print header

6 אתרים היסטוריים בצפון הארץ שכדאי לכם להכיר

 מדינתנו הקטנטנה היא פשוט מושלמת, מכיוון שהיא לא רק יפהפייה וכוללת מגוון נופים, אלא גם מגוללת בתוכם סיפור היסטורי שנפרש על פני אלפי שנים. בזמן שרבים טסים למדינות אחרות כדי לצפות בכנסיות ובאתרים ארכיאולוגיים, הם יכולים למצוא מקומות דומים ומרתקים לא פחות במרחק נסיעה, בין שמורות טבע ולצד הרים וימות. באזור הצפון, למשל, אפשר למצוא שלל אתרים קסומים שכאלו, שחושפים את החשיבות שהייתה לארצנו כבר פעם עבור עמים שונים מתקופות שונות. כדי לעזור לכם להעביר את השבתות הקרובות במקומות יפהפיים בעלי ערך מוסף, אספנו עבורכם 6 אתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים בתשלום שנמצאים בצפון הארץ ושכדאי לכם לבקר בהם בחיק המשפחה!

1. כפר נחום (במפה)

אתרים היסטוריים בצפון הארץ: כנסיית הר האושר בכפר נחום
אם אתם מחפשים טיול המשלב בין שרידים של שלל אתרים היסטוריים מרתקים לבין טבע, זהו המקום בשבילכם. כפר נחום הוא ישוב יהודי קדום מהתקופה הביזנטית שהוקם במאה השנייה לפני הספירה, נבנה מחדש לאחר רעידת אדמה שהייתה בשנת 749 לספירה וננטש במאה ה-11. לאורך ההיסטוריה שימש האזור כנקודת מפתח בנצרות, בזכות אירועים שקרו בו ושמתועדים בברית החדשה. כמו כן, ניתן למצוא בו מספר מקומות שקדושים לנצרות, כמו הר האושר, הידוע גם בשמות "הר נחום" ו"הר הביאטיטודים" ("הר המבורכים" בלטינית), שמתנשא לגובה של 150 מטרים מעל הכנרת. בנוסף, בין שלל המנזרים והכנסיות שנמצאים בו, תוכלו להתרשם מהמבנה היפהפה של כנסיית הר האושר המרהיבה, אשר נבנה בין השנים 1937-1936. 
 
במרחק של כשני ק"מ, ישנם שרידי בית הכנסת בכפר נחום, או בשמו השני, "בית הכנסת הלבן", אשר נבנה במאה הרביעית לספירה ונרכש בשנת 1894 על ידי הפרנציסקנים שחופרים בו ומשקמים אותו עד היום. המבנה היה עשוי מאבני גיר מעוטרות בצורות גיאומטריות לצד ציורים של חיות כמו סוסוני ים ונשרים ואיורים הקשורים ליהדות, ואת חלקן תוכלו לראות בעת הביקור. במרחק של כשני ק"מ נוספים לכיוון צפון מזרח, תוכלו לנוח בגן לאומי כפר נחום השוכן קרוב לחופי הכנרת וכולל כנסיות נוספות, מעיינות מרעננים ושמורת טבע שמשמרת את הצמחייה ואת בעלי החיים של האזור. 
 

פרטים נוספים:

שעות פתיחה:
כל יום בשעות 17:00-8:00.
דרכי הגעה: חפשו בוויז את האתרים הבאים: "כנסיית הר האושר", "בית הכנסת הלבן (כפר נחום)" ו-"גן לאומי כפר נחום".
אתרים היסטוריים בצפון הארץ: בית הכנסת בכפר נחום

2. תל דן (במפה)

אתרים היסטוריים בצפון הארץ: אתר ארכיאולוגי בתל דן

שמורת טבע תל דן מוכרת בזכות יערותיה ונהרותיה, אך היא כוללת גם אתר ארכיאולוגי חשוב שכדאי לבקר בו, כזה אשר מהווה 200 דונם משטחה - תל דן. התל מזוהה עם העיר דן שמוזכרת בספר "שופטים" כעיר הכנענית "ליש", והאזור שימש עמים רבים והיה פורה בתקופות שונות, כשהמוקדמת ביותר שנחקרה הייתה החורבן הבבלי. הממצאים המוקדמים ביותר שקיימים בו מתוארכים לאלף החמישי לפני הספירה, כמו למשל המתחם המקודש שנחשב לאתר הפולחן הגדול ביותר מתקופת הברזל שנחפר בארץ. ממצא זה מזוהה גם עם המקדש שמתואר במקרא במאה ה-10 לפני הספירה על ידי המלך ירבעם בן-נבט, ושהמשיך לשמש גם בתקופות ההלניסטיות והרומיות בארץ. 
 
בנוסף, ניתן גם ליהנות מיופיין של חומות העיר ששוחזרו בתקופתו של המלך ירבעם ומאלו שנבנו מאוחר יותר, בתקופתו של המלך אחאב, כמו גם מספסל עתיק וחשוב עליו ישבו הזקנים ששפטו את העם. בזכות ערכו ההיסטורי הרב של האתר, ולאור כמות הממצאים הרבה שבתל, הוא היה מועמד לרשימת אתרי מורשת עולמיים. כמו כן, לאחר שתסיימו לבקר באתר ארכיאולוגי יפהפה זה, תוכלו להתרענן וליהנות משאר הפעילויות שמספקת שמורת טבע תל דן, שכוללת את אפיקי נחל דן, מעיינות, בריכות שכשוך ושלל שבילי הליכה קלילים המתאימים לכל המשפחה. 
 

פרטים נוספים:

שעות פתיחה: 
ימים א'-ה' ושבת: 17:00-8:00 (בשעון חורף עד 16:00).
בשישי ובערבי חג: 16:00-8:00 (בשעון חורף עד 15:00).
בערב ראש השנה, בערב פסח ובערב יום כיפור: 13:00-8:00.
דרכי הגעה: חפשו בוויז "שמורת טבע תל דן".
אתרים היסטוריים בצפון הארץ: נחל בשמורת הטבע תל דן

3. המצודה בעכו (במפה)

אתרים היסטוריים בצפון הארץ: החצר המרכזית במצודה בעכו
אחת המצודות המרשימות בעולם נמצאת במרחק נסיעה מאיתנו, בעיר עכו, ובזכות יופייה וחשיבותה ההיסטורית היא הייתה אחד הנימוקים של אונסק"ו כשהעניקה לעיר את תואר "עיר מורשת תרבות עולמית". המקום הקסום הזה, שנקרא גם "המצודה ההוספיטלרית" ושנראה כאילו יצא מסרט קולנוע תקופתי, נבנה במאה ה-12 על ידי אבירי המסדר ההוספיטלרי שייסדו בתי חולים בירושלים ובעכו לרווחת עולי הרגל הנוצרים שהגיעו מאירופה לארץ. ניתן למצוא בו שלל חצרות ואולמות מדהימים שמלמדים על חיי העיר הצלבנית של אותה תקופה, כמו החצר המרכזית, שהייתה פתוחה ופרושה על שטח של 1,200 מ"ר שהוקף בקשתות וכללה בארות מים ובריכות אשר שימשו למטרות שתייה, כביסה ורחצה. חלק מרשים במיוחד שנחשב ליפה ביותר במקום ולכן אסור לכם לפספס, הוא אולם העמודים ששימש כחדר אוכל.
 
הסיור במצודה הוא עצמאי ועם אוזניות שניתנות בעת הכניסה לאתר ובעזרתן תיהנו מהדרכה קולית מעניינת ומרתקת. במהלך הסיור תוכלו לעבור בין אולמות שונים שנמצאים מעל לפני הקרקע ובמרתפים השוכנים עמוק באדמה. בנוסף, אם אתם רוצים לבקר במצודה במהלך החגים, כדאי שתבררו לגבי פעילויות שונות שהעיר עכו מקיימת בתוכה, כמו משתה אבירים ססגוני וקרבות סוסים שמבוצעים על ידי שחקנים - מופעים מרהיבים שמתאימים לכל הגילאים. 
 

פרטים נוספים:

שעות פתיחה: 
ימים א'-ה', בשבת ובימי חג בין השעות 18:00-8:30 (עד 17:00 בשעון חורף).
בשישי ובערבי חג בין השעות 17:00-8:30 (עד 16:00 בשעון חורף).
דרכי הגעה: חפשו בוויז "ויצמן 1, עכו" / "המצודה בעכו".
אתרים היסטוריים בצפון הארץ: החומות הטורקיות שנבנו על בסיס המצודה

4. מגדלא (במפה)

אתרים היסטוריים בצפון הארץ: פסיפס במגדלא
אתר ארכיאולוגי אותנטי מופלא שנמצא בסמוך לחוף הכנרת וליישוב "מגדל" וכולל תצוגות מרתקות הוא מגדלא, הידוע גם בשמות "טריכיי", "טריכאי" ו"טריכיאה", שפירושם ביוונית הוא "מקום המלחת דגים". האתר מהווה זכר לעיר קדומה שהייתה במקום ונקראה בשמות המצוינים לעיל, כאשר היא נחשבה למרכז העירוני היחידי בחוף המערבי של הכנרת עד להקמת העיר טבריה בשנת 20 לספירה. בעקבות תיעוד של מאבקים פוליטיים חשובים שהתקיימו בה בתקופת בית שני, ניתן למצוא אזכורים שלה במקורות שונים מתקופות קדומות תחת מגוון שמותיה. בשנת 1971 נחשפו שרידים של מבנים שונים שהיו בעיר, כמו כנסיה מהתקופה הרומית והביזנטית, זאת הודות לחפירות ארכיאולוגיות באזור. מאוחר יותר, נמצאו גם נמל עתיק וספינה המתוארכת לימיו של ישו, ואותם ניתן לראות במקום. 
 
