maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

6 המסלולים המרהיבים ביותר בסביבתו של הר כרמל

 רובנו מכירים את השיר הנהדר "ההר הירוק תמיד" של יורם טהרלב, וניתן לומר שהוא אכן מתאר בצורה הטובה ביותר את הר כרמל, המהווה נקודה ייחודית בנוף הישראלי, כשלמעשה מדובר בשלוחת הרים המשתרעת עד למפרץ חיפה ונישאת לגובה מרבי של 546 מטר מעל פני הים. בכרמל ניתן למצוא מגוון של צמחייה, חיות בר, נחלים ועוד, לצד שפע של מסלולי טיולים העוברים בין טבע לעיר. את הכרמל פקד אסון שריפה גדול בשנת 2010 ו-25 קמ"ר של עצים וטבע עלו באש, אך דבר זה לא עצר את המטיילים הרבים מלחזור ולטייל במסלולים היפים והמרהיבים שהוא מציע. היום, לאחר שכבר עברו שנים רבות מאז אותו אסון, הצמחייה גדלה וחיות הבר חזרו למקומן הטבעי, וכך גם עם ישראל שמטייל בכל באתרים המומלצים שבאזור. אז לכבודכם ולכבוד ההר הירוק כל ימות השנה, אספנו את ששת מסלולי הטיולים המומלצים בשטחו שאסור לכם לפספס!
 
מסלולי טיולים בכרמל: טירת הכרמל מצולמת מהר כרמל
 

1. מוחרקה, נחל רקפת ומנזר הכרמליתים

המוחרקה, המוכר גם בשם קרן הכרמל, מציע נוף מרהיב ביותר מדרום הכרמל אל עבר עמק יזרעאל והגליל, ועל פי המסורת היהודית זהו המקום בו התמודד אליהו הנביא עם נביאי הבעל. כיום, ניצב במקום מנזר השייך למסדר הכרמליתי ונושא את שמו של אליהו הנביא. המסלול מתאים לכל עונות השנה מאחר וחלק גדול מאוד ממנו מוצל, הוא מצריך כחצי יום וכולל הליכה מאומצת בתוואי הנחל, לכן הוא לא מומלץ לילדים קטנים ובעלי חיים. בנוסף, הוא אינו מעגלי ודורש שני רכבים, כשלפניכם שתי אפשרויות: מסלול באורך 5 ק"מ המסתיים במוחרקה, ומסלול למיטיבי לכת באורך 7 ק"מ המסתיים צפונית לצומת התשבי.
 
מסלולי טיולים בכרמל: השלוחות הדרומיות של המוחרקה
כדי להגיע למסלול עליכם לנסוע על כביש 70 ולפנות צפונה במחלף אליקים, לעבר דליית אל כרמל (כביש 672). לאחר כ-3 ק"מ תראו מימינכם כניסה לדרך עפר בסימון שבילים אדום - סעו בה עד שתעברו את מעבר הבקר והחנו את רכבכם מתחת לעצי הזית שבמקום; זוהי נקודת תחילת המסלול.

שימו לב

 • המנזר פתוח לביקורים בימי שני – חמישי בין השעות 12:30-8:00 ובין השעות 16:30-14:30.
 • אם אתם מעוניינים במסלול הקצר עליכם להשאיר רכב במוחרקה – המשיכו צפונה בכביש לכיוון דליית אל כרמל, מהכניסה הדרומית ליישוב סעו ישר בשתי הכיכרות הראשונות, ובשלישית פנו ימינה לפי השילוט למוחרקה – זוהי נקודת סיום המסלול.
 • אם אתם מעוניינים במסלול הארוך עליכם להשאיר רכב צפונית לצומת התשבי – חזרו למחלף אליקים והמשיכו בכביש 70 מזרחה ובהמשך צפונה לכיוון חיפה. מצומת התשבי המשיכו צפונה כ-6 ק"מ עד צומת העמקים, בצעו פניית פרסה ובדרך חזרה דרומה, לאחר כ-5 ק"מ תראו פניה ימינה לדרך עפר שבראשיתה מופיע סימון שבילים אדום על עמוד – זוהי נקודת סיום המסלול.
 

2. שוויצריה הקטנה, נחל כלח ונחל גלים

שוויצריה הקטנה ונחלי כלח וגלים הם מהאזורים היפים ביותר בכרמל, ומציעים לנו את המיטב ממנו; חורש ים תיכוני ירוק, פריחה מרהיבה, מערות ובעיקר שלווה ושקט בחיק הטבע. הנחלים כלח וגלים יורדים מהכרמל לעבר חוף הים התיכון, והאזור מציע לנו בחירה בין שלושה מסלולים: הראשון הוא מסלול ראשי שאורך כ-6 שעות, אינו מעגלי ומתאים למיטיבי לכת; השני הוא מסלול חלקי מספר 1, האורך כ-4 שעות, אינו מעגלי, מוצל בחלקים גדולים ומתאים למיטיבי לכת; השלישי הוא מסלול חלקי מספר 2, האורך כ-4 שעות, מעגלי ומתאים גם לילדים קטנים. 
 
 
דרכי ההגעה משתנות בהתאם למסלול שתבחרו:
 • תחילת מסלול ראשי וסוף מסלול חלקי 1 - נוסעים על כביש 721 העולה מצומת אורן (כביש 4, מערבית לכרמל) עד לצומת דמון. בצומת פונים שמאלה ולאחר 500 מטר פונים שמאלה בשנית לעבר שטח פיקניקים גדול, בנקודה זו מתחיל סימון שבילים כחול של נחל כלח, זוהי נקודת תחילת המסלול הראשי וסוף מסלול חלקי 1.
 • תחילת מסלול חלקי 1 - לאחר העלייה מצומת אורן בכביש 721, פונים שמאלה בצומת דמון. מעט לפני האוניברסיטה ישנה צומת קטנה בה יש שלט שמאלה לחי-בר כרמל. פונים שמאלה וחונים בחניון העליון של החי-בר הקרוב ביותר למחסום, מאחורי הבוטקה הצמוד אליו מתחיל המסלול המסומן בירוק.
 • תחילת וסיום מסלול חלקי 2 - נקודה זו נמצאת בטירת הכרמל, בה יש לנסוע כמה שיותר מזרחה, כשבסמוך להיכל הספורט שברחוב עזרא לניאדו, נמצאת חניה בצד הכביש ממנה עולה סימון שבילים אדום.
 • סיום מסלול ראשי - נקודה זו נמצאת גם היא בטירת הכרמל ברחבת כורכר גדולה שברחוב הפלמ"ח, זוהי נקודת סיום המסלול המסומן בכחול.

שימו לב

 • במסלול הראשי ובמסלול חלקי 2 אפשר להיכנס לנקבות עין קדם, לכן מומלץ להביא בגדי ים, מגבות וקרם הגנה מהשמש.
 • המסלולים מתאימים למשפחות, כמו כן גם לבעלי חיים.

3. חורשת הארבעים ומצוק הארבעים

זהו מסלול משפחתי מעגלי המוביל אותנו אל חורשה קסומה ואל מצוק הנישא על רכס הכרמל, שממנו נשקפים נופי מפרץ חיפה והגליל התחתון. חורשת הארבעים היא חורשת עצי אלון מהעתיקים ביותר בארץ, שגילם מוערך בכמה מאות שנים, כשבהמשך המסלול נגיע לקרחת יער בה ניתן לראות את באר הארבעים, ולאחר מכן נמצא את עצמנו גם על שפת מצוק הארבעים. המסלול אינו קשה כלל וכלל, מסומן בסימון שבילים כחול, נגיש בכל ימות השנה, מתאים למשפחות ואורכו כ-1.5 ק"מ.
 
מסלולי טיולים בכרמל: חורשת הארבעים
למגיעים מהמרכז: נוסעים על כביש החוף לכיוון חיפה, יוצאים במחלף עתלית ונוסעים מזרחית על כביש 721 עד לצומת T. פונים שמאלה ומיד ימינה לכיוון הכרמל על כביש 721, בדרך נעבור ליד אתר ההנצחה לאסון השריפה בכרמל, נמשיך הלאה עד לכיכר בה נפנה שמאלה לכביש 672, בו ניסע לכיוון חיפה כ-3 ק"מ עד לפניה ימינה לפי השילוט לחורשת הארבעים. למגיעים מחיפה: נוסעים בכביש 652, עוברים את אוניברסיטת חיפה ומגיעים לצומת הכניסה אל משרדי פארק הכרמל. כמאתיים מטרים לאחר צומת זו, פונים שמאלה לפי השילוט לחורשת הארבעים.

שימו לב

 • ניתן לעצור להפסקה באתר ההנצחה לאסון השריפה, שם יש מקור מים ושירותים.
 • ההליכה קלה אך בעונת החורף יש להיזהר בשל סכנת החלקה, בעיקר בקרבת המצוק.

4. נחל יגור

בצדו המזרחי והתלול של הכרמל יורד לו בסדרת מפלים מרהיבה נחל יגור, הנקרא על שם הקיבוץ השוכן למרגלותיו. בחודשי האביב תוכלו ליהנות באזור מפריחתם של צמחים שונים כגון: כלנית, בן חצב יקינתוני, צהרון מצוי, רקפת מצויה, לוטם מרווני, לוטם שעיר, מרווה משולשת, שושן צחור (אחד הפרחים המרשימים והנדירים בארץ) ועוד. המסלול אינו ארוך והוא מצריך כחצי יום, אך הוא מאתגר מאוד ומומלץ למיטבי לכת בלבד. ישנם שני מסלולים מעגליים שתוכלו לבחור ביניהם: המסלול השחור והמסלול האדום, בשניהם ישנה עלייה תלולה המובילה לעין אל-בלד - מעיין שבו ניתן לטבול.
 
 
כדי להגיע לנקודת ההתחלה והסיום עליכם להגיע לצומת יגור ובה לפנות לכיוון דרום-מערב לכביש 752 ולאחר כ-1 ק"מ לעקוב אחר השילוט לקיבוץ יגור. ממש לפני שער הכניסה לקיבוץ ישנה פנייה ימינה לחוות סוסים ומגרש כדורגל - סעו עד קצה המגרש וזוהי נקודת ההתחלה והסיום של המסלול.

שימו לב

 • המסלולים מתאימים לטיול בכל ימות השנה, אך בחורף הם חלקים מאוד ורצוי להיזהר בשעת ההליכה.
 • בימים גשומים, או מיד אחריהם, אין להיכנס לנחל יגור מחשש לשיטפונות והחלקה.

5. נחל מערות

במרכז רכס הכרמל נמצא נחל מערות, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, שמוכר בזכות ארבע המערות שבו, בהן נמצאו שרידים חשובים המעידים על התיישבות אדם קדמון בכרמל לפני 500 אלף שנה. לצד הביקור במערות ההיסטוריות, תמצאו גם שלל מסלולים מעגליים על הרכס המספקים תצפית מרהיבה ביותר לים התיכון. הטיולים המעגליים מתאימים כמעט לכל עונה (פרט לימים חמים מאוד), ושמורת הטבע מאפשרת הצצה לתרבות האדם הקדמון. המסלולים המעגליים מתחילים כולם בכניסה לשמורת הטבע והם מתחלקים לשלושה: טיול מעגלי של 3 ק"מ, קל ומתאים למשפחות, טיול מעגלי של 6.5 ק"מ וטיול מעגלי של 8.5 ק"מ.
 
מסלולי טיולים בכרמל: שמורת נחל מערות
כדי להגיע לתחילת המסלולים, כמו גם לשמורה, עליכם לנסוע על כביש 4, ולפנות מזרחה בפניה שבין צומת גבע כרמל מדרום לישוב עין כרמל מצפון. במקום קיים שילוט המכווין לחניית השמורה וניתן גם לנווט אליה דרך אפליקציית Waze.

שימו לב

 • הכניסה לשמורה היא בתשלום בלבד.
 • שעות הפתיחה בקיץ הן: ראשון – חמישי ושבת 17:00-08:00, שישי וחג 16:00-08:00, בחורף המקום נסגר שעה אחת קודם ובערב ראש השנה, כיפור ופסח המקום נסגר בשעה 13:00.
 • חשוב מאוד להצטייד במים וכובעים שכן המקום בחלקו הגדול לא מוצל. 

6. נחל ספונים

נחל ספונים הוא אחד מהמסלולים האהובים ביותר בדרום הכרמל; זהו מסלול מעגלי העובר בחורש כרמלי ופרט לנוף המרהיב שממתין לאחר עליה לא קשה במיוחד אל מצוק מגדים, תוכלו לבקר במערת ספונים. אורכו של המסלול הוא כ-4 ק"מ, הוא מתאים למשפחות, רווי בצמחייה וניתן לטייל בו בכל עונות השנה. המסלול לא ארוך במיוחד אך ישנם מקטעים קשים ומאתגרים לילדים קטנים, לצד החשיפה המרבית לשמש, ולכן יש להצטייד בהתאם.
 
 
כדי להגיע למקום עליכם לנסוע לצומת בית אורן ולהמשיך צפונה על כביש 4 כ-3 ק"מ. לאחר שתחלפו על פני הכניסה למושב מגדים תראו שלט המפנה ימינה לתחילת מסלול נחל ספונים. במקום אין חניה נוחה ובימי שבת וחג ייתכן עומס מכוניות באזור, לכן ניתן לחנות במושב מגדים הנמצא מעט דרומית, אך הדבר מאריך את ההליכה.

שימו לב

 • לאחר גשמים המסלול עלול להיות חלקלק ומסוכן.
 • העלייה בנחל עלולה להיות קשה לילדים מתחת לגיל 6.
 • לטובת ביקור במערה חשוב להצטייד בפנס, לצד כובע ומים שישמשו אתכם לאורך המסלול החשוף לשמש.
 • במערת ספונים חיה אוכלוסיית עטלפים שישנים שנת חורף, לכן אין כניסה למערה בתקופה שבין 1 בנובמבר ועד 1 באפריל.
מקור התמונות: James Emeryxiquinhosilvaheatkernel
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו