print header

כדאי לדעת: גמלה חודשית לפי חוק נרדפי הנאצים

מאת: עמי בר

לפני כשלוש שנים פסק בית המשפט העליון של מדינת ישראל שלישראלים תושבי ישראל שעלו מרומניה בולגריה, תוניס, לוב וחלק משאר אירופה, שחיו או היו עוברים במלחמת העולם השנייה, יש זכות חוקית לקבל גמלה חודשית לכל חייהם, ממשרד האוצר הישראלי, כניצולי רדיפות הנאצים.  למרבה הפלא, רבים מיוצאי מדינות אלה אינם מודעים לזכות חוקית זאת! הנה לפניכם כל הפרטים.

תושבי ישראל שזכאים לקבל את הגמלה החודשית מהאוצר צריכים לעמוד בארבעה תנאים ביחד (לא ניתן לוותר על אחד התנאים):

1. יוצאי רומניה ובולגריה - נולדו עד יוני 1945
    יוצאי לוב - נולדו עד נובמבר 1943
    יוצאי תוניס - נולדו וחיו שם עד מרץ 1944

2. עלו לישראל עד אוקטובר 1953 (בגין הסכם השילומים בין ישראל לגרמניה).

3. לא מקבלים גמלה אחרת כנרדפי הנאצים (למעט קרן סעיף 2 לפי התנאים שיפורטו בהמשך, ולמעט פנסיה סוציאלית מגרמניה ששולם עבורה בעבר).

4. הזכאים הינם תושבי ישראל בלבד.

 

בית משפט

 

יוצאי רומניה זכאים לפיצויים מממשלת רומניה בגין הרדיפות:

ילידי רומניה עד שנת 1942 זכאים לקבל ממשלת רומניה פיצויים על הרדיפות שעברו במלחמה (גם כילדים מאד קטנים). הפיצויים הם בין 60 ל-95 יורו לחודש לפי גיל הניצול.

לצורך קבלת הפיצויים, דורשים הרומנים שעל הניצול לחדש את האזרחות שלו ורק אחר כך  יוכל להגיש את הבקשה. הפיצויים הם מרגע קבלת הבקשה ולא רטרואקטיבית, והם לכל החיים. ברגע שמחדשים את האזרחות עבור הפיצויים, ניתן להוציא דרכונים אירופאיים עבור מקבל הפיצויים (לא חייב) וכן עבור הילדים והנכדים עבור לימודים ועבודה באירופה. כאירופאים לכל דבר, הם זכאים להנחות משמעותיות בשכר הלימוד ובחלק מהמדינות אף ללימודים חינם.

יוצאי פולין, הונגריה, סרביה, קרואטיה, סלובקיה, צ'כיה, ליטא, וכן מדינות נוספות שהיו תחת כיבוש או השפעה גרמנית (למעט גרמניה):

תושבי ישראל בלבד, יוצאי מדינות אירופאיות אלו ונוספות שעדיין לא מקבלים גמלה כלשהי שקשורה לנאצים יכולים לקבל גמלה זו של האוצר בתנאי שנולדו לפני מאי 1945 (יש מדינות שבהן המועד הקובע שונה) ועלו לישראל לפני אוקטובר 1953 (למעט מקבלי קרן סעיף 2 לפי התנאים שיפורטו בהמשך, ולמעט פנסיה סוציאלית מגרמניה ששולם עבורה בעבר).

יוצאי צרפת ואיטליה שלא הייתה להם אזרחות בעלייתם ארצה זכאים גם.

מקבלי גמלאות כל 3 חודשים מועידת התביעות מקרן סעיף 2:

תושבי ישראל שמקבלים גמלה ביורו כל 3 חודשים מקרן סעיף 2 (כ-900 יורו) ועלו לפני אוקטובר 1953, זכאים לעבור לגמלה העדיפה של האוצר שהינה גמלה חודשית וגבוהה יותר וכן בעלת יתרונות משמעותיים נוספים כגון זכות לשארים לקבל 3 שנים את הגמלה לאחר פטירת בן הזוג שקיבל אותה עד כה. לפי סעיף קרן 2 בפטירת מקבל הגמלה, היא מסתיימת לחלוטין ללא זכות לשארים.

* מידע זה לא מיועד ליוצאי איטליה וצרפת שהיו בעלי אזרחות ממדינות אלה בעת עלייתם וכן יוצאי גרמניה. כל אלה היו אמורים לקבל את הפיצויים ישירות מגרמניה - כיום לא ניתן להגיש כבר בקשות לגרמניה.

הגמלה של האוצר הינה:

הגמלה המינימאלית היא 1,850 ₪ לחודש ובנוסף הטבות כגון: דמי הבראה אחת לשנה על סך כ-2,000 ש"ח, הנחה בארנונה והנחה בקניית מוצרי חשמל לבית. הנחה בתרופות בקופת חולים, פטור מאגרת טלוויזיה ועוד.

הגמלה ניתנת ממועד הגשת הבקשה  למשרד האוצר והיא לא ניתנת רטרואקטיבית!  

בקשת תגמול לפי הכנסה נמוכה (נזקק): מי שמשתכר פחות מ-5,065 ₪ - סה"כ הכנסות אישיות לחודש באופן אישי כולל הגמלה מהאוצר, יכול להגיש בקשה להכרה כנזקק ולקבל תוספת של מאות שקלים כהשלמה ל-5,065 ₪ והטבות משמעותיות נוספות.

כמו כן, מי שיוכר בשל מחלות שונות שהאוצר מכיר בהן, ב-40%  נכות עד 49.9% ומשתכר פחות מ-5,523 ₪, יקבל השלמה לסכום זה.

בקשת תגמול מוגדל לפי הכנסה נמוכה (נצרך): מי שיוכר, בגלל מחלות שונות שהאוצר מכיר בהן, ב-50%  נכות ומעלה עד 59%, ולא מגיע ל-8,392 ₪ בחודש סה"כ הכנסות אישיות כולל הגמלה מהאוצר, יוכל לקבל השלמה מעבר לגמלה ושאר ההכנסות האישיות  ל-8,392 ₪. כל 10% נוספים מ-60% ומעלה יקנו כמה מאות שקלים נוספים.

הבהרה: נלקחות בחשבון סה"כ ההכנסות האישיות של מקבל הגמלה, שכוללות הגמלה מהאוצר, פנסיה, ביטוח לאומי וכל הכנסה אישית אחרת.

חשוב לדעת: המבחן הוא הכנסות אישיות בלי קשר להכנסות של בן הזוג.

פנסיה סוציאלית מגרמניה ליוצאי גטאות תחת כיבוש גרמני שעבדו בגטו:

יוצאי גטאות שנולדו לפני 1936 ועבדו בגטו תחת כיבוש גרמני וכן הגישו בקשה לקבלת קצבת זקנה מהביטוח הלאומי בישראל, זכאים לקבל קצבה מהמוסד לביטוח סוציאלי בגרמניה. ע"פ פסק דין שהתקבל לאחרונה בבית משפט בגרמניה, בתנאים מסוימים ייתכן גם תשלום רטרואקטיבי משנת 1997 למגישי בקשות חדשות.

פנסיה סוציאלית מגרמניה ששולם עבורה בעבר ליוצאי גטאות שעבדו בגטו:

יוצאי גטאות תחת כיבוש גרמני שנולדו לפני 1936 ומקבלים פנסיה סוציאלית שהם שילמו עבורה בעבר זכאים לקבל תוספת חודשית עבור העבודה בגטו.

זכויות היורשים של יוצאי גטאות שעבדו בגטו:

היורשים, שהם אלמנים של הניצול או ילדיו, או כל יורש חוקי אחר ע"פ צוואה, יכולים לקבל תשלום רטרואקטיבי אחד עבור התקופה שבין 1.7.97 ועד ליום פטירתו של הניצול, בהתאם לתנאים הבאים: 

1. הניצול שנפטר עבד בגטו ולא הגיש מעולם בקשה לביטוח הסוציאלי הגרמני.
2. הניצול נפטר לאחר יוני 2002.                                                                        
3. הניצול הגיש בקשה לביטוח הלאומי בישראל לקבלת קצבת זקנה לאחר 1.4.75 (גם אם הבקשה נדחתה, כולל בקשות עבור עקרות בית, אשר נולדו לאחר 1.1.31 ולא  הייתה להן בישראל תקופת ביטוח מספקת, כמו כן כולל עולים חדשים אשר עלו לארץ מאוחר, אשר גם להם לא הייתה תקופת ביטוח מספקת).    

* האלמנים צריכים לעמוד רק בתנאים 1 ו-3.
* שאר היורשים - ילדים או ע"פ צוואה - צריכים לעמוד בשלושת התנאים גם יחד. 

גמלה חודשית ממשרד האוצר ליוצאי גטאות ומחנות שעלו גם אחרי 1953:

יוצאי גטאות ומחנות עבודה בלבד שהינם תושבי ישראל ועלו גם אחרי 1953 ולא מקבלים עדיין שום קצבה הקשורה לרדיפות הנאצים, יכולים לקבל קצבה חודשית ממשרד האוצר בסך של 1,111 ₪ וכן כרטיס מגנטי נטען ב- 600 ₪ כל חודש – סה"כ 1,711 ₪ לחודש.

              

בית משפט

 

קצת על הכותב: עמי בר הוא בן של נרדפי הנאצים. הוא בחר לעסוק בפעילות חברתית זו, ובמסגרתה להדריך ולהנחות ישראלים אחרים כיצד לקבל זכויות אלו על פי חוק. הרגישו חופשי ליצור עימו קשר במייל (עדיף), או להשאיר הודעה במענה הקולי.

נא לציין את הפרטים הבאים בגוף ההודעה: שם, ארץ מוצא, תאריך לידה, טלפון, שנת עלייה והאם מקבלים כיום גמלה כלשהי שקשורה לשואה, ואיזו?

המייל:  amiami70@walla.co.il       
טלפון נייד:         055-6665123

אתר עם עדכונים שוטפים: www.amibar.coi.co.il 
לאתר זכויות נדרפי הנאצים בפייסבוק - לחצו כאן

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.