print header

10 בתי הכלא המפורסמים בעולם

לאורך ההיסטוריה, בתי סוהר שימשו לא רק כמתקן כליאה עבור פושעים ומתנגדי משטר, אלא גם כאתרים החובקים סיפורים ואנשים מרתקים, שהפכו לחלק בלתי נפרד מתפאורת המבנים עצמם. לפניכם סקירה של 10 מבתי הסוהר המפורסמים בעולם שהפכו לאתרי מורשת היסטורית.
 

טירת אלמינה, גאנה

בתי כלא מפורסמים
 
טירה
 
בתי כלא

הטירה נבנתה בשנת 1492 על ידי הפורטוגזים והיא נחשבת למבנה העתיק ביותר שנבנה מדרום לסהרה. במשך 300 שנים, הטירה שימשה כבית מאסר לאנשים שנתפסו בניגוד לרצונם ונמכרו לעבדות. הטירה נבנתה במטרה להגן על הסחר במפרץ גינאה ועל אף התנגדות המקומיים, הפורטוגזים התעקשו להפוך אותה לאוטונומיה. אלמינה נחשבה לאיזור סחר מרכזי ובבתי הכלא שבטירה נאסרו כ-200 עבדים בצפיפות איומה, כחלק מהסחר האנושי שהופעל באיזור. עד המאה ה-18, אז נסגר בית הכלא, מעל 30,000 עבדים עברו בטירת אלמינה ולא שבו.
 

 

גורה איילנד, סנגל

גורה איילנד
 
בתי כלא מפורסמים
 
גורה איילנד

אלפי עבדים עברו בשעריו של גורה איילנד בסנגל לפני ביטול סחר העבדים שהונהג במדינה משנת 1848. לאי היה תפקיד מרכזי בהתפתחות סחר העבדים והערכות קובעות כי 20 מיליון אפריקאים עברו דרכו בין המאה ה-15 למאה ה-18, לפני שהוגלו למדינות העולם החדש. התנאים בבית הכלא היו איומים והעבדים עברו סדרת עינויים קשה במהלך שהותם בו. במהלך השנים, האי ובכללו גם בית הכלא היה בשליטת פורטוגזים, הולנדים, בריטים וצרפתים. בית הכלא נסגר סופית עם הכרזת עצמאות סנגל בשנת 1960. היום, האי משמש מוזיאון ואתר עלייה לרגל עבור הרבה אפרו-אמריקאיים שעורכים טיול שורשים.

 

אלקטרז, ארה"ב

בתי כלא מפורסמים
 
אלקטרז
 
אלקטרז

על אי סלעי במפרץ סן פרנסיסקו, ממוקם הכלא שנכנס לשיאי הגינס בתור "הכלא השמור ביותר בעולם". עד 1963, היה זה ביתם של רוצחים סדרתיים ופושעים ידועים לשמצה ביניהם, אל קפונה. הכלא נסגר בשל עלויות אחזקה גבוהות. במשך שנים האמינו כי בריחה מהאי אינה אפשרית; מתוך 36 אסירים שניסו לברוח, 23 נתפסו, 6 נהרגו ו-2 טבעו. 5 הנותרים מעולם לא נראו שוב לאחר ניסיון הבריחה שלהם ורבים מאמינים כי הם טבעו, אף שגופותיהם לא נמצאו מעולם.

 

מגדל לונדון, אנגליה

בתי כלא מפורסמים
 
מגדל לונדון
 
מגדל לונדון

היום, משמש מגדל לונדון שעל נהר התמזה, כאתר תיירות פופולארי המציג לראווה את תכשיטי הכתר, השריון וכלי הנשק המלכותיים, אך במשך מאות שנים (מתחילת המאה ה-12 ועד אמצע המאה ה-20), הוא שימש כבית סוהר לאסירים פוליטיים. מבין האסירים המפורסמים שהיו בכלא, הייתה המלכה אליזבת הראשונה וכן אחותה המלכה מרי הראשונה, סר תומס מור, המלך הנרי השישי, אן בולין וקתרין האוורד (נשותיו של הנרי השמיני) ורודולף הס, האסיר האחרון שנכלא בכלא אחרי מלחמת העולם השנייה. מגדל לונדון נחשב למגדל הרדוף ביותר באנגליה והוא מככב כמקום משכנן של רוחות רפאים בהרבה אגדות וסיפורים.

 

הילטון האנוי, וייטנאם

בתי כלא מפורסמים
 
מלון הילטון
 
מלון הילטון

כלא HOA LOA נקרא בפי הוייטנאמים "מלון הילטון" כשם גנאי על שם רשת המלונות הנושאת את השם. במקור, נבנה הכלא על ידי הצרפתים כדי לאכלס מתנגדי משטר פוליטים, אך במלחמת וייטנאם, השתמש צבא צפון וייטנאם במתחם כדי לכלוא שבויי מלחמה אמריקאיים. האסירים בכלא סבלו מסדרת עינויים קשים. דמויות ידועות כמו ג'ון מקיין, ג'יימס סטוקדייל ובאד יום היו אסירים בכלא. בשנת 1999 נפתח כלא הילטון בהאנוי לציבור הרחב והוא מציע סיור לתיירים.

 

פורט ארתור, אוסטרליה

בתי כלא מפורסמים
 
פורט ארתור
 
פורט ארתור

פורט ארתור זו מושבת עונשין קולניאלית בטזמניה, ששימשה בין השנים 1833-1850 כבית מאסר לפושעים בריטיים ואירים, כמו גם לאסירים מרדניים מבתי כלא אחרים שהוגלו אליה. בעבר, ההגלייה לפורט ארתור נחשבה לעונש אכזרי במיוחד, היום, נותרו שרידים רבים מהמושבה, ביניהם בית הסוהר, בית החולים, בית המשוגעים והכנסיה שנבנתה על ידי האסירים, כאטרקציה תיירותית.

 

רובן איילנד, דרום אפריקה

בתי כלא מפורסמים
 
רובן איילנד
 
רובן איילנד

בית הסוהר ממוקם על אי השוכן במפרץ השולחן, מול חופי קייפטאון בדרום אפריקה. רובן איילנד שימש לאורך השנים בתפקידים רבים, ביניהם מושבת מצורעים, אם כי הפונקציה המפורסמת ביותר של האי הייתה כבית סוהר בשירות משטר האפרטהייד. במהלך השנים נכלאו בו מתנגדי משטר ולוחמי חירות, כאשר נלסון מנדלה הוא האישיות הידועה ביותר שנכלאה בו. כיום, זהו יעד פופולארי לתיירות ובשנת 1999 הוא הוכרז כאתר מורשת עולמית.

 

כלא Tuol Sleng Genocide, קמבודיה

בתי כלא מפורסמים
 
קמבודיה
 
קמבודיה

בשנת 1975, עם עליית המשטר הקומוניסטי קמר רוז' לשלטון, הומר מבנה התיכון הישן לאחד מבתי הכלא המחרידים ביותר בעולם. פול טוט, ראש התנועה, השתמש בבית הכלא כאמצעי לרצח עם. על האסירים הפוליטיים הופעלו לחצים ועינויים כבדים וזאת כדי לכפות עליהם הודאה בכל מעשה בו הואשמו. ברגע ש"הודו" במעשה הם היו מוצאים להורג. יותר מ-17,000 אנשים היו כלואים בארבע השנים בהן פעל בית הכלא, מתוכם ניצלו מעטים בלבד. בשנת 1979 עם פלישת וייטנאם לקמבודיה, פירק הצבא את בית הכלא והוא הפך למוזיאון הסטורי להנצחת פעולות משטר הקמר רוז'.

 

אי השדים, גינאה הצרפתית

בתי כלא מפורסמים
 
גיניאה הצרפתית
 
גינאה הצרפתית

זוהי מושבת עונשין שפעלה בין השנים 1852-1946, תחת שלטונו הראשון של הקיסר נפוליאון השלישי ונחשבת לאחד מבתי הסוהר הידועים לשמצה בהיסטוריה. במהלך 94 שנות פעילותו, אי השדים שימש מקום מאסר לכ-80,000 פושעים פוליטיים. המקום התאפיין בתנאי מחיה קשים והוקף בג'ונגל קשה למעבר, כך שנסיונות בריחה רבים לא התאפשרו ולא צלחו. בשנת 1946 נסגר הכלא באופן סופי. ספרים וסרטים רבים נכתבו על אי השדים, ביניהם "הפרפר" שחושף את נסיונות הבריחה של האסיר אנרי שרייר. בשנת 1973 הפך הספר לסרט מצליח בכיכובו של סטיב מקווין ודסטין הופמן.

 

Chateau d'If מצודת איף, צרפת

בתי כלא מפורסמים
 
מצודת איף
 
מצודת איף

מצודת איף מוכרת בעיקר בזכות הספר "הרוזן ממונטה כריסטו" שנכתב על ידי אלכסנדר דיומא (1844), ומגולל את סיפורו הדמיוני של אסיר בשם אדמונד דאנטס שנכלא במצודה ומצליח לברוח ממנה אחרי 14 שנים. המצודה ממוקמת כקילומטר וחצי מחופי מרסיי ונבנתה בפקודת המלך פרנסואה הראשון; תחילה כמבנה צבאי, אך לאור המיקום המבודד של המצודה, היא הפכה במהרה למתחם בשירות המשטר הצרפתי ששימש כבית סוהר לאסירים דתיים ופוליטיים. מהמאה ה-16 ועד סוף המאה ה-19, המצודה נחשבה לאחד מבתי הכלא המחרידים ביותר בצרפת. עם השנים, אסירים עם ממון וסטטוס גבוה קיבלו פריבליגיות על חשבון אסירים עניים שנכלאו במצודה, אך כמובן שהם נדרשו לשלם על "ההטבות" הללו. השימוש במצודה כבית כלא פסק בסוף המאה ה-19 ונפתח לציבור הרחב בשנת 1890 כאתר מורשת היסטורי.

 

מילה תרגומים - שירותי תרגום

מקור: ענבל שוהם
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.