print header

העצים העתיקים ביותר בעולם!

בזמן שהרוח הקשה שורקת סביב הענפים העתיקים והמסתעפים של "אורן המברשת" (bristlecone Pine), אי אפשר שלא לחוש תחושה של יראת כבוד מול הפאר של העצים הללו. תחושת הענווה היא מוצדקת, שכן העצים הללו מבוגרים מכל אורגניזם חי אחר הידוע עד כה לאדם. ובעוד שהמבקרים באים והולכים, העצים העתיקים והחכמים ניצבים זקופים ושומרים על העולם.

עצי "אורן המברשת" גדלים בקור ובאקלים יבש. הצמיחה שלהם איטית ויציבה, מה שמאפשר להם להגיע לגיל מופלג של אלפי שנים.

אלא אם יצויין אחרת, רוב התמונות המדהימות כאן צולמו ביער bristlecone העתיק שבקליפורניה. כדי לשמור על העצים הללו לאורך זמן מפני סקרנים ומשחיתים, העצים העתיקים הללו לא מסומנים. רק מומחים ושותפים לסוד, יודעים היכן בדיוק הם נמצאים. הכירו את אורן המברשת, העצים העתיקים ביותר בעולם!

 

בצילום הלילה היפיפיה הזה, גזע העץ ניצב על רקע שבילי כוכבים ביער האורן העתיק שבהרים הלבנים של מזרח קליפורניה. את הגזע המסוים הזה ניתן למצוא בפארק מתושלח גרוב והוא נקרא 'מתושלח', ע"ש האדם המבוגר ביותר בתנ"ך. "אורן המברשת" הזה הוא ככל הנראה בין 4,844 שנים! מה שהופך אותו, נכון להיום, לעץ המבוגר ב-1000 שנים מכל עץ אחר על פני כדור הארץ.

Great Basin bristlecone pine הוא אחד משלושת המינים הגדלים של עצי אורן המברשת הגדלים היום. הוא גדל בגבהים של 3000 ו-3400 מטר והוא מוגן בתוך שמורת ההרים הלבנים.

העצים העתיקים בעולם
James Neeley

זהו גזע עץ אורן עתיק ביער של קליפורניה, שמראה לנו עד כמה עצים אלו יכולים להיות מסוקסים ומורכבים. גזע זה נמצא בשולמן גרוב (Schulman Grove), חורש שנקרא ע"ש ד"ר אדוארד שולמן שהיה הראשון לגלות את אריכות הימים המדהימה של העצים הללו.

עצים
Steve Dunleavy

כאמור, יש רק שלושה מינים של עצי "אורן המברשת" בכל העולם, וכולם גדלים במערב ארה"ב:

1. Great Basin bristlecone pine הנפוץ מכולם, גדל ביוטה, נבאדה וחלקים שונים בקליפורניה. נקרא בשפה המקצועית - Pinus longaeva.

2. Rocky Mountains bristlecone pine גדל בקולורדו, ניו מקסיקו ואריזונה. נקרא בשפה המקצועית - Pinus aristata.

3. Californian Foxtail Pine גדל בקליפורניה. נקרא בשפה המקצועית - Pinus balfouriana.
העצים העתיקים בעולם
Simon Christen

בעוד שתמונות גוף מלא מאפשרות להעריך את היופי המסוקס של העצים במלואו, אלה דווקא התקריבים שחושפים את הסודות החבויים בין שכבות הגזע. כמו פנים חרושות בקמטים, בחינה מדוקדקת מגלה קווים יפים, צבעים ומרקמים שמספרים סיפור חיים.

הגזע המפואר הזה ניצב כמו פסל בפטריארך גרוב (Patriarch Grove) ביער עצי האורן העתיקים. היופי שלו בא לידי ביטוי בחלקים העדינים השלובים אלה באלה משמאל ויוצרים מעין מערבולת של גוונים. הפטריארך גרוב נקרא על שמו של עץ האורן הגדול על פני כדור הארץ הנקרא 'עץ הפטריארך'. העץ הממוצע עדיין מתנשא לגובה מרשים של 5 עד 15 מטר.

העצים העתיקים בעולם
Laura Alice Watt

למרות האדמה הצחיחה, הטמפרטורות הנמוכות והרוחות הכבדות שמקשות על תהליך הצמיחה, התנאים הללו גם מייצרים צפיפות גדולה בעץ, שמסייעת להגן עליו מפני זיהום, ריקבון וטפילים פטרייתים.

העצים העתיקים בעולם
Kurt Lawson

תמונה זו מראה עץ יפה להפליא על רקע שמי הלילה בפטריארך גרוב. אין הרבה אורגניזמים על פני כדור הארץ שמתקרבים לגיל זה, מה שהופך את העץ על רקע הכוכבים, לכוכב בעצמו.

העצים העתיקים בעולם
Ellie Stone

עם שיעור צמיחה איטי, מגיע גם שיעור נמוך של התרבות, מה ששומר על מספרים נמוכים של "אורן המברשת". העצים הללו נמצאים ברשימה האדומה של האיחוד הבינלאומי לשימור הטבע - IUCN ובאופן לא מפתיע, איסוף או כריתה שלהם אסורים בהחלט.

הנה עוד תקריב מרהיב של העץ העתיק המתפרץ מהר אוונס שברכס הרוקי. יש אומרים שאם מסתכלים מקרוב ניתן לזהות צורות, בעלי חיים ופרצופים.

העצים העתיקים בעולם
Sandy Leidholdt

השם bristlecone מתייחס לחרוטים הסגולים-כהים שהעץ נושא. החרוטים הנקביים קוצניים, כמו זיפים (bristle-like), דבר שמאפיין באופן מושלם את המין כולו.

העצים העתיקים בעולם
David

הצלם טום דימאט משתף בחוויות הצילום שלו: "מה שנראה כמו יום קיץ שטוף שמש, הוא למעשה ההפך הגמור. מזג האוויר היה קפוא לחלוטין וסוער בטירוף, ואחרי שנאבקתי למצוא קומפוזיציה תוך כדי שמירה על הידיים והמצלמה חמים, הייתי חייב לעצור את המכונית ולעשות טיפוס קצר נוסף כדי להשיג את הצילום הזה. שמש של אחר צהריים סיפקה תאורה מושלמת ליופי הזה. זה למעשה "אורן מברשת" עתיק  שהבחנתי בו לצידי הכביש המוביל החוצה משמורת ההרים הלבנים".

העצים העתיקים בעולם
Tom DiMatteo

למרבה הפלא, העצים העדינים הללו חיו לאורך השנים מבלי שהבחינו בהם. היה זה סטודנט בשם דונלד ר. קורי מאוניברסיטת צפון קרוליינה שגילה את גילם האמיתי כשלקח דגימות מהליבה. הוא גם גילה את 'פרומתאוס', עץ בן 5000 שנים בווילר פיק (Wheeler Peak) בנבאדה, בשנת 1964. למרבה הצער פרומתאוס נכרת מאז למטרות מדעיות, מה שהופך את 'מתושלח' לעץ הותיק החי כיום, כאמור 4,844 שנים.

העצים העתיקים בעולם
Tom Moyer Photography

על רקע צמחייה ירוקה, הספירלה החומה-אפורה העדינה של העץ נראית מדהים עוד יותר.

העצים העתיקים בעולם
Pictoscribe

כאסטרטגיה השרדותית, רוב חלקיו של העץ בעצם מתים. הקליפות והרקמות הפגומות שאולי נפלו קורבן לאש או סופה מתו, כך שמים או חומרים מזינים אחרים לא מועברים לחלקים אלו, ובכך מקטינים את המאמץ הדרוש כדי לשמור את החלקים הנותרים בחיים.

העצים העתיקים בעולם
Rhorn2

"ישן וחדש" יכולה להיות כותרת נפלאה לתמונה זו שמציגה דוגמא של עצים עתיקים לצד צמחייה צעירה יותר.

העצים העתיקים בעולם
Bristlecone Pine Tree image from Bigstock

תמונה זו ממקמת את העץ העתיק על רקע שמיים כחולים וצלולים ומציגה את התנאים הקשים בהם העצים הללו גדלים. חרף המאבק, העצים הללו לא רק שורדים, אלא גם שומרים על פאסון ונראים כיצירת אמנות.

ישנם עצי אורן הגדלים בתנאים פחות מאתגרים, בסביבות נוחות יותר ובגבהים נמוכים יותר, אך הם אינם נוטים להיות זקנים כל כך והם גם נראים פחות מסוקסים. ככל שהעץ מוכה ומסוקס יותר, כך ההשרדות שלו על פני כדור הארץ קשה יותר.

העצים העתיקים בעולם
Ivy Mike

העץ מוכה הרוחות נמצא ביער הלאומי Colorado's Mosquito Range - יעד המוכר רק למעט אוהבי העצים.

העצים העתיקים בעולם
W. Michel Kiteley

תמונה זו מציגה את המלכותיות של העץ המכה שורשים באדמה הסלעית הקשה.

העצים העתיקים בעולם
Mark A. Wilson

עץ מסוקס על רקע שמיים מפוספסים עם עננים רכים. אם העץ יכול היה לדבר, מה הוא היה מספר לנו? הוא שעמד בשלווה ובגאווה בזמנים של מלחמות, אסונות טבע, עליות ונפילות של אימפריות - כל אלה הפכו במרוצת ההיסטוריה לאירועים שנשטפו בגאות ובשפל של הזמן, רק העץ העתיק נותר זקוף. מעמיד דברים בפרספקטיבה, לא?

העצים העתיקים בעולם
Bishop image from Bigstock
 

מקור תמונות: www.environmentalgraffiti.com

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.