בין התצוגות שהאתר מציע, מופיעים שרידים של בית כנסת שנתגלה באזור בשנת 2009, כאשר בנייתו מתוארכת לימי בית שני. הוא ננטש במהלך ההכנות למרד הגדול של העם היהודי נגד האימפריה הרומית ומאז לא יושב מחדש, ולכן שרידי המבנה נשתמרו היטב. כמו כן, הוא נחשב לאחד משבעת בתי הכנסת מתקופת בית שני שנחשפו בארץ, ותגלית משמעותית שניתן לראות בו היא אבן גיר גדולה ומרובעת ששימשה כשולחן קריאה ועמדה במרכז האולם, ובצדה המערבי ישנה חריטה של מנורת שבעת הקנים. 
 

פרטים נוספים:

שעות פתיחה:
כל יום בין השעות 18:00-8:00
דרכי הגעה: חפשו בוויז "מגדלא".
אתרים היסטוריים בצפון הארץ: מגדלא ממבט על

5. כוכב הירדן, רמת יששכר (במפה)

אתרים היסטוריים בצפון הארץ: שער בכוכב הירדן
אם אתם אוהבים מבצרים, האתר הבא שממוקם בין בית שאן לכנרת הוא מושלם בשבילכם! הוא נבנה בשנת 1168 על ידי אבירי המסדר ההוספיטלרי והיווה אבטיפוס למבצרים נוספים ששאבו ממנו השראה ונבנו אחריו. עוד בטרם בניית המבצר, שטחו נחשב כנקודת מפתח כיוון שצפה אל דרכים חשובות כמו אלו שמובילות לעבר בית שאן ואל בקעת הירדן, ולכן עמים ושבטים רבים ישבו בו, כולל שבט יששכר שעל שמו נקרא האזור. 
 
כיום, תוכלו לראות באתר את המבצר המרהיב והחשוב שבנו האבירים מאבני בזלת על פני 15 דונם בדגם של "מבצר בתוך מבצר", שכולל חומה חיצונית שבתוכה נבנה מבצר קטן שהיווה את מרכזה שוקק החיים של המצודה. כמו אתרים דומים אחרים, גם בכוכב הירדן ניתן להתרשם משערים, אורוות, חצרות, מגדלי שמירה ואולמות, ובזמן הביקור בו תוכלו ליהנות מיופיו המדהים של עמק הירדן בזכות התצפית רחבת הידיים שבאתר.
 

פרטים נוספים:

שעות פתיחה:
א'-ה': בין השעות 17:00-8:00 (בשעון חורף נסגר שעה קודם).
שישי וערבי חג: 16:00-8:00 (בשעון חורף נסגר שעה קודם).
ערב ראש השנה, ערב פסח ויום כיפור: 13:00-8:00.
דרכי הגעה: חפשו בוויז "כוכב הירדן" / "גן לאומי כוכב הירדן".
אתרים היסטוריים בצפון הארץ: כוכב הירדן ממבט על

6. גן לאומי כורסי (במפה)

אתרים היסטוריים בצפון הארץ: עתיקות בכורסי
אם אתם אוהבים מנזרים קסומים שמשקיפים על הרים ונהרות, כדאי שתסעו לגן הלאומי המופלא ששוכן בחופה המזרחי של הכנרת, כ-5 ק"מ מעין גב. הקמתו אמנם מתוארכת למאה החמישית, אך ניתן למצוא תיעוד לאזור זה עוד במאה הראשונה לספירה, במסגרת סיפורי ישו מהברית החדשה. באתר תוכלו לראות שרידים של בתי בד ומרחצאות שהקיפו מנזר יפהפה מהתקופה הביזנטית, כזה אשר נחשב לגדול ביותר בארץ באותה התקופה, אך נשרף לחלוטין במאה השמינית. בשנת 1980 נתגלו נפלאות המקום בעקבות סלילת כביש, והמבנים שתראו בעת הביקור בו הם שרידים ושחזורים שנעשו שנתיים לאחר מכן, והם יעזרו לכם לדמיין כיצד הוא נראה בשיא תפארתו. 
 
אם תרצו לנוח לאחר בילוי ארכיאולוגי שכזה, תוכלו להתיישב על ספסל הממוקם מתחת לעץ אקליפטוס עתיק שבשולי האתר, שלפי אגדות שונות יכול לספק אנרגיות מדהימות שמשרות רוגע ואף מגשימות משאלות. כמו כן, במהלך הביקור באתר הקסום תוכלו להשקיף ממנו על נופיהם המדהימים של הכנרת ונחל סמך.
 

פרטים נוספים:

שעות פתיחה:
א'-ה': 17:00-8:00 (בשעון חורף נסגר שעה קודם).
בשישי ובערבי חג: 16:00-8:00 (בשעון חורף נסגר שעה קודם).
דרכי הגעה: חפשו בוויז "גן לאומי כורסי".
אתרים היסטוריים בצפון הארץ: כורסי

מקור התמונות: AVRAMGR (1)(2), CarmelH1Adi diamantGoldy LAVRAM GRAICERYaelfTalmoryairOvedc

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.