print header

12 אטרקציות ויעדים שחובה לבקר בהם בוורשה

את ורשה אין בכלל צורך להציג – בירתה המפוארת של פולין היא אחת מן הבירות הגדולות באירופה בכלל, ובפרט באזור מזרח היבשת. בעשורים האחרונים השתקמה העיר ממאורעות מלחמת העולם השנייה שכמעט והחריבו אותה, ומהכיבוש הסובייטי שבא לאחריהם. כיום היא נחשבת ליעד תיירותי ראשון במעלה למבקרים מכל העולם, וכמובן שגם ישראלים לא מעטים ביניהם. השפע הכמעט אינסופי של אטרקציות הקיימות בוורשה הוא ממש מבלבל חושים – ביקור בשלל המבנים ההיסטוריים, המוזיאונים ואתרי המורשת היהודיים הוא חלק מהותי מכל טיול בעיר התוססת והחיה הזאת. כדי לעשות לכם קצת סדר ולתת לכם מושג אלו יעדים הם בגדר חובה לטיול שלכם בוורשה, הרכבנו עבורכם את הרשימה הבאה הכוללת את 12 האתרים המומלצים ביותר בעיר.

1. קרקובסקה פשדמיישצ'ה (Krakowskie Przedmiescie

אטרקציות חובה בורשה: רחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה

הליכה נעימה במורד הרחוב בעל השם שובר השיניים - קרקובסקה פשדמיישצ'ה, זוהי דרך מצוינת להתוודע להיסטוריה המרתקת של העיר ורשה, מאחר והוא ניצב פה כבר אלפי שנים, מאז המאה ה-15 ליתר דיוק, אז נבנה על מנת לשמש כנתיב מסחר מרכזי. ברחוב הארוך הזה, המתפרס על פני קילומטר וחצי מכיכר הטירה ועד פסל קופרניקוס המרהיב שבצד השני, תוכלו לחזות בכמה מהמבנים היותר אייקוניים של ורשה, כדוגמת הארמון הנשיאותי, בניין האוניברסיטה של העיר, כנסיית סנט אנה והכנסייה הכרמליטית המעוצבות שתיהן בסגנון הבארוק, ועוד מבנים מרשימים אחרים. 

אטרקציות חובה בורשה: רחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה

2.מוזיאון קופרניקוס למדעים (Copernicus Science Centre)

אטרקציות חובה בורשה: מבנה מוזיאון קופרניקוס למדעים

קופרניקוס, שחי בין השנים 1473 ל-1543, הוא אחד מאנשי המדע והמתמטיקאים המפורסמים ביותר שיצאו מפולין. הוא היה הראשון לכונן את אחת התיאוריות המוכרות ביותר - זאת שאומרת כי כדור הארץ הוא זה שמקיף את השמש, ולא ההיפך. במוזיאון המרתק שנקרא על שמו, תמצאו תערוכה המדמה מצפה כוכבים ומוקדשת כולה לחלל החיצון ולשאלה כיצד הוא משפיע על חיינו. מומלץ מאוד לבקר במקום בהרכב משפחתי, כי ילדיכם יוכלו לפגוש כאן שלל פטנטים, המצאות ומיצגים חווייתיים מעשירים שילמדו אותם רבות על היקום שסביבנו. 

אטרקציות חובה בורשה: ילדים בתערוכה במוזיאון קופרניקוס

3.המוזיאון לתולדות יהודי פולין (Museum of the History of Polish Jews)

אטרקציות חובה בורשה: מבנה המוזיאון לתולדות יהודי פולין

המוזיאון לתולדות יהודי פולין, שנפתח בשנת 2013 באזור שבו עמד גטו ורשה המפורסם, הוא המקום הטוב ביותר בו תוכלו ללמוד על הקהילה והתרבות היהודית המפוארות שהתקיימו בעיר במשך אלפי שנים ועל המורשת המכובדת ביותר שלהן. עם יותר מ-13,000 מ"ר הכלולים בו ו-8 אגפים המוקדשים כל אחד לתקופות ולהיבטים שונים בחיי הקהילה היהודית של ורשה, תוכלו לגלות כאן איך הגיעו הנה היהודים, כיצד נראו חיי היומיום שלהם, באיזה אופן השתמר אורח החיים היהודי המסורתי וכן על גורלה הכאוב של יהדות ורשה עקב השואה.

אטרקציות חובה בורשה: תצוגה במוזיאון לתולדות יהודי פולין

4. ארמון התרבות והמדע (Palace of Culture and Science)

אטרקציות חובה בורשה: ארמון התרבות והמדע

את המבנה המרשים והגבוה הזה, מהגבוהים יותר בפולין כולה, לא תתקשו לראות משום מקום בעיר – אך בהחלט מומלץ לכם גם לבקר בו ולתפוס את אחת מהתערוכות הרבות המוצגות בין כתליו, כמו גם לעלות אל נקודת התצפית הממוקמת בקומה ה-30 ופתוחה לרשות הציבור, ממנה תוכלו להתבונן על העיר כולה. אם כבר אתם מגיעים לשם, אז תדעו שגורד השחקים הגבוה, 237 מטרים גובהו, נבנה במהלך שנות ה-50', כשפולין הייתה תחת שלטון קומוניסטי, והוא אף נקרא בתחילה על שמו של יוסף סטלין, שליטה המיתולוגי של ברית המועצות. 

אטרקציות חובה בורשה: בתוך ארמון התרבות והמדע

5. ארמון וילנוב (Wilanow Palace)

אטרקציות חובה בורשה: ארמון וילנוב מבחוץ

ארמון וילנוב הוא אחד המונומנטים החשובים והיפים ביותר בפולין, כשהוא מציג בפנינו כיצד נראו החיים במדינה לפני המאה ה-18 במלוא הדרם. הארמון נבנה במקור עבור מלך פולין יאן סובייסקי, אך לאחר מותו החליף ידיים בין כמה בעלים פרטיים שכל אחד מהם שינה במקצת את מראה המקום והוסיף לו נגיעה אישית. מאז שנת 1805 משמש הארמון כמוזיאון מרתק, בו מוצגות שלל יצירות אמנות, ותוכלו למצוא פה גם שעון שמש בגודל מלא המותקן על אחד מקירותיו, כמו גם גנים צבעונים פורחים ורחבי ידיים.  

  אטרקציות חובה בורשה: ארמון וילנוב מבפנים

6. מוזיאון מרד ורשה (Warsaw Uprising Museum)

  אטרקציות חובה בורשה: מוזיאון מרד ורשה מבחוץ

במוזיאון המרתק הזה, שנפתח בשנת 2004, תוכלו ללמוד על מרד ורשה שפרץ ב-1 באוגוסט שנת 1944, נמשך במשך חודשיים תמימים ובמסגרתו התקוממו אזרחי פולין כנגד הכיבוש הנאצי. כ-200,000 אזרחים פולנים נהרגו במהלך ניסיונותיהם של הגרמנים לדכא את המרד, והעיר ורשה נהרסה כמעט כליל. התערוכות השונות המוצגות במוזיאון מספרות את מאורעות המרד הזה, ומומלץ לבקר באגף המוקדש לילדים שלקחו חלק בהתארגנות המחתרתית האמיצה. בנוסף, ישנו כאן גם מגדל תצפית שיספק לכם הצצה אל הנוף המרהיב של ורשה כולה.  

 אטרקציות חובה בורשה: תצוגת כלי נשק מימי מרד ורשה במוזיאון המרד

7. בית קרת (Keret House)

 אטרקציות חובה בורשה: אתגר קרת עומד בתוך בית קרת

אם אתם חושבים שהבית שלכם צר מלהכיל - חכו עד שתגיעו לבית קרת, הבית הצר בעולם, שרוחבו 152 ס"מ בסך הכל. האדריכל הפולני יעקוב שצ'צ'ני, שאחראי על עיצוב המעון הקטנטן הזה, שאב השראה מסיפוריו הקצרים של הסופר הישראלי אתגר קרת, שאימו היא ניצולת שואה ילידת ורשה, ולכן גם המיזם נקרא על שמו. כיום הבית פתוח לסיורים (של 4 אנשים בלבד בכל פעם), וגם אם אתם מאלו החוששים מחללים קטנים וצפופים - אל דאגה, המקום מעוצב במיוחד כדי לספק תחושה ביתית, חמימה ונעימה על אף גודלו המזערי.

 אטרקציות חובה בורשה: אתגר קרת יוצא מתוך בית קרת

8. הברביקן של ורשה (Warsaw Barbican)

 אטרקציות חובה בורשה: הברביקן של ורשה

רוצים לחזור בזמן אל ימי הביניים, כשטירות ומצודות נישאות עמדו בפתחי הערים והגנו עליהן מפני פולשים ואויבים? הגיעו אל הברביקן של ורשה, אחד מהאתרים המעניינים ברובע העתיק של העיר. זהו השריד האחרון מרשת של מבצרים שהקיפה את ורשה בימיה העתיקים, והוא נבנה בשנת 1540 על ידי אדריכל איטלקי בן תקופת הרנסנס. למען האמת, המבנה המרשים הזה שימש רק פעם אחת להגנת העיר, אי שם בשנת 1656 כאשר השבדים איימו לכבוש את ורשה, אך הוא עדיין עומד וקיים, וכיום לאחר שיפוץ שנערך בו, הוא משמש כמוקד תיירותי ראשון במעלה.

 אטרקציות חובה בורשה: הברביקן של ורשה

9. קתדרלת מריה מגדלנה הקדושה (Cathedral of St. Mary Magdalene)

 אטרקציות חובה בורשה: מבנה קתדרלת מריה מגדלנה הקדושה מבחוץ

ישנן לא מעט כנסיות מכובדות ומהודרות בוורשה, אך זאת ללא ספק נחשבת לאחת היפות שבהן. הכנסייה האורתודוקסית המרשימה הזאת, מבחוץ כמו גם מבפנים, נחנכה בשנת 1869 ועוצבה בסגנון רוסי בולט, מכיוון שישנה באזור זה קהילה רוסית גדולה במיוחד. החל מן הכיפות שבראשי הצריחים ועד חלל הכניסה הפנימי המקושט – קתדרלת מריה מגדלנה היא מקום ששווה לבקר בו, ולו רק כדי להתרשם מעיצובה המפואר.

 אטרקציות חובה בורשה: מבנה קתדרלת מריה מגדלנה הקדושה מבפנים

10. הטירה המלכותית (The Royal Castle)

 אטרקציות חובה בורשה: הטירה המלכותית

הטירה המלכותית היא אחת מהאטרקציות הבולטות ברובע העתיק של העיר, והיא מושכת אליה מאות אלפי תיירים מדי שנה, כשגם לכם כדאי מאוד להגיע אליה. המבנה האייקוני, המרשים ורחב הידיים הזה, שהיווה השראה למבנים רבים אחרים שנוסדו בעיר, הוקם במהלך המאה ה-14 ושימש בתחילה כמקום מגוריהם של שליטי האזור. מאז הוא החליף הרבה ידיים, נבזז ונהרס כמעט כליל, אך לבסוף נבנה מחדש ושוחזר בדקדקנות, וכיום הוא מתפקד כמוזיאון מצליח במיוחד לאמנות קלאסית.

אם ברצונכם לקבל טעימה קטנה, אך מרשימה, מהטירה הנאה הזאת טרם אתם מבקרים בה, אתם מוזמנים לצאת לסיור אינטראקטיבי של 360 מעלות ברחבי המקום בעזרת לחיצה על קישור זה

 אטרקציות חובה בורשה: הטירה המלכותית מבפנים

11. בית הכנסת נוז'יק (The Nozyk Synagogue)

 אטרקציות חובה בורשה: בית הכנסת נוז'יק
אחד מהאתרים היהודיים המרכזיים של ורשה מסמל בתוכו את הרוח האיתנה ויכולת העמידה של העם היהודי מאז ומעולם – מאחר והוא בית הכנסת היחיד בעיר ששרד את מאורעות השואה. הוא נבנה במקור בשנת 1898 על ידי בני הזוג נוז'יק, יהודים עשירים שהקדישו את הונם למקום, ושימש כמוקד משיכה לקהילה היהודית הענפה של ורשה. לאחר שבמלחמת העולם השנייה הפכו אותו הנאצים לאורוות סוסים, הוא שופץ והוחזר לייעודו המקורי במהלך שנות ה-70 וכיום הוא מהווה אתר מעניין במיוחד לביקור עבור רבים, ולא רק יהודים, המטיילים בעיר.
 אטרקציות חובה בורשה: בית הכנסת נוז'יק מבפנים

12. פארק וואזינסקי (Łazienki Park)

 

 אטרקציות חובה בורשה: פארק וואז'ינסקי

אי אפשר לבקר בוורשה ולהחמיץ את פארק וואזינסקי, לא רק כי מדובר בריאה הירוקה הגדולה ביותר בעיר, אלא גם באחד המקומות היפים והנעימים ביותר לבילוי בה. הפארק רחב הידיים הזה, הידוע גם בשם "פארק המרחצאות המלכותיים", ממוקם בסמוך למרכז העיר, והוא נוסד במאה ה-17. עם השנים התמקמו בתוכו שלל ארמונות מפוארים, פסלים, וילות מטופחות, פינות חמד הכוללות גשרים קטנים ונחבאים, ביתנים מוצללים ומזרקות - כולם תורמים ליופיו ולאווירה הרגועה, השלווה והרומנטית השוררת בו.

אתם מוזמנים לצפות בסרטון מרהיב ביופיו באיכות 4K, שמציג את פארק וואזינסקי במלוא הדרו ומלווה באחת מן המנגינות הקלאסיות המוכרות והאהובות ביותר שיש:

מקור התמונות:Forgemind ArchiMedia (1)(2),Adrian Grycuk ,Karl Baron ,Dennis Jarvis (1) (2) ,Jorge Láscar (1) (2)Magdalena Starowieyska, Dariusz GolikWojciech , ,Kryński ,World3000 ,MastiWitia Roman EugeniuszAlina ZienowiczMarek and Ewa Wojciechowscy Pkotomislav medak

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.