maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

טיול היסטורי בתוך הארנק הישראלי

מרבית הטיולים שאנו עורכים לוקחים אותנו אל מחוץ לביתנו ואל הטבע הפראי, או אל ערים ומרכזי תרבות מרתקים שבהם טרם יצא לנו לבקר. אך לא כל טיול היסטורי שצופן בחובו מידע מפתיע ומרתק מחייב אתכם לקום ולהתהלך בארץ, וישנם הרבה מאוד דברים שאתם יכולים ללמוד על ישראל ועל ההיסטוריה שלה רק ממבט אל תוך הארנק שלכם... מדריך הטיולים אורן כהנוביץ מזמין אתכם להצטרף אליו לטיול מרתק מהתקופה הרומית ועד לימנו אנו, ממטבע 10 האגורות ועד לשטרות הכסף העתידיים של מדינת ישראל. אתם תופתעו לגלות מה אפשר ללמוד במהלך טיול שכזה...

 

10 אגורות

המטבע ששוויו הוא הנמוך ביותר הוא עשר אגורות. על צדו האחד כתוב 10 אגורות ועל צדו השני מוטבעת מנורה עם שבעה קנים. למרות שכיום מגן דוד הוא הסמל היהודי המוכר ביותר, מגן הדוד מלווה את היהודים רק מימי הביניים והוא משמש כסמל גם בתרבויות אחרות. המנורה, לעומת זאת, מלווה את העם היהודי כבר אלפי שנים והיא סמל שמשמש רק את היהודים – ולכן המנורה היא הסמל של מדינת ישראל. המנורה המוטבעת על מטבע עשר אגורות דומה למנורה שהוטבעה על מטבעותיו של מתתיהו אנטיגונוס השני שהיה המלך החשמונאי האחרון. לאחר מותו בשנת 37 לפני הספירה, המלוכה הועברה ל"הורדוס הגדול", המסמל את תחילת השלטון הרומאי בארץ ישראל.

הסמלים על הכסף הישראלי
 

50 אגורות

על צד אחד של מטבע זה מוטבע נבל, כשלא מדובר במטבע הישראלי הראשון עם נבל, גם על מטבע 25 אגורות הישן הוטבע סמל דומה. הנבל הקשתי מזוהה ככינור דוד, הכלי בו ניגן דוד המלך, ואם תסתכלו מקרוב, תראו ששלושה מיתרים חורגים מהנבל, הסיבה לכך היא כדי להקשות על זיוף המטבע. על הצד שני, שבו מוטבע ערך המטבע, יש משהו מעניין... לא כתוב 50 אגורות כמו שניתן היה לצפות אלא 2\1 שקל. גם בשפת היום יום לא אומרים לרוב 50 אגורות (כמו בארה"ב או באירופה – fifty cent) אלא אומרים חצי שקל. הסיבה לכך היא שמחצית השקל הוא שם של מס מקראי. כל גבר יהודי חויב לשלם מחצית השקל לקניית קורבנות לבית המקדש. המס מוזכר בתורה וכתוב שכל אחד מעני ועד עשיר, חייב לשלם אותו. לעני אסור פחות ולעשיר אסור יותר. ההיגיון העומד מאחורי מס מחצית השקל הוא שכולם שותפים ולכולם תורמים חלק שווה בבית המקדש.

הסמלים על הכסף הישראלי
 

שקל חדש

השקל החדש, ולמעשה כל המטבעות שבשימוש כיום, נכנסו לשימוש בשנת 1985 והחליפו את השקל. השקל הישן נכנס למחזור ב-1980 (לפניו הייתה לירה) אבל ההיסטוריה של השקל עתיקה הרבה יותר. השקל החל את דרכו לפני 5,000 שנה והיה מטבע ויחידת משקל בשפה האכדית, שפה שמית בה דיברו האשורים והבבלים. גם בעברית יש דמיון בין המילה 'שקל' ל'משקל' ובתורה השקל מופיע לעיתים כמטבע ולפעמים כמשקל.
 
על השקל מוטבע איור של שושן צחור, סמל שמזוהה עם האצולה האירופאית והוא ידוע בשמו הצרפתי – פלר דה ליס, אבל יש לו שורשים עתיקים מאוד בתרבויות מצרים, מוסופוטמיה ויוון. הסמל נקשר להיסטוריה היהודית בתקופה הפרסית, לפני 2,500 שנה. הפרסים הרשו ליהודים לחזור לארץ ישראל לאחר חורבן בית המקדש ולהקים שלטון אוטונומי ואת הזכות להטביע מטבעות. על המטבעות העתיקים היה איור של שושן צחור ולידו הכיתוב 'יהד' בכתב עברי עתיק, אותם תוכלו לראות על השקל המודרני.
 
הסמלים על הכסף הישראלי
 

2 שקלים חדשים

המטבע החדש ביותר שהוכנס למחזור רק בשנת 2007. האיור בצדו השני של המטבע הוא שתי קרני שפע וביניהם רימון. קרן השפע היא סמל לעושר והצלחה. המטבע דומה למטבעות שנמצאו מתקופתו של יוחנן הורקנוס הראשון שהיה שליט חשמונאי שהרחיב מאוד את תחומה של ממלכת יהודה במאה השנייה לפני הספירה. זהו המטבע הישראלי היחיד שעשוי מפלדה שמצופה בניקל ולכן עלות הייצור נמוכה במיוחד, שני שליש ממחיר ייצורם של שני מטבעות שקל חדש בעלי ערך זהה.

הסמלים על הכסף הישראלי
 

5 שקלים חדשים

בניגוד למטבעות ה"שנקל" (2 שקלים), שקל ועשר אגורות שעליהם מוטבע איור הדומה למטבע יהודי עתיק, על החמישה שקלים מוטבע איור של כותרת פרוטו איולית. כותרות אלו נמצאו באתרים מתקופת ממלכת ישראל (לפני כשלשת אלפים שנה). זהו המטבע הכבד ביותר בארנק שלכם והוא שוקל 8.2 גרם. כמו כן, אם אי פעם שאלתם את עצמכם מהי הגדרת צורתו המדויקת, מדובר במצולע בעל 12 צלעות שוות.

הסמלים על הכסף הישראלי
 

10 שקלים חדשים

זהו המטבע הישראלי בעל הערך הגבוה ביותר וכדי להקשות על זיופו, המטבע עשוי משתי מתכות. החלק הפנימי עשוי ארד מוזהב והחלק החיצוני ניקל. למרות שהעץ הלאומי של המדינה הוא הזית, גם התמר, המופיע על מטבע עשרה שקלים, הינו סמל לאומי. התמר הוא אחד משבעת המינים וידוע בכך שכל חלקיו שימושיים. הפירות למאכל, הסיבים לחבלים, העלים משמשים כסכך והגזע לבנייה. בנוסף, המילים "גאלת ציון" מעטרות את המסגרת של המטבע באותיות עברית מודרנית ועתיקה.

הסמלים על הכסף הישראלי
 

שטר 20 שקלים חדשים 

על כל השטרות הישראלים יש על הצד הקדמי דיוקן של איש ציבור. האיור, אם תסתכלו מקרוב, מורכב מראשי התיבות של הדמות המופיעה. על השטר הזה מופיע משה שרת שהיה שר החוץ הראשון וראש הממשלה השני של מדינת ישראל. הטקסט המופיע לצד דיוקנו הוא נאומו של שרת בטקס בניו יורק, בו הניפו את דגל ישראל במוסדות האו"ם בשנת 1949. צדו האחורי של השטר מוקדש לעלייה והתיישבות ובו רואים מגדל המסמל את יישובי חומה ומגדל ומתנדבים יהודים במלחמת העולם השנייה.
 
הסמלים על הכסף הישראלי

שטר 50 שקלים חדשים

ש"י עגנון היה הישראלי הראשון שזכה בפרס נובל (לספרות) ודמותו מופיעה על שטר חמישים השקלים הישן שאולי עדיין נמצא בארנק של חלקנו. לצד דמותו מופיע הטקסט מעורר ההשראה שהקריא בעת זכייתו: "מתוך קטסטרופה היסטורית שהחריב טיטוס מלך רומי את ירושלים וגלה ישראל מארצו, נולדתי אני באחת מערי הגולה. אבל בכל עת תמיד דומה הייתי עלי כמי שנולד בירושלים. בחלום, בחזון לילה, ראיתי את עצמי עומד עם אחי הלוויים בבית המקדש כשאני שר עמהם שירי דוד מלך ישראל. נעימות שכאלה לא שמעה כל אוזן מיום שחרבה עירנו והלך עמה בגולה. חושד אני את המלאכים הממונים על היכל השירה שמיראתם שאשיר בהקיץ מה ששרתי בחלום השכיחוני ביום מה ששרתי בלילה, שאם אחר בני עמי שומעים לא היו יכולים לעמוד בצערם מחמת אותה הטובה שאבדה להם. כדי לפייס אותי על שנטלו ממני לשיר בפה נתנו לי לעשות שירים בכתב." בצדו האחורי של השטר ישנו איור של ירושלים, דוכן הכתיבה של עגנון (הוא כתב בעמידה), משקפים ועט.
 
הסמלים על הכסף הישראלי
 

השטר החדש של 50 השקלים המציג איור של שאול טשרניחובסקי, נכנס לשימוש החל מ-2014 והוא מציג את הפרופיל של הרופא והמשורר המפורסם על רקע עץ הדר עטור פירות, בהשראת השיר "הוי ארצי מולדתי". על הצד השני של השטר ניתן לזהות ברקע עמוד בסגנון הסדר הקורינתי, שהיה אחד משלושת הסדרים הקלאסיים באדריכלות יוון העתיקה. הסיבה לבחירה בעיצוב זה נבעה מתרומתו של טשרניחובסקי לתרגום ספרות יוון העתיקה.

הסמלים על הכסף הישראלי
 

שטר 100 שקלים חדשים

על צדו האחורי של שטר חמישים שקלים יש איור של ירושלים, בירת ישראל, אך על שטר מאה שקלים יש איור של פקיעין, ישוב קטן בגליל. למה ישוב כה קטן מקבל כזה כבוד גדול? בזכות הדמות בצדו הקדמי של השטר... יצחק בן צבי כיהן כנשיא השני של מדינת ישראל אבל לפני כן הוא היה היסטוריון, חוקר ארץ ישראל ויהדות התפוצות. בשנות ה-20 הוא נפגש עם מספר משפחות יהודיות שחיו בפקיעין במשך דורי דורות ולחלוצים שהגיעו לארץ הייתה זו תגלית גדולה. ידוע היה שיהודים חיו בארבע ערי הקודש – ירושלים, חברון, צפת וטבריה, אבל בכולם התגוררו יהודים שחיו מתרומות שנאספו עבורם מחוץ לישראל והנה, נמצאו יהודים עובדי אדמה שלא גלו מאדמתם ולמרות כל הקשיים נשארו בגליל. החלוצים, ובן צבי עצמו, רצו להידמות לאותם יהודים עובדי אדמה ולכן פקיעין הפכה לסמל וזכתה לאיור על השטר.

יצחק בן צבי חקר את עדות ישראל השונות ובטקסט לצד דמותו מופיעים דברי הפתיחה שלו במפגש עם עולי תימן. הצריף שניתן לראות מאחוריו הוא ביתו, הוא היה ידוע כאדם פשוט וצנוע שחי בצריף זה גם בזמן כהונתו כנשיא. הוא התעקש ששכרו לא יעלה ולאחר עשר שנים (הוא היה הנשיא היחיד שנבחר לשלוש קדנציות) שכרו היה נמוך בכ-30% מהנהג שלו, הכנסת ניצלה נסיעה שלו לחו"ל והעלו לו את המשכורת למרות התנגדותו.

הסמלים על הכסף הישראלי
 

שטר של 200 שקלים חדשים

זלמן שז"ר, הנשיא השלישי של מדינת ישראל, מופיע על השטר בעל הערך הגבוה ביותר בישראל. שז"ר כיהן גם כשר החינוך הראשון ובתקופתו התקבל חוק חינוך חובה (1949) ולכן מאחורי דיוקנו ניתן לראות מורה שכותבת על הלוח 'שלום כיתה א". הטקסט לצדו הוא חלק מנאומו לאחר אישור חוק חינוך חובה. שז"ר הזכיר בדבריו שחכמי ישראל קבעו כבר לפני מאות שנים שמקום ישוב יכול להיחשב כעיר רק אם יש בו מורה, ושהקהילה כולה צריכה לממן את חינוך הילדים. בצדו השני של השטר מופיע איור של סמטאות צפת ודברים ששז"ר כתב על הצפייה לגאולה. צפת, אחת מארבע ערי הקודש, הייתה מרכז חשוב של תורת הקבלה וזלמן שז"ר עצמו הגיע ממשפחה חסידית.

הסמלים על הכסף הישראלי
 

בדצמבר 2015 נכנס לשימוש השטר הישראלי החדש ביותר נכון להיום, והוא מהדורה חדשה של 200 השקלים שעליו מופיע דיוקנו של נתן אלתרמן ועלי שלכת בהשראת השיר "פגישה לאין קץ". במהלך שנת 2016 אנו צפויים לראות שטרות חדשים של 20 שקלים (עם דמותה של רחל המשוררת) ושל 100 שקלים (עם דמותה של לאה גולדברג) שיכנסו גם הם לארנק שלנו ויתוספו לרשימת הסמלים ההיסטוריים והאישים המפורסמים שכבר היו בו בעבר.

הסמלים על הכסף הישראלי

הכתבה נכתבה במקור על ידי מדריך הטיולים אורן כהנוביץ, מנהל האתר travellingisrael.net

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו