print header

גבולות מיוחדים ויוצאי דופן בעולם

"אהבת המדינה זה משהו נפלא - אבל למה היא צריכה להיעצר בגבול?"
(פאבלו קאסלס)

גבול הוא קו דמיוני המפריד בין שני איזורים שונים, לרוב בין שתי מדינות.
ועל אף שהוא דמיוני, וברוב הפעמים לא נראה לעין, הרי שיש הבנה בינלאומית מוסכמת כי חציית הגבול הדמיוני שלא באישור, עשויה לגרום לנקיטת צעדים מחמירים כנגד אותו מסיג גבול.

פאבלו קסלאס, מוזיקאי ספרדי שחי במאה ה-19 טען בפשטות שכמו שזה לא טבעי להציב גבולות לאהבה, כך זה גם לא טבעי להציב גבולות למדינה, אבל מה שלא נתפס כטבעי, הפך לאינדיקטור פוליטי-גיאוגרפי בשימוש מדינות העולם. 

על אף שגבול (גם אם הוא דמיוני) מהווה חתך מוסכם וברור, הרי שיש פעמים שהגבולות האלה, דווקא בגלל החיתוך הגס שלהם, מייצרים מציאות מעט מגוחכת, שבה הסגת גבול היא בסך הכול צעד קטן מקצה אחד של מדרכה לקצה השני...

לפניכם כמה ממעברי הגבול היותר מיוחדים, מגוחכים, שנויים במחלוקת ויוצאי דופן שיש לנו בעולם...
 

הגבול בין ארה"ב לקנדה

גבולות יוצאי דופן בעולם

העיירה דרבי-ליין הממוקמת ממש על קו הגבול בין ארה"ב לקנדה, גם היא נמצאת בלב מחלוקת גיאוגרפית. הגבול עובר דרך העיר ואפילו דרך מספר בניינים ובתים, כך שבמקרים מסויימים, משפחה יכולה לבשל ארוחה במדינה אחת ולאכול אותה במדינה אחרת. במעבר הגבול עצמו הקימו מבנה גדול של ספריה ובית אופרה שזכה לשתי כתובות דיוור.

 

הגבול בין מצרים לסודן

גבולות יוצאי דופן בעולם

ביר טוויל היא חלקת אדמה בגודל של 2060 קמ"ר ששוכנת בין מצרים לסודאן. החלקה הזו נוצרה בטעות כאשר בריטניה ציירה בשנת 1902 גבול שונה מזה
שנקבע בשטח בשנת 1899 מה שיצר שני איזורים שונים - ביר טוויל וחלאיב.
בחלאיב יש משאבים שונים ועל כן מדובר באדמה מבוקשת, אבל בביר טוויל אין כלום, לכן מצרים מעדיפה את גבולות 1899 שמעניקים להם את חלאיב ולסודנים את ביר טוויל, ובסודן לעומת זאת מעדיפים את גבולות 1902 שמעניקים להם את חלאיב ולמצרים את ביר טוויל. ההתעקשות של שתי המדינות להתנער מביר טוויל, הופכת את החלקה לפיסת האדמה היחידה, מלבד אנטרקטיקה, שלא נטען שהיא שייכת לשום אומה.

 

הגבול בין ספרד למרוקו

גבולות יוצאי דופן בעולם

סאוטה היא מובלעת אוטונומית בספרד המתפרשת על פני כ-28 קמ"ר והיא ממוקמת על חופה הצפוני של צפון אפריקה, אזור שמוקף בשטחים היסטוריים של מרוקו. סאוטה מופרדת מחצי האי שליד מיצרי גיברלטר ושוכנת על הגבול של הים התיכון והאוקיינוס האטלנטי. העובדה שמרוקו מעוניינת לספח אליה את סאוטה כמו גם את מלייה, אוטונמיה ספרדית נוספת יחד עם מספר איים בים התיכון והחלו הסתננויות רבות בין המדינות, ספרד החליטה להקים גדר גבול בגובה 3 מטר ועליה חוטי תיל.

 

הגבול בין צפון קוריאה לדרום קוריאה

גבולות יוצאי דופן בעולם

האזור הקוריאני המפורז DMZ הוא רצועת קרקע המשתרכת על פני 258 ק"מ ו-4 ק"מ רוחב ומחלקת את קוריאה לצפון ודרום. זהו גבול צבאי חם ביותר ולכן
שומרים בקפידה שאף אחד לא ייכנס אליו, מה שהפך אותו לבעל פוטנציאל גבוה לשמש שמורת טבע. במרוצת השנים, הועברו לא מעט מינים וזנים מיוחדים של בעלי חיים שנמצאו בסכנת הכחדה. DMZ הוא שטח שראוי לציון כי אינו גבול לכשעצמו אלא שטח מפורז בשליטה צבאית שכן הגבול בין שני חלקי המדינה עוד לא ניתן להסכמה רשמית ושני העמים נמצאים עדיין במלחמה. הפסקת האש אומנם סוכמה בשנות ה-50 של המאה ה-20, אך מעולם לא נכתב הסכם שלום בפועל.

 

הגבול בין הולנד לבלגיה

גבולות יוצאי דופן בעולם

ברלה-נסאו היא עיירה בהולנד שחולקת גבול יוצא דופן עם העיירה הבלגית ברלה-הרטוג. בארלה-הרטוג מכילה 26 חלקים נפרדים המוקפים על ידי ברלה- נסאו ואף משתייכים אליה בחלקם, מה שמותיר לבלגיה שליטה רק ברבע דונם מהעיירה, שטח שגם הוא נחצה באופן דמיוני עם הולנד. בתמונה, ניתן לראות את מעבר הגבול.

 

הגבול בין סין לנפאל

גבולות יוצאי דופן בעולם

כולם יודעים שהר האוורסט הוא ההר הכי גבוה בעולם אך לא הרבה יודעים כי הגבול בין נפאל לסין חוצה ממש במרכזו, בנקודת השיא - מה שהופך אותו גם למעבר הגבול הגבוה ביותר בעולם.

 

הגבול בין ארה"ב לרוסיה

גבולות יוצאי דופן בעולם

'דיאמונדז' הם זוג איים במיצר ברינג. דיאמונד הקטן נחשב לאי בשליטת האמריקאים ויש עליו כ-150 תושבים ודיאמונד הגדול הוא אי השייך לרוסיה אך הוא לא מיושב. שני האיים נמצאים במרחק של 4 ק"מ זה מזה, כאשר קו הגבול בין ארה"ב לרוסיה עובר ממש במרכז. נוצר מצב שבו אם תושבי האי הקטן מציצים אל האי הגדול, לא רק שהם רואים מדינה אחרת, אלא גם שעון זמן אחר - שכן, כאשר באמריקה השעה 9:00 בבוקר שבת, השעה ברוסיה היא 6:00
בבוקר יום ראשון.

 

Loesje, סופר דני מפורסם טען כי "השלום לעולם לא מכבד גבולות"
זו סוגיה מעניינת - שכן, אם הגבולות הם ברובם דמיוניים וכפי שראינו יש גם כאלה שנתפסים כמגוחכים, אז למה לא להסיר אותם?

איך לדעתכם היה נראה העולם אם היינו מסירים את הגבולות הדמיוניים שחוצצים ביננו?

 
 
מקור: בני דגמי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.