print header

הדרכים היעילות שישפרו את מהירות הגלישה שלכם

 האם את תוהים באופן קבוע מדוע האינטרנט הביתי שלכם איטי כל הזמן ולוקח זמן לאתרים לעלות או לקבצים להישמר במחשב שלכם? יש סיכוי טוב מאוד שגם אתם, כמו מרבית האנשים, סובלים מאחד הגורמים השונים שעלולים להאט את מהירות הגלישה הביתית. בין אם מדובר בעודף מכשירים שמחוברים אליו, או שאתם משתמשים בחומרה ישנה, או שאלו בכלל אותות רדיו המפריעים לקליטה - ישנן כמה וכמה סיבות שבגללן האינטרנט שלכם איטי יותר ממה שהוא צריך להיות. בואו לגלות כיצד ניתן לבדוק האם מהירות האינטרנט שלכם תואמת את החבילה שעליה אתם משלמים, וכיצד אפשר לפתור בעיות מהירות בעזרת 11 דרכים פשוטות ביותר.

בדיקות למהירות האינטרנט שחשוב לבצע

לפני שאתם נעזרים בעצות שבמדריך הבא כדי לפתור את בעיית מהירות הגלישה שלכם, עליכם לדעת שני דברים: איזו מהירות אתם אמורים לקבל מספק שירותי האינטרנט (ISP) שלכם, ומה אתם מקבלים בפועל. לפני שאתם מבררים את המהירות שלכם, אנחנו ממליצים שתבדקו את חשבון שירות האינטרנט שלכם כדי שתוכלו לבחון על איזו מהירות אתם משלמים. לדוגמה, אם אתם משתמשים בספק אינטרנט שמבטיח לכם מהירות של 100 מגה ולאחר הבדיקה אתם מגלים שהמהירות שלכם איטית בהרבה, אולי כדאי להחליף חבילת אינטרנט כדי שלא תשלמו מעבר למה שאתם יכולים לקבל בפועל. רוב ספקי האינטרנט מפרסמים את המהירות המקסימלית או המינימלית שאותה אתם אמורים לקבל בהתאם לחבילה שרכשתם. אתם כנראה לא תקבלו את המהירות המקסימלית המפורסמת ואם זה לא מספיק מעצבן אז המהירות שלכם גם עלולה לרדת מתחת למינימום המפורסם. פרסום שכזה הוא שיטה נפוצה מאוד שבה משתמשים ספקי האינטרנט כדי למשוך אליהם לקוחות, לכן כדאי שתכירו זאת על מנת שתוכלו לשלם ולקבל את המהירות האפשרית שמתאימה לכם.
 
איך לשפר את מהירות האינטרנט: זוג ידיים עובדות על מחשב נייד

ביצוע בדיקת מהירות

לאחר שהבנתם איזו מהירות אתם אמורים לקבל מספק שירותי האינטרנט שלכם, הגיע הזמן לבדוק את מהירות האינטרנט שלכם בפועל. לפני הפעלת בדיקת מהירות, אנו ממליצים לבטל כל פעילות עמוסת נתונים כמו הורדות, משחקים מקוונים, צפייה בסרטונים או שמיעת מוזיקה. בנוסף, ככל שיש יותר מכשירים "שיושבים" על אותה הרשת, כך המהירות שלה תהיה נמוכה יותר, ולכן כדאי לבצע את הבדיקה כשמכשיר אחד בלבד מחובר לרשת הביתית. כעת עליכם להיכנס לאחד מאתרי בדיקת מהירות האינטרנט השונים - כשבין המומלצים ניתן לציין את האתר פאסט (FAST), ואת האתר ספיד טסט (SPEEDTEST) - אשר יציגו לכם את הנתונים של מהירות ההורדה וההעלאה לאחר בדיקה קצרה ואוטומטית שהם יבצעו בעצמם.
 
כדאי לדעת שמהירות ההורדה היא המדד הנפוץ להתייחסות למהירות הגלישה הנמדדת לפי מגה בייט לשנייה, ומהירות ההעלאה קובעת את היכולת שלנו להעביר תכנים מהמכשיר החוצה, כמו למשל גיבוי מידע, שיתוף קבצים ועוד. אם לאחר הבדיקה של חשבון האינטרנט שלכם ומהירות הגלישה גיליתם כי יש פער גדול מדי בין הרצוי למצוי, עליכם להכיר את דרכי הפעולה הפשוטות האלה שיכולות לעזור להעצים את מהירות הגלישה שלכם מבלי שתצטרכו להחליף חשבון או ספק אינטרנט.
 
איך לשפר את מהירות האינטרנט: כביש עם מגבלת מהירות ויש שובל של מכונית שעברה במהירות

דרכי פעולה להעלאת מהירות רשת האינטרנט הביתית

1. נתקו התקנים שלא בשימוש

ברוב המקרים, ההתקנים השונים שמחוברים לאינטרנט הביתי שלכם "לוגמים" כמויות אדירות של נתונים ועלולים להפחית בצורה משמעותית את מהירות הגלישה שלכם; טלפונים ניידים, טאבלטים, טלוויזיות חכמות, מחשבים, מכשירים ביתיים חכמים, קונסולות משחק ועוד - אלו הם רק חלק מרשימת המכשירים שפוגעים במהירות הגלישה הרצויה. בנוסף, גם אם מכשירים אלו נמצאים במצב כבוי, סביר להניח שהם עדיין צורכים נתונים מהרשת הביתית שכן כיום רובם מתוכנתים להוריד ולהתקין עדכונים באופן אוטומטי. לכן, כבו את כל המכשירים שצורכים נתונים מהרשת הביתית שלכם ובדקו בשנית את מהירות הגלישה שלכם; אם היא עלתה סימן שאתם צריכים להפחית בכמות המכשירים שמשתמשים ברשת הביתית שלכם, ומאידך אם היא נשארה באותו המצב סימן שעליכם לעבור לבדיקה הבאה.

2. אתחלו את הנתב

במצב בו אנו משתמשים במחשב שלנו מספר ימים ברציפות מבלי לכבותו, הסבירות שהוא יפעל לאט יותר עולה מיום ליום. בנקודה זו, אנו מפעילים אותו מחדש; פעולה זו עוזרת לנקות זיכרון מוטמן ותהליכי רקע שאיננו זקוקים להם, כדי לעזור למחשב לפעול מהר יותר. בדומה למחשב האישי שלכם, גם הנתב האלחוטי הביתי הוא מחשב קטן שמכיל זיכרון מוטמן ומבצע תהליכי רקע שונים. לכן, גם הנתב הביתי יכול להיעזר באיפוס כדי לסדר את עצמו מחדש. לאחר שתבצעו הפעלה מחדש לנתב הביתי שלכם, הוא יתחבר לערוצי נתונים שונים (נרחיב עליהם בהמשך), וכתוצאה מכך יתמקם על ערוץ יעיל יותר ופחות צפוף שיאפשר לכם גלישה מהירה יותר. גם כאן, לאחר ההפעלה מחדש רצוי לבצע בדיקת מהירות ולבדוק האם יש שינוי במצב ואם לא יש להמשיך לפעולה הבאה. 
 
איך לשפר את מהירות האינטרנט: שני כפתורי הפעלה, אחד דלוק ואחד כבוי

3. מצאו מקום טוב יותר לנתב שלכם

נתבים אלחוטיים פועלים על ידי שליחת אותות רדיו לכל הכיוונים, ולמרות שתדירות השליחה גבוהה מאוד, הטווח שאליו הם נשלחים קצר יחסית. כמו כל אותות הרדיו השונים, גם אלו של הנתב יכולים להיחסם או לחוות האטה על ידי עצמים שונים שבדרכם, דבר המפחית את איכות האינטרנט ומהירות הגלישה. לכן, אחת הדרכים להגביר את מהירות הגלישה היא למקם מחדש את הנתב האלחוטי הביתי שלכם. אם אתם נמצאים בדרך כלל קרוב לנתב שלכם, כנראה שמהירות הגלישה תהיה בסדר, אבל אם הוא נמצא מאחורי חפצים בפינות הבית, בעיות המהירות יכולות להיות קשורות לדבר זה. לכן, עליכם למקם את הנתב במיקום המרכזי ביותר בביתכם ובמקום חשוף ולא נסתר מאחורי עצמים (כמו טלוויזיה למשל); כך תבטיחו קליטה מיטבית של אותות הרשת. 

4. שנו את ערוצי הנתב

בעצה מספר 2 הזכרנו את ערוצי הנתב, כאשר נתבים אלחוטיים משדרים את האות שלהם על אורך גל או ערוץ מסוים. בנתבים רבים יש 14 ערוצים זמינים, כאשר הנתבים יושבים על ערוץ חופף עם מספר רב של נתבים אחרים, למעט שלושה ערוצים שבהם החפיפה מועטה: 1, 6 ו-11. אם אתם מתגוררים בעיר, הסיכוי שהנתב שלכם ישב על ערוץ חופף עם נתבים אחרים בסביבה גבוה מאוד והדבר עלול לפגוע במהירות הגלישה שלכם. רוב הנתבים מאפשרים לשנות באופן ידני את הערוץ עליו הם יושבים, לכן מומלץ לעבור לאחד משלושת הערוצים שבהם החפיפה היא קטנה באמצעות הגדרות הנתב שאליהם מגיעים דרך הקלדת כתובת ה-IP של הנתב באחד מדפדפני האינטרנט השונים; עליכם לבדוק את חוברת הגדרות הנתב שלכם כדי לדעת מהי כתובת ה-IP שלו.

5. בדקו אם יש משתמשים לא רצויים שמחוברים לרשת שלכם

ראשית, אם אתם משתמשים בחיבור אינטרנטי לא מאובטח, עליכם לעצור הכל ולאבטח את הרשת הביתית שלכם. לאחר בדיקה שאתם מוגנים בסיסמה שקשה לפרוץ, באפשרותכם כעת לעיין ביומני החיבור של הנתב כדי לבדוק מי מחובר לאינטרנט הביתי שלכם. צפו בסרטון הבא שידריך אתכם כיצד לבדוק מי מחובר לאינטרנט הביתי שלכם, ואיך להתקין ולהשתמש בתוכנה חינמית שתעקוב אחר המשתמשים שמתחברים לרשת.
 
 

6. התחברו לנתב שלכם בכבל

טיפ מומלץ נוסף שיעזור לשפר את מהירות הגלישה שלכם הוא חיבור ישיר מהמחשב לנתב באמצעות כבל אתרנט (Ethernet) - כבל תקשורת שמגיע במארז הנתב. כבל זה יעניק לכם חווית גלישה מהירה ובמקביל יחסוך לכם שימוש ברוחב פס ברשת האלחוטית הביתית שלכם עבור התקנים אחרים. את הכבל ניתן לחבר ישירות בין הנתב למכשיר שבו אתם משתמשים (טלוויזיה, מחשב, קונסולת משחק ועוד), כך לא יהיו לכם הפרעות גלישה ותיהנו מחוויית גלישה מהירה יותר מאשר חיבור אלחוטי (Wi-Fi). 

7. החליפו את הנתב שלכם באחד חדש יותר

ציוד ישן יכול להיות אחד הגורמים למהירות גלישה נמוכה – אם הנתב האלחוטי שלכם בן למעלה מ-5 שנים, זו יכולה להיות הסיבה העיקרית לכך שאתם מקבלים מהירות גלישה נמוכה יותר מזו שאתם משלמים עליה בפועל. לכן, מומלץ להחליף נתב אלחוטי אחת לשנתיים שלוש (תלוי בתדירות השימוש באינטרנט הביתי ובכמות המכשירים שמחוברים אליו), ולהתחדש בכזה שיתאים ויספק לכם את מהירות ההורדה וההעלאה הרצויות.
 
איך לשפר את מהירות האינטרנט: נתב אלחוטי שחור

8. מצאו פתרון בתוכנה

ייתכן ודווקא התוכנה, ולא החומרה, היא הגורם למהירות גלישה נמוכה, ובעיות בתוכנה יכולות לנוע בין קושחה ישנה (תוכנה שמותקנת על רכיב חומרה ואין אפשרות להסיר אותה) לבין וירוסים שמסתובבים במחשב האישי שלכם. 
  • בדקו האם הנתב דורש עדכון קושחה – לנתב האלחוטי שלכם עשויים להיות עדכוני קושחה שממתינים להתקנה באופן ידני. אם לנתב שלכם יש מסך מגע תוכלו לבדוק האם הוא דורש עדכון קושחה, אחרת תצטרכו להיכנס להגדרות הנתב באמצעות הקלדת כתובת ה-IP שלו בדפדפן האינטרנט שלכם ולבדוק האם קיימים עדכוני קושחה זמינים. למרבה המזל ברוב המקרים העדכונים הללו אמורים להיעשות באופן אוטומטי ויותקנו ללא התערבות ישירה שלכם.
  • החליפו או עדכנו את דפדפן האינטרנט שלכם – אחד מהגורמים האפשריים לחוויית גלישה איטית הוא דפדפן האינטרנט שלכם. אם אתם משתמשים בדפדפן אינטרנטי קבוע, בדגש על דפדפנים ישנים, רצוי שתחליפו ו/או תעדכנו את הדפדפן שלכם. 
  • הפעילו אנטי וירוס – מהירות גלישה נמוכה עלולה להיגרם כתוצאה מווירוס במחשב שלכם. תוכנות זדוניות, ריגול או סוגים אחרים של וירוסים עלולים להסתתר במחשב שלכם וביכולתם לשלוח ולקבל נתונים. כתוצאה מכך, אתם חווים מהירות גלישה נמוכה ממה שאתם אמורים לקבל מפני שהווירוס משתמש בנתח רחב מפס הרוחב  הזמין שלכם. הריצו את תוכנת האנטי וירוס שלכם ונקו את המחשב מתוכנות זדוניות שעלולות להימצא בו, במידת הצורך יש אפילו לפרמט אותו.

9. בדקו את מנהל המשימות שלכם וכבו תהליכי רקע לא רצויים

רוב היישומים במחשב שלנו לא דורשים הורדה והעלאה של נתונים באופן קבוע, אך בכל זאת דפדפני אינטרנט ויישומי אחסון קבצים מקוונים יכולים להיות חלק מהגורמים לבעיות מהירות נמוכות. כדי לבדוק אילו יישומים עושים זאת באפשרותכם לבדוק את מנהל המשימות - כדי להגיע אליו עליכם ללחוץ CTRL + ALT + DEL על המקלדת, ולבחור מהתפריט שייפתח את האפשרות "מנהל המשימות". לאחר פתיחתו, בצעו סריקה פשוטה תחת הלשונית "עבודה ברשת", שם תוכלו לראות אם יש יישומים או תהליכים שמושכים נתונים רבים. המצב התקין הוא 0% שימוש ברשת, אך אם בעמודת אצלכם מצוין אחרת, אתם יכולים לסגור בקלות את היישום המעמיס על הרשת דרך מנהל המשימות.
 
איך לשפר את מהירות האינטרנט: מנהל המשימות

10. קנו מגדיל טווח

עבור חלק מאתנו, פתרון שינוי מיקום הנתב האלחוטי הוא לא אפשרי, לכן במקרים שכאלה רכישה של מגדיל טווח לויי-פיי הביתי שלכם יכול להיות פתרון יעיל. כפי שהשם מרמז, מגדיל הטווח מקבל את האות מהנתב האלחוטי שלכם ומשדר אותו מחדש בערוץ אחר. מגדיל הטווח יכול להיות פתרון זול ויעיל במיוחד אם אין לכם הרבה מכשירים שמחוברים לרשת הביתית שלכם ואתם רוצים ליהנות מטווחי קליטה גדולים יותר וממהירות גלישה גבוהה יותר.

11. התקשרו לטכנאי

אם ניסיתם את כל הדרכים הללו ועדיין מהירות האינטרנט שלכם נמוכה ממה שאתם אמורים לקבל, עכשיו זה הזמן להתקשר לספק האינטרנט שלכם. שימו לב כשבכל הנוגע למהירות גלישה איטית - אין זו בהכרח אשמתם של ספקי האינטרנט, ויכול להיות שאף תוכלו לקבל מנציגי השירות המידע חשוב אודות שימוש נכון, בריא ותקין באינטרנט הביתי שיעזרו לכם לעלות את המהירות עוד לפני הגעה של טכנאי מוסמך.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.