print header

10 המקומות המומלצים בעולם לצפייה בלווייתנים

יש סיבות רבות וטובות להגיע למקומות שונים ברחבי העולם – כדי לחזות בנופים מרהיבים, להיחשף לחורבות היסטוריות, לטעום מטעמים מקומיים וכדומה – אך האם אי פעם יצאתם לחופשה במטרה לצפות בלווייתנים? מדובר בענף תיירות שעיירות מסוימות אף מסתמכות עליו כמקור הכנסה עיקרי, ונכון לשנת 2008, כ-13 מיליון תיירים מטיילים בעולם מדי שנה במטרה לצפות בלווייתנים. אנחנו רק משערים שהמספר הזה גבוה בהרבה היום, ואם גם אתם רוצים לצאת למפגש עם אחד היצורים העצומים והמרשימים ביותר שקיימים בעולמנו, אלו הם 10 המקומות שבהם כדאי לכם לעשות זאת.

1. רייקיאוויק – איסלנד

מקומות מומלצים בעולם לצפייה בלווייתנים: לוויתן קופץ במים
בצפון הקר  של אירופה יש לכם הזדמנות להיחשף ללווייתן גדול-סנפיר, לוויתן מינקי ולווייתן כחול, וגם ליצורים ימיים נוספים שלא תרצו לפספס, כמו דולפין לבן גב ופוקנה, כך שכלל לא מפתיע לגלות שאיסלנד היא יעד תיירותי מומלץ לצפייה ביונקי ים. אמנם תוכלו לצאת לשיט צפייה בלווייתנים בערים הוסאוויק, דאלוויק והאוגאנס, אך הכי כדאי לעשות זאת בבירה – רייקיאוויק – המומלצת באופן כללי לתיירים שמגיעים למדינה.
 
אפשר לצאת לסיורים מרייקיאוויק אל מפרץ פקספלוי, כולל על סירות מפרש שעשויות מעץ אלון (סקונרים). הלווייתנים באזור ידועים בכך שהם נוטים להתקרב לסירות ולשחות לצדן, כך שבהחלט תוכלו לזכות בזיכרונות קסומים שלא תחוו בשום מקום אחר.

2. איי סן חואן – וושינגטון, ארה״ב

מקומות מומלצים בעולם לצפייה בלווייתנים: לווייתנים במים
מדי אביב מגיעות לשטחי איים אלו להקות קטלן (אורקה) גדולות, ששוחות צפונה באוקיינוס השקט אל עבר מפרץ פיוג׳יט. אם אתם רוצים לראות קטלנים, זה המקום המומלץ ביותר לכך בעולם כולו, כשהוא אף היווה את אתר הצילומים של הסרט ״לשחרר את וילי, המסע הביתה״.
 
בפרט כדאי להגיע לאי שנקרא, ולא במקרה, אורקה. שם נשארים לאורך הקיץ כ-80 קטלנים בשל אוכלוסיית הסלמון הגדולה שמזינה אותם. בנוסף תוכלו לראות שם לווייתנים אפורים, לווייתני מינקי ולווייתנים גדולי-סנפיר, וגם לשוט בקיאקים אם אתם מחובבי הספורט.

3. מפרץ הארווי – קווינסלנד, אוסטרליה

מקומות מומלצים בעולם לצפייה בלווייתנים: אנשים צופים בלווייתנים
המקום הזה ידוע כ״ביתם של הלווייתנים הגדולי-סנפיר״, והוא מספק שלל פעילויות ואטרקציות שיפגישו אתכם עם לווייתנים בחודשי הקיץ, במי הים שבין האי פרייזר לבין היבשת. הגדולי-סנפיר הם הלווייתנים שידועים בקפיצה לאוויר והתרסקות לתוך הים, ותוכלו להיחשף לתופעה הזו באחד מסיורי הקטמרן הרבים שיוצאים ממפרץ הארווי. בדרך כלל יש בכלי השיט האלה חלונות שפונים לתוך הים, עמדות תצפית גבוהות והידרופון – מיקרופון שמיועד לשימוש מתחת למים ומאפשר להאזין לצלילים שעושים הלווייתנים.

4. לוס קאבוס – מקסיקו

מקומות מומלצים בעולם לצפייה בלווייתנים: זנב של לווייתן
מדי שנה מגיעים ללוס קאבוס מאות לווייתנים אפורים וגדולי-סנפיר, שנודדים לאורך אלפי קילומטרים בימי החורף לכיוון מים חמימים יותר במפרץ שבין חצי האי באחה קליפורניה לבין היבשת. לוס קאבוס למעשה נמצאת בקצה הדרומי של חצי האי, ומשם אפשר לראות את היונקים הימיים הנודדים שטים בנעימים בלגונות שבמפרץ, שם הם מתרבים. לכן לא נדיר לראות שם גם לווייתנים צעירים ואם זו המטרה שלכם, מומלץ להגיע בין החודשים ינואר-אפריל. אם יהיה לכם מזל, תוכלו להבחין שם גם בכמה לווייתנים נוספים שמגיעים לשם מדי פעם, כמו לווייתן כחול וראשתן גדול-ראש.

5. חצי האי ואלדס – ארגנטינה

מקומות מומלצים בעולם לצפייה בלווייתנים: זנב גדול של לווייתן מעל למים
חצי האי הזה שוכן לחופי האוקיינוס האטלנטי, והוא נחשב לאתר מורשת עולמית טבעי של אונסק״ו, כי יש בו לא רק לווייתנים, אלא גם אוכלוסייה גדולה של כלבי ים ואריות ים, שהם למעשה אלו שמושכים את לווייתני הקטלן לאזור בחודשי האביב. שם תוכלו לראות גם לווייתן מסוג אובלנה דרומית בין החודשים יולי-נובמבר, אשר נוהג להרים את זנבו מעל למים גם מתרבה באזור. בעת צפייה בלווייתנים יתכן שתראו אותם חוטפים אריות ים צעירים, כך שאם אתם רגישים למראות שכאלה, יתכן שתבחרו לוותר על היעד הזה.

6. מאווי – הוואי, ארה״ב

מקומות מומלצים בעולם לצפייה בלווייתנים: זנב של לווייתן מגיח מתחת למים
אם כבר צופים בלווייתנים, אז למה לא באחד המקומות היפים והרגועים ביותר בעולם? האמת היא שאפשר לראות לווייתני קטלן כמעט בכל אי בהוואי, אך בחופים הדרומיים והמערביים של מאווי לא יהיה סיכוי שתפספסו אותם. כ-10,000 קטלנים נודדים לשם מהחופים הקפואים של אלסקה מדי חורף, ובמים החמימים האלו הם מתרבים, כשבחודשי האביב הם חוזרים לאלסקה יחד עם צאצאיהם. 
 
בזכות המים הצלולים שלצד האי תוכלו לראות את היצורים המופלאים האלה מזריחת החמה ועד השקיעה, ויתכן שתשמעו אפילו את השירה של הזכרים, שיכולה להימשך עד  לחצי שעה. ניתן לצאת למים גם בכלי שיט יוקרתי שמצויד בהידרופון, אשר מאפשר לכם לשמוע את שירת הלווייתנים מקרוב וגם לרדת לרפסודה שתגביר את הסיכויים שלכם לפגוש את היצורים המקסימים האלה פנים-אל-פנים.

7. האיים האזוריים – פורטוגל

מקומות מומלצים בעולם לצפייה בלווייתנים: זנב של לווייתן מעל למים מול הר
תשעת האיים האזוריים הם מבין המקומות המומלצים ביותר בעולם לצפייה בלווייתנים כחולים עצומים, שאורכם מגיע ל-30 מטר, משקלם ל-130 טון והלב שלהם הוא בגודל של מכונית קטנה. תוכלו לראות את המפלצות הימיות האלה ממגדלי תצפית שפזורים לאורך החוף, או שתוכלו לצאת לשיט ולראות אותן מקרוב. בשיט או בתצפית תוכלו לראות גם לווייתני ראשתן גדול-ראש ובקבוקף צפוני, שנראה כמו דולפין חמוד ושמנמן.

8. קייפ קוד/בוסטון – מסצ׳וסטס, ארה״ב

מקומות מומלצים בעולם לצפייה בלווייתנים: לווייתן קופץ לצד כלי שיט
חצי האי הזה הוא הסיבה לכך שהקרן העולמית לשימור חיות הבר (WWF) הכניסה את מסצ׳וסטס לרשימת היעדים המומלצים שלה לצפייה בלווייתנים, כשלכאן מגיעים מדי שנה לווייתנים מצויים, גדולי-סנפיר ומינקי כדי למצוא מזון. מפעילי סירות רבים מבוסטון מבטיחים להחזיר לכם את כספכם אם לא תראו לווייתן במהלך השיט, ומומלץ להגיע בעיקר בחודשי האביב, בהם האימהות מביאות את צאצאיהן לחפש מזון במים רדודים.

9. הרמנוס – דרום אפריקה

מקומות מומלצים בעולם לצפייה בלווייתנים: ראש של לווייתן מגיח מהמים
בחופי דרום אפריקה, לא רחוק מקייפטאון, תוכלו לראות לווייתני אובלנה דרומית בלי לעזוב את היבשה, כי הם מגיעים למים הרדודים להתרבות מדי שנה. תחזו בצאצאים באורך 6 מטר ובבוגרים באורך 17 מטר, ועל צוק באורך של כ-10 ק״מ מחכים לכם טלסקופים וספסלים, שמאפשרים תצפית נפלאה אל עבר היונקים הימיים ששוחים להם בהנאה. בעיירה הרמנוס עצמה יש גם כרוז שמתריע ברגעים שבהם ניתן לראות לווייתנים, וכמובן שאפשר לצאת לשיט בסירה ולצפות בהם מקרוב.

10. קאיקורה – ניו זילנד

מקומות מומלצים בעולם לצפייה בלווייתנים: זנב לווייתן
אם אתם רוצים לראות ראשתנים גדולי-ראש, העיירה הזו נמצאת במקום הראשון. שם תוכלו לחזות בלווייתנים עצומים שמגיעים לאורך של 18 מטר, ואשר מסוגלים לצלול לעומק של 3,000 מטר ולהישאר מתחת למים למשך שעתיים. הם נמשכים דווקא לאזור זה בגלל הקניון התת ימי העצום, שלמעשה מושך אליו עוד הרבה יצורים ימיים נוספים, כמו דולפינים, כלבי ים סוגים רבים ונוספים של לווייתנים. הכלכלה של העיירה מתבססת על תיירים שמגיעים כדי לצפות ביונקי הים, כשאפשר לצאת שם לשיט בסירה או אפילו לטיסה בגובה נמוך מעל הים.

מקור התמונות: touropia.com

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.