print header

אשגאבט - עיר השיש הלבנה של טורקמניסטן

אשגאבט היא עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר בטורקמניסטן. מאמינים כי מקור שמה של העיר הוא מהמילים "עשק" שמשמעותה "אהבה" ו-"אבאד" שמשמעותה "עיר". חיבור המילים יוצר את הצירוף "עיר האהבה" או "עיר האמונה". מנהיגה הקודם של טורקמניסטן, סופרמוראט אטאייביץ' ניאזוב, שכל את מרבית משפחתו ברעידת אדמה שהתרחשה בעיר בשנות ה-40. בתחילת שנות ה-90, אחרי נפילת הגוש הסובייטי, הפך ניאזוב למנהיג טורקמניסטן העצמאית, ובנה בעיר מבנים מפוארים רבים. מרבית הבניינים בעיר מחופים בשיש לבן ומבהיק ומעוטרים בזהב רב.
 
 
 
מרכז הבידור עַלֵם
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

הנשיא הנוכחי של טורקמניסטן, גורבנגולי ברדימוחמדוב, ידוע בחיבתו לשבירת שיאים הזויים. מרכז הבידור נכנס בשנת 2012 לספר השיאים של גינס תחת הכותרת "גלגל הענק הסגור הגדול ביותר בעולם".

 

 

מגדל טורקמניסטן
 

בגובה 211 מטרים, מגדל טורקמניסטן הוא המבנה הגבוה ביותר במדינה. המגדל המשמש כמגדל רדיו ותצפית, פרט לשידור רדיו וטלוויזיה, המגדל הוא גם אתר תיירותי פופולרי, המכיל מסעדה מסתובבת בגובה 145 מטרים.

 

 

אנדרטת החוקה הטורקמנית
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

האנדרטה, בגובה 185 מטרים, היא המבנה השני הכי גבוה בטורקמניסטן. האנדרטה נבנתה בין השנים 2011-2008 לכבוד החוקה הטורקמנית. בתמונה ניתן לראות את מגדל הרדיו ברקע.

 

 

חיילים עומדים דום למרגלות אנדרת החוקה
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

האנדרטה הענקית, המחופה כולה שיש לבן, בדומה לבניינים רבים בעיר, מכילה מוזיאון, אולם כנסים, ספרייה וחנות מתנות.

 

 

פסל מוזהב של הסופרמוראט ניאזוב
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

הנשיא הקודם של טורקמניסטן, סופרמוראט אטאייביץ' ניאזוב, היה המזכיר הראשון של המפלגה הקומוניסטית בטורקמניסטן ונשיאה הראשון של המדינה אחרי נפילת הגוש הקומוניסטי. הסופרמוראט זכה לפולחן אישיות נרחב מאוד, עם פסלי זהב רבים בדמותו ניצבים ברחבי העיר. בתמונה נראה אחד הפסלים שלו על רקע פסל של סוסים ערביים, מסמליה של המדינה.

 

 

סרדר - דרך הבריאות
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

השביל, המכונה "דרך הבריאות" הוא מסלול הליכה באורך 8 קילומטרים התופס מקום של כבוד בשבוע הבריאות הלאומי. בשנת 2000 הסופרמוראט ניאזוב גרם לכל קבינט השרים שלו לשמש דוגמה, ולטפס את כל מדרגות השביל. ניאזוב, שהוטס במסוק אל ראש הגבעה, המתין לשריו בפסגה ועודד אותם.

 

 

מלון אוגוזקנט מבפנים
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

מלון אוזוגקנט הוא אחד המבנים המרכזיים בעיר אשגבאט. אוזוגקנט הוא מלון חמישה כוכבים השוכן בלב העיר, סמוך למרכז העסקי והתיירותי. בתמונה נראה פנים המלון המחופה שיש לבן, כמו חוץ המבנה ומבנים רבים נוספים בעיר.

 

 

מד טמפרטורה ענקי
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

באחד הכיכרות המרכזיים בעיר, ניצב מד הטמפרטורה הענק שבתמונה. לצידו ניצב מסך עצום, עליו מוקרנים דרך קבע טקסים ממלכתיים וסרטונים פטריוטיים.

 

 

אנדרטת הנייטרליות
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

האנדרטה הענקית, שהוקמה בשם הנייטרליות על ידי הסופרמוראט ניאזוב, כוללת פסל מוזהב שלו בראש המבנה. אל האנדרטה מוביל הכביש הרחב המופיע בתמונה, אך המבנה כולו ניצב בודד מחוץ לעיר, ומגיעים אליו מבקרים מועטים. למרות מספר המבקרים המועט, לרגלי האנדרטה ניצבים חיילים 24 שעות ביממה.

 

 

"תור הזהב" של טורקמניסטן
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

סופרמוראט ניאזוב, שכינה את עצמו "אבי כל הטורקמנים", קבע את התקופה הנוכחית כתור הזהב של טורקמניסטן. כדי לפייס את התושבים, סובסידיות רבות מרווחי הגז, המים והדלק של המדינה זרמו לכיסם של התושבים. למרות העושר הגדול, עם הקמתה של עיר השיש באמצע המדבר, תקציב החינוך קוצץ בנוסף לשליש מהפנסיה של כל התושבים.

 

 

ארמון האושר
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

הארמון הוא מבנה היסטורי שנבנה בתחילת המאה ה-20, ושימש כבית מגורים לברון נפט טורקמני. כיום הארמון נקרא גם "ארמון רישום הנישואים", כיוון שזוגות טורקמנים שזה עתה נישאו מחוייבים להגיע אל המקום ולהצטלם על רקע תמונתו של נשיא המדינה.

 

 

דיקטטורת ניאזוב
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

אחרי נפילת הגוש הסובייטי, אטאייביץ' ניאזוב, יושב הראש של המפלגה הקומוניסטית שקרסה, מצא את עצמו בראש מדינה עשירה בנפט המלאה בפולחן אישיות שלו. סופרמוראט ניאזוב הפך את הדיקטטורה שלו במדינה למוזרה יותר ויותר עם חוקים הזויים כגון החרמת כל הכלבים, סגירת כל בתי החולים והספריות מחוץ לבירה ונתינת שמות חדשים לחודשי השנה, על שם בני משפחתו של השליט. ניאזוב שלט במדינה העצמאית משנת 1985 ועד למותו בשנת 2006.

 

 

הקרקס הלאומי
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

בשנת 2001 סופרמוראט ניאזוב החרים את הקרקס ממדינתו. אחרי מותו, הנשיא החדש של טורקמניסטן, ברדימוחמדוב, החזיר לקרקס את מעמדו החוקי, ושיפץ את הבניין הסובייטי הישן בעלות של 17.5 מליון דולר.

 

 

מסגד ארטוגרול גאזי
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

המסגד, הקרוי על שם אביו של מקים האימפרייה העותומנית, נחנך בשנת 1998 ונבנה בדמות המסגד הכחול המפורסם באיסטנבול. המסגד הרחב בנוי כדי להכיל כ-5,000 מתפללים, אך למעשה מבקרים בו מעט מאוד מאמינים, בעקבות שורה של תאונות קטלניות שהתרחשו בזמן בנייתו.

 

 

עולם האגדות של טורקמנבאשי
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

"טורקמנבאשי" הוא שמו השני של הסופרמוראט ניאזוב, ומשמעות השם היא "אבי הטורקמנים". פארק השעשועים המפואר כולל מתקנים רבים המתארים אגדות עם טורקמניות, כמו גם סיפורים שנקשרו בשמו של המנהיג לשעבר של המדינה.

 

 

מוזיאון השטיחים הטורקמני
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

מוזיאון השטיחים הלאומי של טורקמניסטן נפתח בשנת 1994, והוא מכיל את אוסף השטיחים הטורקמניים הגדול ביותר בעולם. פרט לשטיחים נדירים ועתיקים, המוזיאון כולל גם שטיח ענק, בגודל של 300 מ"ר ובמשקל של יותר מטון. השטיח נכלל בספר השיאים של גינס, תחת הכותרת "השטיח הגדול ביותר שנטווה בעבודת יד."

 

 

תיאטרון הבובות הלאומי
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

תיאטרון הבובות הלאומי של טורקמניסטן הוא תיאטרון הבובות היחידי בכל המדינה. מבנה המרשים הוקם בעלות של 15 מיליון דולר, והוא מכיל שני אולמות גדולים. לקבוצת התיאטרון של תיאטרון הבובות יש רפרטואר של כ-40 מחזות.

 

 

פאר ברחובות
 
עיר השיש הלבנה אשגבאט

אשגאבט, עיר השיש הלבנה, בנוייה בסגנון ראוותני ונוצץ. בתמונה ניתן לראות דוגמא לסכומים הגדולים שהושקעו אפילו בפרטים הקטנים ביותר בעיר - פנס רחוב (מימין) המציג פיתוחים מורכבים ועיטורי זהב, ותא טלפון ציבורי (משמאל) שזכה גם הוא לעיצוב לבן ומוזהב. פנס הרחוב ותא הטלפון מתאימים בעיצובם לסגנון השולט בעיר כולה - בניינים מחופי שיש לבן מבהיק ועיטורי זהב רבים.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו