maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

7 טיפים וכללים מנצחים לצילום אוכל בסמארפון שיניבו לכם תמונות מרהיבות

 אי אפשר להתעלם מטרנד צילום האוכל שמציף בשנים האחרונות את הרשתות החברתיות. בין שזה בפייסבוק, בוואטסאפ או באינסטגרם, נדמה שכולם מצלמים את המנות שהם הכינו במו ידיהם או הזמינו במסעדה, ומשתפים את התמונות בהמוניהם. כדי שתדעו גם אתם כיצד לעשות זאת נכון ועל מנת שתמונות האוכל שלכם יזהרו ויקבלו מחמאות ו"לייקים" מצד חבריכם ומכריכם, אספנו עבורכם 7 טיפים מנצחים שמבוססים על נסיונם של צלמי אוכל מנוסים, שיעזרו לכם לצלם באמצעות הטלפון הנייד שלכם או המצלמה הפשוטה תמונות אוכל שובות עין ומעוררות התפעלות.  

טיפים לצילום אוכל: אדם מצלם מנה באייפון
 

1.  הקפידו על חוקי צילום בסיסיים: זוויות, קומפוזיציה ותאורה נכונה

כאשר אתם מצלמים אוכל, בין שבמטבח האישי שלכם ובין שבמסעדה, חשוב שתכירו כמה כללי צילום בסיסיים ותשתדלו להקפיד עליהם, גם אם אתם לא צלמים מומחים. שמירה על הכללים הללו יכולה לעשות פלאים לתמונה שלכם ולהפוך אותה למעניינת ושווה הצצה באמת. נרחיב בקצרה על הכללים המרכזיים:

  • זוויות צילום - ישנן 2 זוויות עיקריות המתאימות לצילום אוכל: האחת היא בגובה העיניים (או מעט מתחת לו) והשנייה היא זווית עילית, "ממעוף הציפור", כפי שהיא מכונה. לכל אחת מהזוויות הללו יתרונות משלה, אך שתיהן מעניקות לתמונה תחושה דינמית, רעננה ומזמינה. אם אתם נמצאים בביתכם והחלטתם לצלם מהזווית עילית, אל תתביישו לעלות על כיסא כדי שהמנה שלכם תיכנס בשלמותה אל תוך הפריים, וכן הקפידו לשמור על קווי מסגרת ישרים בעת הצילום. 
צילום אוכל: מנת סטייק בזווית צילום בגובה העיניים
  • קומפוזיציה – על מנת ליצור עניין וייחודיות בתמונה שלכם ולמשוך אליה את עיני המתבונן, הקפידו על סידור תמונה נכון: ודאו שהמנה שלכם תופסת רק שליש או שני שליש מחלל התמונה, ושימו לב שהיא אינה ממורכזת מדי, אלא נוטה במעט לאחד מן הצדדים. כך תמנעו מתמונה בנאלית ותוסיפו ממד של יצירתיות אל הצילום שלכם. 
טיפים לצילום אוכל: מנת עוגה בצילום עם קומפוזיציה
  • תאורה - התאורה המתאימה ביותר לצילום אוכל היא תאורה טבעית, המעניקה למנה את הנופך והגוון הראויים ביותר. אם אתם נמצאים בביתכם צלמו את המנה לצד מקור אור טבעי, כדוגמת חלון, אך הימנעו ממקום מואר מדי על מנת שהתמונה שלכם לא "תישרף", כלומר תישטף באור יתר על המידה. אם אתם נמצאים במסעדה או במקום בו אין בנמצא תאורה טבעית טובה, האירו את המנה באמצעים אחרים כדוגמת פנס הטלפון של שותפכם לארוחה או באמצעות פלאש.
טיפים לצילום אוכל: תמונת תותים בקערה עם תאורה טבעית

2.  קשטו את חלל התמונה עם אביזרים שונים וכלי מטבח, והשתמשו בהם כדי ליצור תמונה מעניינת

כדי לתפוס את עיניהם של מכריכם ולגרות אגב כך גם את בלוטות הטעם שלהם, אפילו תמונה פשוטה של מאכל טעים צריכה להתבלט מעט. לשם כך, עליכם להכניס אל התצלום שלכם צבע, חיים, רעננות ויצירתיות, ואחת הדרכים הטובות ביותר לעשות זאת היא לכלול בתמונה רכיבים נוספים מלבד המנה, כדוגמת אביזרים שונים, כלי מטבח, סכו"ם, מפיות וקישוטים אחרים, שיהפכו את חלל התמונה למגוון ועשיר יותר. אל תתביישו לשחק עם האביזרים ולא להניחם בסדר הקבוע והרגיל שלהם - היו יצירתיים ומקוריים בארגון הפריטים. כך לדוגמה: אל תניחו את הסכין והמזלג זה לצד זה כפי שנהוג, אלא צרו ביניהם הצלבה או הציבו אותם בשתי פינות נגדיות של הצלחת על מנת ליצור סידור תמונה מעט פחות שגרתי, שימשוך אליו את עין הצופה.

טיפים לצילום אוכל: תמונת פירות אקזוטיים על שולחן מקושט

3. הכניסו את המרכיב האנושי אל תוך התמונה שלכם

דרך נוספת להחדיר תחושת חיות אל תוך התמונה שלכם היא הכנסת המרכיב האנושי אליה. הדברים הפשוטים ביותר, כמו הכללתם של ידי אדם האוחזות בסכין ובוצעות מן המנה, או אפילו אנשים משוחחים ומתקשרים זה עם זה סביב האוכל שהכנתם, יכולים להפוך את התמונה שלכם להרבה יותר מושכת ומוצלחת.

טיפים לצילום אוכל: תמונת מנה עם מרכיב אנושי של ידיים הבוצעות ממנה בסכין ומזלג
 

4. חפשו רקע מעניין לתצלום שלכם, אך כזה שלא יגנוב את הפוקוס מהאוכל

אחד הדברים החשובים ביותר בצילום אוכל הוא בחירת הרקע הנכון, שמצד אחד יעניין ויתפוס את העין, אך מן הצד השני שלא יגנוב את המיקוד מהמנה שלכם. אם הרקע שלכם מבולגן מדי וצבעוני יתר על המידה – עיניי המתבונן בתמונה עלולות להימשך אליו ולא אל הדבר החשוב בתמונה – האוכל. לפיכך פריטים שיכולים להוות רקע טוב לצילום של כמעט כל סוגי המאכלים הם דברים כדוגמת: שולחנות ומגשים מעץ, מפות שולחן רקומות בעדינות, שטיחים, מרצפות וקירות בעלי צבע עדין, תבניות אפייה, לוחות שחורים וניירות אפייה או עיתון. זכרו כי מומלץ לבצע התאמת צבעים בין הרקע ובין המנה – אוכל כהה נראה טוב יותר על גבי רקע כהה, ואוכל בהיר וצבעוני נראה טוב יותר על גבי רקע בהיר. 

טיפים לצילום אוכל: תמונת קינוחים בכוסות על רקע משטח עץ

5. השתמשו בהגדרות השונות של מצלמת הסמארטפון שלכם על מנת לייצר תמונה מקצועית

גם אם זה לא תחום ההתמחות שלכם, על מנת שהתמונה שלכם תבלוט לעין ושהצילום שלכם יראה כמה שיותר מקצועי, חשוב שתכירו כמה אפשרויות מעט יותר מתקדמות במצלמת הסמארטפון שלכם:

  • גריד - כלי חשוב זה מחלק את מסך התמונה שלכם שתי וערב, ל-9 ריבועים שווים בגודלם. כך אתם יכולים לוודא שקווי התמונה שלכם ישרים, שהפריטים יושבים כפי שצריך בקומפוזיציה ושסידור התמונה מתאים ומחולק כראוי על פני חלל התמונה. על מנת להפעיל את הגריד במצלמת האנדרואיד, עליכם ללחוץ על אייקון התפריט טיפים לצילום אוכל: אייקון גריד שבמסך המצלמה, ובתפריט הקטן שיופיע בפניכם, ללחוץ על האייקון טיפים לצילום אוכל: אייקון גריד. באייפון לעומת זאת, תצטרכו לגשת אל הגדרות המכשיר, לבחור בהגדרות המצלמה, ולסמן את האפשרות "גריד" על מנת שהוא יופיע במסך המצלמה שלכם.
  • מד החשיפה -  באמצעות מד החשיפה תוכלו לשלוט על מידת האור שנכנס אל חלל התמונה שלכם, וכך לא תסבלו מתמונות "שרופות" או חשוכות מדי. כל שאתם צריכים לעשות על מנת להפעיל את מד החשיפה הוא ללחוץ על מסך התמונה עד שתקבלו את סימן העיגול או המרובע המצביע על מיקוד התמונה. לצד סימן זה יופיע אייקון בצורת שמש טיפים לצילום אוכל: אייקון שמש - לחצו עליו והזיזו אותו על גבי המד על מנת לקבוע את מידת החשיפה הרצויה. 
טיפים לצילום אוכל: אדם מצלם מנת סלט באייפון שלו

6. העניקו למאכלים ברק וזוהר

זהו טיפ קטן שיכול להיות משמעותי עד מאוד עבור תוצאה סופית מושלמת: כדי לתת למנה שלכם נגיעה של ברק וזוהר ולגרום לה להיראות בוהקת בתצלום. כל שאתם צריכים לעשות זה להבריש אותה במעט שמן זית או מעט מים רגע לפני שאתם לוחצים על כפתור הצילום. הרעיון הזה עובד טוב מאוד בעיקר כאשר מדובר במנות עם ירקות צבעוניים, שנגיעה קלילה בלבד של מעט שמן או מים יכולה לשדרג את מראם בצילום באופן דרמטי.

טיפים לצילום אוכל: תמונת סלט משוח בשמן

7. ערכו את התמונות והוסיפו להן את סגנונכם האישי באמצעות אפליקציות העריכה השונות

סיימתם לצלם את תמונת המנה המגרה שלכם, השתמשתם בכל הטיפים שנתנו לכם, ועתה אתם מתכוונים לחלוק אותה, כפי שהיא, עם כל חבריכם? מומלץ מאוד להמתין מעט ולטרוח עוד קצת כדי לערוך אותה באמצעות אחת מאפליקציות עריכת התמונות הפשוטות והמומלצות, שתוכלו למצוא בעזרת לחיצה על הקישור הבא. זכרו שעריכת התמונה, על פי טעמכם וסגנונכם האישי, היא חלק לא פחות חשוב מהתהליך, מכיוון שבשלב זה תוכלו להביא את עצמכם לידי ביטוי בתצלום, ובכך תעלו את רמתו וייחודו.

מקור התמונות: Marco Verch ,Hadar Manor

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו