print header

10 האקווריומים המדהימים בעולם

כידוע לכולנו האוקיינוסים והימים מכסים את מרבית שטחו של עולמנו הנפלא – אך מה אתם יודעים על החיים המתקיימים מתחת לפני הים, אי שם במצולות? כנראה שלא מספיק, כי עבור רבים מאיתנו העולם התת-ימי נותר בגדר מסתורין ותעלומה. מכיוון שכך, ביקור באקווריומים ציבורים  שהם אתרים המוקדשים לגידול והצגה לציבור של שלל דגים ובעלי חיים ימיים כזוחלים ויונקים – הוא חוויה כל כך מרתקת ומומלצת, שיכולה ללמד אותנו רבות על העולם הימי שכה נסתר מעיננו, ממקור ראשון ומצפייה בעין, ולא רק על מסך הטלוויזיה ומסרטי טבע כאלו ואחרים. כאן בארצנו ישנו המצפה התת ימי באילת, אך בכל רחבי העולם ישנם עוד אקווריומים רבים ומרשימים במיוחד, כאלו שניתן להתפעל בהם מאוסף אינסופי של יצורי ים רבים; אז כדי לעזור לכם להבין היכן ניתן לראות את האקווריומים היפים והמובילים בעולם, ערכנו עבורכם רשימה של 10 מהמומלצים בעולם – וממש כפי שחובבי הטבע שביניכם כנראה מבקרים בגני חיות מדהימים כאשר אתם נוסעים לחו"ל, כך כדאי שתשימו לעצמכם ברשימת היעדים העתידית שלכם גם את האתרים הנהדרים האלו.

 

1. האקווריום של ג'ורג'יה, אטלנטה, ארה"ב (Georgia Aquarium)

האקווריומים המומלצים בעולם:  מבנה האקווריום של ג'ורג'יה

מאז שנפתח בנובמבר 2005, ועד היום – האתר המופלא הזה הוא האקווריוום הגדול בארה"ב, והוא החזיק בתואר הזה גם בעולם כולו עד פתיחתו של האקווריום בסינגפור. מאות אלפי יצורי ים ממאות זנים שונים חיים בתוך 10 מיליוני גלוני המים המתוקים והמלוחים שהמכלים הענקיים של המקום מכילים. בין "דרי" האקווריום ניתן למצוא גם כמה מהדגים הגדולים בעולם – כשמבקרים אמיצים במיוחד יכולים לצלול כאן יחד עם כרישים לווייתנים. לילדים יש פה אפילו "פינת ליטוף" שבה הם יכולים לטבול את ידיהם במים ולגעת בחתולי ים ובגורי כרישים (אל דאגה, הם לא נושכים), כולל גם גורים של פטישן טיבורו – זן מיוחד בעלי עיניים בשני צידי ראשם. אטרקציה נוספת כאן היא מנהרת אקווריום תת קרקעית באורך 30 מטר, שבה תוכלו למצוא את עצמכם מוקפים בחיי הים המדהימים מכל עבר.

האקווריומים המומלצים בעולם: תצוגת דגים באקווריום של ג'ורג'יה
האקווריומים המומלצים בעולם:  מדוזות שוחות באקווריום של ג'ורג'יה

2. ל'אושאנוגרפיק, ולנסיה, ספרד (L'Oceanogràfic)

האקווריומים המומלצים בעולם: מבנה אקווריום ל'אושאנוגרפיק

בתוך מבנה ייחודי למראה במתחם "עיר האמנויות והמדעים" שבוולנסיה – המוקדש כולו לבידור, תרבות, אדריכלות ומדע – מסתתר לו חלל מופלא המוקדש ועצום בגודלו כולו, שיאפשר לכם לעשות היכרות מעמיקה עם העולם התת-ימי. הל'אושאנוגרפיק, שהוא האקווריום הגדול באירופה, מתפרש על פני שלל 110 אלף מ"ר ומאחסן בתוכו מכלי עם בסך כולל של 42 מיליוני ליטרים בהם חיים ומתקיימים כ-45,000 יצורים ימיים. המקום עצמו מחולק למספר אגפים שכל אחד מהם מוקדש למערכת אקולוגית ימית שונה בהתאם למגוון הקיים על כדור הארץ שלנו, כך שבהחלט ניתן להעשיר כאן את הידע שלכם על החיים התת ימיים בצורה מופלאה ומגוונת מאוד.

האקווריומים המומלצים בעולם: מנהרת אקווריום בל'אושאנוגרפיק
האקווריומים המומלצים בעולם: תצוגת דגים באקווריום ל'אושאנוגרפיק

3. אקווריום צ'רואומי, אוקינאווה, יפן (Churaumi Aquarium)

האקווריומים המומלצים בעולם: מבנה אקווריום צ'רואומי

אם אתם רוצים לפגוש בייצורי הים המופלאים של העולם, בייחוד את אילו של אזור מזרח אסיה, כדי שתגיעו לאקווריום שמתקיים הכי קרוב לסביבתם הטבעית – הממוקם באי היפני אוקינוואה. המים המלוחים שממלאים את 77 המכלים שמחכים לכם כאן, מגיעים ישירות מן האוקיינוס הסמוך – רק 350 מטרים מהאתר. מגוון שוכני המעמקים שתוכלו לראות כאן הוא רב; המכל הראשי שכינויו "ימת קורשיו", מחופה זכוכית בעובי 60 סנטימטרים – העבה ביותר שנעשה בה שימוש באקווריומים – ותוכלו לחזות בו בכרישים לוויתניים, חתולי ים ושלל דגים טרופיים אחרים שוחים להנאתם. בנוסף יש כאן  גם תצוגת ריף המכילה יותר מ-80 סוגי אלמוגים, המקבלים אור שמש ישיר כדי שיוכלו לגדול ולצמוח ממש כפי שהם עושים בטבע, במצולות הים.

האקווריומים המומלצים בעולם: דגם וחתולי ים באקווריום צ'רואומי
האקווריומים המומלצים בעולם: דגים באקווריום צ'רואומי

4. האקווריום של גנואה, איטליה (Aquarium of Genoa)

האקווריומים המומלצים בעולם: מבנה האקווריום של גנואה

ממש כאן, לחופי הים התיכון שלנו, בצפון המגף האיטלקי, מסתתר לו אקווריום יפהפה שנחשב לאחד מהגדולים והמכובדים ביותר באירופה כולה. הוא נבנה במקור עבור תערוכה עולמית שנערכה בג'נובה (גנואה) ב-1992, והוא מכיל בתוכו 70 מכלי ענק ובהם שלל מיני יצורי ים מכל רחבי העולם, ובסך הכל משמש המקום הזה כבית ליותר מ-12,000 בעלי חיים ימיים. חלק מהמכלים כאן אפילו מדמים את סביבת החיים של הים התיכון, האוקיינוס ההודי ואפילו ים המלח שלנו – כך שהמגוון עליו תוכלו ללמוד בביקורכם כאן רחב למדי. התצוגות הבולטות והמרתקות ביותר כאן הם כמובן אלו של "הכוכבים" הגדולים של הים – כרישים, דולפינים וכלבי ים.

האקווריומים המומלצים בעולם: דג שטוח באקווריום של גנואה
האקווריומים המומלצים בעולם: דולפינים באקווריום של גנואה

5. האקווריום של ליסבון, פורטוגל (Lisbon Oceanarium)

האקווריומים המומלצים בעולם: מבנה האקווריום של ליסבון

בבירתה התוססת של פורטוגל היפה מסתתרת לה הפנינה הזו – אקווריום מרשים בגודלו, שנחשב לאקווריום המקורה הגדול ביותר באירופה. 450 מיני דגים, יונקים ימיים וציפורים מתגוררים להם כאן, כך שביקור במתחם כולו לבטח ייקח לכם כמה שעות טובות. אחד ה"דיירים" היותר נדירים כאן הוא דג שמש מגובשש – זן שנדיר למצוא באקווריומים סגורים, כי משקלו עולה על 1,000 ק"ג והוא דורש טיפול רב. מלבד לו תוכלו לראות כאן את שלל ה"חשודים המידיים" – כרישים, צלופחים, חתולי ים, כמו גם מדוזות שונות ומשונות ואפילו פינגווינים. בהתאם למעמדה ההיסטורי של פורטוגל כמעצמה ימית, יש כאן מגוון תערוכות המוקדשות לאוקיינוסים השונים שעל פני כדור הארץ: הצפוני, האטלנטי, ההודי והשקט.

האקווריומים המומלצים בעולם: דג שמש מגובשש באקווריום של ליסבון
האקווריומים המומלצים בעולם: כרישים ודגים שוחים באקווריום של ליסבון

6. האקווריום של מונטריי, קליפורניה, ארה"ב (Monterey Bay Aquarium)

האקווריומים המומלצים בעולם: מבנה האקווריום של מונטריי

האקווריום של מונטריי לא מתיימר להיות אחד מהגדולים ביותר בעולם או אפילו במדינתו, אך הוא כן מיוחד במינו מכיוון שהוא מציע למבקרים בו את ההזדמנות להיווכח במו עיניהם כיצד נראה יער אצות חי – המתקיים בתוך אחד ממכלי האקווריום הגבוהים ביותר בעולם שמוצב בדיוק כאן. מלבד זאת, חיים באקווריום של מונטריי יותר מ-550 זנים של שוכני הים וסביבתו, וישנן כאן תצוגות של מיני מדוזות שונים, תמנוני ענק, כרישי עמלץ לבן אימתניים, לוטרות ימיות מקומיות ועוד. האתר המרתק הזה ממוקם בקצה מפרץ מונטריי שלחופי האוקיינוס השקט, מה שמאפשר להזרים למכלים שבתוכו מי ים נקיים וטריים מדי יום – כך שיצורי הים שחיים בו נהנים מסביבה כמעט טבעית. בנוסף, המיקום המעולה הזה גם נותן למבקרים כאן הזדמנות ליהנות מנופי הים שנשקפים ממשטחי הדק שהוקמו מסביב למתחם האקווריום, ולהציץ על החיים הימיים שמתקיימים בסביבה.

האקווריומים המומלצים בעולם: צב ים באקווריום של מונטריי
האקווריומים המומלצים בעולם: אישה מתבוננת בתצוגה באקווריום של מונטריי

7. יושאקה מרין וורלד, דרבן, דרום אפריקה (uShaka Marine World)

האקווריומים המומלצים בעולם: הכניסה לאקווריום יושאקה מרין וורלד

באפריקה אמנם אפשר למצוא הרבה מאוד טבע בדמות סוואנות הענק שמכסות שטחים גדולים מן היבשת הזאת, אך טבע ימי ואקווריומים פחות ניתן לראות שם. עם זאת בקצה היבשת, בעיר דרבן שבדרום אפריקה, דווקא מחכה לכם אקווריום מרשים ביותר, הממוקם במקום ה-5 בעולם מבחינת גודל מכלי המים המצויים בו. יושאקה מרין וורלד זהו שם הפארק המימי הזה, המוקף בעצי דקל טרופים ומחולק ל-8 אגפים עיקריים. בין היתר יש כאן אקווריום תת קרקעי הממוקם תחת דגם של ספינת פיראטים נטושה, תצוגות עם מגוון זני כרישים, חתולי ים וסוגים נוספים של דגי ענק מכל העולם. למבקרים כאן יש אפילו הזדמנות, אם רוצים, לצאת לשחיית שנורקלים במימי הלגונה הסמוכה לפארק.

האקווריומים המומלצים בעולם: אישה מתבוננת בדגים באקווריום יושאקה מרין וורלד
האקווריומים המומלצים בעולם: דג אקוזטי באקווריום יושאקה מרין וורלד

8. האקווריום בקניון דובאי, איחוד האמירויות הערביות (Dubai Mall Aquarium)

האקווריומים המומלצים בעולם: תצוגת האקווריום בקניון דובאי

גם המזרח התיכון שופע יותר במדבריות מאשר במקווי מים, אך לפחות במקום אחד ב"סביבה" הזו שלנו ישנו אחד מהאקווריומים המרשימים בעולם – ולמזלנו היעד הזה נפתח לאחרונה גם לישראלים בעקבות הסכם הנורמליזציה. אנחנו מדברים כמובן על האקווריום שממוקם בקניון דובאי שבאיחוד האמירויות הערביות, שבו תוכלו לחזות ביותר מ-33,000 אלף פריטים מ-140 זנים של יצורי ים למיניהם. האתר הנפלא הזה, שמגיע עד לקומה השלישית של מרכז הקניות ה-3 בגודלו בעולם, מכיל תעלה בת 48 מטרים, בה יכולים המבקרים להתהלך כשמסביבם מכלי ענק בהם שלל מיני כרישים, חתולי ים וסוגי דגים נוספים מכל העולם. אם אתם מבקרים כאן עם הילדים, דעו שגם להם יכולה להיות חוויה מרתקת במתחם "גן החיות התת ימי" שמכיל מספר פעילויות אינטראקטיביות נהדרות לילדים.

האקווריומים המומלצים בעולם: מבקרים באקווריום בקניון בדובאי
האקווריומים המומלצים בעולם: חתולי ים ודגים באקווריום בקניון דובאי

9. אקווריום שד, שיקגו, אילינוי, ארה"ב (Shedd Aquarium)

האקווריומים המומלצים בעולם: מבנה אקווריום שד

האקווריום המרשים הזה נפתח לציבור כבר לפני 90 שנים למעשה, ולכן הוא נחשב לאחד הוותיקים ביותר בעולם בתחומו. האתר הזה מהווה בית לשלל יצורי מים, ביניהם לוטרות ימיות, דגי חדקני האגם, צבי ביצות ענקיים, כרישים מזן שחור-סנפירים ועוד ועוד. המוזיאון שנמצא במקום מתמחה בסיפוק חווית למידה מהנה על חיי הים למבקרים בכל הגילאים, הכוללת סיור הדרכתי ללא עלות נוספת שבו תשמעו פרטים מפורטים על מיני היצורים הכי מעניינים החיים במצולות שסביבנו, כמו סוסוני ים, אריות ים ולווייתני בלוגה (לבנתנים). חובבי הפינגווינים שבינכם יוכלו לפגוש, לגעת ואף להאכיל את פינגוויני המגלן החיים כאן, וגם ללמוד על האנטומיה שלהם ועל הרגלי הקינון שלהם.  

האקווריומים המומלצים בעולם: מבקרים באקווריום שד
האקווריומים המומלצים בעולם: דגים באקווריום שד

10. פארק מארין לייף, האי סנטוסה, סינגפור (Marine Life Park)

האקווריומים המומלצים בעולם: תצוגה ראשית באקווריום פארק מארין לייף

סינגפור היא בסך הכל עיר-מדינה קטנה בדרום-מזרח אסיה, אך דווקא היא מחזיקה במה שנחשב לאקווריום השני הגדול בעולם כיום. באי סנטוסה שלחופי המדינה עומד לו פארק מארין לייף – ביתם של יותר מ-100,000 בעלי חיים מימיים מאלפי זנים שונים ומ-50 סביבות גידול מרחבי העולם. בגלל גודלו העצום, האקווריום הזה – שממוקם בתוך מתחם הנופש היוקרתי של האי – יכול להוות יעד לטיול של יום שלם, אך אם יש חוויה אחת שבטוח לא מומלץ לפספס שם זוהי תצוגת "אוקיינוס פתוח"; מדובר בחלון זכוכית ענק ברוחב 36 מטרים ובגובה 8 מטרים, הנותן הצצה למכל אדיר בגודלו. מלבד זאת, יש לכם כאן גם אפשרות להיכנס לשחייה במתחם ה"מפגש" של האקווריום, ולהתרועע פנים אל פנים עם הכרישים הגדולים מסוג פטישנים, לבני שוליים וסנפירתנים ועם הדולפינים ממין דולפינן אינדו-פסיפי – כולם "דיירי" הפארק המלהיב הזה.

האקווריומים המומלצים בעולם: מבקרים באקווריום פארק מארין לייף
האקווריומים המומלצים בעולם: מדוזות אדומות באקווריום פארק מארין לייף

מקור התמונות: Diliff, Javier Yaya Tur (1) (2), そらみみTiia MontoSuperchilumyuka HAYASHIChristine ZeninoKārlis DambrānsBalou46South African TourismAmada44Frank SeiplaxLeandro Neumann CiuffoMujeebpully ,Smuconlaw (1)(2), canva.com

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.