתכם למסע בין תקופות ועידנים שונים, וייתן לכם הצצה מרתקת להיסטוריה, לפוליטיקה ולתרבות של גרמניה. המבנה הייחודי שבו שוכן המוזיאון נבנה בסגנון הבארוק במאה ה-17 ושימש תחילה כנשקיה, ורק במאה ה-19 הוסב לכדי מוזיאון.

מוזיאונים בברלין: תצוגת אביר על סוס במוזיאון הגרמני להיסטוריה

9. מוזיאון קלאסיק רמיז Classic Remise Berlin))

מוזיאונים בברלין: מכוניות במוזיאון קלאסיק רמיז

לחובבי הרכב ומעריצי העולם המוטורי שבינכם אסור להחמיץ את המוזיאון הזה, היושב בתחנה ישנה של הרכבת החשמלית שנבנתה בשנת 1899. מאז 2003 משמש המקום כמוזיאון לרכבים עתיקים, ותוכלו למצוא כאן אוסף נרחב במיוחד של מכוניות קלאסיות ואופנועים מכל התקופות והסוגים. בנוסף, יש כאן גם מוסכים, סוחרי רכב ואפילו חנויות, כך שבעלי הרכבים מבינכם יוכלו לקנות פה ציוד לרכבם ואפילו חלקי חילוף. כמוסד חי ונושם, המוזיאון הזה מארח אירועים שונים הקשורים לעולם הרכב במהלך השנה, ולכן כדאי לכם להתעדכן בנוגע למה שמתרחש פה לפני שאתם מגיעים הנה.

מוזיאונים בברלין: רכבי פסורט במוזיאון קלאסיק רמיז

10. מוזיאון בודה (Bode Museum)

מוזיאונים בברלין: מבנה מוזיאון בודה

מוזיאון בודה שוכן על אי המוזיאונים ומתנוסס מעל נהר הספרי כאחד המבנים הקלאסיים ביותר בקו הנוף של ברלין .המוזיאון הזה הוא בית לאוסף פסלים מפואר ומרשים במיוחד, שמכיל בין היתר מיצירותיהם של אמנים דגולים כגון דונטלו, קנובה ופייטרו טאקה, וכן יש פה תצוגות של אמנות ביזנטית, מטבעות ומדליות מכל הזמנים. שורשיו של מוזיאון בודה הם מ-1904, ולמבנה שלו חשיבות ארכיטקטונית והיסטורית שאף העניקה לו את התואר אתר מורשת עולמית מטעם ארגון אונסק"ו.    

מוזיאונים בברלין: מוצגים במוזיאון בודה

11. המוזיאון היהודי בברלין (Jewish Museum Berlin)

מוזיאונים בברלין: מבנה המוזיאון היהודי בברלין

זהו אחד המוזיאונים הפופולאריים ביותר בברלין, ומדי יום מגיעים לביקור בו קבוצות גדולות של מקומיים כמו גם של תיירים, אך לנו כישראלים ויהודים, חשיבותו ההיסטורית של מוזיאון זה והנחיצות של הביקור בו מוחשיים וברורים עוד יותר. המוזיאון הזה לא רק מציג את תולדותיה של יהדות גרמניה המפוארת, אלא משמש גם כאנדרטה לטרגדיית השואה הנוראית שפקדה אותה ולמיליוני היהודים שנספו במהלכה, וגם מסביר את נחיצותה של מדינת ישראל. במוזיאון רחב הידיים ישנם חללי זיכרון והתייחדות שונים, תערוכות קבועות ומתחלפות בנושאי יהדות ויהודים, ואף מוצגת פה יצירתו של הפסל מנשה קדישמן "שלכת".

מוזיאונים בברלין: חלק מן היצירה "שלכת" המוצגת במוזיאון היהודי בברלין

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.