print header

14 רגעים היסטוריים שתועדו בעדשת המצלמה

ספרי ההיסטוריה מלאים בסיפורים שלעיתים אף קשה להאמין להם, אך לא חייבים להסתמך רק על המילים שאנשים כתבו או אמרו כדי לתאר את מאורעות העבר, לפחות כשזה נוגע ל-150 השנים האחרונות. זאת כי למזלנו ההיסטוריה תועדה גם בשלל תמונות שמתארות רגעים שרבים לא היו מודעים אליהם מעולם, והן לא רק מספרות סיפורים שלמים, אלא גם מוכיחות את קיומם של אירועים שונים, שלולא היו מצולמים האנושות הייתה עלולה לנסות להתעלם מהם ולמחוק אותם מדפי ההיסטוריה. לפניכם 14 אירועים ורגעים מההיסטוריה שנלכדו בעדשת המצלמה, והתיעוד שלהם נותר לעד כפי שהיה ברגע הצילום.
 

1. אניית הנוסעים "סיינט לואיס" שעליה כ-900 פליטים יהודים מגרמניה (1939)

רגעים מההיסטוריה: אניית הנוסעים "סיינט לואיס" שעליה כ-900 פליטים יהודים מגרמניה (1939)
בתמונה רואים את האוניה כשהיא מנסה לעגון בנמל הוואנה שבקובה, אולם כניסתה לשטחי המדינה סורבה, וכמו כן נמנעה ממנה הגישה גם לארה"ב ולקנדה, לכן חזרה לבסוף לאירופה. רוב הפליטים שהיו על סיפון הספינה הגיעו בסופו של דבר להולנד, צרפת, בלגיה ואנגליה, אך כרבע מהם מתו במחנות ההשמדה.

2. מהנדס אמריקאי במכונית שהמציא והרכיב (1907)

רגעים מההיסטוריה: מהנדס אמריקאי במכונית שהמציא והרכיב (1907)
ג'ון וולטר כריסטי ידוע בכך שהמציא מערכת מתלה לרכב, שבה נעשה שימוש מאוחר יותר בחלק מהטנקים וכלי הרכב המשוריינים שהשתתפו במלחמת העולם השנייה. פרט לכך, רבות מההמצאות האחרות שלו בתחום הרכב קידמו את התעשייה במהלך תקופת המלחמה.

3. נשים לוחמות מארגון "האו האו", מתאמנות בג'ונגל (1948)

רגעים מההיסטוריה: נשים לוחמות מארגון "האו האו", מתאמנות בג'ונגל (1948)
התמונה צולמה למגזין לייף בתקופת מלחמת הודו-סין הראשונה, כשהנשים האלה היוו יחידה של צבא צרפת למלחמה בשטחי ג'ונגל. הן התאמנו בחניתות וחרבות, וכן ברובים.

4. לוחמים חבסורים מגאורגיה (1914)

רגעים מההיסטוריה: לוחמים חבסורים מגאורגיה (1914)
כשמלחמת העולם הראשונה פרצה, לקח חודשים רבים לחדשות להגיע לאזורים מרוחקים, וכשהגיעו לצפון מזרח גאורגיה, לוחמים ממחוז חבסורתי רכבו על סוסים לעיר טביליסי על מנת להתנדב ולהגן על מולדתם, כשעליהם שריון עתיק וחלוד מתקופת הצלבנים.
 

5. חייל רוסי מנצל את כוחו בגרמניה (1945)

רגעים מההיסטוריה: חייל רוסי מנצל את כוחו בגרמניה (1945)
לאחר שתמה מלחמת העולם השנייה, חיילים רוסים רבים ניצלו את כוחם ו"הציקו" בלשון המעטה לתושבי גרמניה. בתמונה רואים חייל רוסי שמנסה לגנוב אופניים מידי אישה גרמניה, אולם זוהי דוגמה קלה ביחס לזוועות שהתרחשו במדינה על ידי החיילים הרוסים במשך 3 שנים, כשמוערך שכ-2 מיליון גרמניות נאנסו על ידיהם.

6. בני שבט אפריקאי בתחרות חץ וקשת ביריד העולמי בסנט לואיס שבארה"ב (1904)

רגעים מההיסטוריה: בני שבט אפריקאי בתחרות חץ וקשת ביריד העולמי בסנט לואיס שבארה"ב (1904)
היריד העולמי שנערך בארה"ב באותן שנים התקיים במקביל לתחרויות האולימפיאדה, ומדענים ראו בכך הזדמנות להוכיח את עליונותו של הגזע הלבן על פני שאר הגזעים. לצערם, המתמודדים שהביאו מיבשות אחרות, כמו אסיה ואפריקה, סרבו להשתתף לעיתים, ובפעמים אחרות פשוט לא הבינו את חוקי התחרויות, וכך לדוגמה האצנים האפריקאים חיכו לפני קו הסיום לשאר המתמודדים על מנת שיחצו אותו יחדיו. בסופו של דבר, המדענים נכשלו כמובן בניסיונם להוכיח את עליונותו של הגזע הלבן.

7. ארבע דוגמניות מציגות גזרות שונות של פיג'מות (1930)

רגעים מההיסטוריה: ארבע דוגמניות מציגות גזרות שונות של פיג'מות (1930)
זוהי בדיוק התקופה שבה מעצבי בגדים בארה"ב החלו להעז לתת לנשים לחשוף את גופן יותר, והפיג'מה המסורתית פינתה את מקומה לגרסאות אחרות וליברליות יותר.

8. אנשים מטפסים על פירמידה בגיזה (1890)

רגעים מההיסטוריה: אנשים מטפסים על פירמידה בגיזה (1890)
בעבר, תיירים יכלו לטפס על הפירמידות שבגיזה בעזרת מדריכים, שאף עודדו אותם לקחת איתם חתיכת אבן למזכרת אם ימצאו אחת שמתפוררת. בשנות ה-80 של המאה הקודמת מצרים אסרה על כך והפסיקה את המנהג מתוך חשש לשלמות המבנים המתפוררים, אולם אם משלמים לאנשים הנכונים ניתן עדיין לעשות זאת.

9. לוחמי זולו מזולולנד שבדרום אפריקה עם כלי הנשק שלהם (1879)

רגעים מההיסטוריה: לוחמי זולו מזולולנד שבדרום אפריקה עם כלי הנשק שלהם (1879)
כשבריטניה החלה להשתלט על שטחים בדרום אפריקה, אנשי הזולו יצאו להילחם נגדם במספר מערכות, והשתמשו בכלי נשק פרימיטיביים ומגנים חלשים מול חיילים חמושים ברובים. מספרם היה גדול מהבריטים ביחס של 30:1, אולם הם היו חייבים להילחם מקרוב על מנת לפגוע בהם, וגם כשהצליחו לשים את ידם על רובים, לוחמי הזולו לא הצליחו להשתמש בהם כמו שצריך. במהלך 5 חודשים של מלחמה הם איבדו כ-7,000 איש, בעוד שהבריטים איבדו כ-2,000.

10. ילדות יפניות מטפלות באחיהן הקטנים (1901)

רגעים מההיסטוריה: ילדות יפניות מטפלות באחיהם הקטנים (1901)
גם היום, באזורים מסורתיים ביפן, נהוג שהילדות מגדלות את אחיהם הקטנים עוד לפני שהן מוכנות להביא ילדים בעצמן. זוהי למעשה מסורת שנהוגה בכל רחבי העולם בקרב משפחות עניות, בהן ההורים צריכים לעבוד במשך כל שעות היום על מנת לפרנס ולהאכיל את המשפחה.

11. כרכרות לפינוי שלג בניו יורק (סוף המאה ה-19)

רגעים מההיסטוריה: כרכרות לפינוי שלג בניו יורק (סוף המאה ה-19)
לפני מאה שנה, הדרך היחידה לפנות רחובות שלמים מהשלג שנערם הייתה בעזרת אלפי אנשים שעבדו בכרכרות לפינוי שלג. התהליך ארך לעיתים שבועיים ויותר, ומתועדים מקרי מוות רבים של אנשים שנתקעו בביתם בגלל השלג הרב.

12. "אוטובוס" רתום לסוסים (1882)

רגעים מההיסטוריה: "אוטובוס" רתום לסוסים (1882)
לפני המצאת האוטובוס והחשמלית, ובכלל לפני שהמכוניות צצו בכל מקום, בערים רבות באירופה וארה"ב השתמשו בסוסים כדי להוביל כלי רכב שמזכיר בצורתו אוטובוס קומותיים. זה היה יעיל מאוד למשך כמה עשורים, עד שהמנוע החליף את בעלי החיים.

13. חברי ארגון הפשע יאקוזה ונשותיהם (1960)

רגעים מההיסטוריה: חברי ארגון הפשע יאקוזה ונשותיהם (1960)
כדי להתקבל לשורות היאקוזה, ארגון פשע בן מאות שנה מיפן, היה על החברים לעטר את כל גופם בקעקועים, וכך גם הצטוו נשותיהם. כיום מעריכים שישנם כ-100,000 חברי יאקוזה פעילים ברחבי העולם.

14. "סבתא דיסקו" (1978)

רגעים מההיסטוריה: "סבתא דיסקו" (1978)
"סבתא דיסקו", ששמה האמיתי הוא סאלי ליפמן, הייתה אורחת קבועה במסיבות של סטודיו 54, מועדון לילה שכיום המבנה שלו משמש כאחד מתיאטרוני ברודווי. בין רקדו איתה גם סלבריטאים רבים וידועים, כמו דאסטין הופמן וביל מארי, ובאופן כללי היא נהגה לבלות עם אנשים צעירים בגילאי ה-20.

מקור: imgur

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.