print header

10 מיצירותיו הנודעות ביותר של הצייר רמברנדט

ישנם אמנים מוכשרים רבים מרחבי העולם שנשכחו לאורך ההיסטוריה, אך לצדם יש קומץ של יוצרים דגולים שלא יישכחו לעולם. אחד מהם הוא רמברנדט הרמנזון ואן ריין (‏15 ביולי 1606 – 4 באוקטובר 1669) הידוע בעיקר בשמו הפרטי ובזכות הציורים המדהימים שהוא יצר. לאורך חייו רמברנדט ההולנדי יצר לעצמו שם של צייר דיוקנאות שאין שני לו, ומשחקי האור והצל שהפיחו חיים ביצירותיו ממשיכים להדהים את מעריציו עד היום. מלבד הדיוקנאות הנודעים שלו, רמברנדט צייר גם סצנות נודעות מהברית החדשה ששבו בצורה נפלאה את הרוח של אחד הספרים הנודעים בעולם, וכן קטעים מסיפורים מיתולוגיים מפורסמים. לפניכם 10 מהיצירות הנודעות ביותר של האמן המדהים הזה והסבר קצר על הסיפור מאחוריהן שקם לתחייה ביד אומן.
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. משמר הלילה (1642)

משמר הלילה
ציור השמן גדול הממדים הזה (4.73*3.63 מטרים) הוזמן על ידי קפטן פרנס באנינג קוך ו-17 חברים מאנשי המשמר האזרחי שלחמו איתו. הציור נודע בזכות משחקי האור והצל המדהימים שבו, והחיות של הדמויות המוצגות בה. קפטן קוך והחיילים שאיתו נראים כאילו הם עומדים לרדת מבד הציוד לכיוון הצופה, מה שמעורר תחושת יראה וריאליזם שמעטים מסוגלים להם. למרות התוצאה הסופית המרשימה, חלק מהאנשים שצוירו סירבו לשלם לאמן בגלל שפניהם מוסתרות ולא בולטות.
 

2. סערה בים כנרת (1633)

סערה בים כנרת
היצירה המיוחדת הזו מתארת את סיפור הנס שבו ישו הנוצרי הרגיע את ים כנרת הסוער באמצע סופה שאיימה לקחת את חייו ואת אלו של תלמידיו. מלבד זאת, זו היצירה היחידה של רמברנדט שכוללת ים - אלמנט שהוא לא צייר בהמשך חייו. בשנת 1990 הציור הנודע הזה נגנב ממוזיאון איזבלה סטוארט גרדנר בבוסטון, והדבר נחשב לשוד האמנות הגדול ביותר בארה"ב שלא פוענח עד היום.

3. דנאה (1636)

דנאה
על פי המיתולוגיה היוונית, דנאה נכלאה בכלא מברונזה על ידי אביה ששמע נבואה על פיה בנה יהרוג אותו. זאוס - מלך האלים, שהיה מאוהב בדנאה עיבר אותה עם גשם מוזהב וחילץ אותה מכלאה. בציור של דנאה ששוכבת במיטתה, רמברנדט בחר להתמקד במצבה הנפשי של דנאה ולאו דווקא ביופייה החיצוני. אשתו של הצייר שימשה כדוגמנית לציור הנודע, אך פניה שונו 10 שנים לאחר מכן לאלו של המאהבת של רמברנדט.
 

4. שובו של הבן האובד (1669)

שובו של הבן האובד
הסיפור מהברית החדשה על הבן האובד מספר על האופן בו הוא חוזר לזרועותיו של אביו במצב גרוע במיוחד לאחר שבזבז את כל הירושה שלו מראש. רמברנדט לכד בצורה מדהימה את רגע הסליחה בין האב ובנו, בעוד שבנו השני יושב ברקע עם מבט מקנא וכעוס. רבים רואים ביצירה הזו כגדולה ביותר מבין אלו של האומן הודות לתכונות הללו וגם בזכות השימוש של רמברנדט באור וצל כאמצעי להעביר רגשות.

5. יאן סיקס (1662)

 יאן סיקס
יאן סיקס היה סוחר עשיר בהולנד שהפך לשם דבר ברחבי המדינה, וגם אחד מחבריו הקרובים של רמברנדט. הציור של הסוחר מתאר אותו עוטה כפפות על ידיו לפני שהוא יוצא לביתו, ובאמצעות משיכות מכחול עזות, רמברנדט תיאר בצורה בולטת את ידיו, כפפותיו והגלימה של חברו. היצירה הזו נחשבת לאחת הטובות ביותר של הצייר בתקופת אמסטרדם שלו, ולא קשה להבין מדוע כשרואים את הציור.

6. בת שבע במקלחת (1654)

יצירות של רמברנדט
כולנו מכירים את הסיפור הנודע על המלך דוד שהתאהב בבת שבע כשראה אותה מתקלחת ולאחר מכן פיתה ועיבר אותה. לאחר המעשה הזה, הוא שלח את בעלה להיהרג בשדה הקרב כדי שתוכל להינשא לו, וכך היה. בציור שלו שמתאר את בת שבע, רמברנדט צייר אותה אוחזת במכתב מהמלך דוד ומתייסרת לאור ההתלבטות המוסרית שעומדת בפניה בדבר רצח בעלה והבגידה שביצעה.

7. דיוקן עצמי עם כובע וצווארון מורם (1659)

דיוקן עצמי עם כובע וצווארון מורם
רמברנדט נחשב לאחד מציירי הדיוקנאות הטובים ביותר אי פעם, גם כשהוא הפנה את המכחול כלפיי עצמו. בציור הזה ניתן לראות כיצד הוא לכד בצורה מציאותית להפליא את התלאות שעברו עליו במהלך חייו עם מאבקים אמנותיים, אישיים וכלכליים. עיניו והקמטים שמעטרים את פניו מוכיחים כיצד ניתן לשבות מהות שלמה של אדם ברגע אחד, כל עוד יש את הכישרון והיכולת לראות מתחת לפני השטח כמו שרמברנדט ידע לעשות.
 

8. (Syndics of the Drapers’ Guild (1662

Syndics of the Drapers’ Guild
ביצירה הזו רמברנדט צייר חברים באגודה שהייתה אחראית על וויסות של איכות וסחר בבדים. בד בבד, רמברנדט יצר כאן תחושה של אחדות וגם שוני בין חברי האגודה השונים; מחד הוא נתן להם אופי שונה על ידי הבעות פנים מיוחדות של כל אחד, ומנגד הוא איחד אותם יחדיו על ידי אלמנטים מסוימים שמאגדים אותם יחדיו. כאן טמון כשרונו של האמן הייחודי הזה שבאמת הצליח להעביר אלף מילים בציור אחד.

9. שיעור האנטומיה של ד"ר טולפ (1632)

שיעור האנטומיה של ד"ר טולפ
בציור המפורט הזה תיעד רמברנדט שיעור אנטומיה של רופא מגילדת המנתחים באמסטרדם. לרוב נכחו בשיעורים הללו תלמידים לרפואה, אך חלק מהמשתתפים בציור הזה שילמו רק כדי להשתתף בו. הגופה המנותחת שבתמונה היא זו של אריס קינדט, שודד שנתלה בעוון פשעיו והפך למרכז התמונה, מה ששבר את המוסכמות בתקופה הזו.

10. הכלה היהודייה (1667)

הכלה היהודייה
הדעות לגביי הציור היפהפה הזה חלוקות, ולא יודעים בדיוק מה טיב היחסים בין שני הנושאים בתמונה. חלק מהאנשים גורסים שהגבר הוא אב שמעניק מתנה לבתו ביום חתונתה, השאר חושבים שמדובר בזוג מאוהב ויש אפילו כאלו שחושבים שמדובר ביצחק ורבקה מהסיפור התנכ"י.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.