print header

מערכת מעיל רוח מנעה פגיעה בטנק!

לפני כשבוע, הפעיל צה"ל לראשונה את מערכת "מעיל רוח" בהצלחה. טיל נ"ט נורה על טנק מרכבה סימן 4, שהיה בפעילות מבצעית באזור ניר-עוז. צוות הטנק הפעיל את המערכת וסיכל את הפגיעה בטנק. הירי בוצע שעה שהטנק ביצע סריקה בשטח פלסטיני הסמוך לגדר מחשש למטענים. הירי בוצע מטווח קצר יחסית, הנחשב יעילי לאר-פי-ג'י. המערכת זיהתה את השיגור בעצמה ויירטה את הטיל תוך פגיעה מדוייקת. בצה"ל ובחיל השריון הביעו סיפוק רב מהצלחת המערכת, ומציינים כי מדובר באירוע היסטורי וכי המערכת היא היחידה מסוגה בעולם.

מערכת ההגנה האקטיבית נגד טילים "מעיל רוח" TROPHY
המערכת מותקנת כבר על כמאה טנקים מתקדמים שלנו, כולם "מרכבה" סימן 4, והכוונה היא למגן בהדרגה את כל הטנקים של צה"ל, מדגם זה, וכן מדגמים אחרים. זוהי מערכת חדשנית שפותחה בישראל, מתוצרת רפאל, יחידה מסוגה בעולם.

מדוע זהו מהפך אסטרטגי, ואין מדובר בעוד מערכת נשק?
משום שהוא עשוי לבטל את העדיפות שצברו מדינות כמו סוריה וארגון כמו חיזבאללה על מערכי הטנקים, באמצעות הטילים שלהם נגד טנקים. חיזבאללה בנה את תורת הלחימה שלו לאחר מלחמת לבנון השנייה על אלפי טילים נגד טנקים, בעיקר מדגם קורנט, היכולים לפגוע בטנק במרחק של 5.5 ק"מ. בידי חיזבאללה טילים נגד טנקים מכל הסוגים: קורנט, פאגוט, סאגר, מילאן הצרפתי ואפילו טאו האמריקני, הכל מסוריה ומאיראן.

חיזבאללה לא טרח לרכוש טנקים, בשל טקטיקת הטילים שלו. אך אם הטילים מנוטרלים, הוא נשאר חשוף מול השריון הישראלי המתקדם. כך המצב גם מול סוריה, והטנקים המיושנים שלה.

אם הנשק האנטי-טנקי של חיזבאללה אינו עוזר, הטנקים יכולים לתמרן באופן חופשי הרבה יותר בשטח, ולהכריע את האויב. הם יחזרו להיות טנקים, מכריעי המערכה. גם בלי המערכת הזו יכולת התמרון הצה"לית בלבנון היתה סבירה במלחמה האחרונה שם. במלחמת לבנון השנייה הוכנסו למערכה בלבנון כ- 400 טנקים, כאשר עשרות טילים נורו לעברם, אך רק 20 טנקים נפגעו ממש, עדיין מספר גבוה מבחינת ישראל. חבל שהמערכת לא היתה מותקנת כבר במלחמת לבנון האחרונה. מערכת הביטחון לא מיהרה לרכוש אותה, בשל סיבות תקציב.

מערכת טרופי אינה יקרה יחסית למטוסים ולצוללות, כמו גם לטנקים עצמם, כ- 200 אלף דולר לכל טנק, וההרכבה על הטנקים שלנו בעיצומה.

הצבא האמריקני חיכה שנים למערכת הגנה אקטיבית כזו, שפותחה בידי חברת ריית'און (Raytheon), אך הפרוייקט שם בוטל. הוא זקוק לה בדחיפות באפגניסטן, שם הנגמ"שים וכלי הרכב המשוריינים שלו סובלים מירי הטרור. במקום שישראל תרכוש טכנולוגיה מן האמריקנים, מתרחש ההיפך.

כיצד פועלת מערכת מעיל רוח?
המכ"ם של המערכת סורק 360 מעלות מסביב לטנק, וברגע שהוא מזהה איום הוא מנתח אותו (קובע את סוגו, מהירותו וכיוון הגעתו) ומשגר מטען מיוחד ("סוכן  מנטרל") שמפרק את האיום בעודו באוויר טרם הגיע לטנק. כיצד? הוא מפזר ערפל של חלקיקים זעירים, כמו קליעים, כדי להרוס את הראש  הקרבי של הטיל הנורה. למערכת יש יכולת להתמודד עם מגוון רחב של איומים ומספר התקפות בו-זמנית וכן יכולת לעבוד בתנועה ובכל תנאי מזג אוויר. המערכת אינה מפריעה לתפקוד הרגיל של הטנק וציוותו.

 

 

ממה האמריקנים חוששים?
כיוון שהמערכת יורה חומר נפץ כנגד טילים, היא עלולה לפגוע בחיילי החי"ר שלך, או בטנקים ידידותיים קרובים.

בישראל מבטיחים שהאחוז שמישהו יפגע באיזור שמחוץ לטנק הוא "פחות מאחוז אחד", כיוון שאיזור ההרג סביב המערכת נועד להיות קטן מאוד. בישראל מבהירים מראש שיעדי המערכת היו הגנת הרכב המשוריין עצמו, והגנת הסביבה הידידותית שלו. בישראל בוצעו 70 נסיונות של ירי טילים ורקטות לעבר טנקים המצויידים במערכת, וכל הנסיונות לא חדרו את המעטפת - הטנקים לא נפגעו. המערכת פועלת באופן אוטומטי, אינה מכבידה על צוות הטנק הטרוד במשימותיו, והיא פועלת בכל מצב,  בתנועה, בעמידה, ובכל תנאי מזג האוויר.

חיזבאללה וסוריה מודעים למעטפת הביטחון שתגן על הטנקים של צה"ל, ואין להם לכך מענה. הֵיו בטוחים שהם מבינים מה זה עושה להרתעה של  ישראל, ומה זה בדיוק עושה להם ולעצבים שלהם. הטיל מיזער את הטנק. ההגנה האקטיבית ממזערת את הטיל בחזרה, ומחזירה לטנק את עוצמתו הסוחפת. ועם הטנק כובשים ומנטרלים. במלחמת לבנון השנייה הטעה חיזבאללה את הטנקים שלנו, בשימוש בטקטיקת הוויטקונג, של מסך ערפל, המונע מטרות. עכשיו הערפל הטרופי אמור להטעות את חיזבאללה. גם אם המערכת והטנקים לא יופעלו, האפקט ההרתעתי שלהם על חיזבאללה אמור להיות עצום. שדה המערכה משתנה: המערכת ממגנת, הטנקים פנויים לתקוף ולהכריע.

ונפוליאון אמר: "מהי אמנות הלחימה על רגל אחת? הגנה זהירה מאוד, המלווה בהתקפה מהירה ונועזת".

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו