print header

10 דברים שאתם חייבים לראות בחורבות העיר פומפיי

מעט מאוד אתרים ארכיאולוגיים ברחבי העולם יכולים לספק את החוויה שמספקות החורבות הארכיאולוגיות של העיר פומפיי, שבדרום-מזרח נאפולי באיטליה. בשנת 79 לספירה, הר הגעש וזוב התפרץ וכיסה את העיר הרומית עם 12 מטרים של אפר, אשר שימרו במשך 1,700 שנה את העיר העתיקה ואת תושביה שלא הצליחו להימלט ויצרו מקום שבו הזמן פשוט עצר מלכת. החפירות הארכיאולוגיות שבפומפיי החלו במהלך המאה ה-18 וחשפו שלל חפצים ומבנים שמספקים לנו היום פרטים רבים על חייהם של תושבי האימפריה הרומית העתיקה. 

בין אם אתם בוחנים את החנויות והבתים, מטיילים בווילות של המשפחות העשירות או מתפעלים מחורבות המקדשים הגדולים, פומפיי היא אחד מהאתרים ההיסטוריים המרתקים ביותר בעולם, ואלו הם 10 המקומות שאתם פשוט חייבים לראות בעצמכם ברגע שתבקרו בה, אשר ייקחו אתכם למסע בזמן כמעט 2,000 שנה אחורה, לתקופת גדולתה של האימפריה הרומית העתיקה.

 

1. מקדש אפולו

פומפיי
Carole Raddato

כמבנה העתיק ביותר בפומפיי, המקדש של אפולו, שפונה לפורום העיר, מציג בצורה הטובה ביותר את השינוי הארכיטקטוני שהתרחש בסגנון בנייתה של העיר מהמאה השישית לפני הספירה ועד לרגע שבו הוחרבה בשנת 79 לספירה. העיצוב האטורסקי המקורי שוחזר על ידי היוונים והורחב על ידי הרומאים בעזרת הוספת מתחם חיצוני שנתמך בעמודים. בעוד שרוב פסלי הברונזה המקוריים שהיו במקום עברו למוזיאון שבנאפולי, במקומם תוכלו לראות העתקים מדויקים של פסלי אפולו והאלה דיאנה.

פומפיי
Ian Scott

2. בית הווטי

פומפיי
Peter Stewart

בחלק המערבי של פומפיי תוכלו למצוא את בית הווטי, שהוא אחת מהווילות המשומרות ביותר בכל רחבי העיר העתיקה. הבית שוקם אחרי רעידת אדמה שהתרחשה בשנת 62 לספירה, וכיום הוא מכיל עיצוב מרשים ורענן שכולל מספר ציורי פרסקו יפהפיים שצוירו על רקע קיר שחור עם מסגרות צהובות ואדומות. המבנה עוצב בצורה כזו שתפנק את הסוחרים העשירים שהתגוררו בו ותספק להם אפשרות לארח אורחים במספר חדרים בעלי פעילויות מבדרות שונות, שכולם מקיפים את החצר הגדולה שבמרכזו. בין שורות העמודים תמצאו מזרקות מרשימות, וביניהן פסלים ואגני מים רבים. הפסלים וחלק מהעתיקות שנמצאו במבנה שוחזרו למראה המקורי שלהם, כך שכיום המבקרים יכולים להיכנס לתוך בית הווטי ולחוות אותו בדיוק כפי שהיה לפני שנהרס בהתפרצות הגעש של שנת 79 לספירה.

פומפיי
Penn State University Libr

3. לופאנארה

פומפיי
headzsquare studios

הלופאנארה של פומפיי היה בית הבושת הגדול ביותר בעיר העתיקה. הוא נמצא בצדו המזרחי של הפורום ומכיל 10 חדרים קטנים שכללו במות לבנות מכוסות על ידי מזרנים, אשר שימשו כמיטות. חלק מציורי הקירות שבלופאנארה מציגים את הטבע המיני של המקום, אך מה שמפתיע יותר מכל את המבקרים הוא כתבי הגרפיטי שכתבו היצאניות והמבקרים שלהן על קירות המבנה. מאחר שהרומאים העשירים המעיטו לבקר בבתי הבושת משום שהיו להם פילגשות, שחלקן אף היו שפחות, לא נמצא קשר בין השמות הרשומים על הקירות לבין דמויות היסטוריות ידועות, אולם עדיין עומדים מאחוריהם סיפורים מעניינים. תוכלו להבחין למשל בהתכתבויות שנוצרו על הקירות בין מבקרים שונים שחזרו לפקוד את המקום, שמציגים נקודת מבט שונה מעט על ההיסטוריה של פומפיי.

פומפיי
Carole Raddato
 

4. בית המשורר הטרגי

פומפיי
MatthiasKabel

המבנה הזה נמצא בחלק המערבי והמרוחק של פומפיי והוא מפורסם בשל העיטורים האומנותיים שבו, אשר כוללים ציורי פרסקו ופסיפסים גדולים במיוחד ביחס לגודלו של הבית. פסיפס רצפה מרשים שנמצא בו, אשר מתאר שחקנים שמתכוננים מאחורי הקלעים להצגה, הוביל ארכיאולוגיים להניח כי משורר או כותב מפורסם התגורר בבית הזה. באטריום של הבית ניתן להבחין גם בציורי יצורים מיתולוגיים גדולים, וליד הכניסה לבית יש פסיפס עם המילים "cave canem", שזו אזהרה לפושעים שאנו מכירים גם בימינו בתור: "זהירות, כלב!"

פומפיי
Mitch Barrie

5. הפורום של פומפיי

פומפיי
Harshil Shah

מרכז פומפיי העתיקה היה הפורום, אזור מלבני פתוח ורחב ידיים ששירת כמרכז הפוליטי, התרבותי והמסחרי של העיר. הפורום היה המקום שבו הוקמו השוק, בית המשפט, המרחצאות והמקדשים, ואת אותה צורת הצלב, שעל פיה תוכננה הבזיליקה, אימצו לאחר שנים רבות אדריכלי הכנסיות הנוצריות. בעוד שמבנים רבים נחרבו ונותרו רק מעט עמודים מהקומה השנייה של האכסדרה שהקיפה את האזור, גודלו העצום של החלל עדיין נותר מרשים כשהיה. כשמבקרים בו, קל מאוד לדמיין כיצד פעם היה המקום שוקק חיים בתקופת גדולתה של פומפיי.

פומפיי
scruff monkey

6. בית פאון

פומפיי
Riccardo Cuppini

זוהי הווילה הפרטית הגדולה ביותר בפומפיי. המבנה היה כל כך גדול, שהוא השתלט על בלוק עירוני שלם. במבנה המאסיבי הזה מצאו ארכיאולוגים את כמה מהאוצרות האומנותיים הגדולים ביותר שנמצאו בפומפיי, כולל פסיפס של אלכסנדר הגדול, אשר מתאר אותו בזמן הקרב נגד דריווש השלישי שהיה שליט האימפריה הפרסית. הבית נקרא על שמו של ממצא ארכיאולוגי אחר, פסל הברונזה של פאון. שניהם, הפסל והפסיפס, נמצאים בתצוגה במוזיאון הארכיאולוגיה של נאפולי, אולם באתר עצמו תוכלו לראות עבודת אומנות מרשימה שנעשתה ברצפה בעזרת צורות ותבניות גיאומטריות מורכבות.

פומפיי
Sean Munson

7. בתי המרחץ

פומפיי
Amphipolis

בתי מרחץ הם מראה נפוץ בכל עיר באימפריה הרומית, ובבתי העשירים אף היו בתי מרחץ פרטיים. בתי המרחץ הציבוריים היו פתוחים לבני כל המעמדות, כולל עבדים, אולם גברים ונשים שהו בדרך כלל בבתי מרחץ נפרדים. הם היוו מקום מפגש לאנשים וכן שירתו את מטרתם ההיגיינית. בפומפיי היו שלושה סטים של בתי מרחץ ציבוריים: הסטביאן, בתי המרחץ שבפורום ובתי המרחץ המרכזיים. בתי המרחץ של הסטביאן הם העתיקים ביותר בכל האימפריה הרומית, ואילו בתי המרחץ של הפורום, על אף היותם הקטנים ביותר בכל פומפיי, הם גם המעוצבים ביותר. בבתי המרחץ שבפומפיי לא נמצאה הפרדה בין גברים לנשים, והמשמעות היא שלשני המינים היו שעות נפרדות שבהן יכלו להשתמש במבנים.

פומפיי
Sean Munson

8. אמפיתיאטרון הספקטקולה

פומפיי
John McLinden

אמפיתיאטרון הספקטקולה נבנה בסביבות בשנת 70 לפני הספירה, וזהו האמפיתירטאון העתיק ביותר ששרד עד היום בעולם. זהו גם האמפיתיאטרון הרומאי הקדום ביותר שנבנה באבן; לפניו נבנו רק תיאטראות מעץ. האמפיתיאטרון הבא אחריו שנבנה באבן הוא הקוליסאום שברומא, אשר נבנה רק כמאה שנה לאחר מכן. האמפיתיאטרון נקרא "ספקטקולה" (Spectacula) מאחר שהמילה "אמפיתיאטרון" (Amphitheatrum) עוד לא נכנסה לשימוש בתקופתו, והיה בו מקום ל-20,000 צופים, כמספר האנשים שחיו באותה התקופה בפומפיי. בשנת 59 לספירה, בזמן קיומן של תחרויות ספורט באמפיתיאטרון, פרצו מהומות בין מעודדי פומפיי לבין מעודדים שהגיעו מעיר יריבה, מה שגרם לסנאט לאסור על משחקי הספורט בו למשך 10 שנים.

פומפיי
Rachel Clarke

9. יציקות הגבס

פומפיי
Simon & Vicki

אלו שלא ברחו מפומפיי בזמן התפרצות הר הגעש נידונו למוות וגופותיהם נקברו תחת האפר הלוהט שנפל מהשמיים. בשנת 1870, ג'וזפה פיורלי, הארכיאולוג האיטלקי שעזר לשמר את פומפיי, השתמש בטכניקה שמבוססת על מילוי חללים ריקים עם גבס נוזלי במקומות שבהם נרקבו הגופות כדי לייצר יציקות גבס שמתארות בצורה מושלמת את הקורבנות בזמן התפרצות הר הגעש. ברגע שהיציקות התקשו, האדמה שסביבן הוסרה ומראה הגופות הוצג לראווה. בטכניקה הזו השתמשו כדי ליצור מספר יציקות גבס של גופות אדם, חיות וחפצים שונים ברחבי פומפיי. הבניין שבו אוחסנו כולם סבל מנזקים כבדים בזמן מלחמת העולם השנייה, וכעת הם מוצגים ברחבי חורבות פומפיי וכן במוזיאון הארכיאולוגי שבנאפולי. גן הנמלטים מכיל את הכמות הרבה ביותר של הקורבנות שנמצאו במקום אחד – 13 אנשים שניסו להימלט לתוך בוסתן פירות שבעיר.

פומפיי
Dennis Jarvis

10. וילת המסתורין

פומפיי
Riccardo Cuppini

מחוץ לפומפיי, ממש על הדרך שמובילה לנמל העיר, נמצאת וילה משומרת היטב בשם "וילת המסתורין". הווילה הרומית מציגה ציורי פרסקו יפהפיים שמתארים אישה שעוברת טקס חניכה לכת האסורה של דיוניסוס, אל שייצג את ההשפעות המזיקות של ההתנוונות, הידוע במיתולוגיה הרומית גם כ"בכחוס". שמה של הווילה מתייחס לטקס החניכה הסודי הזה. הציורים שעל רקע אדום עשיר מתארים בצורה יפהפייה את הטקס בפרטי פרטים, ואילו מחוץ לווילה יש מרפסת מרשימה ובתוכה יש חדרים מעוצבים, שכולם יחדיו יוצרים מחזה מרשים מאוד.

פומפיי
momo

כל התמונות שראיתם לא יכולות אפילו להתחיל לתאר את עצמת החוויה שמקבלים כשמטיילים בפומפיי עצמה. אתם מוזמנים לצפות בסרטון הבא שיעביר אתכם בסיור קצר בחורבות העיר העתיקה הזו, ואם יוצא לכם לטייל באיטליה, מומלץ מאוד שתגיעו אליה בעצמכם כדי לראות את ההיסטוריה במו עיניכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו