print header

10 פסלים מרחבי העולם עם סיפורים אמיתיים, מרתקים ולא מוכרים מאחוריהם

 בעולם של ימינו, על מנת למשוך את תשומת ליבם של עוברי אורח בערים הגדולות ולרתק אותם לעבודות אמנות, הפסלים המודרניים המוצבים ברחובות צריכים לכלול משהו יוצא דופן – אורות ססגוניים, אתגור כלשהו של חוקי הפיזיקה, או כל גימיק אחר שימשוך את עיני העוברים והשבים אליהם. יחד עם זאת, ישנם גם פסלים אחרים, שאמנם נראים פשוטים יחסית, אך למעשה מה שמעניין בהם הוא דווקא הדבר הנסתר מהעין – הסיפור האמיתי שעומד מאחוריהם. כדי לעזור לכם לגלות כמה שכאלו, מוצגים כאן לפניכם סיפוריהם האמיתיים והלא מוכרים של 10 פסלים מרחבי העולם.

1. פסל אישה מכה נאו-נאצי עם תיק היד שלה

פסלים עם סיפורים: תמונת האישה המכה נאו-נאצי עם תיק היד שלה, לצד תמונת הפסל המנציח את המקרה

הפסל המעניין הזה, המוצג בעיר ורברג שבשוודיה, מוקדש לאישה אמיצה בשם דנוטה דנילסון. בשנת 1985, כאשר קבוצה ניאו-נאצית גזענית צעדה ברחובות וקשה, עיר מגוריה השוודית של דנילסון, היא לא יכלה להישאר אדישה למראה, מאחר ואימה הייתה ניצולת שואה. היא הסתננה מאחורי אחד המפגינים האנטישמיים והכתה בראשו בעזרת תיק היד שלה - אירוע שהוביל לפיצוץ ההפגנה הניאו-נאצית; התקרית תועדה בתמונה שאתם רואים כאן למעלה, שהתפרסמה בעיתונות השוודית והפכה את דנילסון לסוג של גיבורה מקומית, שהפגינה מחאה ראויה כנגד התהלוכה הבזויה.    

2.  כריש הדינגטון

פסלים עם סיפורים: פסל כריש הדינגטון

פסל הכריש הפוער חור בגג, ממוקם בשכונת הדינגטון שבעיר אוקספורד שבאנגליה. הוא עשוי מפיברגלס, אורכו 7.6 מטרים ומשקלו 200 ק"ג. הוא הוצב שם בשנת 1986 על ידי שדרן הרדיו ביל היינה (בעל הבית שעל גגו "נחת" הכריש) שביקש לציין בכך את יום השנה ה-41 להטלת פצצת האטום על העיר נגסאקי שביפן, על ידי צבא ארה"ב. היינה ניסח זאת כך בזמנו: "הכריש מסמל מישהו שחש חסר כוח לגמרי, ופוער חור בגג כתוצאה מתחושת האין אונות, הכעס והדיכאון... זה אומר משהו על התנועה לפירוק נשק גרעיני, צ'רנוביל ונגסאקי".

3. פסל ג'מבו הפיל

פסלים עם סיפורים: פסל ג'מבו הפיל לצד תמונה מקורית של בעל החיים
הפסל גדול המימדים הזה מוצב בעיר סנט תומאס שבקנדה, ומוקדש לפיל ג'מבו, שהתפרסם בעולם במאה ה-19. ג'מבו חי בגן החיות של לונדון והיה ידוע כפיל בעל מזג נוח, שנתן למבקרי הגן הזדמנות לרכוב עליו. בשנת 1865 נמכר ג'מבו על ידי גן החיות לבעל קרקס נודד, שחצה עימו את הים והגיע עד לסנט תומאס הקנדית - שם התרחשה תאונה קטלנית, כאשר קטר נוסע התנגש בג'מבו הפיל שהסתובב בשטח מסילת הרכבת, והרג אותו. לזכרו של בעל החיים הנודע הזה הוצב במקום הפסל המרשים של פיל בגודל מלא.

4. פסל מכונית הפיאט האדומה האמיצה

פסלים עם סיפורים: מכונית הפיאט האדומה האמיצה
את הפסל היוצא דופן הזה תוכלו למצוא בעיר אוסייק שבקרואטיה, והוא מוקדש לאירוע שקרה במקום בשנת 1991, במהלך מלחמת העצמאות הקרואטית, כאשר הצבא היוגוסלבי פלש אל העיר וטנקים שעטו ברחובות. בתקרית שתועדה בסרטון וידאו, אזרח קרואטי החנה את מכונית הפיאט הקטנה והאדומה שלו רק כמה מטרים מאחד הטנקים שהתקדם במהירות, ולמעשה חסם את דרכו כאות של מחאה אזרחית כנגד המשטר היוגוסלבי התוקפני. לאחר שהאזרח יצא מהמכונית והתרחק מהמקום, הטנק עלה עליה וריסק אותה, אך בכל זאת האירוע הפך לאחד מסמלי ההתנגדות הקרואטית, ולכן הונצח בפסל המיוחד הזה.

5. פסל דלטון טרמבו

פסלים עם סיפורים: פסל דלטון טרמבו


הפסל הזה מוצב בעיר גרנד ג'קשן במדינת קולורדו, ארה"ב, ומנציח את דלטון טרמבו – סופר, מחזאי ותסריטאי אמריקאי מפורסם. טרמבו, שכתב את הספר הידוע "ג'וני שב משדה הקרב" ותסריטים לסרטים זוכי אוסקר כמו "חופשה ברומא", הוקע במהלך שנות ה-50' של המאה ה-20' על ידי התעשייה ההוליוודית, בגלל חשד שהיה מקורב למפלגה הקומוניסטית האמריקאית, והוא אף נאסר בשל כך ל-11 חודשים. כיום, טרמבו זוכה להערכה מחודשת במולדתו: על בסיס סיפור חייו הופק בשנת 2015 סרט הנושא את השם "טרמבו", וכמובן שגם הפסל שלפניכם מוקדש לו ולתחביבו האמיתי - לכתוב מהאמבטיה.

6. אבני ג'ורג'יה

פסלים עם סיפורים: אבני ג'ורגי'ה


אנדרטת הגרניט המרשימה הזו, שגובהה 6.10 מטרים ומשקלה הכולל מגיע ל-110 טונות, מוצבת במחוז אלברט שבמדינת ג'ורג'יה. היא מורכבת מ-6 לוחות אבן, שעליהם רשומות ב-8 שפות (כולל בעברית ובערבית) הנחיות כיצד יש לשקם את האנושות לאחר הגעתו של קץ העולם. לא ברור מי בדיוק כתב את ההנחיות האלו, מכיוון ששמו של היזם נשאר חסוי, והוא הזדהה בפני החברה ששכר ב-1979 למטרת הקמת האנדרטה, בשם הבדוי ר.ס כריסטיאן. בגלל התעלומה האופפת את המבנה הזה, הוא זכה לכינוי סטונהנג' האמריקאי.

7. פסל "נפשות תאומות"

פסלים עם סיפורים: פסל "נפשות תאומות"
הפסל הבא מוצב בעיר מידלטון שבאירלנד, ומציג לראווה 9 נוצות עיט מפלדת אל חלד היוצרות מעגל שגובהו כמעט 6 מטרים. הסיפור שמאחורי הפסל הזה מרגש, אנושי ולא מובן מאליו כלל: בשנת 1847, כאשר באירלנד התחולל רעב תפוחי האדמה הגדול, תרמו בני השבט האינדיאני העני צ'וקטאו, החיים בארה"ב, 170 דולרים (שווה ערך ל-4,600 דולרים כיום) לטובת העם האירי שגווע ברעב באותן שנים קשות. הפסל, שהוצב במידלטון בשנת 2017, מוקדש לאותה תרומה רחבת לב.  

8. פסל האוהד המסור

פסלים עם סיפורים: פסל האוהד המסור באיצטדיון המסטאייה שבולנסיה
הפסל הזה, שמציג אדם עיוור היושב על כיסא באצטדיון, הוא למעשה מחווה יפה של מועדון הכדורגל הספרדי המפואר ולנסיה, לאחד מאוהדיו המסורים ביותר. ויסנטה אפאריסיו, שאיבד את ראייתו לפני 40 שנים בעקבות מחלה, היה תומך נאמן של ולנסיה, שעל אף שלא ראה דבר, המשיך להגיע בכל משחק אל האצטדיון כדי להיות לצד האוהדים האחרים, לתמוך בקבוצה ובשחקנים, ולחוש את האווירה. אפריסיו נפטר לפני כשנתיים, ולזכרו הקים המועדון את הפסל בדיוק במקום שבו ישב האוהד המסור באצטדיון "המסטאייה".

9. פסל אימרה נוג'

פסלים עם סיפורים: פסל אימרה נוג'


על אחד הגשרים במרכזה של בודפשט היפה, בירת הונגריה, עומד לו אדם חבוש כובע רחב שוליים ומעיל, על פניו משקפיים, והוא משקיף אל עבר בניין הפרלמנט המפואר של הונגריה. זהו פסלו של אימרה נוג', פוליטקאי הונגרי וראש ממשלתה של המדינה בין השנים 1953-1956. נוג' מילא תפקיד מפתח במרידה ההונגרית כנגד ברית המועצות בשנת 1956, ועל כך בסופו של דבר מצא את מותו בהוצאה להורג על ידי הכוחות הסובייטים. מבטו של הפסל נשוא אל הפרלמנט, כסמל לאהבתו העזה של נוג' את מולדתו, ואת נאמנותו לה.

10. הכלב האצ'יקו

פסלים עם סיפורים: פסל הכלב האצ'יקו

אם יצא לכם לבקר בטוקיו, בירת יפן, אולי שמתם לב לפסל המיוחד הזה, שמוצב בסמוך לתחנת הרכבת שיבויה שבעיר. הסיפור שמאחורי הפסל הזה ממחיש קשר מיוחד ביותר בין אדם לכלבו, שהתפרסם ברחבי יפן כולה. האצ'יקו היה כלב מגזע אקיטה שאומץ בשנת 1924 על ידי תושב טוקיו, ד"ר הידסוברו אואנו; האצ'יקו נהג ללוות את אואנו אל תחנת הרכבת שיבויה מדי בוקר כאשר יצא לעבודה, וגם לאחר שבעליו מת בשנת 1925 והוא נמסר למשפחה אחרת – האצ'יקו סירב לקבל את רוע הגזרה והמשיך להתייצב מדי בוקר בתחנת שיבויה. סיפורו של הכלב הנאמן הזה התפרסם ברחבי יפן כולה, ובשנת 1938 נחנך לצד התחנה פסל המוקדש לו.

מקור התמונות: BrightsideTerrazzoDimitris KamarasLoco SteveCounse

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.