print header

כל פרקי סדרת הכתבות "ברוקלין של קודש"

 כאנשים החיים בחברה הישראלית, כולנו מכירים את הציבור החרדי, שמהווה חלק נכבד ממדינת ישראל, כמו גם את אורחות חייו הייחודיות ואת עמדותיו השונות, הנפרדות בדרך כלל מאלו הרווחות בציבור הכללי. אך החרדים, כידוע, לא חיים אך ורק בתחומי ארצנו, וגם ברובע ברוקלין שבעיר ניו יורק שבארה"ב ישנה קהילה חרדית מכובדת ביותר - השנייה בגודלה בעולם אחרי ישראל - ולכן כה מעניין לצפות "בברוקלין של קודש", סדרת הכתבות של יאיר שרקי, הכתב לענייני דתות של חברת החדשות, שנסע לברוקלין על מנת להתחקות אחר חייהם של החרדים בארה"ב. 5 פרקי הסדרה המרתקת הזאת, שמובאים בפניכם כאן, נכנסים לעובי הקורה בכל הקשור לקהילה החרדית האמריקאית ונבדלותה מהאוכלוסיה החרדית בארצנו, וזוהי צפיית חובה לכל ישראלי שאי פעם התעניין ועסק בסוגיית החרדים והיחס כלפיהם.

 

פרק 1: "גוונים של שחור"

הפרק הראשון של הסדרה מציג בפנינו שני מודלים של חרדיות ב"תפוח הגדול" – מן הצד האחד חרדים הגרים בשכונת "בורו פארק" הליברלית, בה הם נהנים מחיי השפע הכלל-אמריקאים, ומן הצד השני אנשי חסידות סאטמר המסתגרת, המתגוררים בשכונת וויליאמסברג ומקפידים להפריד את עצמם מהאוכלוסיה הלא יהודית שמגיעה לשם. קו התפר שבין שני העולמות מרתק במיוחד ומספק לנו הצצה חד פעמית לאורחות חיים חרדיים שאנחנו לא מכירים כאן. 

פרק 2: "שטעטל בניו יורק"

יאיר שרקי ממשיך את מסעו ביהדות ארה"ב ומגיע אל קריית יואל – העיר החרדית הראשונה בארה"ב, המורכבת כולה מחסידי סאטמר ומתנהלת בצורה אוטונומית לחלוטין, כשהקהילה כולה - מראש העיר ועד אחרון מנקי הרחובות - מתבססת על אנשי החסידות. מדובר, עם זאת, גם בעיר הענייה ביותר בארה"ב, ש-70% מתושביה מוגדרים כמתחת לקו העוני, ויותר ממחצית מהם מקבלים קצבאות מזון ובריאות מן המדינה. אז האם עיר חרדית בלב ארה"ב זה רעיון טוב או רע? שפטו בעצמכם. 

 

פרק 3: "אם אין קמח אין תורה"

פרק זה עוסק בסוגיית היציאה לשוק העבודה וההשתלבות במשק, שמבחינת החרדים בארה"ב היא ברורה מאליה ואין בעניינה מחלוקת - מוסכם כי חייבים לעבוד ולהתפרנס בכבוד על מנת לקיים את המשפחה ולהמשיך את אורח החיים היהודי. מיהודים בכיפה וציצית שמרוויחים את לחמם מעבודה בחנות צילום או כפועלי בניין, ועד אישה חרדית המכהנת כשופטת בית משפט - אחרי שתצפו בפרק הזה תבינו טוב יותר את ההבדלים בתפיסת העבודה שבין החרדים בארה"ב לאלו שבישראל. 

פרק 4: "בין ברוקלין לבני ברק" 

עד עתה עסקה הסדרה בחשיפת המודל החרדי האמריקאי, הנבדל מזה המתקיים בישראל, אך מה בדבר יחסם של אותם חרדים אל מדינת היהודים שבמזרח התיכון? הפרק הבא עוסק בדיוק בסוגיה זאת וחושף את קשת הרגשות של החרדים האמריקאים אל המקום בו אנו מתגוררים: מן הצד האחד חסידי סאטמר ונטורי קרתא, המתנגדים לציונות בכל מעודם, ומן הצד שני חסידי חב"ד, אוהבי ישראל שמשלבים בתרבותם גם את הישראליות, ואנשי ישיבת לייקווד – הישיבה הגדולה בעולם, שאימצה במידת מה את מודל האברכים הקיים בארץ.

פרק 5: סיכום

"ברוקלין של קודש", על 4 פרקיה הראשונים, חשפה בפנינו את הפער המשמעותי הקיים בין תפיסת החרדיות האמריקאית לזאת הישראלית – בסוגיות כמו עבודה, לימוד, השתלבות בחיים הכלליים ועוד. אחת השאלות שנשאלות מן הצפייה בה היא: מה הוא הגורם לפער הגלוי הזה? כיצד הבדלי התפיסה משפיעים על חייהם של שתי הקהילות בפועל? בפרק המסכם והאחרון של סדרת הכתבות משוחח יאיר שרקי עם אישי ציבור ישראלים, כמו אריה דרעי, יאיר לפיד וישראל אייכלר, וכן עם תלמידי ישיבה ישראלים – כולם מנסים לעמוד על ההבדלים ולהבהיר לנו את הפער. 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.