print header

15 ציורים מפורסמים והמקומות שבהם תוכלו לראות אותם בעולם

אחת מצורות האומנות הקדומות ביותר היא ציור, שהתחיל עוד ביצירות שנעשו בעזרת פחם על קירות מערות. לאורך ההיסטוריה דורות רבים של ציירים השאירו את חותמם בעולם האומנות והשפיעו על כל אלו שבאו אחריהם, אך יש רק כמה יצירות שהפכו לקלאסיות ועל-זמניות, וכיום הן פזורות בכל רחבי העולם. אם רציתם לראות את הציורים המקוריים של כמה מהאמנים המפורסמים ביותר בהיסטוריה, היום תכירו 15 מביניהם קצת יותר לעומק, וגם את המוזיאונים שבהם תוכלו למצוא אותם.
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. התמדתו של הזיכרון (סלבדור דאלי)

איפה אפשר לראות ציורים מפורסמים בעולם: התמדתו של הזיכרון

איפה מוצג המקור: מומה – המוזיאון לאומנות מודרנית בניו יורק, ארה״ב.

אחת מיצירותיו הידועות ביותר של גדול האמנים הסוריאליסטיים בכל הזמנים היא התמדתו של הזיכרון של האחד והיחיד, סלבדור דאלי. הציור הושלם בשנת 1931, ומוצגים בו שעונים נמסים על רקע נוף קודר ועגמומי. מספרים שההשראה לסצנה הזו הגיע מתיאוריית היחסות של אלברט איינשטיין, וכיום זוהי אחת מיצירות האומנות המוכרות ביותר בעולם.

2. הגל הגדול בסמוך לקאנאגאווה (קצושיקה הוקוסאי)

איפה אפשר לראות ציורים מפורסמים בעולם: הגל הגדול בסמוך לקאנאגאווה

איפה מוצג המקור: המוזיאון הבריטי בלונדון, בריטניה (3 עותקים); מוזיאון המטרופוליטן לאומנות בניו יורק, ארה״ב; ביתו של קלוד מונה בז׳יברני, בצרפת; מוזיאון טיקוטין לאומנות יפנית בחיפה ועוד...

הציור המפורסם ביותר שיצא מיפן הוא הגל הגדול בסמוך לקאנאגאווה, שנוצר בטכניקת הדפס עץ אי שם בין השנים 1928-1833. הסצנה המרשימה הזו מתוארת בצבעי כחול נועזים, ומראה גל עצום שמאיים להטביע שלוש סירות דייגים. זוהי היצירה הראשונה בסדרת ההדפסים ״36 מבטים על הר פוג׳י״, בה רואים את הר הגעש האיקוני של יפן ברקע. הודפסו אלפי עותקים של היצירה הזו, אולם עד לזמננו אנו שרדו רק כ-200, אותם תוכלו למצוא בשלל מוזיאונים ברחבי העולם, כמו גם כאן בישראל.

3. אמריקן גותיק (גרנט ווד)

איפה אפשר לראות ציורים מפורסמים בעולם: אמריקן גותיק

איפה מוצג המקור: מכון האומנות של שיקגו, ארה״ב

אמריקן גותיק הוא אחד הציורים המפורסמים ביותר של זרם האזורנות מהמאה ה-20, כשהיצירה הזו נוצרה בשנות ה-30׳ ומתארת חוואי ובתו שעומדים בחזית בית שעוצב בסגנון ״גותיקת הנגרים״. בתחילה המבקרים ראו בצבעים ובדמויות כמעין ביקורת על החיים הכפריים, אך בראשית תקופת השפל הגדול הציור הזה קושר גם לנחישות ולעוצמה הבלתי מנוצחת של החלוצים האמריקאיים. כיום זו נחשבת לאחת מיצירות האומנות האיקוניות והחשובות ביותר של ארה״ב. 

4. ניצי הלילה (אדוארד הופר)

איפה אפשר לראות ציורים מפורסמים בעולם: ניצי הלילה

איפה מוצג המקור: מכון האומנות של שיקגו, ארה״ב

ציור נוסף שתוכלו למצוא במכון האומנות של שיקגו ורבים מחשבים לאחת מיצירות האומנות הידועות ביותר באומנות האמריקאית הוא ניצי הלילה של אדוארד הופר מ-1942. בציור השמן הזה רואים ארבעה אנשים שיושבים בדיינר בשעה מאוחרת בלילה, כשהאור מתוך המסעדה מפיג את החשכה שבחוץ דרך חלון הזכוכית הגדול. בעוד שרבים מייחסים לציור הזה תיאור של בדידות, הופר עצמו אמר שהוא מרמז יותר על אנשים מסוכנים שעלולים לשוטט בחוץ בלילות. זוהי אחת מהיצירות הידועות ביותר באומנות האמריקאית והמזוהה ביותר עם הופר.

5. הנשיקה (גוסטב קלימט)

איפה אפשר לראות ציורים מפורסמים בעולם: הנשיקה

איפה מוצג המקור: הגלריה האוסטרית בלודר, וינה

הציור הזה נוצר בין השנים 1907-1908, בשיא הקריירה של גוסטב קלימט, כשהוא נוצץ מול עיני המתבונן בזכות עלי זהב, כסף ופלטינה שהוטבעו עליו. תנועת האר-נובו השפיע רבות על היצירה, בה רואים זוג מאוהב בעת רגע אינטימי ומלא תשוקה, אותם מכסה אותם גלימה זהובה. הרעיון להשתמש בזהב הגיע לקלימט עקב טיול שערך באיטליה בשנת 1903, שם ראה בוורנה פסיפס מברונזה בבזיליקת סן ויטאלה. השטחיות וחוסר העומק שבפסיפס העצימו את הזוהר של הזהב, ועקב כך הצייר החל להשתמש בעלי זהב וכסף יותר ויותר ביצירותיו.

6. הולדת ונוס (סנדרו בוטיצ׳לי)

איפה אפשר לראות ציורים מפורסמים בעולם: הולדת ונוס

איפה מוצג המקור: גלריית אופיצי, פירנצה

אחד הציורים המפורסמים ביותר בעולם ובפרט מתקופת הרנסאנס הוא הולדת ונוס, שנוצר במהלך שנות ה-80׳ של המאה ה-15. בציור המהפנט הזה רואים את דמותה של ונוס העירומה, הלוא היא אלת האהבה הרומית, כשהיא נולדת מתוך גלי הים וקונכייה כאישה בוגרת. זו הייתה היצירה הראשונה מאז העת העתיקה שתיארה דמות בעירום שלא הייתה דתית במהותה, על כן הייתה לה השפעה עצומה על כל היסטוריית האומנות. כיום היא מוצגת באותה העיר שבה היא נוצרה.

7. חבצלות המים (קלוד מונה)

איפה אפשר לראות ציורים מפורסמים בעולם: חבצלות המים

איפה מוצג המקור: מוזיאון האורנז׳רי בפריז, צרפת; מוזיאון מארמוטן מונה בפריז, צרפת; מוזיאון המטרופוליטן לאומנות בניו יורק, ארה״ב ועוד...

סדרת חבצלות המים של מונה מכילה כ-250 ציורים שונים שנוצרו בין השנים 1896-1926, וההשראה לכולם הייתה גן הפרחים שהיה למונה בביתו שבז׳יברני. האובייקט העיקרי בציורים הוא אגם חבצלות המים של הגן, ומתוארים בהם גם פרחים רבים ואחרים, גשר עץ ועץ ערבה בוכייה. הציורים השונים מפוזרים בין שלל מוזיאונים ברחבי העולם, אולם המקום המומלץ ביותר לחזות ביצירות מתוך הסדרה הוא מוזיאון האורנז׳רי, שם יש 8 ציורי קיר ענקיים ומרשימים.

8. משמר הלילה (רמברנדט ואן ריין)

איפה אפשר לראות ציורים מפורסמים בעולם: משמר הלילה

איפה מוצג המקור: רייקסמוזיאום שבאמסטרדם, הולנד

יתכן שזו היצירה המפורסמת ביותר שמוצגת ברייקסמוזיאום, והיא נחשבת גם לאחת היצירות המופלאות ביותר שיצאו מתור הזהב של הולנד. היצירה נוצרה בשנת 1642 על קנבס ענק, עליו מתוארת קבוצה של משמר אזרחי בדרכם לאימוני ירי. לאורך רוב חיי היצירה היא הייתה מצופה בלכה כהה, מה שנתן את הרושם המוטעה שהסצנה מתרחשת בלילה, וזה גם מה שהוביל לכינויה, אולם שמה המקורי הוא ״המילציה של קפטן פרנס באנינג קוך״. התאורה הדרמטית והגודל העצום של הציור יוצרים אשליה כאילו שהדמויות הולכות ממש לנגד עיניי המתבונן. 

9. הצעקה (אדוורד מונק)

איפה אפשר לראות ציורים מפורסמים בעולם: הצעקה

איפה מוצג המקור: מוזיאון מונק באוסלו, נורווגיה (2 גרסאות); הגלריה הלאומית של נורווגיה באוסלו (הגרסה הראשונה)

״הצעקה״ הוא למעשה לא ציור אחד, אלא סדרה של ציורים אקספרסיוניסטים והדפסים שנוצרה בין השנים 1893-1910, ומציגה דמות מיוסרת כנגד שמים אדומים. הנוף שברקע הוא זה של אוסנלופיורד, כפי שנצפה מגבעה באוסלו. מונק צייר מספר גרסאות בכמה מדיומים שונים, כשהגרסה הראשונה נוצרה בשנת 1893 והוצגה מאז בגלריה הלאומית של נורווגיה. היא נגנבה משם בשנת 1994, אך הוחזרה מספר חודשים לאחר מכן, ובשנת 2004 נגנבה גרסה אחרת ממוזיאון מונק, אותה החזירו בשנת 2006.

10. נערה עם עגיל פנינה (יאן ורמיר)

איפה אפשר לראות ציורים מפורסמים בעולם: נערה עם עגיל פנינה

איפה מוצג המקור: הגלריה המלכותית מאוריציוס בהאג, הולנד

למרות שמשווים את היצירה הזו פעמים רבות למונה ליזה, זהו למעשה ציור בסגנון שנקרא ״טרוני״, לעומת המונה ליזה, שהיא פורטרט. משערים שהיצירה נוצרה בסביבות שנת 1665, ובה רואים נערה בתיאור די מציאותי, בעלת טורבן כחול לראשה ועגיל פנינה נוצץ לאוזנה. בשנת 1999 יצא לאור רומן באותו השם, אשר נכתב על ידי טרייסי שבלייה ומתאר סיפור מומצא על יצירת הציור המפורסם. הרומן נתן השראה גם לסרט שיצא לאקרנים בשנת 2003 בכיכובה של סקרלט ג׳והנסון.

11. גרניקה (פבלו פיקאסו)

איפה אפשר לראות ציורים מפורסמים בעולם: גרניקה

איפה מוצג המקור: מוזיאון ריינה סופיה במדריד, ספרד

אחת היצירות הגדולות ביותר של פיקאסו (תרתי משמע) מתארת סיפור די עצוב על הפצצה של העיר הבסקית בעלת אותו השם בזמן מלחמת האזרחים בספרד על ידי הנאצים. דרך סדרת צורות ודמויות בצבעים שחור, לבן ואפור, הצייר הקוביסטי הדגיש את ההרס שנוצר מההפצצה שגבתה את חייהם של כ-1,600 איש. הציור נוצר בשנת 1937, וכיום הוא נחשב לאחת מיצירות האנטי-מלחמה העוצמתיות והמפורסמות ביותר שנוצרו.

12. בריאת האדם (מיכלאנג׳לו)

איפה אפשר לראות ציורים מפורסמים בעולם: בריאת האדם

איפה מוצג המקור: תקרת הקפלה הסיסטינית, קריית הוותיקן

היצירה המפורסמת הזו היא רק חלק קטן מפרסקו ענק שמכסה את כל תקרת הכנסייה הסיסטינית, והיא ללא ספק הציור הידוע ביותר של הצייר מיכלאנג׳לו, שהיה איש אשכולות וגם פסל ידוע. בסצנה התנ״כית הזו רואים את אלוהים מושיט יד לאדם במטרה להעניק לו חיים, והיצירה הזו, יחד עם אלו שסובבות אותה, הוזמנה בין על ידי האפיפיור יוליוס השני כשיקום לתקרת הקפלה שנבנתה על ידי דודו האפיפיור סיקסטוס הרביעי. בין השנים 1508-1512 מיכאלאנג׳לו צייר את התקרה כולה, ובריאת האדם נמצאת במרכזה.

13. ליל כוכבים (וינסנט ואן גוך)

איפה אפשר לראות ציורים מפורסמים בעולם: ליל כוכבים

איפה מוצג המקור: מומה – המוזיאון לאומנות מודרנית בניו יורק, ארה״ב

זוהי היצירה שמגדירה את ואן גוך, ובה מתואר הנוף שנשקף מחלון חדרו בסנטוריום הפסיכיאטרי שבו שהה בשל דיכאון אחרי שכרת לעצמו את האוזן, בעיירה הצרפתית סן רמי שבפרובאנס. הסצנה האיקונית מציגה שמים מסתחררים מעל לכפר קטן ומנומנם, ומשיכת המכחול המפורסמת שלו – האימפסטו – יוצרת בהם תחושה מופלאה של תנועה.

14. הסעודה האחרונה (לאונרדו דה וינצ׳י)

איפה אפשר לראות ציורים מפורסמים בעולם: הסעודה האחרונה

איפה מוצג המקור: הכנסייה והמנזר הדומיניקני של סנטה מריה דלה גרציה שבמילאנו, איטליה

על אף שהסעודה האחרונה של ישו תוארה ביצירות אומנות רבות, זו של לאונרדו דה וינצ׳י, אשר צוירה ישירות על קיר הרפקטוריום שבמנזר הדומיניקני בכנסיית סנטה מריה דלה גרציה, היא ללא ספק המפורסמת ביותר. על אף שהשנים לא עשו לה חסד, היא שרדה ברובה, ואנשים מגיעים לשם מכל רחבי העולם רק כדי לחזות בפרסקו המופלא הזה.

15. המונה ליזה (לאונרדו דה וינצ׳י)

איפה אפשר לראות ציורים מפורסמים בעולם: המונה ליזה

איפה מוצג המקור: מוזיאון הלובר בפריז, צרפת

זוהי ככל הנראה יצירת האומנות המפורסמת בכל הזמנים, כשהיא נוצרה בתחילת המאה ה-16 ונקראה על שמה של ליזה די נולדו גראדריני, אשתו של סוחר בדים מפירנצה. בשנת 1911 היא נגנבה על ידי אחד מעובדי מוזיאון הלובר, ויצ׳נזו פרוג׳ה – פטריוט שהאמין כי מקומה הנכון הוא באיטליה. הציור נשמר בדירתו למשך שנתיים עד שהוא נתפס כאשר ניסה למכור אותו לגלריית אופיצי שבפירנצה. היום זוכים לראות אותה בלובר כ-6 מיליון אנשים מדי שנה.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.