print header

מהי טכנולוגיית דור 5 ואיך תשפיע על חיינו?

יש המשווים את המעבר לדור 5 בסלולר למעבר לשימוש בסיבים אופטיים, ויש סיבה טובה מאד לכך. דור 5 אמור לעשות עבור משתמשי הסלולר את מה שהסיבים האופטיים יודעים לעשות עבור משתמשי האינטרנט הביתי – לעשות קפיצת מדרגה בכל הנוגע להגדלת רוחב הפס, זירוז מהירות העלאת והורדת הנתונים, אמינות השידור והיכולת להקצות נתח ייעודי מרוחב הפס למטרות מסוימות כך שלא יבוא על חשבון מטרות אחרות. מה באמת המשמעויות של כל זה?
 
מה זה דור 5 בסלולר: אנטנה סלולרית

קרוסלת הקדמה של וולט דיסני

בשנת 1964 ג'נרל אלקטריק הציגו ביריד העולמי בניו יורק את קרוסלת הקידמה, אשר מאז עברה לדיסני וורלד בפלורידה ועודכנה מספר פעמים. הקרוסלה היא למעשה תיאטרון ענק מעגלי. הצופים יושבים ורואים בכל שלב רבע מהבמה. כאשר הקטע שהם רואים מסתיים, כסאות הקהל נעים אל עבר הרבע הבא של הבמה.
 
בכל רבע שכזה מוצגת משפחה אמריקאית טיפוסית בתקופות שונות, החל מתחילת המאה העשרים ועד המאה העשרים ואחת. בכל תקופה מציגים בני המשפחה את הקידמה הטכנולוגית שהגיעה אליהם הביתה בתקופה זו. ברבע הראשון, לדוגמה, הסבא מקשיב לפונוגרף החדשני והאמא מתפעלת מהפלא החדש – מכונה כביסה ידנית שאיתה היא יכולה לסיים את הכביסה תוך חמש שעות במקום תוך יומיים. כל רבע כזה מסתיים בכך שבני המשפחה שמחים ומתפעלים על כך שמזלם שפר עליהם לחיות בזמנים כל כך מתקדמים שהופכים את החיים לקלים יותר עבורם.
 
הטכנולוגיה השתנתה עם השנים. היום כבר אין פונוגרף אלא מוזיקה וסרטים מוזרמים דרך האינטרנט ישירות למסכים גדולים וקטנים. האנשים השתנו אולי פחות, גם היום רובנו אומרים – כמה שפר מזלנו לחיות בסביבה כל כך מתקדמת. היום, מצד שני, יש לנו את הפרספקטיבה להבין שגם אם אנחנו מתקדמים – עדיין יש דרך רבה שעוד ניתן לעבור והטכנולוגיה העתידית תמשיך לשנות את חיינו ללא היכר, כמו שפייבר עשה לאינטרנט הביתי – כך דור 5 יעשה לגלישה סלולרית. 

מה המשמעויות של גלישה דור 5?

הקיצור G מגיע מהמילה Generation – דור. כל דור סלולרי מייצג קפיצת מדרגה לעומת הדור שקדם לו. אם שיחות וידאו לא עבדו טוב בטכנולוגיית דור 3, בדור 4 כבר לא הייתה בעיה, לדוגמה – אתם שואלים מה עוד צריך? התשובה היא – הרבה, הרבה יותר.
 
היום מדברים על אינטרנט של דבריםבית חכם, עיר חכמה, מכוניות חכמות. כאשר מדובר בבית עוד ניתן להסתדר עם ספק אינטרנט מהיר וסיבים אופטיים כתשתית, אבל מה קורה כאשר יוצאים מהבית? מי יאפשר לרכבים לתקשר באמינות וכהרף עין אחד עם השני ועם מידע המגיע מהרשת? איך רמזורים ידעו לכוון את זמני הירוק למצב התנועה? ומה לגבי משקפי מציאות רבודה אשר יזכירו לנו פרטים לגבי אנשים אותם אנחנו פוגשים או משקפי מציאות וירטואלית דו כיוונים בהם, לדוגמה, מנתח יוכל לנתח בדיוק באמצעות רובוטים גם ממרחק ק"מ רבים? כל היישומים הללו דורשים דיוק ואמינות ברמה הכי גבוהה, רוחב פס ומהירות שגלישת דור 4 פשוט אינה מספקת – אבל דור 5 יודע לעשות את העבודה.

האם דור 5 מסוכן יותר מבחינת קרינה?

להיפך! דור 5 משמעותו שידור ביותר תדרים, כולל קצרים יותר מאלו אשר נעשה בהם שימוש בדור 4 ויתר הדורות שקדמו לדור 5. המשמעות היא שיש צורך בפריסה רחבה יותר של אנטנות שידור, אבל הקרינה מכל אנטנה יורדת. כאשר תהיה פריסה מלאה של אנטנות דור 5 בכל הארץ במקום אנטנות דור 4 ,4.5 ו-3 הפרוסות כיום, הקרינה הכוללת תרד והקרינה תופנה רק למי שיפעילו את המכשיר ולא לסביבתם. בסופו של דבר, דור 5 למעשה יקטין את רמת הקרינה לה אנחנו חשופים מאנטנות ושידורים סלולריים.

מה מצב דור 5 בישראל? 

ישראל מדשדשת מאחור בכל הנוגע לקצב פריסת אנטנות דור 5. הממשלה מתקשה להקצות תדרים, במיוחד תדרים מילימטריים שכל כך חשובים לפעילות מלאה של יכולות דור 5. חברות התשתית אינן ממהרות להקים ולהפעיל אנטנות דור 5 נוספות או לשדרג אנטנות דור 4 ו-3 לאנטנות דור 5. גם המשתמשים אינם ממהרים לעבור למכשירים התומכים בגלישת דור 5. על מנת להשתמש בטכנולוגיה דרוש שדרוג של אלמנטים רבים: מכשירי הסלולר עצמם, תשתיות פריסת האנטנות, אפליקציות ייחודיות לטכנולוגיה החדשה וספקי אינטרנט המספקים גישה למהירויות החדשות שרשת זו מאפשרת. 
 
כאשר טכנולוגיית דור 5 תיכנס לחיינו – חיינו ישתפרו בקפיצת מדרגה לעומת הגלישה הנוכחית. עבודה מהבית תוכל להתבצע ממש מכל מקום, כיוון שכבר לא תסתמך על גישה ל-Wi Fi מהיר מושתת פייבר. תתאפשר רפואה מרחוק, כולל ניתוחים, רכבים אוטונומיים יזכו לתמיכה לה הם זקוקים לצורך קבלת החלטות מושכלת, מהירה ואמינה, ואינספור יישומים, גם כאלו שכיום אנחנו כלל לא מעלים בדמיוננו, יתאפשרו.
 
מקור התמונה: Shutterstock

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.