print header

"צייד המרגלים" - סדרה מרתקת על מרגלים סובייטים במדינת ישראל

 מאז ומתמיד סיפוריהם של מרגלים הציתו את הדמיון של אנשים בכל רחבי העולם, ואין ספור יצירות נוצרו סביב סיפורי ביון בדיוניים ברמה כזו או אחרת. אך כשהריגול מתבצע כאן במדינת ישראל, תחת האף של שירותי הביטחון שלנו, העניין שלנו בכך גדל פי כמה, וזו הסיבה שאתם וודאי הולכים להיות מרותקים לסיפורים האמיתיים שמוצגים בסדרה "צייד המרגלים" שהופקה על ידי תאגיד השידור "כאן". בארבעת פרקיה היא מציגה את סיפוריהם של 4 מרגלים שפעלו תחת כיסוי במדינת ישראל בראשית ימיה, בשליחותה של ברית המועצות - שהייתה אז מעצמה עולמית – ואת סיפורם של אלו שפעלו כדי לעצור ולסכל אותם, אנשי הביטחון וסוכני השב"כ.

פרק 1: זאב אבני

זאב אבני, או בשמו הרוסי וולף גולדשטיין, היה אחד מ-10 המרגלים החשובים ביותר של המודיעין הסובייטי מאז ומעולם – את זה לא אנחנו אמרנו, אלא ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה הנוכחי. המרגל הזה פעל כאן בשנותיה הראשונות של המדינה, והצליח לחדור לשירות הדיפלומטי של ישראל וכן ניסה להסתנן לשורות המוסד. הפרק הראשון של הסדרה מגולל את קורותיו של מרגל זה מבעד לעיניים של אלו שניסו, והצליחו לבסוף, לתפוס אותו, ובעיקר דרך עיניו של סוכן השב"כ לשעבר, אברהם וולפנזון.

 

פרק 2: אהרון כהן

אהרון כהן היה יכול להיחשב לחלוץ ציוני מוביל – הוא עלה לארץ בשנת 1910, היה חלק מהנהגת תנועת השומר הצעיר ונמנה עם מייסדי קיבוץ שער העמקים. אך אהרונצ'יק, כפי שכינו אותו חבריו, נמשך דווקא יותר לברית המועצות; הוא היה חבר מרכז בתנועת מפ"ם הסוציאליסטית ותומך נלהב של השלטון הסובייטי – כל כך נלהב, עד שבשנת 1958 הוא נעצר בחשד להיותו סוכן זר שלהם. סיפור הריגול המרתק שמוצג בפרק זה מביא איתו תככים פוליטיים רבים מראשית ימי המדינה, המסופרים מעיניהם של אישים כמו אורי אבנרי ורפי איתן, וכמובן מעיניו של סוכן השב"כ אברהם וולפנזון.

 

פרק 3: קורט סיטה, מרגל האטום

דוקטור קורט סיטה נחשב לעילוי אקדמי בתחום הפיזיקה ועבד באקדמיה הגרמנית בפראג, ויחד עם זאת גם היה פעיל פוליטי אנטי-פשיסטי. בשנת 1938 פלשו הנאצים לצ'כוסלובקיה, וקורט סיטה נעצר ונשלח למחנה הריכוז בוכנוואלד. מכאן ועד עלייתו ארצה בשנת 1954 הדרך הייתה ארוכה, אך כאשר התמנה לראש החוג לפיזיקה בטכניון – איש לא ידע שהוא כבר גויס על ידי שירותי הבין הצ'כוסלובקים ולמעשה משמש כמרגל. במסגרת תפקידו בטכניון, סיטה היה מצוי בנבכי הסודות הבטחוניים של ישראל, כולל סודות האטום – ולכן כאשר מתגלה כי מדובר באיש ביון ומרגל סובייטי, עבור השב"כ מדובר בתיק רגיש ביותר, ועבורנו בסיפור מרתק במיוחד.

 

פרק 4: ישראל בר  

התיק של ישראל בר הוא יוצא דופן ואפוף במסתורין – קורות חייו של האיש לפני שעלה לארץ בשנת 1938 לוטים בערפל, ומסתמכים בעיקר על עדותו האישית. לטענתו, הוא נולד למשפחה יהודית מתבוללת באוסטריה ושירת כקצין בצבא האוסטרי – מה שעזר לו להצטרף כאן בארץ לארגון ה"הגנה" ולזכות במעמד רם. לאחר הקמת המדינה בר שירת בצה"ל והגיע עד לדרגת סגן אלוף, ולאחר פרישתו מהצבא הלך לפוליטיקה והתקרב לאישים כגון בן גוריון. אך תחת כל הכיסוי הזה, התגלה בסופו של דבר כי בר הוא בכלל מרגל סובייטי בכיר – וסיפור לכידתו המרתק על ידי השב"כ מובא בפרק האחרון של הסדרה.  

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.