maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

ליל המדענים 2018 - אירועים נבחרים ברחבי הארץ

 "ליל המדענים" הוא אירוע שכבר הפך למסורת – בזה אין ספק; מאז 2007, ביוזמת משרד המדע ובשיתוף פעולה עם האיחוד האירופי, פותחים את שעריהם לציבור מבחר של מוסדות לימוד, מחקר ומדע אקדמאיים, כמו גם מוזיאוני המדע ברחבי הארץ, ללילה אחד, יחיד ומיוחד, בו מתקיימים שלל פעילויות שמטרתן להנגיש את מסתורי המדע המרתקים לכל המשפחה – באופן ישיר ובגובה העיניים. השנה (2018) יתקיים "ליל המדענים" בתאריך ה-6 לספטמבר, בסימן "70 שנות טכנולוגיה ישראלית", ובין אם כבר יצא לכם בעבר לקחת בו חלק עם ילדיכם ובין שטרם הספקתם לעשות זאת – זוהי הזדמנות מצויינות לנכוח עם ילדיכם באירוע שלבטח יעשיר אתכם ואותם באופן המהנה והמחכים ביותר שיש. אז אספנו עבורכם את המיטב מבין שלל הפעילויות שיתקיימו במוסדות השונים ברחבי הארץ במסגרת "ליל המדענים", וכל מה שאתם צריכים לעשות עכשיו הוא רק לבחור מבין שפע האפשרויות ולהגיע בהמוניכם.

ליל המדענים 2018: ילדים עוסקים בפעילות מדעית

האוניברסיטה העברית בירושלים

לאוניברסיטה העברית יש סיבה למסיבה, כי בליל המדענים יציינו שם לא רק את 70 שנות החדשנות והטכנולגיה הישראלית - שהמוסד הזה הוא ללא ספק אחד ממוביליהם - אלא גם 100 שנה להנחת אבן הפינה של המקום, וכן 60 שנה להקמת הקמפוס בגבעת רם, אז לבטח אתם יכולים להבין שהולך להיות שם שמח, חגיגי וכמובן גם מחכים ומעשיר במיוחד.

בין שלל האירועים הצפויים לכם בתחומי הקמפוס ניתן למנות שלל הרצאות מפי חוקרים ומומחים שונים כגון מהנדס החלל ד"ר יואב לנדסמן  והרופאה ד"ר קרן לנדסמן, שיציגו יחדיו את הקשר בין מדע לאמנות הקולנוע, או ד"ר ענבל הקמן שתדבר על ההטיות המשפיעות על ההחלטות אותן אנו מקבלים מדי יום, ועוד ועוד. בנוסף גם התנסויות מעבדה שונות ומרתקות יערכו במהלך הערב, וכן המשחק האינטראקטיבי "צופן אינשטיין", המבוסס על אפליקציה, יהיה פרוש לאורך כל קמפוס ספרא ויכלול מסלול ניסויים וחידות שילדיכם ייהנו להתעמק בהם ולפתור אותן.

לכל המידע על ליל המדענים באוניברסיטה העברית בירושלים והאירועים השונים שיתרחשו במסגרתו, לחצו כאן

אוניברסיטת תל אביב

באוניברסיטת תל אביב לוקחים את ליל המדענים אל מחוזות המסתורין והקסם, ופותחים את שעריהם למבקרים ב"יריד הלא נודע" – חגיגה שחושפת את ההיגיון והמדע שמאחורי תופעות פלאיות שונות המתקיימות בעולמנו. בזירה המרכזית של האירוע, ברחבת הספרייה, יעלה מופע מיוחד להורים וילדים שישלב בין חוקרים ומדענים שיסבירו על 4 יסודות טבע: אוויר, מים, אש ואדמה, ובין שלל להטוטנים שימחישו בצורה מרהיבה את התופעות עליהן ידברו החוקרים.

בין יתר הפעילויות הנוספות שיתקיימו ב"יריד הלא נודע" ניתן למנות את זירת הרעיונות – שתתקיים באולמות ההרצאות ותכלול הרצאות קצרות (עד שעה) של חוקרים ומומחים שונים (יש להירשם מראש);  לילה מוטרף במוזיאון – פעילות חווייתית לכל המשפחה במוזיאון בית התפוצות הצמוד לאוניברסיטה, וכן "סיפורים לשעת לילה מאוחרת" – מופעי ומיצגי מדע מרתקים שיתקיימו בלובי הספרייה המרכזית של הקמפוס.

לכל המידע על ליל המדענים באוניברסיטת תל אביב והאירועים השונים שיתרחשו במסגרתו, לחצו כאן

ליל המדענים 2018: אוניברסיטת תל אביב

אוניברסיטת חיפה

את ליל המדענים באוניברסיטת חיפה מציינים השנה בשפע נהדר ורחב במיוחד של פעילויות, הרצאות ומופעים נהדרים לכל המשפחה – כולם ידאגו לקרב  אליכם ואל ילדיכם את המדע והחדשנות אליכם ולדבר עם כולם בגובה העיניים. בין הדוברים שיעבירו הרצאות במהלך הערב יהיו לא רק דוקטורים, פרופסורים ומומחים שונים, אלא גם אישי ציבור מוכרים כמו ח"כ עופר שלח שיישא את הרצאת הפתיחה, המוזיקאי והשחקן יאיר ניצני שידבר על הפרעות קשב והקומיקאית הדר לוי שתרצה על הומור וסטאנד-אפ.

בין הפעילויות הרבות מספור שיתקיימו בשטח הקמפוס, תוכלו למצוא עמדות מחקר שונות, סדנאות חפירה ארכאולוגית לילדים, משחקי חידות וחשיבה לסמארטפונים, מתחמי התנסויות שונים, ועוד ועוד – שפע אדיר שלא תרצו לפספס.

