print header

14 מגדלי פעמונים מרחבי העולם שכדאי לכם לראות

"צלצולי פעמונים בתוך ליבי מהדהדים, על אם הדרך בי פוגש, ליבי הומה ומתרגש..", כך כתבו יאיר מדינה ואהובה עוזרי בשירם שממחיש בצורה מדויקת את המשמעות העמוקה של מגדלי פעמונים בפרט ופעמונים בכלל. מגדלי פעמונים אינם רק מבנים ארכיטקטוניים נפלאים, הם נועדו בעיקר להנציח תקופות, אירועים ואף אנשים. אספנו עבורכם את 14 מגדלי הפעמונים המרשימים ביותר שנבנו מראשית המאה ה-12 ואילך ונשתמרו עד היום, אשר חלקם עדיין מהדהדים ברחבי הערים ומזכירים לעוברים ושבים שלמרות שהזמן הוא דבר שאול, הם עומדים איתנים במקומם.

לחצו על שמות האתרים כדי לראות את מיקומם על המפה

 

1. מגדל פיזה, איטליה (Leaning Tower of Pisa, Italy)

מגדלי פעמונים
 

המגדל של פיזה, הידוע בכינויו "המגדל הנטוי", הוא המבנה הישן ביותר ברשימה שלפניכם, ורבים כלל לא מודעים לכך שבמקור הוא היה מגדל פעמונים. המגדל נוטה בגלל חלקת אדמה לא טובה שהחלה לשקוע כבר עם תחילת הבנייה בשנת 1173, לכן אין זה פלא שהבנייה נמשכה קרוב ל-200 שנה עד שלכאורה, הושלמה. המגדל מתנשא לגובה של 60 מטר וכל אחד שרוצה להגיע עד לצמרת המגדל יכול לטפס את 296 המדרגות המובילות אליה תמורת תשלום סמלי.

 

2. מגדל הפעמונים של ברוז', בלגיה (Belfry of Bruges, Belgium)

מגדלי פעמונים
 

אחד הסמלים הבולטים של העיר ברוז' שבבלגיה הוא מגדל הפעמונים היפהפה שניצב בכיכר המרכזית של העיר. המגדל נבנה במקור בשנת 1240, אך במשך 500 השנים הבאות הוא שוחזר ושופץ אינספור פעמים עקב שריפות קשות. זוהי עובדה אירונית למדי, מכיוון שבעברו שימש המגדל כעמדת תצפית לאיתור שריפות ברחבי העיר. עד היום מגדל הפעמונים לא שוחזר במלואו, אך בעיני המקומיים הוא עודנו נחשב לסמל העיקרי של העיר.

 

3. הקמפלינה של סן מרקו בוונציה, איטליה (Saint Mark’s Campanile, Saint Mark’s Basilica, Venice, Italy)

מגדלי פעמונים
 

הקמפלינה של סן מרקו הוא מגדל פעמונים בגובה 99 מטר העומד לצד בזיליקת סן מרקו בוונציה. המגדל המקורי הוקם בתחילת המאה ה-16 והוא אחד מהסמלים המוכרים ביותר של העיר, וזאת למרות שהמבנה קרס בשנת 1902 ושוחזר רק כעבור עשר שנים. בעבר שימש הצריח הגבוה והבוהק של המגדל כמגדלור לספינות, וכיום הוא משמש בעיקר כמוקד משיכה לתיירים, שיכולים להיעזר במעלית כדי להגיע לראש המגדל ולהתענג על נוף פנורמי של העיר כולה.

 

4. מגדל קלריגוס בפורטו, פורטוגל (Clerigos Tower, Porto, Portugal)

מגדלי פעמונים
 

מגדל קלריגוס ידוע כמגדל מונומנטלי וחשוב הניצב לצד כנסיית קלריגוס הקתולית שממוקמת בצדו הקדמי. מגדל הפעמונים הזה נחשב לאחד מסמלי העיר פורטו בגלל גובהו המפואר, ולמעשה הוא היה המבנה הגבוה ביותר בעיר בעת בנייתו בשנת 1754. גובה המגדל הוא כ-76 מטר, וטיפוס במעלה 225 מדרגות המובילות לקומתו השישית והאחרונה יעניק לכם את ההזדמנות לצפות על כל העיר העתיקה של פורטו ונהר הדואורו שעובר בקרבתה.

 

5. מגדל הפעמונים של בניין העירייה לשעבר באאלסט, בלגיה (The belfry tower of Schepenhuis, Aalst, Belgium)

מגדלי פעמונים
 

בניין העירייה לשעבר של אאלסט, שנבנה כבר בשנת 1225, הוא רק אחד מתוך קבוצה של 56 מגדלי פעמונים בבלגיה ובצרפת שהוכרזו כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו בזכות הארכיטקטורה וההיסטוריה שלהם. על המגדל חרוט בלטינית המשפט "לא בתקווה, לא בפחד", שהיה המוטו של מלך ספרד פיליפ השני. כיום ישנם 52 פעמונים במגדל, ומאחד המסדרונות בקומת הכניסה אפשר להגיע גם לתאי הצינוק שהיו בזמנו מלאים באסירים.

 

6. מגדל השעון בסיגישוארה, רומניה (The Clock Tower, Sighișoara, Romania

מגדלי פעמונים
 

סמל העיר של סיגישוארה שברומניה הוא מגדל השעון המרשים והציורי הזה, שבמקור היה אמור להיות השער הראשי של העיר. המגדל נבנה במחצית השנייה של המאה ה-14, אך נהרס בשנת 1676 בעת שריפה גדולה שהתחוללה בעיר. ארבעת הצריחים הקטנים שבפינות המגדל הם סימן מוכר בחבל טרנסילבניה שמשמעותו היא שהעיר הייתה בעלת אוטונומיה שיפוטית ובעלת "זכות החרב", כלומר, יכלה לחרוץ גזר דין מוות על פושעים שנשפטו בתחומה.

 

7. החירלדה בסביליה, ספרד (La Giralda, Seville, Spain)

מגדלי פעמונים
 

החירלדה הוא מגדל הפעמונים של קתדרלת סביליה, המתנשא לגובה 104 מטר ונחשב לאחד מהסמלים החשובים ביותר של העיר. בנייתו של המגדל החלה בשנת 1184 כשעוד היה במקום מסגד אלמוחאד, ורק לאחר כמאה שנה, כשהעיר נכבשה על ידי הנוצרים, המסגד הוסב לכנסייה והמגדל הגדול שינה את עיצובו. זו הסיבה שניתן לראות 2 סגנונות בנייה שונים על המגדל; האחד מהתקופה בה שימש כצריח המסגד והשני כאשר "ספג" את הארכיטקטורה הספרדית בתקופת הרנסנס.

 

8. מגדל הפעמונים בטורנה, בלגיה (Belfry of Tournai, Tournai, Belgium)

מגדלי פעמונים
 

מגדל הפעמונים בטורנה הוא אחד מהמגדלים הגבוהים ביותר בבלגיה והוא מתנשא לגובה 72 מטר. בניית המגדל החלה בסביבות שנת 1188, כאשר מלך צרפת העניק לתושבי טורנה את אמנת העיר המקנה להן מספר זכויות, וביניהן את הזכות לתלות פעמון קהילתי שנועד לציון זמני תפילות, אירועים מיוחדים ואזעקות.

 

9. הקמפנילה בקתדרלת וסטמינסטר בלונדון, בריטניה (The Campanile Bell Tower of Westminster Cathedral, London, United Kingdom)

מגדלי פעמונים
 

הקמפנילה של קתדרלת וסטמינסטר, שמשקיפה על הרחבה הראשית בלונדון, מעניקה למבקריה את ההזדמנות לעלות אל ראש המגדל שלה בגובה 87 מטר ולהביט בנוף הפנורמלי של כל העיר. במגדל למעשה יש רק פעמון אחד, אותו קיבל במתנה סנט אדוארד, אחד המלכים האנגלו-סקסונים האחרונים באנגליה שלכבודו נבנתה הקמפנילה. המגדל צמוד לכנסייה הקתולית הגדולה ביותר באזור לונדון ו-ווילס וכיום יושב בה גם הארכיבישוף הגדול של וסטמינסטר.

 

10. מגדל הפעמונים של איוואן הגדול במוסקבה, רוסיה (Ivan the Great Bell Tower, Moscow, Russia)

מגדלי פעמונים
 

מגדל הפעמונים של איוואן הגדול הוא המגדל הגבוה ביותר במתחם הקרמלין במוסקבה. המגדל שנבנה בשנת 1508 מתנשא לגובה של 81 מטרים, וצמרת המגדל מעניקה לתיירים נוף פנורמי נפלא של עיר הבירה. בעקבות מותו של איוואן הגדול, נסיך מוסקבה ושליט רוסיה, ציווה בנו להקים מגדל פעמונים חדש להנצחת זכר אביו המושתת על יסודות מגדל פעמונים ישן. מאוחר יותר גם פורסם צו של הצאר האוסר על אחרים לבנות מבנים גבוהים יותר מזה.

11. מגדל הפעמונים בכנסיית סנט תומס, הארו, ספרד (Bell Tower of the Church of Santo Tomás, Haro, Spain)

מגדלי פעמונים
 

מגדל הפעמונים המדהים הזה נבנה בשנת 1719 בסגנון בארוקי לצד כנסיית סנט תומס בהארו, ספרד. המגדל ממוקם על ההר השני בגובהו בעיר, והסיבה לכך היא שבעברו הוא שימש גם כמגדל שמירה וכסמל לגאווה ולנאמנות תושבי העיר, שיכלו לראות אותו מכל נקודה באזור שבה הם נמצאים.

 

12. מגדל השעון לזכר ג'וזף צ'מברליין, אוניברסיטת ברמינגהם, בריטניה (Old Joe, University of Birmingham, United Kingdom)

מגדלי פעמונים
 

מגדל הפעמונים הזה, שמכונה "ג'ו הישן", נבנה בכדי להנציח את זכרו של ג'וזף צ'מברליין, הקנצלר הראשון של אוניברסיטת ברמינגהם. המגדל ממוקם בבית המשפט שבאוניברסיטה והוא אחד ממגדלי הפעמונים הגבוהים ביותר בעולם, עם גובה של 100 מטר. המבנה הוקם בשנת 1900 ועומד במרכז של בנייני לבנים בצבעי אדום-לבן, בדומה למגדל הפעמונים בסיינה, העיר אותה צ'מברליין כה העריץ.

 

13. המגדל המזמר בגני בוק, פלורידה, ארה"ב (Singing Tower in Bok Tower Gardens, Florida, USA)

מגדלי פעמונים
 

המגדל המזמר מעוצב בסגנון גותי ומודרני תעשייתי (אר דקו) והוא מרכזו של שמורת גני בוק, הממוקמת בפלורידה. המגדל מתנשא לגובה של 62 מטר ומוקף בגנים ירוקים ושמורת ציפורים. למרות שהמגדל עצמו לא פתוח לציבור הרחב, נמצא בו אוסף הפעמונים הגדולה ביותר בעולם, ובתוך אחד החדרים נמצאת מקלדת המשמשת להפעלת פעמוני הנגינה כך שמבקרים המסיירים בגנים הנפלאים יכולים להנות תוך כדי מקלאסיקות וקונצרטים הבוקעים מתוך המגדל המזמר.

 

14. קמפנילה די ג'וטו בפירנצה, איטליה (Giotto’s Campanile, Florence, Italy)

מגדלי פעמונים
 

מגדל הפעמונים (קמפנילה) של ג'וטו, נמצא בסמוך לקתדרלת סנטה מריה דל פיורה שבפירנצה ונבנה בשנת 1334 במשך 25 שנה. המגדל הוא אחד מהמבנים הבולטים ביותר של הארכיטקטורה הגותית, הוא מצופה בשיש צבעוני ובעברו היה מקושט בתבליטים ואריחים שמוצגים כעת במוזיאון הדואומו שבעיר. כיום מבקרים לא מהססים לעלות את 414 המדרגות שמובילות אל ראש המגדל, משם הם יכולים להשקיף על הנוף המרהיב של פירנצה. תוכלו לצפות בסרטון הבא כדי לחוש מעט את החוויה:

 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו