print header

10 ממצאים ארכאולוגיים שעשו היסטוריה

 אנחנו חיים בעידן שבו כמעט כל דבר מתועד, ואם בעתיד יהיה צורך במידע על הנחיתה הראשונה על הירח או על פיגועי ה-11 בספטמבר, לא יהיה קושי במציאת הוכחות והסברים לאירועים האלו. אך מה לגבי תקופות קדומות יותר? כיצד אנחנו והדורות שיגיעו אחרינו יכולים ללמוד על מה שהתרחש בעולם לפני אלפי שנים ואף יותר? התשובה לכך מסתתרת ממש מתחת לאף שלנו, בתוך האדמה... ארכאולוגים מכל רחבי העולם מחפשים ללא הרף שרידים עתיקים וראיות שילמדו אותנו על מה שהתרחש בעולמנו לפני שנים רבות, והממצאים שהם חושפים מגלים לנו עד כמה ההיסטוריה שלנו עשירה ומרתקת. אמנם כל התגליות שנמצאו לאורך השנים הן בעלות חשיבות כזו או אחרת, אך על 10 הממצאים הארכאולוגיים הבאים בהחלט ניתן להגיד שהם "עשו היסטוריה"... 
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. צבא הטרקוטה (Terracotta Army)

 צבא הטרקוטה
 
במרץ 1974, חקלאי במחוז צ'ין שה-חואנג שבסין החל לחפור באר באדמתו כשלפתע הוא גילה אוצר היסטורי של ממש... החקלאי גילה אוסף עצום של פסלי חיילים שבהמשך החפירות יקבלו את השם "צבא הטרקוטה", על שם החומר ממנו הכינו אותם. למעלה מ-7,000 דמויות של חיילים בגודל טבעי התגלו במסגרת החפירה הזו, וכל אחד מהם היה מוכן לקרב עם נשק ושריון, שתוארכו לשנת 210 לפנה"ס, תחילת שושלת צ'ין ששלטה בסין. הפסלים העידו על שינוי מהותי בדרך ההנהגה של הקיסר קין שי הואנג, שבניגוד לקודמיו שדרשו להיקבר עם צבא חי, בחר בפסלים ולא בבני אדם שילוו אותו לעולם הבא. קברו של קין שי הואנג טרם נתגלה, אך חייליו הנאמנים ניצבים עד היום כדי לשרת את אדונם גם בחיים שאחרי.

2. מגילות ים המלח (The Dead Sea Scrolls)

מגילות ים המלח
ההיסטוריה של ארץ ישראל והעם היהודי מצליחה לשבות ולרתק אנשים מכל רחבי העולם שנמשכים לסיפורי הגבורה והטרגדיה שהביאו לצמיחת מדינת היהודים. אחת התגליות החשובות ביותר על העבר של העם היהודי נמצאה במערות קומראן שבמדבר יהודה ובאזורים נוספים בין השנים 1956-1947. המגילות שנמצאו מתוארכות למאה הראשונה והשנייה לפני הספירה, מה שהופך אותן לכתבי היד הקדומים ביותר בעברית שנמצאו בישראל. 30% מבין 800 המגילות מתקופת בית שני הן חלק מספר תנ"ך והשאר הם כתבים של ספרים חיצוניים. ישנה מחלוקת לגביי הזהות של כותבי המגילות, כאשר רוב החוקרים מייחסים את הכתבים לאיסיים, עם קדום המוזכר בכתבי יוסף בן מתתיהו, בעוד שהשאר טוענים שהיו אלה הכוהנים בני צדוק שכתבו אותם. הכתבים הללו מספקים לנו מבט קטן אך משמעותי לחיים בתקופה בה נכתבו, ומאפשרים לחוקרים לתארך את התקופה של כתיבת התנ"ך.

3. כתובת ביסותון (Behistun Inscription)

כתובת ביסותון
במהלך שליחות דיפלומטית של חוקר אנגלי בשם רוברט שרלי לפרס בשנת 1598, הוא גילה תבליט על צלע הר שלצדו כתובות עתיקות. בתחילה נחשב שמדובר בתיאור עלייתו של ישו לשמיים בשפה היוונית, ורק לאחר יותר מ-200 שנה התגלתה המשמעות האמיתית של הגילוי הזה. כאשר נתגלו שיטות תיארוך מודרניות, חוקרים מצאו שהתבליטים נחרטו בשנת 521 לפנה"ס, כשלצדם כתבי יתדות בשפות ארמית, עילמית ופרסית עתיקה. התבליט נוצר על פי הוראתו של המלך דריווש הגדול, והוא מתאר את קורותיו ואת האירועים שהתרחשו בתקופתו. התגלית הזו אפשרה לחוקרים לדעת כיצד נראו חייהם של אנשים דגולים בתרבויות עתיקות כמו השומרים ועמים נוספים מהאזור והתקופה האלו.
 

4. ערוץ אולדובאי (Olduvai Gorge)

ערוץ אולדובאי
במישור הסרנגטי של טנזניה ישנו אתר שהוא אוצר ארכאולוגי של ממש, המכיל בתוכו ממצאים עתיקים רבים. ערוץ אולדובאי נתגלה בשנת 1911 כאשר אנטומולוג גרמני בשם ווילהלם קטווינקל נפל לתוכו תוך כדי שהוא רודף אחרי פרפר. לאחר חשיפת הערוץ, נעשו בו חפירות רבות שבמהלכן נתגלו פיסות חשובות מן ההיסטוריה, כמו מאובנים אנושיים משתי התקופות הקדומות ביותר בהתפתחות האדם. הממצאים, שממשיכים להתגלות באתר הזה, שופכים אור על ההיסטוריה הביולוגיות של האנושות ומאפשרים לחוקרים למפות את התפתחות האדם, שלב אחר שלב.

5. אנגקור ואט (Angkor Wat)

אנגקור ואט
המקדש היפיפייה הזה, שנמצא סמוך לעיר אנגקור, נבנה במאה ה-12 ונתגלה מחדש רק 500 שנים לאחר מכן. למרות גודלו ויופיו, חוקרים התעלמו מקיומו במשך 200 שנים נוספות עד שהבינו את חשיבותו ההיסטורית. המתחם הזה נבנה לראשונה כדי לשמש כמקדש הינדי המייצג את הר מרו, שנחשב למקום משכנם של האלים. במרוצת השנים, אנגקור הפך למקדש בודהיסטי וכיום הוא נחשב לשיא של הארכיטקטורה והתרבות החמרית, שכן הוא המקדש הגדול ביותר בקמבודיה. המבנה הגבוה אשר נצור בחומה ומוקף על ידי חפיר מהווה תעלומה עבור היסטוריונים, שכן לא ברור כיצד הוא נבנה בתקופה בה לא היו כלי בנייה מודרניים. יופיו של המקדש מושך אליו רבבות של מטיילים מדי שנה, שבאים להתפעל ממראה המבנה המורכב וללמוד על ההיסטוריה הדתית והתרבותית של קמבודיה.

6. טרויה (Troy)

טרויה
שמה של העיר טרויה ידוע בפי רבים, שכן היא מככבת בכתבים רבים כולל האפוס המפורסם של הומרוס – "האיליאדה". טרויה, הידועה גם בשם "איליון", הינה עיר קדומה בצפון טורקיה שבשל חשיבותה ההיסטורית הוכרזה כאתר מורשת עולמית. העיר נתגלתה בשנת 1870 על ידי הארכיאולוג החובב היינריך שולמן, והיא מכילה בתוכה "תתי ערים" מתקופות שונות שמוספרו בהתאם לקדימותן. "טרויה 11" היא האחת שההיסטוריונים מעריכים כי עליה מדובר בסיפורו המפורסם של הומרוס, וכל שכבה של עיר נחקרת כדי לגלות עוד על החיים בתקופותיהן העתיקות של תת-הערים השונות.