לכל המידע על ליל המדענים באוניברסיטת חיפה והאירועים השונים שיתרחשו במסגרתו, לחצו כאן

מכון ויצמן למדע ברחובות

מאז הקמתו נחשב מכון ויצמן למדע שברחובות לחוד החנית בכל הקשור לחקר, עשייה ופעילות מדעית במדינת ישראל, ועכשיו – ב"ליל המדענים" – יש לכם הזדמנות חד פעמית להציץ יחד עם כל המשפחה אל נבכיו של המוסד המכובד הזה, בחינם וללא צורך להירשם מראש. מכון דווידסון, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן, ארגן פה שלל פעילויות מקיפות בתחומי המדע השונים, שיכירו לכם ולילדיכם את הקמפוס לפני ולפנים.

החל משלל ביקורים וסיורים לימודיים וחווייתיים במעבדות המחקר של המכון, דרך הרצאות קצרות וממצות במגוון נושאים המועברות על ידי החוקרים המובילים שפועלים במוסד, ועד סדנאות פעילויות והדגמות מדעיות לילדים ולכל המשפחה – החוויה המדעית של מכון ויצמן למדע היא ללא ספק דבר שלא מומלץ להפסיד.  

לכל המידע על ליל המדענים במכון ויצמן למדע והאירועים השונים שיתרחשו במסגרתו, לחצו כאן

ליל המדענים 2018: מכון ויצמן למדע ברחובות

מכללת אורנים במועצה אזורית זבולון

במכללת אורנים שבמועצה האזורית זבולון הכינו עבורכם שורה ארוכה של פעילויות מיוחדות לקראת "ליל המדענים" – כאלו שלבטח יוכלו להפוך גם אתכם וגם את ילדיכם לחובבי מדע וחקר, המתעניינים בתחומי המחקר השונים גם הרבה מעבר ללילה אחד.

בין היתר תוכלו למצוא כאן סדנת "שיגור טילים" במסגרתה ינסו המשתתפים למצוא דרכים להעיף טיל מבחנה לגובה 3 מטרים; סדנת שעשועי מדע שתדגים כיצד מתפרץ הר געש; "לראות דרכם-כלבי נחייה לעיוורים"- סדנה חוויתית שבה יתנסו המשתתפים בחוויה ההליכה עם כלב נחייה בזמן שעיניהם קשורות ולאחר מכן ישמעו על תהליך אימון הכלב, סדנת פירוק והרכבה, משחק שחמט ענק, סדנת סריגה המונית ועוד שלל אירועים שכדאי לכם לדעת עליהם ולא להחמיץ.

לכל המידע על ליל המדענים במכללת אורנים והאירועים השונים שיתרחשו במסגרתו, לחצו כאן

המכללה האקדמית להנדסה על סמי שמעון, קמפוסים בבאר שבע ובאשדוד

גם אתם שבדרום ארצנו תזכו לחוות את חגיגת המדע ששמה "ליל המדענים", בזכות שני הקמפוסים של המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון - האחד בבירת הנגב באר שבע והשני באשדוד הפורחת. בכל אחד מהקמפוסים יוצעו לכם מגוון של פעילויות מדעיות לילדים ולכל המשפחה, וכך בבאר שבע למשל תוכלו למצוא עמדות של מציאות מדומה, מתחם ללימוד צעדים ראשונים בתכנות, מתחם משחקים ישראליים וסדנת תלת מימד מיוחדת; בעוד שבאשדוד השלל כולל התנסות והדגמה של תאים סולאריים, הדגמה וניסוי בנושא שימור אנרגיה חשמלית, סדנת רובוטים, הרצאות בשלל נושאים ועוד ועוד.

לכל המידע על ליל המדענים במכללה האקדמית להנדסה והאירועים השונים שיתרחשו במסגרתו, לחצו כאן

ליל המדענים 2018: ילדים עוסקים יחד בפעילות טכנולוגית במחשב

מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים

 חוץ מהמוסדות האקדמאיים השונים, ליל המדענים לא פוסח כמובן גם על מוזיאוני המדע – ביניהם המוזיאון על שם בלומפילד בירושלים, שם יציינו באירוע "סיכון ומחושב" שייסוב סביב  תעוזה וקבלת החלטות בתחומי המדעים השונים, במהלך 70 שנות מחקר בישראל. בין השאר יתמקדו שם בחקלאות ומדעי המזון – עם מפגשים והרצאות של מומחים מהמרכז הוולקני;   בנפלאות המוח – במסגרת זו ייחשפו המשתתפים לייחודיתו של המוח האנושי וייזכו ללמוד על הרכבו ומבנהו; תרופות ובריאות – כאן אתם וילדיכם תחשפו להכנת תרופות בשיטות קדומות, תכינו יחד איתם פתיליות ואם תרצו גם תוכלו לשמוע הרצאות מעניינות על בריאותנו.

לכל המידע על ליל המדענים במכללה האקדמית להנדסה והאירועים השונים שיתרחשו במסגרתו, לחצו כאן

כאמור, ליל המדענים ייערך במגוון מוסדות מחקר, אוניברסיטאות ומוזיאונים בכל רחבי הארץ - בין היתר אלו שפורטו כאן, וגם באוניברסיטת בר אילן, במוזיאון המדעטק בחיפה, באוניבירסיטה הפתוחה ועוד. אתם מוזמנים להיכנס אל אתר ליל המדענים שהקים משרד המדע, שם תמצאו ריכוז של כל המוסדות שייפתחו את שעריהם לציבור ורשימת כלל האירועים שיתקיימו במסגרת הערב המיוחד הזה. 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו