print header

9 המקומות המומלצים ביותר לביקור בסלוניקי, יוון

 סלוניקי, העיר היוונית השנייה בגודלה אחרי אתונה, מציעה תרבות קוסמופוליטית ואנרגיה של עיר גדולה עם אווירה ידידותית וקסם של עיר קטנה. לדעת רבים שביקרו בה, זהו יעד נפלא עבור כל מי שרוצה לחוות את יוון האמיתית ללא ההמון והרעש, בעזרת סיורים מרהיבים במקומות היסטוריים ותרבותיים כמו כנסיות ביזנטיות, מוזיאון לארכיאולוגיה ברמה עולמית, מסעדות מובילות וחיי לילה תוססים לצד מוזיקה בסגנונות שונים וטברנות שלא תמצאו בשום מקום אחר בעולם. אם אתם סקרנים אז הכינו את עצמכם לטיול קצר, כי אתם עומדים לצאת לסיור ב-9 המקומות המומלצים ביותר בסלוניקי.
 

1. רוטונדה רומית – כנסיית סנט גאורגיוס (Roman Rotunda)

9 מהמקומות המומלצים ביותר בסלוניקי: רוטונדה רומית – כנסיית סנט גאורגיוס (Roman Rotunda)
את טיולנו נתחיל במבנה הרוטונדה הרומית, שהוא אחד המבנים המפוארים והקדומים בסלוניקי. המבנה העתיק הזה נבנה בראשית המאה ה-4 והיה אמור לשמש כמקום קבורתו של הקיסר גלריוס, אך לבסוף שימש רק ככנסייה מאחר וגלריוס נקבר במקום אחר. הרוטונדה מתנשאת לגובה של 30 מטרים והקוטר שלה הוא למעלה מ-24 מטרים, במקור המבנה היה גדול יותר והכיל עיטורי פסיפס מהם נותרו כיום רק שרידים בודדים למרבה הצער. בשל שינויים שחלו בעיר סלוניקי בתקופות שונות בהיסטוריה, הרוטונדה שינתה את יעודה מספר פעמים, מכנסייה למסגד, ולכן תוכלו לראות כי ישנו צריח צמוד לכנסייה מהתקופה העות'מנית ועד היום. האתר הקדום הוכר על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, והכניסה אליו חופשית.

2. קשת גלריוס (Arch of Galerius)

9 מהמקומות המומלצים ביותר בסלוניקי: קשת גלריוס (Arch of Galerius)
מהרוטונדה הרומית נמשיך ונצעד מספר מטרים עד שנגיע אל קשת גלריוס. הקשת המרשימה, שנבנתה בהוראת הקיסר גלריוס, נועדה לציין את הניצחון הרומאי על הפרסים והייתה מורכבת משמונה עמודים מעוטרים. מאחר ולא כל המבנה שרד, כיום ניתן לראות רק 3 עמודים בלבד, כאשר על שניים מהם ישנם תבליטים המציגים את מלחמותיו של גלריוס בפרסים. בעבר, מבנה הקשת המפואר היה שער הכניסה הראשי לעיר העתיקה ולארמון הקיסרי שלא שרד את מעבר השנים.

3. המגדל הלבן (The White Tower)

9 מהמקומות המומלצים ביותר בסלוניקי: המגדל הלבן
המגדל הלבן הוא נקודת הציון הבאה בטיול, שאותה ניתן לראות כמעט מכל מקום בסלוניקי. המבנה הזה הוקם במאה ה-13 על ידי האימפריה העות'מנית במטרה לשמור על החזית הימית של העיר והפך עם הזמן לבית כלא ששימש ככזה גם במאה ה-19. לאחר שחרור העיר מהשלטון התורכי, שופץ המבנה וכיום הוא משמש כמוזיאון תרבות ביזנטי המציג יצירות אמנות, חפצים עתיקים כגון מטבעות נוצריים קדומים, אגרטלים, פסיפסים, ציורי קיר ותערוכות מזדמנות. בנוסף לחוויה במוזיאון, תוכלו לעלות לתצפית על העיר והנמל וליהנות מהנופים עוצרי הנשימה על סלוניקי ועל הים שלה.

4. החומות הביזנטיות של סלוניקי (Byzantine Walls)

9 מהמקומות המומלצים ביותר בסלוניקי: החומות הביזנטיות של סלוניקי
נקודת התחלה טובה לסיור בחומות הביזנטיות של סלוניקי נמצאת בבית הקברות שמצפון לקמפוס האוניברסיטה. משם ניתן ללכת מחוץ לחומות הרחבות אל עבר המגדל העגול המכונה "הטריגוניון" אשר נבנה במאה ה-15, ולהתקדם אל עבר מגדל אנה האקרופוליס העתיק. לאחר מכן, תוכלו לעבור אל עבר נקודת הציון הגבוהה ביותר באזור - מבצר הפפטריון או "שבעה מגדלים" ששימש אף הוא כבית כלא שפעל עד שנת 1989. בדרככם מערבה לאורך החומות, שאגב אפשר לסייר בתוכן ומחוצה להן, תעברו על פני כנסיית השליחים הקדושים ומשם תמשיכו אל עבר הנמל של וארדאר.

5. אנו פולי - העיר העליונה (Ano Poli)

9 מהמקומות המומלצים ביותר בסלוניקי: צילום פנורמי מאנו פולי - העיר העליונה
לאחר טיול בחלקה התחתון של העיר, ניתן ואף רצוי להתקדם אל אנו פולי הנמצא בחלקה העליון. אזור זה של העיר רווי בכנסיות היסטוריות, ביניהן סנט קתרינה, אליהו הנביא ואוסיוס דוויד שנבנתה במאות החמישית והשישית, כאשר הפריט המפורסם שבה הוא הפסיפס המתאר את חזון העצמות היבשות של הנביא יחזקאל. אתר מפורסם נוסף באזור ובעל חשיבות הוא הקונסוליה הטורקית, המבנה בו נולד מוסטפה כמאל פאשה – אתאטורק, הנשיא הראשון של הרפובליקה הטורקית, בשנת 1881.

6. מוזיאון לארכיאולוגיה (Archaeology Museum)

9 מהמקומות המומלצים ביותר בסלוניקי: מוזיאון לארכיאולוגיה
לפעמים נראה כאילו סלוניקי היא אתר היסטורי אחד גדול, ולמעשה זהו אחד מסודות הקסם שלה. למרות כל זאת, ביקור במוזיאון הארכיאולוגיה של סלוניקי ישאיר אתכם המומים לאור כל מה שתראו כאן. האוסף הענק של המוזיאון מכיל פריטים מהתקופה הפרה-היסטורית ועד ימי האימפריה הרומית. בסיורכם במוזיאון אל תוותרו על אף חדר והקפידו לראות את הפסלים העתיקים בני אלפי השנים, כולל את החדרים שמציגים אלמנטים אדריכליים ממקדש יווני מהמאה השישית לפני הספירה. מוצגים נוספים שניתן לראות במוזיאון שייכים לשרידי הארמון של הקיסר גלריוס ועוד מאות פריטים עתיקים ביותר שיחשפו אתכם לעברה העשיר של סלוניקי.

7. לאדאדיקה (Ladadika)

9 מהמקומות המומלצים ביותר בסלוניקי: חיי הלילה של סלוניקי
חוץ ממקומות היסטוריים, כנסיות ומוזיאונים, בעיר סלוניקי יש גם חיי לילה תוססים במיוחד, החל בטברנות הפועלות עד השעות הקטנות של הלילה וכלה בפאבים ומועדונים שמציעים חוויה מוזיקלית כלל עולמית ומשקאות אלכוהוליים מקומיים וממדינות שונות. אם מתחשק לכם לשבור שיגרה וללכת ליהנות מערב בלתי נשכח, תוכלו לעשות זאת במתחם הבילוי לאדאדיקה. החל משעות הערב המוקדמות פועלות במקום הזה מסעדות מקומיות ומסעדות שף, בתי קפה שבחלקם ליווי מוזיקלי של אמנים מקומיים, דיסקוטקים, מועדונים וברים, וכל מה שתצטרכו זה לבחור איפה אתם רוצים לבלות את הלילה. אם מתחשק לכם להמשיך את יום האתמול עד אור הבוקר ולאחריו, אין בעיה, פשוט תעברו לאחד מבתי הקפה שבמתחם ותיהנו מארוחות בוקר מפנקות שיעניקו לכם כוח לצאת אל עבר היום החדש שבפתח.

8. המוזיאון היהודי של סלוניקי (Jewish Museum of Thessaloniki)

9 מהמקומות המומלצים ביותר בסלוניקי: המוזיאון היהודי של סלוניקי
כמעט ואי אפשר לערוך סיור ביעד אירופאי בלי נגיעה יהודית כזו או אחרת, ובמהלך הטיול בסלוניקי עדיף שלא לפסוח על ביקור במוזיאון היהודי שבעיר. סלוניקי הייתה אחת מהערים בעלות כמות התושבים היהודיים הגדולה באירופה על לאירועי מלחמת העולם השנייה. הדור שעדיין זוכר את התקופה מספר על השפעתם הרבה של היהודים בתרבות ובמסחר, עד כי בשבתות ובחגים הסחר בעיר, כולל בנמל, הושבת. בתקופת השואה נשלחו 49,000 מיהודי העיר להשמדה, מה שמוכר כ"שואת יהודי סלוניקי", ולאחר מכן היהודים כמעט ולא שבו במשך שנים רבות.
במוזיאון שהוקם בשנת 2001, מוצגים מסמכים, תמונות, פריטי אופנה וחפצי אמנות ודת שאפיינו את חיי היהודים בקהילה, ובקומת הכניסה של המוזיאון נמצא קיר הנצחה עם שמות כל הנרצחים. כמו כן, ניתן לראות מצבות מבית העלמין המקומי שחולל בזמן המלחמה ושרידים של חפצים שהיו שייכים ליהודי המקום. בקומה השנייה תוכלו למצוא מידע על ההיסטוריה של יהודי העיר החל מהמאה ה-3 לספירה, וכן מוצגים פרטיים מחיי היהודים בקהילה בשבתות, ימי חול, חגים ואירועים בעלי טקס דתי.

9. הר אולימפוס (Olympus)

9 מהמקומות המומלצים ביותר בסלוניקי: הר אולימפוס
המקום הבא הוא יעד חובה לחובבי הטבע, ומדובר כמובן בהר אולימפוס, ההר הגבוה במדינה שמוכר כמשכנם של האלים על פי המיתולוגיה היוונית. בעבר אנשים לא העזו לטפס על ההר בשל אמונות טפלות וסיבות דתיות אחרות, עד שבשנת 1913 הגיעו מטפסים אל הנקודה הגבוהה – פסגת המיטיקס שגובהה 2,787 מטרים, כאשר רק 130 מטרים מפרידים בין מיקומם לפסגה הגבוהה ביותר (2,917 מטרים). מאז שנות השמונים טיפסו על ההר עשרות אלפי אנשים, אך רק מעטים מגיעים עד לפסגה מכיוון שמסלול זה אורך יומיים שלושה, והמטיילים מסתפקים לרוב בנקודות שונות בדרך. את המסלול נכון להתחיל בעיירה ליטורוחו הנמצאת למרגלות ההר, והיא נקודת המוצא הטובה ביותר לעלייה.

מקור לתמונות:Christian Michelides, focusgreece, Tilemahos, Bgabel, Staunited, Dockashi, planetware, George M. Groutas

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.