print header

17 אירועים חינמיים של שבוע החלל הישראלי 2018 ברחבי הארץ

  כמדי שנה, גם ב-2018 כל ישראל מוזמנת לקחת חלק בשלל פעילויות, הרצאות, סדנאות ותצפיות לרגל שבוע החלל הישראלי שנערך ביוזמת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ומתחיל ב-28.1.2018. השנה מגיעים לכבד אותנו בנוכחותם ארבעה אסטרונאוטים מנאס"א שיעבירו הרצאות בתל אביב, ובו זמנית יתקיימו גם שלל פעילויות לילדים בנושא החלל. אם אתם רוצים להכיר את הנושא הזה טוב יותר או להכיר אותו לילדיכם, שבוע החלל הישראלי הוא הזמן הטוב ביותר לעשות זאת! לפניכם רשימה של 16 אירועים חינמיים שתוכלו ליהנות מהם במהלך שבוע החלל הישראלי 2018, ולכם נותר רק לבחור את אלו שברצונכם להגיע אליהם. שימו לב שמומלץ להגיע מוקדם יותר משעות הפעילות שרשומות על מנת לתפוס מקום.
 
אירועי שבוע החלל הישראלי: איור דיגיטלי של מערכת השמש
 

הרצאות וכנסים

1. כנס החלל הבינלאומי ה-13 ע"ש אילן רמון – תל אביב

כנס החלל הבינלאומי השנתי על שם אילן רמון יערך השנה בסימן "חישה מרחוק בעידן החדש". בכנס יקבלו המשתתפים גישה למנהיגים בולטים בקהילת החלל, כולל אנשי צבא, ובין רשימת הדוברים ישנם אסטרונאוטים ומנהלי מרכזי מחקר חלל מרחבי העולם. הכנס יערך במשך 3 ימים, כשהיום הראשון הינו אירוע מקדים:

אירוע מקדים לכנס (28.1) – באירוע תתקיים סדנת חישה מרחוק, עם שירותים שונים ואפליקציות שמבוססים על הדמאות לוויין. האירוע יתקיים במשרדי ISERD, אולם איינשטיין, קומה 4, רחוב הירדן 4, אירופורט סיטי

היום הראשון של הכנס (29.1) – ביום הראשון של הכנס יתקיים פאנל ייחודי ואינטראקטיבי של אסטרונאוטים. פרט אליו יערכו פאנלים נוספים על שיתופי פעולה בתחום החלל, ההתקדמות הטכנולוגית בעידן החלל החדש ועתיד מועדון החלל. האירוע יתקיים באולם סמולארש באוניברסיטת תל אביב.

היום השני של הכנס (30.1) – ביום השני של הכנס יתקיים פאנל בנושא חברות סטארט-אפ, שאותו יובילו מקימי חברות בתחום החלל, ואחריו פאנלים נוספים בנושאי חלל כגון להסתכל אל החלל, חלל וביטחון סייבר ובתי גידול על מאדים לצרכי מחקר, חינוך והשראה. האירוע יתקיים באולם סמולארש באוניברסיטת תל אביב.

שימו לב שהכנס יתקיים בשפה האנגלית ומיועד בעיקר לעוסקים בתחומי החלל השונים. יש צורך להירשם לכנס מראש, ותוכלו ללחוץ כאן כדי לעשות זאת.
 

2. כנס רמון לחינוך וחלל – רמת גן

זוהי השנה השביעית שבה מתקיים כנס רמון לחינוך וחלל, ומטרתו היא לחשוף אנשי חינוך שעוסקים בנושאי חלל, טכנולוגיה, מדע וכדור הארץ לחידושים ולפעולות שמתקיימות ברחבי הארץ והעולם בתחומים אלו. במהלך הכנס תוכלו ללמוד על מגוון שיטות הוראה בנושאים שקשורים ללימודי החלל.

מתי: 31.1.2018 בין השעות 14:30-19:30

איפה: מרכז הכנסים וואהל סנטר באוניברסיטת בר אילן

ההשתתפות בכנס מותנית בהרשמה מראש – לחצו כאן כדי להירשם

לחצו כאן למידע נוסף

3. הכנס לזכר אילן רמון וצוות מעבורת החלל קולומביה – באר שבע

המעבדה לחישה מרחוק והדמאה פלנטרית באוניברסיטת בן גוריון מזמינה אתכם לכנס השנתי לזכרם של אילן רמון וצוות מעבורת החלל קולומביה, וכן לזכר אסף רמון. בכנס יערכו הרצאות מפי פרופסור דן בלומברג על "ט"ו בשבט מהחלל" וגם מפי ד"ר מייקל ר. ברט, שהינו אסטרונאוט מנאס"א, בנושא "משימות בחלל: STS-133" בשפה האנגלית.

מתי: 31.1.2018 בשעה 12:45

איפה: אולם הסנאט ע"ש ו' א' מינקוף בקריית האוניברסיטה ע"ש משפחת מרקוס, באר שבע.

לחצו כאן למידע נוסף

אירועי שבוע החלל הישראלי: צוות מעבורת קולומביה
 

4. שכונת מערכת השמש בטכנודע – חדרה

ההרצאה הזו תתמקד במראות שהגשושיות שלנו חקרו עד היום ב"שכונת מערכת השמש" שלנו. תוכלו לשמוע בה על תגליותיהן האחרונות של הגשושיות קיוריוסיטי, גלילאו, קאסיני, ניו הורייזונס וג'ונו, ולגלות מחדש את טבעות שבתאי, הכתם הגדול האדום של צדק, התפרצויות אדי מים בירח אירופה ואף הר בגובה 21 ק"מ במאדים.

איפה: טכנודע, רחוב הרב ניסים 2, גבעת אולגה, חדרה

מתי: 31.1.2018 בין השעות 20:00-21:30

לחצו כאן למידע נוסף

תצפיות

5. מביטים למעלה במצפה גבעתיים

אתם מוזמנים לצפות בעזרת טלסקופים על שמי הלילה במצפה הכוכבים שבגבעתיים, להאזין להרצאה על שמי החורף ולהשתתף בפעילות ברחבת המצפה. האירוע הינו לבני 8 ומעלה, אולם שימו לב שבמקרה של גשם תיערך רק הרצאה ופעילות מצומצמת במבנה.

מתי: 30.1.2018 בין השעות 19:00-22:00

איפה: מצפה הכוכבים גבעתיים, המרי 66

לחצו כאן למידע נוסף

6. מביטים למעלה במרכז אילן רמון – באר שבע

מרכז אילן רמון בשיתוף פעולה עם סוכנות החלל הישראלית מזמינים אתכם לצאת למסע בשמי הלילה עם הפלנטריום והטלסקופ שבמרכז. יחד איתם יהיו גם הרצאות מרתקות בנושא נוגה ומאדים ותחנות יצירה לצעירים ולמבוגרים כאחד.

מתי: 31.1.2018 בין השעות 16:00-20:00

איפה: בניין פיזיקה (54), מרכז אילן רמון לנוער שוחר פיזיקה באוניברסיטת בן גוריון, באר שבע.

לחצו כאן למידע נוסף

7. מביטים למעלה במרכז החלל טייבה - פעילות בשפה הערבית

גם מרכז החלל שבטייבה מזמין אתכם לחוויה קוסמית שופעת בסדנאות וחוויות, ביניהן סדנת יצירה בתחומי האסטרונומיה לכל המשפחה, התנסות בתצפיות בשמי הלילה עם טלסקופים, בניית מכשור להתמצאות בשמי הלילה, בניית כלי ניווט באמצעות הכוכבים, הכרת שמי הלילה בפלנטריום וצפייה בסרטי היקום של ה-BBC.

מתי: 1.2.2018 בין השעות 18:30-22:00

איפה: מרכז החלל טייבה בתפוח פיס טייבה

לחצו כאן למידע נוסף

אירועי שבוע החלל הישראלי: אישה מסתכלת דרך טלסקופ

פעילויות מיוחדות

8. מדע בין כוכבים במכון דוידסון – רחובות

בואו לגלות איך חוקרים כוכבים רחוקים, כיצד משגרים רקטות וחלליות לחלל ומדוע הירח נראה לפעמים כמו בננה. במסגרת הפעילויות יסופר סיפורו של אל"מ אילן רמון ז"ל ומעבורת החלל קולומביה, וישוחזר הניסוי שביצע רמון במעבורת. יחד עם זאת תזכו לבנות דגם שמסביר איך מראה הירח משתנה לאורך החודש, תצפו בהרצאות בנושא חורים שחורים, תפגשו אסטרונאוטים ועוד.

מתי: 29.1.2018 בין השעות 16:00-22:00

איפה: קמפוס דוידסון דרום, מכון ויצמן, הרצל 234, רחובות.

לחצו כאן למידע נוסף

9. ערב מעולם אחר באוניברסיטה העברית – ירושלים

תמיד רציתם לבנות טלסקופ אישי משלכם? תהיתם מה אוכלים האסטרונאוטים בחלל? כאן תגלו כל זאת, וזה לא הכל! באוניברסיטה העברית תוכלו לשגר רקטות, לעשות צילומי סלפי "מעולם אחר", לבקר בפלנטריום, לבנות כוכב שביט ולהתנסות בפעילויות נוספות שיחשפו אתכם לתחומים המרתקים בחיי היומיום בחלל.

מתי: 28.1.2018 בין השעות 16:00-22:00

איפה: מרכז נוער שוחר מדע ע"ש מאירהוף, קמפוס אדמונד י' ספרא, גבעת רם, ירושלים

לחצו כאן למידע נוסף

10. תצפיות והדרכות במנהל קהילתי אשכולות – ירושלים

הציבור החרדי מוזמן לערב של תצפיות על גרמי שמים, אשר כולל הדרכה מונחית בפלניטריום. במקביל יתקיימו גם הרצאות בנושאי אסטרונומיה וחלל, וכן סדנאות שבהן תלמדו על טכנולוגיית החלל ואף תיצרו דגם של כדור הארץ, השמש והירח. לבסוף תוכלו לצפות בסרטי חלל שמותאמים לקהל הדתי. הפעילות הינה לגילאים 7-17.

מתי: 29.1.2018 – לבנות ואמהות בין השעות 16:00-18:00, לבנים ואבות בין השעות 19:00-21:00

איפה: מנהל קהילתי אשכולות, מגן האלף 3, ירושלים

לחצו כאן למידע נוסף

אירועי שבוע החלל הישראלי: אמא ובת מצטלמות בתוך חליפות אסטרונאוטים
התמונה להמחשה בלבד

11. בדרך לעוד כוכב באקדמיה לנוער YOU-niversity – נהריה

אתם מוזמנים ל-8 סדנאות שונות בהן תוכלו לצפות בכוכבי לכת בעזרת טלסקופים מתקדמים, להכיר את מפת השמים בעזרת פלנטריום מתנפח, להתנסות בהפעלת מכשירים שעובדים על טכנולוגיה סולרית, להשתתף בשחזור ניסוי "הגן הכימי" שערך אילן רמון ז"ל ועוד, כולל בניית מדגם של מערכת השמש וסוגי גלקסיות שונות ביקום.

מתי: 30.1.2018 בין השעות 16:30-21:30

איפה: האקדמיה לנוער YOU-niversity, רחוב זמנהוף 10, נהריה

לחצו כאן למידע נוסף

12. הדרך אל הכוכבים במוזיאון המדע ירושלים

מוזיאון המדע בירושלים בשיתוף עם סוכנות החלל הישראלית מזמינים אתכם לגלות את הדרך אל הכוכבים עם תצפיות בטלסקופים משוכללים בליווי הדרכה מקצועית. בנוסף, תוכלו לקחת חלק בסדנאות, מופעים, הרצאות וסיורים רבים אשר מתאימים לכל המשפחה.

מתי: 30.1.208 בין השעות 16:00-22:00

איפה: מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד, שדרות המוזיאונים 3, ירושלים

לחצו כאן למידע נוסף

13. מסע בין כוכבים במדעטק חיפה

הצטרפו למסע חווייתי במדעטק, במסגרתו תשגרו טילים, תבנו דגם של השמש, הירח וכדור הארץ, תבקרו בכוכבי לכת בעזרת הפלנטריום, תצפו בכוכבים שמעבר לגבולות מערכת השמש בעזרת טלסקופים ועוד. במסגרת האירוע הזה תוכלו גם להכיר את הפעילות הענפה של ישראל בחלל ותלמדו דברים נוספים רבים שיוצגו על ידי סוכנות החלל, תעשיות החלל ומוסדות אקדמיים, ויש עוד הרבה למה לצפות. הפעילויות מיועדות לילדים בין הגילאים 4-12 והוריהם.

מתי: 31.1.2018 בין השעות 16:30-22:00

איפה: מדעטק – המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל, בלפור 12, חיפה

לחצו כאן למידע נוסף

אירועי שבוע החלל הישראלי: פלנטריום

14. מי רוצה לטוס לחלל בפארק קרסו למדע – באר שבע

פארק קרסו מזמין אתכם לקפוץ לעולמות רחוקים בעזרת תצפיות בשמי הלילה, פלנטריום משוכלל וסדנת סטלריום שמדמה את תנועת גרמי השמים. בין היתר תכירו מיזמים ופיתוחים ישראליים לחקר החלל, תלמדו על סוגים שונים של טלסקופים ותגלו האם ישנה אפשרות לקיום חיים מחוץ לכדור הארץ. במסגרת האירוע הזה מתוכננות עוד הפתעות נוספות ופעילויות שמתאימות לבני 7 ומעלה.

מתי: 1.2.2018 בין השעות 17:00-22:00

איפה: העצמאות 79, באר שבע

לחצו כאן למידע נוסף

15. תצפיות והרצאות בפלנתניה – נתניה

אתם מוזמנים להשתתף בתצפית טלסקופים והרצאות מרתקות עבור ילדים ונוער בנושאים כמו עד כמה רחוק הגענו בחלל והסכנות שצפויות לכדור הארץ מאסטרואידים. שימו לב שלמרות שפעילויות אלו הן בחינם, יערכו גם פעילויות בתשלום, והן כולן מתאימות לילדים מגיל 11 ומעלה.

מתי: 31.1.2018, בין השעות 18:30-22:00

איפה: פלנתניה – מרכז מדע, חלל ותרבות ע"ש מדראמה, שדרות בן גוריון 168, נתניה

לחצו כאן למידע נוסף

16. חלליות או לא להיות במכללה להנדסה בראודה – כרמיאל

בואו בהמוניכם ליהנות מערב שכולל סדנאות יצירה והפעלה, צפייה בשמי הלילה בטלסקופים רבי עוצמה, פלנטריום מתנפח ועוד. יחד עם אלה יהיו גם מופע של ד"ר מולקולה, הרצאה והדגמה של פיצוצים ושיגורי טילים ושחזור הניסוי של אילן רמון ז"ל. הפעילות מיועדת לגילאים 7-14, ושימו לב שהכרטיסים להצגה של ד"ר מולקולה יחולקו עד גמר המלאי, לכן מומלץ להגיע מוקדם.

מתי: יום חמישי, 1.2.2018, בין השעות 17:00-22:00

איפה: המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, סנונית 51, כרמיאל

לחצו כאן למידע נוסף

מקור התמונות: Chuck MangesNASA's Marshall Space Flight CenterNASA Goddard Space Flight CenterChristoph Gommel

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.