print header

מסלול טיול ל-9 ימים בהרי הקרפטים המזרחיים

 אזור מזרח אירופה אולי ידוע לרובנו בזכות הערים הגדולות והמתוירות שבו, כמו ורשה, בוקרשט, קייב וכן הלאה – אך האמת היא שהפלא הייחודי של האזור הזה על המפה הבינלאומית טמון בטבע הבתולי והיפיפה שלו, הבא לידי ביטוי באופן המוחשי והמדהים ביותר על פסגות הרי הקרפטים החוצים את האזור כולו. ההרים הנישאים האלו, שיוצרים קשת באורך 1,500 מטרים ממרכז יבשת אירופה ועד מזרחה, מגיעים לשיאם בחלקם המזרחי, המתפרש בין אוקראינה לרומניה; לכן, זהו גם יעד מושלם לטיול-מסע בין כמה מאתרי הטבע עוצרי הנשימה והמרהיבים ביותר שעל הקרפטים המזרחיים, ובין כמה מהערים והעיירות הציוריות והיחודיות ביותר שיש בלב מזרח אירופה. כדי שתוכלו ליהנות מכל הפלא הזה, הכנו לכם תוכנית טיול בת 9 ימים אל עבר רכס הקרפטים המזרחיים, המתחילה באזור דרום מערב אוקראינה וממשיכה אל עבר צפון רומניה ומחוז מרמורש, ואליה תוכלו לצאת בכוחות עצמכם וליהנות ממסע בלתי נשכח.

יום 1: נחיתה בלבוב (Lviv)

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: העיר לבוב

את טיולנו נתחיל בלבוב, בירת המחוז הנושא גם הוא את שם זה, ומבין הערים המרכזיות והגדולות במערב אוקראינה, שנחשבת לאחד ממרכזי ההשכלה הגדולים של המדינה. המרכז ההיסטורי של העיר הזו הוא אטרקציה בפני עצמו, שכן המקום קיים כבר מן המאה ה-14 לספירה, וזכה להיות מוכר כאתר מורשת עולמית של ארגון אונסק"ו. יש כאן לא פחות מ-60 מוזיאונים ו-104 קתדרלות, כך שלא ייחסר לכם מה לראות ולעשות כאן עם נחיתתכם. בין השאר מומלץ לבקר במבנה תיאטרון האופרה והבלט של העיר, בבניין העירייה – שנחשב לבניין העירייה הגבוה ביותר באוקראינה – במוזיאון התרופות שבו מעל ל-3,000 מוצגים ובחצר האיטלקית, המשקפת בעיצובה את הארכיטקטורה המונומנטלית של תקופת הרנסנס.

מלבד אלו, כדאי לדעת כי במהלך המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 נחשבה לבוב כמרכז של תרבות יהודית, והקהילה היהודית של לבוב הייתה מהמכובדות והגדולות באזור זה של אירופה. באופן מצער לאחר מלחמת העולם השנייה ומאורעות השואה קהילה זאת הצטמצמה עד מאוד, וכיום ישנם בלבוב כמה אלפי יהודים בלבד, אך עם זאת מומלץ עדיין לבקר ברובע היהודי הישן של העיר, שם ניתן לראות את השרידים הנותרים מהעבר היהודי המפואר של לבוב. ניתן להקדיש ללבוב יום או לכל היותר יומיים, כדי להכיר את העיר על אזוריה השונים ותרבותה, ולאחר מכן להתחיל לצאת אל היעדים הבאים שלנו במסענו בקרפטים.

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: הרובע היהודי בלבוב

יום 2: מלבוב לאגם סינביר (Synevyr Lake) דרך סחודניצה (Skhidnytsia)

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: סחודניצה

ביום השני למסענו נתחיל את המסע אל עבר פנים הרי הקרפטים, לכיוון אחד מפלאי הטבע הגדולים והיפים של אוקראינה – אגם סינביר. בדרך מלבוב לאגם סינביר, שאורכה כ-4 שעות נסיעה, מומלץ לעצור לביקור בעיירה סחודניצה היושבת בעמק פסטורלי בין הרים מוריקים וידועה בזכות המעיינות החמים שישנם בשטחה ואשר טובים לריפוי מחלות ובעיות בטן, כבד וכליות. תוכלו לעצור כאן להתרעננות קצרה, או אף להעביר לילה במקום אם אתם רוצים זמן לרגיעה וריפוי.

באגם סינביר  התחנה הסופית של יום זה  תמצאו את אחד מאתרי הטבע היפים במסלול שלנו. האגם, שבו מבקרים אלפי תיירים בשנה, נחשב לגדול האגמים בקרפטים, והוא מוקף יופי טבעי הכולל יער עבות בן אלפי שנים ואווירה רוגעת, רוחנית ומעצימה. רבים מתושבי האזור מאמינים כי באגם קיימות אנרגיות מיוחדות, ומגיעים לכאן על מנת להירגע ולשאוב אותן. במהלך יומכם כאן תוכלו לטייל רגלית או רכובים על גבי סוסים בשבילים הסובבים את המקום, ובערב תוכלו להקים אוהל על שפת האגם או לחלופין לשכור בקתה קטנה בכפר הסמוך (הקרוי גם הוא סינביר) ולהעביר כאן את הלילה בנעימים.

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: אגם סיניביר

יום 3: מאגם סינביר למפל שייפיט (Shypit Waterfall)

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: מפל שייפיט

ביום ה-3 למסענו נמשיך ליהנות מהטבע המדהים של הקרפטים האוקראיניים, ונצא מאגם סינביר אל אזור מפלי שייפיט, נסיעה של כשעה וחצי לערך. המפלים עצמם נחשבים לפנינת חן המושכת אליה מבקרים רבים וידועה בכינויה "הנס האמיתי של הטבע". גובהם של המפלים הללו הוא 14 מטר, וזרם המים בהם כה חזק ומהדהד באזור כולו, עד כדי כך שמרחוק הוא נשמע כמו שריקה מתמשכת (באוקראינית, המילה "שייפיט" משמעותה שריקה). האזור יפה במיוחד בתקופת האביב  אז נמסים השלגים מסביבו, וכן בעונת הסתיו הגשומה, אך בכל מקרה ניתן ומומלץ לבקר כאן במשך כל ימות השנה.

בסמוך למפלים תמצאו את הכפר פיליפץ, שבחורף הופך לאתר סקי עם כמה ממסלולי ההחלקה הארוכים ביותר במדינה, אך גם אם תגיעו לכאן במהלך חודשי הקיץ תוכלו ליהנות מאירוח נעים באווירה כפרית.

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: מפל שייפיט

יום 4: ממפל שייפיט לעמק הנרקיסים (Valley of daffodils) דרך ארמון שנברון (Shenborn Palace) וטירת פאלאנוק (Palanok Castle)

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: ארמון שנבורן

מאזור הטבע היפיפה של מפל שייפיט, נדרים אל עבר קרבת הגבול עם רומניה ואל עמק הנרקיסים – נקודה נוספת במסענו שגדושה בנוף קסום וציורי. בדרך אל העמק ניתן לעצור בשתי תחנות מרשימות ביותר: ארמון שנברון (לא להתבלבל עם הארמון המפורסם באוסטריה) וטירת פאלאנוק; הראשון נבנה בסוף המאה ה-19 ונשמר במקוריותו עד ימינו אנו – כדאי לשים לב לאדריכלות המרהיבה של המקום, הכוללת בין היתר 365 חלונות, כמספר ימות השנה; התחנה השנייה  טירת פאלאנוק  שורשיה בימי הביניים, ומכאן תוכלו לקבל תצפית יפיפייה על האזור, זאת מכיוון שהיא עומדת במקום שבו בעבר שכן הר געש פעיל, בגובה של 68 מטרים מעל פני הים.

מכאן כאמור נמשיך בנסיעה של כשעה וחצי אל עבר עמק הנרקיסים, אתר טבע נפלא, הנחשב מאז שנת 1992 כחלק משמורת הטבע הביוספרית של הקרפטים, ועל כן גם מוגן ומשומר על ידי אונסק"ו. התקופה הטובה ביותר לבוא לכאן היא במהלך חודש מאי, אז הנרקיסים בשיא פריחתם, אך גם בשאר תקופות השנה הטבע באזור מרהיב. כדאי לדעת שזהו האזור הנמוך בעולם שבו פורחים נרקיסים - הגובה כאן הוא 200 מטר בלבד מעל פני הים, בעוד ששדות נרקיסים אחרים, באלפים למשל, ממוקמים כ-2,000 מטרים מעל גובה פני הים.  

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: עמק הנרקיסים

יום 5: מעמק הנרקיסים אל סיגט (Sighetu Marmației)

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: סיגט

הגענו אל אמצע מסענו, וביום זה נעזוב את עמק הנרקיסים ואת הקרפטים האוקראיניים בכלל, ונחצה את הגבול אל רומניה ואל מחוז מרמורש המקסים, שבו נבלה את הימים הקרובים. התחנה הראשונה שלנו כאן תהיה העיר סיגט – שהייתה בעבר בירת מחוז מרמורש, וכיום משמשת כנקודת מוצא מעולה לשלל אטרקציות באזור.

בעיר עצמה לא חסר מה לעשות, והיא ידועה כמרכז תרבותי עשיר באתרים מעניינים ובמוזיאונים המשמרים את עברה של סיגט. כיהודים, ניתן לומר שאחד האתרים המעניינים ביותר עבורנו כאן הוא בית הזיכרון אלי ויזל – השוכן בבית שבו נולד והתגורר הסופר, העיתונאי וניצול השואה הנודע; כאן תוכלו ללמוד על ויזל עצמו ועל פועלו, כמו גם על תולדות יהדות מרמורש הענפה ועל רדיפתה והשמדתה בשואה. מלבד האתר המרתק הזה, תוכלו למצוא בסיגט גם את "מוזיאון הכפר סיגט" הנמצא תחת כיפת השמים ומשחזר בדייקנות מופלאה את מראה הכפר הישן ששכן כאן בעבר הרחוק.   

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: פסל אלי ויזל בסיגט

יום 6: מסיגט אל מעבר פריסלופ (Prislop Pass) דרך מפל הסוסים (Cascada Cailor)

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: מפל הסוסים

אחרי שבילינו יום נעים בסיגט, נוכל להמשיך בדרכנו דרומה, אל פנים רומניה ואל עבר מעבר פריסלופ, המתנשא לגובה של 1,416 מטר מעל פני הים. בדרך אל המעבר, ניתן ומומלץ לעצור במפל הסוסים – שבזכות 90 המטרים שביניהם הוא מתנוסס זוכה בתואר המפל הגבוה ברומניה. אם יש בידיכם זמן תוכלו לעלות רגלית, בהליכה של כשעה דרך היער, אל עבר ראש המפל, או לחלופין לעשות את הדרך באמצעות רכבל המוצב באזור.

מן המפל נמשיך כאמור אל עבר מעבר פריסלופ, המחבר בין מחוז מרמורש במערב לאזור בוקבינה במזרח, ומספק לכל מי שמבקר בו תצפית עוצרת נשימה על הטבע הבתולי והפראי של האזור. הדרך אל המעבר עוברת בכביש מפותל ומאתגר, שכדאי להיות נהגים מנוסים כדי לנהוג בו, אך הנוף שתגלו ביעד הזה בהחלט שווה את הנסיעה. אם תגיעו לכאן בחודש אוגוסט החמים, תוכלו להשתתף בפסטיבל ריקודי העם המקומי "הורה לה פריסלופ". העיר הקרובה למעבר היא בורשה, בה תוכלו להעביר את הלילה.

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: מעבר פריסלופ

יום 7: מבורשה לפסגת רודני-פיטרסול (Pietrosul Rodnei Peak)

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: פסגת רודני-פיטרסול

מכיוון שעל מנת להגיע אל פסגת רודני-פיטרסול, השוכנת בפארק הלאומי הרי רודני ומתנשאת לגובה של 2,303 מטר, דרושה הליכה של 8-9 שעות בדרגת קושי בינונית  היום הזה בתכנון הטיול שלנו מיועד רק לבעלי כושר הטיפוס וההליכה שביניכם, כך שאם לא ניחנתם בכך או שאתם מעדיפים טיול מעט יותר רגוע ופחות מאתגר, תוכלו לדלג על יעד זה.

עם זאת, אם יש בכוחכם לעבור את הדרך המפרכת הזאת, תדעו שהיא שווה כל רגע מהמאמץ שתשקיעו – כי את הנופים שתראו מן הפסגה הגבוהה ביותר בכל הרי הקרפטים המזרחיים לא תוכלו לראות בשום מקום אחר, והם פשוט בלתי נשכחים. במהלך השביל המתפתל, בערך כשליש דרך מן הפסגה, תוכלו אף לחזות באגם קרח יפיפייה, בעל מים צלולים וזכים.

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: פסגת רודני-פיטרסול

יום 8: מהפארק הלאומי הרי רודני אל באיה מארה (Baia Mare)

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: באיה מארה

אנחנו מתקרבים אל סיום מסענו בהרי הקרפטים המזרחיים, ויוצאים מן הטבע המדהים של הפארק הלאומי רודני אל עבר העיר באיה מארה, בירתו הנוכחית של מחוז מרמורש. בעיר העתיקה הזו, ששורשיה במאה ה-14, תוכלו להתרשם מהמרכז ההיסטורי, הכולל כיכר מרכזית מוקפת בניינים מימי הביניים, וכן שלל בתי קפה קטנים ונקודות חן בהם תוכלו להעביר בנעימים כמה שעות טובות.

ממש בסמוך לבאיה מארה תוכלו לבקר בפלא טבע ראשון במעלה - האגם הכחול של באיה ספרי (Baia Sprie), הייחודי בזכות העובדה שהוא מחליף את צבעו בהתאם למיקום השמש וטמפרטורת המים. לפיכך, אם אתם מבקרים כאן באביב תוכלו לראות את מי האגם צבועים בצבע כחול, בקיץ הם יתגלו לעיניכם בגוון ירוק עז בעל צלליות של אזמרגד, ובסתיו צבעם משתנה לירוק כהה עוד יותר, על סף החום.

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: האגם הכחול של באיה ספרי

יום 9: מבאיה מארה אל קלוז' נאפוקה (Cluj-Napoca) דרך כנסיות העץ במרמורש (Wooden churches of Maramureș)

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: כנסיות העץ במרמורש

הגענו אל יומו האחרון של מסענו לאורך הרי הקרפטים המזרחיים, ואחרי שראינו אינספור נופים מדהימים ביופיים וביקרנו בשלל ערים, עיירות וכפרים מרתקים, נוכל להגיע אל העיר הגדולה קלוז' נאפוקה ומנמל התעופה שלה לחזור ישירות אל ארצנו. אם בכל זאת יש ברשותכם עוד קצת זמן, מומלץ לצאת מבאיה מארה אל אתר כנסיות העץ במרמורש, שם פזורות בין שתי גדות נהר הטיסה מאות כנסיות זעירות ויפיפיות הבנויות מעץ. כ-8 מהכנסיות האלו הוכרו במהלך השנים כאתרי מורשת עולמית על ידי אונסק"ו – ואותם לא כדאי לכם להחמיץ.

מהכנסיות תוכלו להמשיך כאמור אל קלוז' נאפוקה ולתפוס טיסה לישראל, או לחלופין לקחת גם שם עוד קצת זמן כדי ליהנות, לנפוש ולבקר באתריה הגדולים של העיר המוזכרים ברשימה הבאה שערכנו עבורכם.

מסלול טיול בהרי הקרפטים המזרחיים: קלוז' נאפוקה

מקור התמונות: Дмитрий ВанькевичNaumenkophotographer, Khoroshkov, Потапенко Євгеній, Тарас Кащак, Alex27102, Vali Birzoi, mari_aquino, MIHAIL, Dunphasizer, paulnasc,

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.