print header

מוושינגטון ועד טראמפ: סיפורי 12 הגברות הראשונות המפורסמות של ארה"ב

  כולנו מכירים את רוב נשיאי ארה"ב המפורסמים לדורותיהם, אך מה בנוגע לנשים שעמדו לצדם – הגברות הראשונות שלהם? אף על פי שהמושג הזה לא היה בשימוש עד לתקופתה של דולי מדיסון – רעייתו של ג'יימס מדיסון, נשיאה הרביעי של ארה"ב – התפקיד הזה היה חשוב מאוד כבר בתחילת ימיו של ג'ורג' וושינגטון, והמושג "הגברת הראשונה" אף החל לתאר בימינו גם את רעיותיהן של מנהיגי מדינה אחרים ברחבי העולם. אך מי בעצם היו אותן גברות ראשונות של ארה"ב, מה עשו בחייהן ובמהלך תקופת כהונתם של הנשיאים, ומה הייתה תרומתן למדינתן בפרט ולעולם בכלל? אנחנו מביאים כאן בפניכם 12 גברות ראשונות מפורסמות שיעניין אתכם מאוד להכיר את סיפורן, יחד עם תמונות הפורטרט שלהן כפי שהן מופיעות בבית הלבן.
 

1. מרתה וושינגטון (1789-1797)

מרתה נישאה לג'ורג' וושינגטון בשנת 1759, זמן קצר לאחר מותו של בעלה הראשון. בגיל 27 היו לה 2 ילדים קטנים והיא הספיקה לצבור הון לא קטן, כשבבעלותה היו יותר מ-70 ק"מ של אדמה. היא הסתמכה על כמות גדולה של עבדים לניהול משק ביתה, ומספרים כי בין אותם עבדים נכחה גם אחותה למחצה, שהייתה לה לשפחה.
הגברות הראשונות: מרתה וושינגטון
כשג'ורג' וושינגטון שירת כגנרל בצבא הקונטיננטלי במהלך מלחמת העצמאות האמריקנית, היא שהתה יחד איתו במחנה הצבאי בתנאים קשים מאוד וסרגה ותיקנה בגדים לחיילים. אף על פי שהתנגדה לבחירתו של בעלה לנשיא ארה"ב ואף לא נחכה בטקס ההשבעה שלו, היא עזבה את אחוזתה כדי להמשיך ולתמוך בו בתפקידו החשוב, ואירחה בביתם שגרירים ואנשים נכבדים שבאו לבקר את הנשיא. כך למעשה היא התוותה את קווי הבסיס לתפקידה של הגברת הראשונה.

2.  מרתה ג'פרסון רנדולף (1801-1809)

מרתה ג'פרסון לא הייתה אמנם רעייתו בפועל של נשיא המדינה, אולם נקראה בלידתה על שם מרתה וושינגטון, וכך ייתכן שכבר אז נקבע  עתידה מבלי שאיש ידע; היא הייתה בתו של תומס ג'פרסון, הנשיא השלישי של ארה"ב. מאחר שאביה היה אלמן כשנבחר לנשיא, הייתה זו בתו ששירתה באופן לא רשמי כ"גברת הראשונה". 
הגברות הראשונות: מרתה ג'פרסון רנדולף
מרתה ג'פרסון רנדולף שהתה מפעם לפעם עם אביה בבית הלבן ואירחה שם מבקרים, וכן מאוחר יותר בביתו במונטיצ'לו שבווירג'יניה. כל זאת זאת על אף שהייתה נשואה לתומס מאן רנדלוף, איתו הביאה לעולם 12 ילדים, שאת כולם גידלה באחוזת מונטיצ'לו - אותה ירשה מאביה לאחר מותו. 

3. מרי לינקולן (1861-1865)

מרי טוד לינקולן נולדה למשפחה עשירה מקנטקי, והיא הייתה בעלת השכלה רחבה ודעות פוליטיות שאותן לא חששה מעולם להביע בפומבי ובאופן פעיל, אולם מכיוון שהייתה אישה, לא יכלה לפנות לתחום הפוליטיקה בעצמה. מספרים שנישואיה לאברהם לינקולן נעשו כמעין ברית, כשכך ביכולתה היה להתקרב קצת יותר לעולם הפוליטי, בעוד שבעלה התברג דרכה לחברה הגבוהה של ארה"ב. 
הגברות הראשונות: מרי לינקולן
מרי לינקולן סבלה מדיכאונות במשך כל חייה, שגרמו לעליות ומורדות ביחסיה עם בעלה, ולאחר הירצחו היא סבלה מדיכאון כרוני. אחרי שירשה את הונו של הנשיא המנוח, בנה האשים אותה באופייה הבזבזני, ומאחר שחשש שתכלה את כל הירושה - הוא אישפז אותה בבית חולים לחולי נפש. שלושה חודשים לאחר מכן היא שוחררה, אולם לא סלחה לבנה מעולם וסירבה לדבר איתו עד יום מותה. 

4. אדית רוזוולט (1901-1909)

אדית קרמיט קארו רוזוולט הייתה אשתו השנייה של הנשיא תאודור רוזוולט, כשמספרים על כך שהשניים היו זוג יונים עוד מימי נעורים – לפני נישואיו הראשונים. אשתו הראשונה של רוזוולט מתה בלידה, באותו יום בדיוק שבו מתה אימו, ולאחר שנתיים הוא התחתן עם אדית בלונדון. 
הגברות הראשונות: אדית רוזוולט
במהלך שנותיה בבית הלבן התרכזה אדית רוזוולט בגידול ביתה החורגת, אליס, וכן בטיפול בחמשת ילדיהם של הזוג, כל זאת בזמן שתפקידה של הגברת הראשונה עבר תהליכי מודרניזציה על ידה. היא שברה את המסורות הקודמות על ידי כך שמינתה מזכיר לבית הלבן ומנהל לצוות משק הבית, הנהיגה שיפוצים נרחבים שנעשו במבנה והקימה את האגף המזרחי - שם נמצאים בין היתר משרדי הגברת הראשונה. 

5. אלינור רוזוולט (1933-1945)

אלינור רוזוולט נולדה למשפחה עשירה, והייתה למעשה אחייניתו האהובה ביותר של תאודור רוזוולט, וגם אשתו של פרנקלין דלאנו רוזוולט, שהיה שאר בשר רחוק של הנשיא הקודם בעל אותו השם. היא הייתה אישה הגונה שדאגה לתמוך בשכבות החלשות, כשאחד הציטוטים המפורסמים שלה הוא: "זכרו, אף אחד לא יכול לגרום לכם להרגיש נחותים ללא הסכמתכם". 
הגברות הראשונות: אלינור רוזוולט
בעקבות מות בעלה, שהגיע חודשים ספורים לאחר שנבחר מחדש לנשיאות בפעם הרביעית, היא הפכה ליושבת ראש הוועדה לזכויות האדם באו"ם, כשהיא הייתה מבין המנסחים של ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם, מה שהוביל לכינויה: "הגברת הראשונה של העולם".

6. ג'קי קנדי (1961-1963)

על אף שם הנעורים הצרפתי שלה, ג'קלין, היא נולדה בארה"ב ולמעשה היה לה מבטא אירי, כמו לבעלה – ג'ון קנדי. בזכות יכולות הדיפלומטיה שלה, ג'קי קנדי שכנעה את צרפת להלוות לארה"ב את המונה ליזה, ועניינה בשימור היסטורי הוביל להקמת ועדה היסטורית לשימור הבית הלבן, כשהיא אף כתבה רב מכר בשם "הבית הלבן: מדריך היסטורי". מכירותיו של הספר סייעו במימון שיפוץ נרחב שנעשה במבנה המפורסם שבוושינגטון, ובזכותה הוקמו בו פעוטון, חדר משחקים, בריכת שחייה ובית עץ עבור ילדיה ושאר ילדי הנשיאים הבאים.
הגברות הראשונות: ג'קי קנדי
במהלך תפקידה כגברת ראשונה היא חוותה את מותו של בנה בן מספר הימים, פטריק, שלושה חודשים לפני שנכחה באירוע בו נרצח בעלה. אף על פי כן, היא שמרה על יציבות נפשית מעוררת יראה לנוכח הטרגדיה שחוותה, והיא הפכה לסמל עבור כל ארה"ב המתאבלת. 

7. פט ניקסון (1969-1974)

פט ניקסון עבדה קשה מאוד כדי לממן לעצמה את לימודי ההשכלה הגבוהה שלה, והיא הייתה תומכת נלהבת בתיקון לשוויון הזכויות בחוקת ארה"ב. עוד במהלך התקופה שבה בעלה, ריצ'רד ניקסון, שירת כסגן נשיא לדווייט אייזנהאואר, פט הצטרפה אליו בכל מסעותיו ברחבי העולם, כשהגיעה ליותר מ-80 מדינות שונות, בה בעת שעסקה בגידול בנותיהם.
הגברות הראשונות: פט ניקסון
במהלך כהונתה כגברת ראשונה, דאגה פט ניקסון שכל מי שדרש לבקר בבית הלבן יוכל להיכנס אליו, מה שהוביל לכך שהחלו להופיע בו עלונים בשפות שונות לתיירים, וכן רמפות לכיסאות גלגלים. פט ניקסון ענתה על כל מכתב שנשלח אליה באופן אישי במהלך כהונתה, והיא המשיכה את קודמתה, ג'קי קנדי, ברכישת יצירות אומנות לבית הלבן, כשבתקופתה נרכשו מעל ל-600 יצירות. 

8. ננסי רייגן (1981-1989)

כמו בעלה – רונלד רייגן – ננסי הייתה בתחילת דרכה שחקנית, כשאת רונלד היא פגשה בזמן שכיהן כנשיא איגוד שחקני הקולנוע של ארה"ב. היא פנתה אליו לאחר ששמעה כי ישנה שחקנית אחרת בעלת שם זהה לשלה, אשר מופיעה ברשימה השחורה של הוליווד - בעוד שהיא דאגה לשחק רק תפקידים של נשים נוצריות הגונות, והיא חששה שזה יפגע בה וביקשה ממנו להסדיר את הבעיה. 
הגברות הראשונות: ננסי רייגן
כשבעלה נכנס לפוליטיקה, היא הייתה היועצת הקרובה ביותר שלו והגנה עליו באופן נחרץ לאורך כל הקריירה שלו. כגברת הראשונה היא הובילה את קמפיין "אמרו לא", שמטרתו הייתה להניא ילדים ובני נוער מלהשתמש בסמים. בנוסף, היא הייתה רעיית הנשיא הראשונה שנאמה בעצרת הכללית של האו"ם, על נושא הסחר בסמים ומניעתו. 

9. הילרי קלינטון (1993-2001)

לא רק שהילרי קלינטון הייתה הגברת הראשונה לצד בעלה – ביל קלינטון – למשך 8 שנות כהונתו, אלא שהיא נבחרה לימים גם כסנאטורית בניו יורק, שירתה כמזכירת המדינה והייתה לאישה הראשונה שהפכה למועמדת לנשיאות מטעם המפלגה הדמוקרטית. כגברת הראשונה היא הנהיגה רפורמה בריאותית לאומית נרחבת.
הגברות הראשונות: הילרי קלינטון
הילרי קלינטון הייתה ראשת מועצת המילניום של הבית הלבן, והיא אירחה את "ערבי המילניום" - סדרת הרצאות שעסקו בחקר העתיד ושהיו לשידור האינטרנטי הסימלוטני הראשון ממעון הנשיא בוושינגטון. היא דאגה גם להקמת גן הפסלים הראשון בבית הלבן ופיקחה על מאמצים רבים לשיפוץ ושימור המבנה.

10. לורה בוש (2001-2009)

לורה בוש, רעייתו של ג'ורג' בוש הבן, הייתה מורה וספרנית במקצועה, ומיד עם כניסתה לתפקיד היא החלה לדאוג לזכויות נשים וילדים ולעידוד קריאת ספרים בקרב ילדים. היא הקימה את הקרן למען ספריות בארה"ב, שעד היום מעניקה משאבים לספריות בבתי ספר במקומות שסבלו מאסונות טבע וקשיים כלכליים.
הגברות הראשונות: לורה בוש
לאחר פיגועי 11 בספטמבר ונפילת מגדלי התאומים, הפכה לורה בוש ל"מנחמת הלאומית" של ארה"ב. היא המשיכה להיות פעילה בכל הנוגע לזכויות נשים וילדים, אולם שתי המלחמות שהגיעו במהלך כהונתו של בעלה גרמו לכך שמעט מאוד שמעו על תרומותה בתקשורת.

11. מישל אובמה (2009-2017)

כמו בעלה, ברק אובמה, הייתה מישל אובמה לגברת הראשונה של ארה"ב ממוצא אפרו-אמריקאי. על אף שלא הראתה התלהבות מתחילת דרכו הפוליטית של בעלה - כאשר הוא הכריז על מועמדותו לנשיאות, היא הפחיתה 80% מזמנה במקום עבודתה כדי לתמוך בו. אף על פי כן, היא הסכימה להיעדר מביתה אך ורק אם בנותיה יוכלו להצטרף אליה במסע הבחירות.
הגברות הראשונות: מישל אובמה
במהלך כהונתה כגברת הראשונה, מישל אובמה הקימה שלל יוזמות שמטרתן הייתה לתמוך בבריאות ובחינוך של ילדים ברחבי ארה"ב, ביניהן גם יוזמות שייעודן היה לוודא שוויון הזדמנויות לחינוך לנשים צעירות. גם לאחר שבעלה סיים את כהונתו כנשיא, המשיכה מישל אובמה להוות מקור העצמה לנשים צעירות בכל רחבי העולם.

12. מלניה טראמפ (2017-2021)

מלניה טראמפ נולדה בסלובניה, והיא הגברת הראשונה השנייה שנולדה מחוץ לארה"ב, אולם היא הייתה הראשונה שהתאזרחה במדינה. לאחר שבעלה נבחר לנשיאות ארה"ב, היא התרכזה בגידול בנם – בארון – וקמפיין Be Best שנוצר ביוזמתה, אשר במסגרתו תמכה ברווחת ילדים בארה"ב על ידי שמירה על בטיחותם ברשת ומלחמה בשימוש לרעה בתרופות אופיואידיות.
הגברות הראשונות: מלניה טראמפ
במהלך מגפת הקורונה, מלניה טראמפ השתמשה בחשבון הטוויטר שלה כדי לעודד חשיפה למידע הנוגע לשמירה על בטיחות ובריאות, ועודדה הורים להישאר ערניים לצרכים של ילדיהם בתקופה קשה זו. לכל אורך תפקידה כגברת הראשונה, היא עוררה עניין רב בהיותה אייקון אופנה, עד שבחירותיה האופנתיות אף היוו מקור לפרשנות פוליטית על ידי עיתונאים.

מקור התמונות: firstladies.si.edu

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.