print header

העמק המקודש של אימפריית האינקה

עמק אורובמבה שבפרו שקק חיים לפני כמה מאות שנים. בעבר, עמק פורה זה היה לב ליבה של אימפריית האינקה, בו פיתחו בני האינקה חקלאות טכנולוגית ייחודית ושינו את פני הטבע בדרכם ליצור ממנו תנובה. צפו בנופים המדהימים שהשאירו אחריהם בני האינקה של פרו.

 
 
עמק האינקה

ריו אורובמבה, או נהר אורובמבה, הוא שמעניק חיים לעמק הפורה. מי הנהר משמשים להשקייה עוד מאז ימי אימפריית האינקה והם משמשים את התושבים במקום עד היום.

 

עמק האינקה

בורות המלח קיימים בעמק זה עוד מלפני תקופת האינקה (המאה ה-15) ונחצבו על ידי השבטים שחיו במקום זה לפניהם.

 

עמק האינקה

בורות המלח משמשים את האוכלוסיה במקום עד היום. כ-800 משפחות מנהלות היום את עסקי כריית המלח כקואופרטיב.

 

עמק האינקה

בזמן העונה הגשומה בריכות המלח מניבות פחות תוצרת. בעונה היבשה הבריכות נצבעות במגוון צבעים מרהיב ומספקות הכנסה למשפחות שחיות באזור.

עמק האינקה

על ידי החלוקת השטח לאלפי בריכות קטנות הצליחו תושבי המקום לזרז את תהליך אידוי המים בכל בריכה ובריכה, כך מתקבלת כמות גדולה של מלח תוך זמן קצר.

 

עמק האינקה

המים המלוחים מגיעים אל הבריכות דרך רשת של תעלות צרות. ברגע שהבריכה מלאה מים התעלה נחסמת ומתחיל תהליך הייבוש.

 

עמק האינקה

המשפחות המנהלות את עסקי כריית המלח כיום עובדות כקואופרטיב, הן משתפות את הנכסים שלהן, חוסכות עלויות בעזרת ניהול ריכוזי ולוקחות החלטות בצורה דמוקרטית. כל משפחה מרוויחה כ-3 דולר לכל שק מלח איכותי במשקל 50 ק"ג.

 

עמק האינקה

המלח יוצר גבישים נאים בדפנות הבריכה אותו אוספים הכורים ומעבדים אותו לצורה בה אנו משתמשים בו. המים המגיעים אל הבריכות הם מלוחים במיוחד ומגיעים ממעיינות חמים במעלה ההר.

 

עמק האינקה

עמק אורובמבה הפורה מכיל כיום אתרים ארכיאולוגיים רבים ותושבים מקומיים, צאצאי אימפריית האינקה. הרי האנדים התמירים מקיפים את העמק ושומרים עליו מפגעי מזג האוויר.

 

עמק האינקה

כשרואים את התמונות הנפלאות הללו של העמק אפשר להבין מדוע בני האינקה החשיבו אותו למקודש. האדמה הפורייה, הנופים המדהימים ומזג האוויר הייחודי הופכים עמק זה לפאר היצירה.

 

עמק האינקה

עד היום מחולקים השדות שבעמק בצורה לא סימטרית. חלוקת השדות המשונה יוצרת מראה יוצא דופן כאשר מביטים בהם ממעוף הציפור.

 

עמק האינקה

באתר מוריי קיימות טרסות חקלאיות יחידות במינן. הטרסות העגולות נמצאות במקום זה בלבד בכל רחבי אימפריית האינקה ובעולם ותפקידן נותר לא ברור לחוקרים, שממשיכים להתווכח עליהן עד היום.

 

עמק האינקה

חלק מהחוקרים מאמינים שהטרסות העגולות שימשו מעין מעבדת ניסויים בה גודלו גידולים שונים, הורבו בינהם ויוצרו זנים חדשים של גידולים.

 

עמק האינקה

מומחים אחרים טוענים שצורת הטרסות נועדה כדי להגן על הגידולים הצעירים מפני רוחות חזקות, המאפיינות את העמק והאזור כולו. צורתן הקעורה של הטרסות יוצרת אזור נטול רוחות.

 

עמק האינקה

קבוצה שלישית של חוקרים משוכנעת כי צורתם העגולה של השדות נועדה להקל על השקיית הגידולים השונים. איש אינו יודע בוודאות מדוע בנו בני האינקה כך את הטרסות ומדוע רק כאן, אך בכל מקרה מדובר במחזה יוצא דופן ומיוחד.

עמק האינקה

העמק הקדוש לאינקה חיבר בין קוזקו, עיר הבירה הישנה של האימפריה לבין העיר האגדית מאצ'ו פיצ'ו. עמק פורה זה היה לב האימפריה.

 

עמק האינקה

אתר אולנטאיטמבו הוא האתר הארכיאולוגי בו שכנה בעבר אחת הערים הגדולות באימפריה. אחרי נפילת קוזקו לידי הספרדים בני האינקה התבצרו בעיר זו ואף הביסו בקרבתה את הספרדים בקרב אחד. מאוחד יותר האימפריה הספרדית השמידה את אימפריית האינקה.

 

עמק האינקה

בני האינקה שמרו את תבואתם במבנים מעין אלה. תבואה חדשה הייתה מוכנסת לממגורות מחלון בצידו הגבוה של המבנה ותבואה ישנה הייתה נשלפת מתחתיתו.

 

עמק האינקה

פיסאק היא עיר עתיקה נוספת המצוייה בעמק הקדוש של בני האינקה. ערים אלה הכילו בעבר אלפי תושבים. פיסאק פחות מפורסמת ממאצ'ו פיצ'ו ומאפשרת טיול שקט ואינטימי יותר לתיירים.

 

עמק האינקה

צאצאי אימפריית האינקה החיים כיום בפרו מגיעים פעם בשנה לאתרים הארכיאולוגיים כדי להשתתף בחגיגות מסורתיות.

 

עמק האינקה

מבני הערים העתיקות עשויים מסלעי ענק מסותתים. איש אינו יודע איך בדיוק הובילו בני האינקה את הסלעים, כיוון שהם לא גילו את הגלגל. האבנים מסותתות ביד אומן ומתאימות אחת לשנייה בדיוק מופתי.

 

עמק האינקה

תעלות המים הייחודיות הן שהופכות את טיפון לאתר ארכיאולוגי מיוחד כל כך. התעלות העתיקות עודן פועלות והן אלה שאיפשרו חקלאות באזור זה.

 

עמק האינקה

הוצ'וי קוזקו, או קוזקו הקטנה, אתר ארכיאולוגי המצוי בגובה 3,600 מטרים הוא אתר מומלץ במיוחד למבקרים למרות שאין אליו גישה ברכב.

 

עמק האינקה

צילום אווירי מגלה את מלוא ההשפעה של אימפריית האינקה על סביבתה הטבעית. למרות שכמעט ולא הייתה להם טכנולוגיה, בני האינקה בנו לעצמם ציביליזציה מפוארת ממש באמצע הג'ונגל הפרואני.

 

מקור: יאיר וולק
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.