print header

מאחורי מסך הברזל: 16 תמונות נדירות מברית המועצות

 בימים אלו, בהם רוסיה תחת הנהגתו של ולדימיר פוטין, המדינה הגדולה חוזרת למרכז הבמה והופכת לאחד הכוחות הבינלאומיים החזקים ביותר בעולם. ישנם רבים מבנינו שוודאי נזכרים בימים עברו, לפני יותר מ-28 שנים ויותר, אז הייתה ברית המועצות תחת ההנהגה הרוסית-סובייטית כוח עולמי בלתי מעורער, שניהל מאבק איתנים אל מול המערב וארה"ב במסגרת "המלחמה הקרה". יותר מ-25 שנה מאז נפלה המעצמה הזאת, יש לכם כעת הזדמנות לגלות כיצד נראו החיים בברית המועצות הקומוניסטית, עם 16 תמונות מאוד מיוחדות שתפס בעדשתו מרטין מנהוף, אמריקאי ששירת בשגרירות ארה"ב במוסקבה בין השנים 1952-1954. בעזרת התמונות הללו ניתן ללמוד לא מעט כיצד נראו חייהם של אזרחי ברית המועצות מאחורי "מסך הברזל" המאיים. 

לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא
 

תחת עינו הבוחנת של דיוקנו עצום המימדים של "שמש העמים", המנהיג העליון של בריה"מ,יוסיף סטלין, נערך מצעד צבאי רב משתתפים ברחובות מוסקבה, בסמוך לחומותיו של הקרמלין.

תמונות מרוסיה הסובייטית: צעדה במוסקבה
 

בסמוך לשגרירות האמריקאית התקיימה עצרת שקידמה בברכה אורחים רבי מעלה מסין הקומוניסטית. על השלט שבראש המבנה כתוב בשפה הסינית: "ברוכים הבאים, אחים מן הרפובליקה הסינית".

תמונות מרוסיה הסובייטית: עצרת לקבלת אורחים מסין

כפי שניתן לנחש, לא הכול היה כל כך חגיגי ברוסיה של סטלין. בתמונה הבאה ניתן לראות את התור שהשתרך מחוץ לאחת מחנויות המזון במוסקבה, ומן הסתם הדבר לא היה נדיר ברחבי רוסיה מוכת הרעב של אותם הימים. 

תמונות מרוסיה הסובייטית: תור לחנות לממכר מזון במוסקבה

גם חלונות הראווה של החנויות במוסקבה היו שונים ביותר מאלו המפוארים והנוצצים שנמצאו בבירות המערב. ג'ן מנהוף, אישתו של מרטין הצלם, תיארה זאת בזכרונותיה כך: "שום דבר לא בדיוק מתאים, האנשים כמו גם הריהוט. שום דבר שנמכר שם אינו נראה חדש, הכל נראה כמו יד שנייה".  

תמונות מרוסיה הסובייטית: חלון ראווה של חנות במוסקבה

לעומת חלונות הראווה, מבני השלטון במוסקבה, כמו למשל בניין הטלגרף המרכזי שבתמונה, היו מהודרים ומעוטרים מכף רגל ועד ראש בדיוקנאותיהם של מנהיגי המפלגה ובשאר סמלים קומוניסטיים שסימנו עוצמה גדולה מאוד ושליטה מוחלטת.

תמונות מרוסיה הסובייטית: בניין הטלגרף המרכזי במוסקבה

קולנוע לא היה חסר ברפובליקה הסובייטית, ושלל סרטים, כולל סרטי תעמולה רבים, הופקו בתקציבי ענק במדינה בשנות ה-50 וה-60. בתמונה הזאת, שצולמה בפתח בית קולנוע במרכז מוסקבה, תלויה מודעה מאירת עיניים לסרט ההרפתקאות "אורות הנהר".

תמונות מרוסיה הסובייטית: בית קולנוע במוסקבה

כפי שיכולתם להתרשם מהתמונות עד כה, תושבי מוסקבה אהבו מצעדים והתכנסויות המוניות, ואלו היו עבורם ימי חג של ממש. בתמונה זאת ניתן לראות אזרחים רוקדים, מתקשטים בפרחים ומניפים את הדגלים האדומים ביחד עם דגליהם של מדינות ידידותיות כדוגמת צפון קוריאה.

תמונות מרוסיה הסובייטית: מצעד ברחובות מוסקבה
 

ולמרות כל זאת, דבר אחד בטוח - ילדים הם ילדים בכל מקום בעולם. גם אם ראשם מגולח למשעי ובגדיהם נראים גדולים עליהם בכמה מידות, הילדים המוסקבאיים החמודים הללו אהבו להשתעשע עם פרצופים מצחיקים כמו כל ילד שרואה מצלמה.

תמונות מרוסיה הסובייטית: קבוצת ילדים עושה פרצופים למצלמה

גם הנערות המחייכות האלו נראות משועשעות במיוחד. כיום הן צריכות להיות בשנות ה-70 לחייהן.

תמונות מרוסיה הסובייטית: קבוצת ילדות מחויכות

למרות שהשוטר הזה, שנתפס עומד על משמרתו לצד אופנעו העתיק בסמוך לשגרירות האמריקאית, נראה קצת בודד וגלמוד, היו בטוחים שהוא לא היה שם לבד כלל וכלל. תחת שלטונו של סטלין הפכה רוסיה למדינת משטרה, שבה נמצאו שוטרים ושוטרי חרש בכל פינה, והואשמו מיליונים בהתנגדות למשטר והוצאו להורג או נשלחו לעבודות כפייה בסיביר.

תמונות מרוסיה הסובייטית: שוטר עומד בכביש לצד אופנועו
מכיוון ששירת בשגרירות האמריקאית, הצליח מנהוף לתפוס מגג בניין השגרירות תמונות צבע נדירות ביותר מהלוויתו של סטלין, שהתקיימה בשנת 1953. 
תמונות מרוסיה הסובייטית: הלוויתו של סטאלין

מנהוף הצליח לתפוס את הרגע שבו חלף ארונו של סטלין, המובל על ידי שיירת סוסים, על פני הכיכר האדומה. החלק החשוף של הארון, זה שלא מכוסה בבד אדום, הוא מעין כיסוי זכוכית או פלסטיק שקוף שחשף את פניו של המנהיג המנוח.

תמונות מרוסיה הסובייטית: הלוויתו של סטאלין
גם מחוץ למוסקבה שקקו החיים הסובייטים בצורה כזאת או אחרת. אמנם ג'ן, אישתו של מרטין, תיארה בזיכרונותיה את קייב כ"חלק נקי ועצמאי יותר של ברית המועצות", אך בתמונה הזאת אנחנו יכולים לראות שגם רחובותיה של בירת אוקרינה היו זקוקים לשיפוץ רציני, כי מי הגשמים הציפו אותם עד לגובה המכוניות הנוסעות. 
תמונות מרוסיה הסובייטית: רחוב מוצף בקייב

בתמונה הזאת רואים את ההצפות ששטפו את קייב באותם חורפים באופן ברור עוד יותר. 

תמונות מרוסיה הסובייטית: קייב מוצפת

בחלק מהמקומות העניינים היו קצת יותר רגועים ושלווים, כפי שאפשר לראות בתמונה הבאה, שצולמה בדרך המובילה אל לאוורת השילוש-סרגייב, המנזר הגדול ביותר ברוסיה שנמצא במרחק 90 ק"מ מעיר הבירה. 

תמונות מרוסיה הסובייטית: הדרך אל לאוורת השילוש-סרגייבאך בסופו של דבר, שלטונה הבלעדי של מוסקבה זהר וזרח על הכל בברית המועצות, ממש כפי שניתן לראות את הקרמלין בתמונת הלילה המרהיבה הזאת.  

תמונות מרוסיה הסובייטית: אורות הלילה במוסקבה

מקור התמונות: Bored Panda

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.