7. מנגנון אנטיקיתרה (Antikythera Mechanism)

מנגנון אנטיקיתרה
תחום האסטרונומיה, שעוסק בחקר התנועה, ההתהוות והמקור של הכוכבים וגרמי השמיים, מרתק הן מדענים והן אנשים מן היישוב. זהו אחד מתחומי המדע העתיקים ביותר, ומנגנון אנטיקיתרה שתוארך לשנת 100 לפנה"ס ונתגלה ביוון בשנת 1901, שופך אור על הדרך בה עסקו בעבר הרחוק באסטרונומיה. המנגנון העתיק והמורכב הזה מכיל 30 גלגלי שיניים מארד שנמצאים בתוך קופסת עץ; מחוגים המחוברים לגלגלי השיניים נעים בתיאום והם נועדו על מנת לחשב את תנועת הכוכבים בשמיים. מדענים מעריכים כי המנגנון הזה שימש לחישוב המועד של אחת התחרויות החשובות בעולם - המשחקים האולימפיים, שכן הוא מונה 4 שנים בכל סיבוב מחזורי שלו.

8. מערות לאסקו (Lascaux Caves)

מערות לאסקו
אחד הנושאים הנחקרים ביותר בארכיאולוגיה הוא ההיסטוריה וההתפתחות האנושית במהלך השנים, וחוקרים רבים מרחבי העולם מנסים לתארך את ציר הזמן האנושי לפי מאובנים, כלים וציורים עתיקים שמתגלים מעת לעת. בשנת 1940 נעשתה תגלית מרעישה, כשקבוצה של בני נוער שטיילו במחוז דורדון שבצרפת גילו את מערת לאסקו ואת הציורים המרתקים שעיטרו אותה. המערה התגלתה עם השנים כמערכת של מערות המחוברות ביניהן, כשעל קירותיהן ציורים מהתקופה הפליאוליתית העליונה. הציורים במערות, שמתארים חיות פרא, טורפים גדולים, בני אדם וסמלים שונים, מתוארכים לשנת 15,000 לפנה"ס, וחוקרים מאמינים שהם נוצרו למטרות פולחן. ישנם חוקרים הסוברים כי חלק מהסמלים המצוירים לפי קבוצות כוכבים שונות מעידים על חקר הכוכבים בתקופה העתיקה הזו, מה שמראה על ניסיון לגלות את סודות היקום.

9.  פומפיי (Pompeii)

פומפיי
העיר פומפיי העתיקה היא אחת הערים המפורסמות בעולם בזכות הסוף הטרגי שלה, שהגיע בשל התפרצות הר הגעש וזוב הסמוך אליה. עד לרגע ההוא פומפיי הייתה מרכז רומאי שוקק והכילה אמפיתיאטרון, בסיליקה ו-20,000 תושבים שחיו בשלווה. האפר הגעשי שנפל על העיר שימר את המבנים ואת התושבים והסתיר אותם עד לרגע שבו הם התגלו בשנת 1599 על ידי דומניקו פונטנה. למרות הגילוי המוקדם, החפירות הארכאולוגיות בפומפיי החלו רק בשנת 1748, ובמהלך השנים נתגלו עוד ועוד חלקים מהעיר שאפשרו לחוקרים למפות את חיי האנשים באחת התרבויות העתיקות והדומיננטיות ביותר בעולם – תרבות רומא.

10. ההריסות במאצ'ו פיצ'ו (Machu Picchu)

ההריסות במאצ'ו פיצ'ו
ההריסות במאצ'ו פיצ'ו שבפרו הן שיירים של מבנים משנת 1440 שנבנו על ידי שבט האינקה שבאזור. מבני האבן היפיפיים הללו עמדו איתנים מול פגעי הזמן, ולמרות שהם נוסדו בתקופה שבה לא היו קיימים כלים מודרניים לבנייה, הם ממשיכים לעמוד חזקים ואיתנים. בהריסות במאצ'ו פיצ'ו יש כ-200 מבנים זה לצד זה הכוללים אתרי פולחן, קבורה, מחצבה ומקדש. ההצצה הזו לתקופה היסטורית של שבט עתיק מרתקת חוקרים ותיירים כאחד שיכולים לראות כיצד אנשים חיו בזמנים עברו ובמקומות מרוחקים, מה שמשלים עוד חתיכה בפאזל של ההיסטוריה האנושית.

מקור התמונות: Ken and Nyetta, Patrick CD. Gordon E. RobertsonBrian Harrington SpierMarsyasBayes AhmedAlago

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.